طرح توجیهی کنسرو حبوبات ⭐️ طرح جامع جهت اخذ وام و مجوز

طرح توجیهی کنسرو حبوبات - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی کنسرو حبوبات گزارش تحلیل و ارزیابی پروژه است که برای دریافت مجوز و تسهیلات از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. این طرح توسط مهندسین مجرب سایت طرح فنی تهیه و تدوین می گردد.

با گسترش شهرنشینی و زندگی های شلوغ امروزی نیاز به غذاهای آماده بیش از پیش حس می شود. در این میان کنسرو های حبوبات زمان پخت و پز انواع غذا را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش داده و بسیار محبوب می باشند.

انواع کنسرو حبوبات که در کارخانجات کنسروسازی تولید می گردند، عبارتند از: کنسرو لوبیا چیتی، کنسرو نخود، کنسرو عدس، کنسرو نخود فرنگی، کنسرو لوبیا قرمز، کنسرو ذرت و غیره.

یکی از مزایای کنسرو کردن حبوبات بالا بردن مدت زمان ماندگاری آنها می باشد که با مهار کردن میکرو ارگانیسم های عامل فساد انجام می گردد.

هدف از تهیه طرح توجیهی کنسرو حبوبات چیست؟

سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی کارخانه کنسرو حبوبات را دارند، باید در ابتدا جواز تاسیس کارخانه را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت نمایند، سپس مدارک لازم را به سازمان غذا و دارو تحویل دهند، بدین منظور ارائه طرح توجیهی کنسرو حبوبات به نهاد مربوطه لازم الاجرا است.

کارشناسان، طرح توجیهی را به گونه ای نگارش می کنند که صحیح، مستند و قابل دفاع در نهادهای مربوطه باشد.

یکی دیگر از اهداف تهیه طرح توجیهی، دریافت تسهیلات از بانک ها است. سرمایه گذاران برای دریافت وام تولید باید طرح توجیهی را به بانک ارائه دهند تا بانک با بررسی توجیه پذیری اقتصادی طرح، تسهیلات درخواستی را به متقاضی اختصاص دهد.

نگارندگان طرح توجیهی به صورت مرتب دانش و داده های خود را با استانداردهای جدید بانکی به روز کرده و طرح را مطابق با ضوابط بانکی تهیه می کنند.

برآورد سرمایه اولیه برای تولید کنسرو حبوبات

کارآفرینان برای راه اندازی کارخانه کنسرو حبوبات باید سرمایه اولیه ای را در نظر بگیرند. میزان این سرمایه در دو گروه سرمایه ثابت و سرمایه در گردش در طرح توجیهی کنسرو حبوبات معین می گردد.

سرمایه ثابت برای خرید تجهیزات پوست گیری و شستشوی حبوبات، تجهیزات پخت حبوبات و تجهیزات پرکن و درب بند قوطی کنسرو صرف می گردد.

سرمایه درگردش نیز برای خرید حبوبات خام و افزودنی ها در نظر گرفته می شود. طبیعتا میزان سرمایه اولیه با توجه به ظرفیت و مشخصات طرح متغیر خواهد بود.

نحوه محاسبه هزینه ها برای راه اندازی کارخانه کنسرو حبوبات

فهرست بندی هزینه ها و مشخص کردن آنها با مبالغ روز از جمله اقداماتی است که در طرح توجیهی کنسرو حبوبات انجام می گردد. هزینه ها شامل هزینه های عملیاتی، غیر عملیاتی و زیرشاخه های متعدد آنها می باشند.

تعدد و تنوع هزینه های این کسب و کار بالا بوده بنابراین برای محاسبه دقیق آنها با مبالغ روز، استفاده از نرم افزارهای تخصصی ضروری است. مولفین طرح توجیهی به کمک نرم افزار کامفار و با داده های به روز و مطالعات وسیع میدانی طرح را تهیه می کنند.

سود کارخانه تولید کنسرو حبوبات - طرح فنی
کنسرو حبوبات

سود کارخانه کنسرو حبوبات به چه صورت است؟

به طور کلی کارخانه های تولید محصولات کنسروی سودآوری خوبی دارند. طبق مطالعات و بررسی هایی که کارشناسان در طرح توجیهی کنسرو حبوبات انجام داده اند، نرخ بازده داخلی (IRR) طرح بین 35 تا 45 درصد بوده و دوره بازگشت سرمایه (PBP) در این کسب و کار 3 سال می باشد.

سود این کسب و کار به مولفه های مهمی چون مقیاس طرح، محل طرح و حجم تولید بستگی دارد، بنابراین نمی توان مبلغ معینی را برای آن ذکر نمود. گفتنی است، کارشناسان برای محاسبه دقیق شاخص های مالی بخصوص میزان سود، نتایج تحقیقات بازار و بررسی وضعیت رقبا را نیز در محاسبات خود لحاظ می کنند.

تجهیزات مورد نیاز در بیزینس پلن کنسرو حبوبات

بخش فنی طرح توجیهی کنسرو حبوبات به آنالیز موضوعاتی چون فرآیند تولید، فناوری تولید و تجهیزات مورد نیاز در خط تولید می پردازد. نتایج بررسی تجهیزات و ماشین آلات می تواند، به صورت مستقیم حجم تولید را مشخص کند، بنابراین بررسی فنی از مهمترین ارکان طرح توجیهی است.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید روغن خوراکی 🌻 سال 1401 فایل (pdf+word)

به طور کلی مراحل تولید کنسرو حبوبات به صورت زیر می باشد:

[tie_list type=”starlist”]

 • پاک سازی و الک کردن دانه ها
 • شستشو
 • بلانچینگ یا آنزیم بری
 • پخت
 • پر کردن قوطی
 • هواگیری قوطی
 • درب بندی قوطی و حرارت دهی
 • خنک سازی

[/tie_list]

در این راستا تجهیزات مورد نیاز در خط تولید عبارتند از:

[tie_list type=”thumbup”]

 • وان شستشو
 • قوطی شور بخار
 • دستگاه پرکن حجمی قوطی
 • دستگاه درب بند قوطی
 • پاتیل گردان
 • سیستم پخت
 • دستگاه سورتینگ
 • دستگاه بلانچر

[/tie_list]

بررسی توجیه پذیر اقتصادی تولید کنسرو حبوبات

بررسی آمارهای عرضه و تقاضای طرح توجیهی کنسرو حبوبات نشان می دهد، بازار همچنان گنجایش احداث کارخانه های جدید کنسرو حبوبات را دارد.

در حال حاضر با کمبود عرضه این محصولات در کشور روبرو هستیم، از این رو بخشی از تقاضا توسط کنسروهای حبوبات وارد شده از کشور ترکیه و کشورهای عربی پوشش داده می شود.

ضمن این که به طور کلی به دلیل وضعیت جغرافیایی و اقلیمی ایران مشکلی از بابت کشت حبوبات در مناطق مختلف کشور وجود ندارد. بنابراین کارخانه های کنسرو حبوبات به راحتی به مواد اولیه دسترسی پیدا می کنند.

کارخانه تولید انواع کنسرو - طرح فنی

بررسی مشکلات موجود در این کسب و کار

تولیدکنندگان کنسرو حبوبات با مشکلاتی چون بالا رفتن قیمت تجهیزات و ماشین آلات و افزایش هزینه حامل های انرژی مانند برق سه فاز مواجه هستند. ضمن این که مدیریت ناصحیح مالی و عدم اتخاذ رویکردهای به جا و درست نیز مشکلاتی را برای این کسب و کار ایجاد می کند.

مشکلات و ناهمواری ها در هر کسب و کاری وجود دارند، اما روش برخورد با آنها مهم است. کارآفرینانی که رویکردهای خود را با اصول مطرح شده در بیزینس پلن کنسرو حبوبات همسو کرده اند، موفق به عبور پیروزمندانه از موانع شده اند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی آب معدنی ⭐️(آب آشامیدنی) سال 1401 (pdf+word)

سفارش طرح توجیهی اختصاصی کنسرو حبوبات

طرح توجیهی اختصاصی حبوبات گزارشی دقیق و ارزنده است که توسط تیم متخصص طرح فنی به صورت منحصر به فرد برای شما سرمایه گذار عزیز تهیه می شود. این طرح شامل بررسی های فنی، مالی و بازار طرح است که به صورت موشکافانه و ریز به ریز ارائه می گردد.

طرح توجیهی کنسرو حبوبات نه تنها برای اخذ مجوز و وام ضروری است، بلکه با ارائه اطلاعات ضروری و تخصصی این کسب و کار، امکان دستیابی سریعتر سرمایه گذاران به سود را فراهم می کند.

تیم طرح فنی برای حمایت از کسب و کارهای تولیدی 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح را نیز به شما ارائه می دهد.

5/5 - (16 امتیاز)

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب