طرح توجیهی تولید الیاف کربن ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات بانکی

طرح توجیهی تولید الیاف کربن - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید الیاف کربن، گزارشی مفصل از اطلاعات فنی، اقتصادی و مالی پروژه بوده و توسط متخصصین سایت طرح فنی جهت اخذ مجوز و وام تهیه می گردد.

الیاف کربن (CFRP)، الیافی هستند که از پیش ماده ها و مواد آلی مبتنی بر کربن طی مراحل گوناگون تولید می گردند. طی فرایند تولید، عناصری مانند نیتروژن، هیدروژن و اکسیژن از مواد پیش زمینه حذف شده و الیاف کربن باقی می مانند. این الیاف، حاوی 90 درصد کربن در ساختار خود بوده و ویژگی های منحصر به فردی از خود نشان می دهند.

الیاف کربن به دلیل استحکام، سختی بالا، وزن کم، خاصیت شیمیایی خنثی، ضربه پذیر بودن و مقاومت در برابر خوردگی برای بسیاری از کاربردها در صنعت، بهترین انتخاب می باشند. متداول ترین کاربردهای الیاف کربن در صنعت ساختمان برای مقاوم سازی سازه، ساخت کامپوزیت در صنایع پزشکی، ساخت قطعات صنعتی، خودروسازی و صنایع نظامی می باشد. به دلیل بازار مصرف متنوعی که الیاف کربن دارند، سرمایه گذاری در عرصه تولید این الیاف سودآور خواهد بود.

طرح توجیهی تولید الیاف کربن جهت اخذ مجوز و وام

احداث کارخانه تولید الیاف کربن در درجه اول، منوط به اخذ مجوزهای قانونی از وزارت صنایع و معادن و سایر سازمان های ذیربط است. در این میان، طرح توجیهی تولید الیاف کربن از مدارکی است که ارائه آن به سازمان های صادر کننده مجوز ضروری است. بیزینس پلن تولید الیاف کربن به صورت ویژه جهت اثبات توجیه پذیری طرح نزد نهادهای صدور مجوز تهیه می گردد.

سرمایه گذاران پس از اخذ مجوز کارخانه می توانند، به بانک معرفی شده توسط سازمان صنایع و معادن برای اخذ تسهیلات کم بهره مراجعه نمایند. بانک عامل پس از دریافت طرح توجیهی تولید الیاف کربن، در صورت حصول اطمینان از منطقی بودن طرح، اعتبار درخواستی را به متقاضی واگذار خواهد کرد.

مزایای طرح توجیهی تولید الیاف کربن

جدا از بحث ضرورت و لزوم تنظیم و ارائه طرح توجیهی جهت اخذ مجوز و وام، طرح توجیهی می تواند، به خودی خود، نتایج مثبتی در پروژه ایجاد نماید. طرح توجیهی تولید الیاف کربن با برآورد شاخص های مالی طرح از جمله سود، سرمایه و هزینه ها، وضعیت مالی پروژه را برای سرمایه گذار آشکار می کند.

بخش فنی طرح توجیهی نیز با معرفی تجهیزات مورد نیاز کارخانه و فرآیند تولید الیاف کربن، پیاده سازی پروژه را تسهیل می بخشد. ضمن اینکه طرح توجیهی فوق، تحقیقات بازار محصول و وضعیت عرضه و تقاضای الیاف کربن را نیز به کارآفرینان ارائه می نماید.

خط تولید الیاف کربن - طرح فنی

سرمایه گذاری در بخش الیاف کربن

تولید الیاف کربن از فرایندهای نوین در دنیا می باشد. کشورمان ایران تنها کشور در خاورمیانه است که به دانش فنی و فناوری تولید الیاف کربن دست پیدا کرده است و تولید این الیاف از مشاغل بکر در کشور است.

با توجه به اهمیت الیاف کربن در صنایع گوناگونی مانند صنعت ساختمان، صنعت نظامی، صنعت پزشکی، خودروسازی و قطعه سازی، سرمایه گذاری در تولید این الیاف هوشمندانه به نظر می رسد. به طوری که مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی تولید الیاف کربن نیز گواه منطقی بودن این طرح می باشند.

میزان سرمایه اولیه برای تولید الیاف کربن

سرمایه گذاران برای احداث کارخانه تولید الیاف کربن نیازمند سرمایه اولیه هستند. سرمایه اولیه برای خریداری تجهیزات خط تولید الیاف کربن از جمله تجهیزات ریسندگی و انواع کوره ها در نظر گرفته می شود. بهره برداری از کارخانه تولید الیاف کربن علاوه بر سرمایه ثابت، متکی به سرمایه درگردش برای خرید مواد اولیه می باشد.

توضیح این که مواد اولیه یا پیش ماده های تولید الیاف کربن عبارتند از: الیاف اکریلیک، الیاف سلولزی (پنبه، ویسکوز، ریون)، قیر حاصل از قطران ذغال سنگ و الیاف فنولیک.

کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی تولید الیاف کربن برای محاسبه سرمایه اولیه، عواملی چون میزان آورده متقاضی، میزان تسهیلات دریافتی، ظرفیت طرح، ارزش روز ماشین آلات و نرخ روز مواد اولیه را در نظر می گیرند.

هزینه های راه اندازی و بهره برداری از پروژه

راه اندازی کارخانه تولید الیاف کربن علاوه بر سرمایه ثابت نیازمند هزینه های متعدد است. هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه حمل و نقل مواد اولیه، هزینه برق سه فاز کارخانه، هزینه سوخت مصرفی، هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و هزینه های قبل از بهره برداری از هزینه های عمده طرح می باشند.

طبق بررسی های کارشناسان برای ظرفیت تولید 100 تن الیاف کربن در سال، به زمینی با مساحت 10 هزار مترمربع و تعداد 76 نفر نیروی انسانی نیاز داریم که باید با نرخ روز محاسبه گردند.

تمامی هزینه های ریز و درشت طرح و همچنین هزینه های پیش بینی نشده در طرح توجیهی تولید الیاف کربن با رعایت جزئیات توسط کارشناسان مشخص می شوند.

برآورد سود توسط طرح توجیهی

مطالعات کارشناسان در بیزینس پلن تولید الیاف کربن، نشان دهنده سودآوری مطلوب این پروژه می باشد. به طوری که متخصصان، نرخ بازده داخلی را در این طرح، 36 درصد پیش بینی نموده اند که رقم چشمگیری است. محاسبه میزان دقیق سود در این پروژه، کار آسانی نیست زیرا عوامل و مولفه های اثرگذار متعددی در میزان سود نقش دارند.

از این رو توصیه ما به سرمایه گذارانی که تمایل به تخمین سود دارند، سفارش طرح توجیهی تولید الیاف کربن می باشد. چرا که محاسبه سود در طرح توجیهی به صورت تخصصی و با بهره گیری از نتایج مطالعات تیم تحقیقاتی انجام شده و فاقد خطاهای فاحش محاسباتی است.

کارخانه تولید الیاف کربن - طرح فنی

آشنایی با فرایند تولید الیاف کربن

طرح توجیهی تولید الیاف کربن جهت ارائه دانش فنی و عملیاتی پروژه، فرایند تولید محصول را نیز در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. الیاف اکریلیک به دلیل این که حاوی 55 درصد کربن در ساختار خود هستند، به عنوان متداول ترین پیش ماده در تولید الیاف کربن استفاده می شوند. بدین منظور، الیاف اکریلیک همزمان تحت عملیات کشش و عملیات اکسیداسیون حرارتی قرار می گیرند تا پلیمر مورد نظر، ساختار نردبانی یا حلقوی پیدا کند.

در این مرحله، الیاف در یک محیط خنثی تحت عملیات جداسازی کربنی (کربونیزاسیون) قرار گرفته و ناخالصی ها از کربن جدا می شوند. سپس الیاف کربن مجددا تحت حرارت در دمای 1500 تا 3000 درجه قرار می گیرند تا ضریب کشسانی آنها بهبود پیدا کند.

در نهایت الیاف پس از پوشش دهی و اکسیده کردن سطح، توسط تجهیزات ریسندگی به دور ماسوره ها تابانده می شوند. توضیح این که تولید الیاف کربن از سایر پیش ماده ها نیز دارای فرایندی مشابه می باشد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید الیاف پلی پروپیلن ⭐️ بررسی تخصصی هزینه ها

معرفی تجهیزات مورد نیاز طرح

برخی از تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز که در طرح توجیهی تولید الیاف کربن نیز معرفی می شوند، عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • دستگاه کشش بخار
 • بوبین کریل
 • کوره اکسیداسیون 200 تا 300 درجه سانتیگراد
 • حوضچه ته نشینی
 • کوره کربونیزاسیون 1000 درجه سانتیگراد
 • کوره گرافیتاسیون 1500 تا 3000 درجه سانتیگراد
 • ماشین کشش چرخشی
 • غلطک های تغذیه
 • غلطک های کشش رشته ها
 • تجهیزات کنترل کیفیت

[/tie_list]

ویژگی های الیاف کربن (CFRP)

الیاف کربن دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را بهترین انتخاب برای استفاده در صنایع گوناگون می کند. برخی از ویژگی های الیاف کربن عبارتند از:

[tie_list type=”checklist”]

 • الیاف کربن از چقرمگی یا سختی بالایی برخوردار هستند.
 • نسبت استحکام به وزن یا مقاومت کششی در الیاف کربن بالا بوده و حدود 7 تا 10 برابر فولاد است.
 • الیاف کربن مانند برخی از الیاف در اثر حرارت منبسط نمی شوند.
 • این الیاف قابل بافت بوده و می توانند، تبدیل به پارچه های کربنی شوند.
 • مقاومت شیمیایی خوب و عدم خوردگی در محیط های اسیدی از ویژگی های مثبت الیاف کربن است.
 • چگالی الیاف کربن پایین بوده و حدود دو سوم آلومینیوم است.
 • الیاف کربن رسانای الکتریکی هستند.

[/tie_list]

فرایند تولیدالیاف کربن - طرح فنی

انواع الیاف کربن

الیاف کربن از لحاظ نوع پیش ماده اولیه که در تولید آنها استفاده می گردد، به انواع مختلفی چون الیاف کربن با پیش ماده گیاهان یا منابع سلولزی، الیاف کربن با پیش ماده قیر و الیاف کربن با پیش ماده پلی آکریل نیتریل (PAN) یا اکریلیک تقسیم بندی می شوند.

الیاف کربن از لحاظ خصوصیات فیزیکی نیز متفاوت بوده و با درجه مقاومت کششی، سفتی و درجه مدول (Modulus ) مختلف تولید می گردند.

بررسی توجیه پذیری اقتصادی طرح

به اعتقاد کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی تولید الیاف کربن، وارد شدن به عرصه تولید این الیاف از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر خواهد بود. الیاف کربن، نقش پرنگی در بهسازی ساختمان ها در برابر زلزله، تولید قطعات خودرو، تولید کامپوزیت های پزشکی، تولید کفش ها و تجهیزات ورزشی، صنایع نظامی و صنایع هوا و فضا دارند.

به دلیل بازار مصرف گسترده، کمبود واحدهای فعال در تولید این محصول، فناوری و مواد اولیه در دسترس، سرمایه گذاری در این عرصه هوشمندانه خواهد بود.

سفارش طرح توجیهی تولید الیاف کربن

سایت طرح فنی از گردهمایی متخصصین به نام در زمینه سرمایه گذاری با 25 سال تجربه و طرح توجیهی نویسان برتر کشور شکل گرفته است. ما با نگارش طرح توجیهی تولید الیاف کربن، سعی می کنیم تا به روزترین و دقیق ترین اطلاعات این کسب و کار را به شما ارائه دهیم. طرح های توجیهی نوشته شده توسط کارشناسان ما، قابل ارائه به نهادهای صادر کننده مجوز و بانک ها می باشد.

طرح توجیهی اختصاصی توسط کارشناسان سایت طرح فنی به صورت انحصاری برای شما نوشته شده و همراه با امتیازات ویژه ای چون 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان ارائه می گردد.

متخصصین ما در جلسه آنلاین، پاسخگوی سوالات شما با موضوعات اداری و بانکی بوده و به ارائه توضیحاتی در خصوص وثایق و ضمانت های بانکی، مراحل اخذ مجوز، مراحل اخذ تسهیلات و … می پردازند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب