طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت ⭐️ دهکده سلامت

طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت، با متمرکز سازی اطلاعات فنی، اقتصادی و مالی این پروژه و ارائه آن در یک قالب یک گزارش منجر به موفقیت سرمایه گذاران می شود. نگارندگان طرح توجیهی، متخصصین باتجربه سایت طرح فنی هستند که برای تنظیم این نگارش از داده های روز استفاده می کنند.

گردشگری سلامت، نوعی از گردشگری است که به منظور درمان بیماری ها و یا بهبود وضعیت سلامتی توسط افراد انجام می گردد. بررسی آمارها نشان می دهد، درآمدی که کشورها از توریسم درمانی کسب می کنند، به طور متوسط سه برابر توریسم معمولی است.

مجتمع های گردشگری سلامت، ارائه دهنده خدماتی چون مداخلات پزشکی و سلامتی بوده و معمولا در مناطق بسیار خوش آب و هوا و در کنار چشمه های آب معدنی، آب گرم، دریاچه نمک و لجن زارهای طبی احداث می گردند. شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشورمان، پتانسیل خوبی را برای راه اندازی مجتمع های گردشگری در نقاط مختلف کشور فراهم آورده است.

⭐️ اخذ مجوز با طرح توجیهی مجتمع گردشگری سلامت

راه اندازی یک دهکده سلامت باید با اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور همراه باشد. طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت می تواند، پروسه اخذ مجوز از این سازمان را تسهیل و تسریع کند. بیزینس پلن احداث مجتمع گردشگری سلامت توسط کارشناسان برتر حوزه سرمایه گذاری و مشاورین اعتباری و بانکی کشور تهیه شده و قابل استناد در سازمان های متولی صدور مجوز است.

احداث یک مجتمع گردشگری سلامت، پروژه بزرگی است و نیازمند سرمایه کلانی می باشد. خوشبختانه اکثر پروژه های گردشگری می توانند، از تسهیلات بانکی کم بهره استفاده نمایند. اما این اعتبار تنها در صورتی به متقاضی اختصاص داده می شود که طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت به بانک عامل ارائه گردد.

درمان بیماری ها در دهکده سلامت - طرح فنی

⭐️ تنظیم طرح توجیهی گردشگری سلامت چه مزایایی دارد؟

طرح توجیهی نه تنها نقش کلیدی و اساسی در پروسه اخذ مجوز و وام دارد، بلکه از مزایای دیگری نیز برخوردار می باشد. استفاده از طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت، سرمایه گذاران را با مشخصات فنی و عملیاتی طرح آشنا می کند.

برآوردهای دقیق شاخص های مالی مانند میزان سرمایه اولیه، هزینه ها و سوددهی پروژه نیز در طرح توجیهی صورت می پذیرد. با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که طرح توجیهی، موفقیت سرمایه گذاران را در این پروژه تضمین می کند. چرا که تمامی اطلاعات و پیش نیازهای قبلی پروژه را در اختیار کارآفرینان قرار می دهد.

⭐️ چشم انداز سرمایه گذاری در دهکده سلامت

گردشگری سلامت از جمله بخش های حائز اهمیت در صنعت گردشگری است. خدمات ارائه شده توسط دهکده های سلامت، الگوی خاصی نداشته ولی عموما بر پایه خدمات درمانی، پزشکی، طبیعت درمانی، آمادگی جسمانی، ورزش، تندرستی و بهداشت استوار می باشد.

طبیعت خاص، موقعیت ویژه جغرافیایی، خدمات مقرون به صرفه، وجود جراحان به نام و امکانات پزشکی مطلوب باعث شده است که سالیانه، گردشگران داخلی و خارجی زیادی روانه مجتمع های گردشگری سلامت شوند.

بیشترین گردشگران سلامت خارجی که ایران را برای مقصد انتخاب می کنند، گردشگران کشورهای عراق، آذربایجان، عمان، کویت، پاکستان و افغانستان می باشند. مطالعات طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت، چشم انداز بسیار روشنی را برای این صنعت پیش بینی نموده است.

⭐️ سرمایه لازم برای راه اندازی مجتمع گردشگری سلامت

سرمایه اولیه مورد نیاز برای احداث مجتمع گردشگری به مقیاس پروژه، تعداد بخش های موجود در مجتمع، ظرفیت پذیرش و مواردی از این دست بستگی دارد. بخشی از سرمایه اولیه به ساخت ساختمان های مجتمع گردشگری چون هتل، اقامتگاه، رستوران، بخش های درمانی و … صرف می شود. محوطه سازی، راه اندازی تاسیسات برق رسانی، آبرسانی و گازرسانی، خرید تجهیزات پزشکی و درمانی مجتمع و … نیز با سرمایه ثابت انجام می گردد.

افزون بر سرمایه ثابت، بودجه ای به عنوان سرمایه درگردش نیز برای این پروژه لازم است که برای خریداری مواد غذایی رستوران و مواد مصرفی و بهداشتی مجتمع در نظر گرفته می شود. محاسبه میزان سرمایه اولیه در طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت با تحقیقات میدانی و استعلامات قیمتی صورت می پذیرد.

بخش تفریحی موجود در مجتمع گردشگری سلامت - طرح فنی

⭐️ برآورد هزینه ها توسط طرح توجیهی

هزینه های احداث مجتمع گردشگری به دو دسته هزینه های غیر عملیاتی و عملیاتی تقسیم بندی می گردند. هزینه زمین از جمله هزینه های اصلی است که با توجه به مساحت و منطقه احداث مجتمع تعیین می شود. همچنین هزینه های عملیاتی و اجرایی طرح نیز شامل هزینه های نیروی انسانی، هزینه های مصرف انرژی، هزینه تعمیر و سرویس تجهیزات، هزینه نگهداری ساختمان و تاسیسات، هزینه های اداری و … هستند.

طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت با برآورد تمامی هزینه های ریز و درشت طرح، مدیریت مالی را در این پروژه آسان می کند. با برآورد هزینه ها در همان ابتدای کار، سرمایه گذاران، منابع مالی خود را به خوبی مدیریت کرده و برای پرداخت هزینه ها، برنامه ریزی و آینده نگری می کنند.

⭐️ آیا دهکده سلامت دارای توجیه اقتصادی است؟

نتایج بررسی های کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت نشان می دهد که طرح فوق از لحاظ اقتصادی کاملا توجیه پذیر است. به علت سیاست گذاری هایی که برای ارتقای بهداشت و سلامت جامعه و گسترش گردشگری انجام شده است، از بخش خصوصی برای احداث مجتمع های گردشگری سلامت حمایت می شود.

وجود اقلیم متفاوت ایران در خاورمیانه باعث شده است، گردشگران بسیاری برای استفاده از خواص درمانی چشمه های آب گرم، آب و هوای تمیز کوهستانی، نمک ها و لجن های طبی به دهکده های سلامت سفر کنند.

ارتباط تنگاتنگ مجتمع های گردشگری سلامت با بخش پزشکی نیز از دلایلی است که بسیاری از افراد، دوران نقاهت خود را در این مجتمع ها سپری می کنند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی مجتمع گردشگری و تفریحی ⭐️ (بررسی فنی و تخصصی)

⭐️ پیش بینی میزان سوددهی طرح

طبق بررسی هایی که کارشناسان در طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت انجام داده اند، این طرح از سودآوری بسیار خوبی برخوردار است. میزان سود دهکده سلامت به مواردی چون خدمات ارائه شده توسط مجتمع، ظرفیت پذیرش گردشگر و امکانات رفاهی مجتمع وابسته است. ارائه خدمات بیشتر به صورت مستقیم منجر به جذب گردشگران بیشتر و بالا رفتن سود طرح می گردد.

گنجاندن امکانات متنوع تفریحی، ورزشی، فرهنگی و اقامتی در طراحی مجتمع های گردشگری سلامت، استفاده از پرسنل مجرب و آموزش دیده و همچنین تبلیغات مناسب، سود تضمین شده ای را نصیب سرمایه گذاران این طرح خواهد نمود.

⭐️ دسته بندی انواع گردشگری سلامت

توریسم درمانی در طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت به انواع زیر تقسیم بندی شده است:

[tie_list type=”thumbup”]

 • گردشگری پزشکی: گردشگری پزشکی برای انجام اعمال جراحی و یا دریافت درمان های پزشکی انجام می گردد. گردشگران پزشکی خارجی برای انجام جراحی های زیبایی، زنان و زایمان، چشم، داخلی، قلب و عروق، اورولوژی و … به کشورمان سفر می کنند.
 • گردشگری طبیعت درمانی: بسیاری از گردشگران برای بهره مندی از خواص درمانی طبیعت چون آب گرم، آب معدنی، آب و هوای پاک، لجن های طبی و … به دهکده های سلامت مراجعه می کنند. بیمارانی با مشکلات عضلانی، روماتیسم، تنفسی و پوستی از جمله گردشگران طبیعت درمانی می باشند.
 • گردشگری تندرستی: این گروه از گردشگران برای بهبود سلامتی و تندرستی سفر می کنند. خدمات ارائه شده به این مسافران شامل رژیم های غذایی، کاهش وزن، ورزش، آمادگی جسمانی، یوگا، ماساژ، مدیتیشن و … است.

[/tie_list]

مجتمع گردشگری سلامت یا دهکده سلامت - طرح فنی

⭐️ اطلاعات فنی مجتمع گردشگری سلامت

طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت علاوه بر برآوردهای مالی و اقتصادی، اطلاعات فنی و عملیاتی طرح را نیز شرح می دهد. معرفی بخش های موجود در مجتمع گردشگری سلامت و تجهیزات مورد نیاز برای هر بخش از مزایای طرح توجیهی است. یک دهکده سلامت می تواند، شامل قسمت های زیر باشد:

[tie_list type=”starlist”]

 • بخش آب درمانی
 • رستوران
 • ارتوپدی
 • ماساژ درمانی
 • تنفس درمانی
 • فیزیوتراپی
 • بخش های فرهنگی
 • بخش یوگا و مدیتیشن
 • بخش ورزش های داخل سالن
 • اقامتگاه، هتل یا هتل آپارتمان
 • استخرهای آب گرم و آب معدنی

[/tie_list]

⭐️ مجوز احداث مجتمع گردشگری سلامت

اخذ مجوز مجتمع گردشگری سلامت از طریق دو سازمان که وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی و همچنین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور می باشند، صورت می پذیرد. بدین منظور متقاضی باید سند مالکیت یا اجاره نامه ملک مورد نظر را به همراه طرح توجیهی و سایر مدارک به سازمان های مربوطه تحویل دهد.

موسسین مجتمع گردشگری سلامت باید دوره های مهارت گردشگری مصوب وزارت بهداشت را با موفقیت طی کرده باشند. ضمن این که حداقل یک نفر از موسسین باید فارغ التحصیل یکی از رشته های پزشکی و یا پیراپزشکی باشد. توضیح این که تمامی خدمات ارائه شده در مجتمع های گردشگری سلامت باید مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت ارائه گردد.

⭐️ سفارش طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت

نگارندگان طرح توجیهی احداث مجتمع گردشگری سلامت در سایت طرح فنی از کارشناسان نمونه کشور در زمینه نگارش طرح توجیهی بوده و دارای 25 سال تجربه در امور سرمایه گذاری هستند. طرح توجیهی اختصاصی، گزارشی است که مختص به پروژه شما در سایت طرح فنی نگارش می شود.

امتیازات سفارش طرح توجیهی اختصاصی در این سایت، 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان می باشند. کارشناسان ما در جلسه آنلاین، پاسخگوی پرسش های شما در خصوص مسائل اداری و بانکی طرح هستند.

موضوعاتی که در این جلسه توسط کارشناسان ما مطرح می گردند، عبارتند از: مراحل اداری اخذ مجوز گردشگری سلامت، مراحل دریافت تسهیلات بانکی، رفع ابهام در مورد وثایق و ضمانت های بانکی و سایر موارد اداری و بانکی.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب