مقالات آموزشی

محاسبه نرخ تنزیل در طرح توجیهی ⭐️ به همراه فرمول

محاسبه نرخ تنزیل در طرح توجیهی

در این مقاله قرار است راجع به شیوه محاسبه نرخ تنزیل در طرح توجیهی صحبت کنیم. نرخ تنزیل در طرح توجیهی عبارت است از میزان افت ارزش سرمایه به کار گرفته شده در یک طرح در طی زمان نسبت به ارزش سرمایه در حال حاضر.

به عبارتی دیگر نرخ تنزیل در طرح توجیهی، روشی است برای محاسبه و تخمین ارزش فعلی بودجه یک طرح نسبت به ارزش آن در آینده. یکی از دلایل اینکه نرخ تنزیل در طرح توجیهی اهمیت زیادی دارد، این حقیقت است که هر هزار تومان پول امروز، ارزش بسیار بیشتری نسبت به هزار تومانی فردا دارد. در نتیجه در هنگام ارائه طرح توجیهی، محاسبه نرخ تنزیل در طرح توجیهی از اهمیت بالایی برخوردار است.

از جمله مهمترین دلایل تنزیل سرمایه می‌توان به وجود تورم بالا در بازار کشور، استهلاک دارایی‌ها و ساختمان‌ها و همچنین وسایل و ماشین آلات یک کارخانه، هزینه نگهداری پول و مواردی از این دست اشاره کرد. لازم به ذکر است که نرخ تنزیل یک استاندارد مالی است که تابعی از زمان، مکان و صنعتی است که در آن فعالیت می‌کنید.

نحوه نرخ تنزیل در طرح‌های توجیهی

برای محاسبه نرخ تنزیل در طرح توجیهی می‌توانید از فرمول زیر استفاده می‌کنند:

= RF + (RPm + RPi) + CPR

در این فرمول RF نرخ بهره بدون ریسک است که با نرخ بهره متعلق به اوراق قرضه و اوراق مشارکتی که توسط دولت تعیین شده برابر است. RPm برابر با حاشیه سود بازار و RPi برابر با تفاوت بین نرخ بازدهی در بازار و نرخ بازدهی در صنعت نفت و گاز است. همچنین CPR شاخص ریسک سرمایه گذاری در کشور است.

دلیل اهمیت نرخ تنزیل در طرح توجیهی

با توجه به تورمی که امروزه در بازار داخلی وجود دارد، نرخ تنزیل در طرح توجیهی اهمیت بسیار زیادی دارد. به صورت کلی، طرح تنزیل به شما نشان می‌دهد که ارزش شرکت شما در آینده چه میزان خواهد بود. هر چقدر که نرخ تنزیل یک طرح بیشتر باشد، شرایط برای به دست آوردن سرمایه‌ای معادل سرمایه اولیه در چند سال بعد سخت‌تر خواهد بود و به نوعی می‌توان گفت که این پروژه، یک پروژه پرریسک به حساب می‌آید.

ذکر این نکته لازم است که عموما با توجه به شرایط اقتصادی که این روزها در کشور وجود دارد، نرخ تنزیل بین 10 تا 15 درصد، یک نرخ نرمال است. اما اگر پروژه‌ای دارای نرخ تنزیلی بیش از این مقدار باشد، پروژه‌ای پرریسک نامیده می‌شود و احتمال بازگشت سرمایه در آن سخت خواهد بود.

مشاوره جهت تعیین نرخ تنزیل طرح توجیهی

تیم طرح فنی، یک تیم مطرح و خوشنام در حوزه کسب و کار با سابقه‌ای 25 ساله در زمینه‌های کسب و کار، امور مالی و بازرگانی است. در صورتی که به دنبال تعیین نرخ تنزیل در طرح توجیهی مد نظرتان هستید، می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت ما ارتباط گرفته و اطلاعات کامل‌تری در خصوص نرخ تنزیل طرح توجیهی و دیگر پارامترهای مهم در تنظیم طرح توجیهی به دست بیاورید.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب