طرح توجیهی نیروگاه بیومس ⭐️ از پسماند کشاورزی و فضولات دامی

طرح توجیهی نیروگاه بیومس - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی نیروگاه بیومس گزارشی مکتوب از بررسی های فنی، تجزیه و تحلیل های مالی و تحقیقات بازار پروژه است که توسط متخصصین سایت طرح فنی تهیه می شود. به بقایای به جا مانده از موجودات زنده، بیومس یا زیست توده می گویند.

پسماندهای کشاورزی و جنگلداری، توده های مخمری، فضولات دامی، زباله های شهری و … از منابع بیومس می باشند. یکی از کاربردهای اصلی منابع بیومس، تولید انرژی می باشد. نیروگاه های بیومس با خوراک زیست توده، برق تولید می کنند.

نیروگاه های بیومس از نیروگاه های برق تجدید پذیر هستند زیرا سوخت آنها به آسانی جایگزین می شود. تولید برق در نیروگاه های بیومس با تولید بیوگاز یا گاز متان و انتقال آن به موتور ژنراتور یا توربین ژنراتور انجام می گردد.

با توجه به کاهش سوخت های فسیلی در دنیا، روش های جایگزین برای تولید برق اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند. نیروگاه های بیومس از بهترین جایگزین ها برای نیروگاه های سوخت فسیلی بوده و دی اکسید کربن کمتری وارد اتمسفر می کنند.

طرح توجیهی نیروگاه بیومس با چه هدفی نوشته می شود؟

مجوز احداث نیروگاه بیومس از طریق ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر ایران) صادر می شود. طرح توجیهی نیروگاه بیومس از مستندات مهمی است که در پروسه دریافت پروانه احداث و مجوز بهره برداری از نیروگاه مورد نیاز خواهد بود.

طرح توجیهی، حاوی اطلاعات فنی، مالی و تحقیقات بازار پروژه بوده و به سازمان های متولی صدور مجوز ارائه می گردد. در ضمن دریافت تسهیلات بانکی نیز مستلزم ارائه طرح توجیهی به بانک است.

از آن جا که نیروگاه بیومس از کسب و کارهای نوظهور است، سرمایه گذاران برای احداث این نوع نیروگاه با ابهاماتی موجه می باشند. بیزینس پلن نیروگاه بیومس با ارائه همه ابعاد و اطلاعات مربوط به پروژه، یاریگر سرمایه گذاران است.

سرمایه گذاران با مطالعه طرح توجیهی، فرصت ها و تهدیدات موجود در این کسب و کار را شناسایی کرده و بهترین تصمیمات را در جهت اجرایی کردن و به سرانجام رساندن پروژه اتخاذ می کنند.

سرمایه لازم برای احداث نیروگاه بیومس

مانند تمامی کسب و کارها، احداث نیروگاه بیومس نیازمند سرمایه اولیه ای می باشد. سرمایه گذاری کل در طرح توجیهی نیروگاه بیومس به دو دسته سرمایه ثابت و سرمایه درگردش تقسیم بندی می شود. همچنین سرمایه ثابت به خریداری تجهیزات نیروگاه از جمله محفظه های تخمیر، تجهیزات احتراق و ژنراتورهای گازسوز اختصاص پیدا می کند.

سرمایه درگردش نیز برای تهیه و جمع آوری مواد اولیه که زباله های شهری، فضولات دامی و پسماندهای کشاورزی می باشند، در نظر گرفته می شود. میزان سرمایه با توجه به آورده سرمایه گذار و مقدار تسهیلات دریافتی، محاسبه شده و بسته به ظرفیت طرح و میزان برق تولیدی، متغیر خواهد بود.

هزینه های راه اندازی نیروگاه بیومس

احداث نیروگاه بیومس علاوه بر سرمایه ثابت، مستلزم هزینه های گوناگون می باشد. هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه جمع آوری و حمل و نقل مواد اولیه، هزینه مصرف انرژی و هزینه نگهداری تجهیزات نیروگاه از جمله هزینه های مهم می باشند.

طبق بررسی های کارشناسان برای تولید برق به میزان 8320 مگاوات ساعت از پسماند کشاورزی به زمینی با مساحت 8000 متر مربع و تعداد 23 نفر نیروی انسانی نیاز است.

واضح است که ارقام گفته شده در بالا تقریبی بوده و برای محاسبه دقیق هزینه ها باید از طرح توجیهی نیروگاه بیومس کمک گرفت. در این طرح، تمامی هزینه های ریز و درشت لیست شده و با ارقام روز مشخص می شوند.

سوله های مجهز برای نیروگاه بیومس - طرح فنی

تخمین سود نیروگاه بیومس

درآمد نیروگاه های بیومس از طریق قرارداد تضمینی فروش برق به سازمان انرژی های تجدید پذیر ایران حاصل می گردد. در ضمن نیروگاه های بیومس با سوخت زباله شهری، توسط شهرداری ها نیز مورد حمایت قرار می گیرند تا بخشی از سرمایه گذاری آنها جبران گردد.

به طور کلی احداث نیروگاه بیومس از سودآوری خوبی برخوردار است. کارشناسان نرخ بازده داخلی طرح را در سال مبنا حدود 20 درصد برآورد کرده اند.

محاسبه و تخمین سود نیروگاه بیومس، کار تخصصی و دشواری است زیرا عوامل و مولفه های اثرگذار گوناگونی دارد. کارشناسان در طرح توجیهی نیروگاه بیومس، میزان سود را با توجه به مختصات و مقیاس نیروگاه می سنجند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی نیروگاه CHP ⭐️ نیروگاه برق گازی (مقیاس کوچک)

فرآیند تولید برق در نیروگاه بیومس

تولید برق در نیروگاه بیومس به روش احتراق مستقیم انجام می گردد. در این راستا ابتدا مواد اولیه خرد، آسیاب و آماده سازی می گردند. مواد اولیه آسیاب شده در محفظه تخمیر قرار داده می شوند تا با احتراق مستقیم و عملیات هضم بی هوازی، بیوگاز تولید شود.

بیوگاز ترکیبی از گاز متان، گاز کربنیک و … است. گاز متان سوختی سبک و غیر سمی است، از این سوخت در نیروگاه های بیومس برای تغذیه ژنراتور و تولید برق استفاده می گردد.

معرفی ماشین آلات مورد نیاز برای احداث نیروگاه بیومس

احداث نیروگاه بیومس نیازمند دانش فنی و آگاهی از تجهیزات مورد نیاز است. طرح توجیهی نیروگاه بیومس با معرفی ماشین آلات مورد نیاز به پیاده سازی و عملیاتی شدن پروژه کمک می کند.

برخی از تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در نیروگاه های بیومس عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • مخازن دایجستر یا هاضم
 • ماشین آسیاب
 • ماشین همزن
 • محفظه تخمیر
 • مبدل ها
 • کمپرسورها
 • سیستم تصفیه گاز
 • مشعل
 • سیستم های کنترلی
 • ژنراتور CHP

[/tie_list]

تجهیزات و ماشین آلات احداث نیروگاه بیومس - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی نیروگاه بیومس

احداث نیروگاه بیومس از توجیه پذیری اقتصادی برخوردار است زیرا علاوه بر تولید و فروش برق به ساتبا می توان محصولات فرعی دیگر نیز در آن تولید کرد. بسیاری از نیروگاه بیومس، همزمان به تولید کودهای کمپوست نیز مشغول هستند.

در ضمن مواد اولیه نیروگاه های بیومس ارزان و در دسترس هستند زیرا امحای زباله ها و پسماندها از مشکلات و دغدغه های شهرداری، بخش کشاورزی و دامداری ها است. گفتنی است، با توجه به مزایایی که نیروگاه های بیومس دارند، برنامه ریزی مفصلی برای کمک به احداث این نیروگاه ها توسط دولت انجام گرفته است.

طرح توجیهی نیروگاه بیومس چیست و چه امتیازاتی دارد؟

طرح توجیهی اختصاصی نیروگاه بیومس، طرحی است که انحصارا برای هر پروژه نیروگاه بیومس توسط مهندسین سایت طرح فنی تنظیم می شود. نگارندگان طرح توجیهی نیروگاه بیومس با کوله باری از دانش روز و تجربه 25 ساله در امور سرمایه گذاری، دقیق ترین طرح را تهیه می کنند. طرح توجیهی فوق قابلیت ارائه به سازمان های ذیربط و بانک ها را داشته و مستند و مستدل است.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی در سایت طرح فنی از دو امتیاز ویژه برخوردار است. 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان به درخواست سرمایه گذار از مزایای طرح توجیهی اختصاصی هستند.

جلسه آنلاین رایگان به منظور رفع ابهام سرمایه گذاران در خصوص امور اداری و بانکی برگزار می گردد. جلسه آنلاین شامل توضیحاتی در باب مراحل دریافت مجوز احداث نیروگاه بیومس، پروسه اخذ وام و همچنین وثایق و ضمانت نامه های بانکی و … می باشد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

2 پاسخ

 1. سلام شبتون بخیر راه ارتباطی تون چیه یک طرح میخوام که بشه باهاش مجوز و تسهیلات بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب