طرح توجیهی نیروگاه CHP ⭐️ نیروگاه برق گازی (مقیاس کوچک)

طرح توجیهی نیروگاه CHP - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی نیروگاه CHP مطالعات امکان سنجی و ارزیابی این کسب و کار بوده و بینشی دقیق به سرمایه گذاران می بخشد. این طرح توسط متخصصین سایت طرح فنی تهیه شده و قابل ارائه به نهادهای مرتبط و بانک ها است.

نیروگاه های برق گازی CHP نیروگاه هایی هستند که به صورت محلی و در مقیاس کوچک راه اندازی می گردند. این نیروگاه ها معمولا در نزدیکترین فاصله به خطوط مصرف احداث شده و تلفات انرژی را در خطوط انتقال کاهش می دهند.

نیروگاه های برق گازی مجهز به فناوری پیشرفته و به روز بوده و از راندمان بسیار بالاتری برخوردار هستند. این نیروگاه ها به صورت پراکنده در نقاط مختلف کشور راه اندازی شده و وظیفه تامین برق معادن، مناطق دور افتاده و شهرک های صنعتی را بر عهده دارند.

مطالعات بازار در طرح توجیهی نیروگاه سی اچ پی بیانگر پتانسیل بالایی است که برای سرمایه گذاری در این بخش وجود دارد.

نیروگاه CHP چیست و چه ویژگی های دارد؟

نیروگاه CHP (Combined Heat and Power) نیروگاهی است که همزمان تولید کننده برق و حرارت می باشد. نیروی ورودی در نیروگاه های CHP معمولا از طریق توربین های گازی، موتورهای احتراقی، میکرو توربین ها یا پیل های سوخت تامین می گردد.

در این سیستم بخشی از انرژی، تبدیل به جریان الکتریسیته شده و بخشی به گرما تبدیل می گردد. حرارت تولیدی را می توان مجددا وارد چرخه تولید برق کرد و یا به عنوان سیستم گرمایشی استفاده نمود.

روش کار نیروگاه chp به این شکل است که ابتدا سوخت گاز وارد توربین گازی می گردد، با حرکت توربین، ژنراتور به کار افتاده و برق تولید می کند.

به صورت همزمان گازهای داغ خروجی از توربین گازی به یک مبدل حرارتی آب گرم  یا دیگ بخار بازیافت کننده حرارت منتقل می گردد. سپس حرارت بازیافتی مجددا وارد توربین بخار شده و تبدیل به جریان برق می شود.

احداث نیروگاه CHP چه مزایایی دارد؟

مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی نیروگاه chp نشان می دهد، احداث نیروگاه chp مقیاس کوچک بهترین گزینه برای کاهش اتلاف انرژی و جبران کمبود برق است.

احداث نیروگاه سی اچ پی دارای مزایای زیر است:

 • افزایش بازده انرژی تا 95 درصد: راندمان نیروگاه های سوخت فسیلی نهایتا 35 درصد است. ضمن این که 15 درصد تلفات انرژی نیز در مسیر انتقال رخ می دهد. نیروگاه های CHP با بازیافت انرژی حرارتی و تبدیل آن به برق، بازدهی بالایی تا حدود 95 درصد دارند.
 • تولید برق یکنواخت و بدون نوسان ولتاژ و فرکانس: نیروگاه های chp در خروجی سیستم خود دارای مبدل DC به AC هستند که نوسانات ولتاژ و فرکانس را حذف می کند.
 • کارکرد مستقل: نیروگاه های CHP به صورت پراکنده و محلی احداث شده و سیستم آنها مستقل و مجزا است. به طوری که در صورت قطع شبکه سراسری همچنان می توانند، به کارکرد خود ادامه دهند.
 • امکان استفاده از سوخت های گوناگون: عموما سوخت نیروگاه های CHP ، گاز شهری است، ولی در صورت نبود گاز شهری می توان، از گازوئیل یا سوخت های دیگر نیز استفاده نمود.
 • احداث نیروگاه در مقیاس کوچکتر: نیروگاه های سی اچ پی از لحاظ مقیاس، بسیار کوچکتر از نیروگاه های دیگر هستند. تجهیزات و تاسیسات این نیروگاه ها محدود تر بوده و در کمترین فاصله با واحدهای مصرف کننده مانند شهرک های صنعتی و غیره احداث می گردند.
 • آسیب کمتر به محیط زیست: نیروگاه CHP مقیاس کوچک به دلیل راندمان کاری بالا، سوخت مصرفی پایین تری دارد. بنابراین این نوع نیروگاه نسبت به نیروگاه مرکزی، گازهای گلخانه ای کمتری وارد محیط زیست می کند.

 نیروگاه برق گازی CHP - طرح فنی

چرا باید در راه اندازی نیروگاه CHP سرمایه گذاری کنیم؟

تاسیس نیروگاه برق گازی مطابق با سیاست های دولتی کاهش مصرف انرژی است زیرا وابستگی به شبکه برق سراسری را کاهش می دهد.

از این رو وزارت نیرو و شرکت توانیر حمایت های گسترده ای را برای احداث نیروگاه های کوچک انجام می دهد. این حمایت ها شامل تسهیلات بانکی کم بهره، اجاره های بلند مدت برای زمین پست برق، تامین سوخت نیروگاه، پرداخت پیش پرداخت برای خرید برق، بازگرداندن هزینه انشعاب به مشترکان و … می باشند.

هدف از نگارش طرح توجیهی نیروگاه CHP چیست؟

سرمایه گذارانی که قصد احداث نیروگاه برق گازی را دارند، باید موافقت اصولی و مجوزهایی را از سازمان توزیع نیروی برق استان و شرکت گاز دریافت نمایند. طرح توجیهی نیروگاه CHP به عنوان یکی از مستندات مهم در پروسه اخذ مجوز مورد نیاز بوده و به نهادهای مربوطه ارائه می گردد.

برای دریافت تسهیلات از بانک نیز باید طرح توجیهی با فرمت اختصاصی توسط نرم افزار کامفار تهیه شده و برای اثبات توجیه پذیری طرح به بانک ارائه گردد.

علاوه بر الزامات تنظیم طرح توجیهی برای دریافت وام و مجوز، بیزینس پلن نیروگاه CHP شمای کلی از پروژه را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. بیزینس پلن، سودآور بودن یا عدم سوددهی طرح را به تصویر می کشد.

طرح توجیهی ارائه دهنده تمام اطلاعات ضروری برای این کسب و کار بوده و وضعیت حال و آینده پروژه را برای کارآفرینان مشخص می کند.

سرمایه لازم برای راه اندازی نیروگاه CHP

به طور کلی نیروگاه های سی اچ پی نیروگاه هایی با ظرفیت برق تولیدی کمتر از 25 مگاوات می باشند. طبق داده هایی که وزارت نیرو اعلام کرده است، تاسیس هر مگاوات نیروگاه به ششصد هزار یورو یا هشتصد و پنجاه هزار دلار سرمایه نیاز دارد.

سرمایه لازم برای احداث نیروگاه های برق گازی با تهیه تجهیزات بهینه و باکیفیت تا 60 درصد کمتر از مبلغ ذکر شده است. افزون بر آن بازده نیروگاه CHP حداقل  1.5 برابر بیشتر از نیروگاه های مرکزی و بزرگ می باشد.

بخش مالی و اقتصادی طرح توجیهی نیروگاه سی اچ پی به محاسبه سرمایه اولیه مورد نیاز بسته به ظرفیت طرح برای خرید توربین های گازی و تجهیزات نیروگاه و تامین زیرساخت ها می پردازد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی ⭐️ سال 1401 فایل(pdf+word)

برآورد هزینه های احداث نیروگاه برق گازی

یکی از مزایای احداث نیروگاه CHP کاهش هزینه های راه اندازی می باشد. هزینه تولید برق در نیروگاه های حرارتی به ازای هر یک کیلو وات حدود 555 دلار برآورد شده است، در صورتی که در نیروگاه های chp با 100 دلار می توان، یک کیلو وات برق تولید کرد.

به سرمایه گذاران برای احداث نیروگاه برق گازی، زمین در شهرک های صنعتی تعلق می گیرد که این موضوع باعث صرفه جویی در هزینه های این کسب و کار می گردد.

کارشناسان برای محاسبه هزینه ها در طرح توجیهی نیروگاه برق گازی CHP داده های روز را در نظر گرفته و هزینه ها را جزء به جزء معین می کنند.

توربین تولید برق از گاز chp - طرح فنی

بررسی سود احداث نیروگاه CHP

با توجه به هزینه بر بودن تولید برق در نیروگاه های مرکزی، احداث نیروگاه های chp به صورت محلی در نزدیکی شهرک های صنعتی و نقاط مصرف، سودآوری خوبی دارد. نیروگاه های برق گازی علاوه بر تامین برق مشترکین خود از قابلیت فروش برق به شبکه سراسری برخوردار هستند.

در ضمن انرژی حرارتی تولید شده توسط این سیستم می تواند، برای مصارف گرمایشی استفاده شود. بدین ترتیب بخشی از هزینه های سوخت و هزینه های سرویس و نگهداری تجهیزات پوشش داده شده و در نهایت افزایش سود را در پی خواهد داشت.

تخمین سود در طرح توجیهی نیروگاه سی اچ پی با در نظر گرفتن مشخصات طرح، نوع تجهیزات و حجم تولید برق انجام می گردد.

تجهیزات مورد نیاز در طرح توجیهی نیروگاه CHP

طرح توجیهی نیروگاه برق گازی با معرفی روش تولید برق و تجهیزات مورد نیاز در نیروگاه سعی در ارائه دانش فنی پروژه به سرمایه گذاران دارد.

تجهیزات مورد نیاز در نیروگاه برق CHP عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • توربین گازی
 • محفظه احتراق
 • کمپرسور
 • سیستم ژنراتور و تحریک
 • مبدل حرارتی
 • ترانسفورماتور خشک
 • سیستم راه انداز (SFC)
 • کلید GCB
 • ترانسفورماتور اصلی
 • سوئیچگیرهای واحد
 • دیزل ژنراتور
 • پست نیروگاه

[/tie_list]

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی مینی پالایشگاه ⭐️ ( مینی ریفاینری ) + براورد فنی

نقش دلار در خرید تجهیزات نیروگاه

احداث نیروگاه برق گازی CHP سرمایه گذاری هوشمندانه ای به نظر می رسد، البته مسائلی نیز در مسیر وجود دارند. پیچیدگی فناوری و گران قیمت بودن تجهیزات از مسائلی است که کارآفرینان در این کسب و کار با آن روبرو هستند.

برخی از تجهیزات نیروگاه، وارداتی بوده و قیمت آنها وابسته به دلار است. افزون بر آن راه اندازی نیروگاه برقی گازی نیازمند آشنایی دقیق با دانش فنی تولید و نحوه عملکرد تجهیزات است.

طرح توجیهی نیروگاه CHP با ارائه اطلاعات حیاتی و ضروری این کسب و کار به خصوص دانش فنی پروژه، برگ برنده کارآفرینان موفق می باشد.

احداث نیروگاه برق chp - طرح فنی

آیا احداث نیروگاه CHP از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر است؟

طبق مطالعات کارشناسان نیاز به انرژی الکتریکی در کشور ما سالانه به طور متوسط 7 درصد افزایش پیدا می کند. بدین سبب خطوط تولید، انتقال و توزیع برق نیز باید به همان نسبت توسعه پیدا کنند. در این راستا نیروگاه های برق گازی CHP و پراکنده نقش مهمی در جبران کمبود برق و حذف خاموشی ها دارند.

شهرک های صنعتی بیشترین مشترکین برق نیروگاه های CHP هستند و این نیروگاه ها منبع انرژی مطمئنی برای تامین برق واحدهای صنعتی گوناگون می باشند.

انتظار می رود، درآمد حاصل از فروش انرژی الکتریکی به شبکه هر سال نسبت به سال قبل افزایش پیدا کند، بنابراین طرح فوق دارای توجیه اقتصادی است.

سفارش طرح توجیهی نیروگاه CHP

طرح توجیهی اختصاصی، طرحی است که توسط متخصصین با تجربه سایت طرح فنی به صورت انحصاری برای هر پروژه سرمایه گذاری نگارش می شود. کارشناسان ما با 25 سال تجربه با ارزش در زمینه سرمایه گذاری و امور بانکی، دقیق ترین و جامع ترین طرح توجیهی نیروگاه سی اچ پی را تهیه می کنند.

در این راستا به منظور حمایت از کارآفرینان عزیز 5 ماه پشتیبانی رایگان را نیز با سفارش طرح توجیهی نیروگاه CHP برای شما در نظر گرفته ایم.

خبر خوب این که سرمایه گذاران عزیز با سفارش طرح توجیهی اختصاصی می توانند، درخواست جلسه آنلاین رایگان داشته باشند.

در این جلسه کارشناسان ما به سوالات شما در خصوص امور اداری و بانکی پاسخ خواهند داد. همچنین در جلسه آنلاین توضیحاتی درخصوص اخذ مجوز، وثایق و ضمانت نامه های بانکی و پروسه دریافت تسهیلات بانکی به سرمایه گذاران گرامی ارائه می گردد.

5/5 - (16 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

4 پاسخ

 1. سلام شب بخیر برای اخذ مجوز و تسهیلات بانکی طرح توجیهی 18 مگاواتی میخواستم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام وقت بخیر جناب آقای بابادی میتونید با شماره تماس در قسمت بالای سایت تماس بگیرید در خدمتتون هستیم، همچنین در واتس اپ هم میتونید اقدام کنید

 2. سلام میخواستم بدونم شما تجهیزات و دستگاه های نیروگاه سی اچ پی رو میفروشید یاخیر

  1. سلام خیر فعالیت ما در زمینه نگارش طرح توجیهی هست و در زمینه خرید و فروش دستگاه ها فعالیتی نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب