سفارش طرح توجیهیمقالات آموزشی

مطالعات بازار یا تحقیقات بازار ⭐️ (Market research) در طرح توجیهی

تحقیقات بازار یا مطالعات بازار

مطالعات بازار (Market research) از مباحث کلیدی است که در طرح توجیهی یا امکان سنجی کسب و کارها مورد بررسی قرار می گیرد. مطالعات و تحقیقات بازار روشی برای تجزیه و تحلیل بازارهای هدف و رقبای یک کسب و کار است.

این مطالعه به منظور بررسی تقاضای موجود در بازار برای محصولات یا خدمات ارائه شده صورت می پذیرد. تحقیقات بازار در نهایت منجر به شناخت سرمایه گذاران از وضعیت بازار شده و سود دهی کسب و کارها را افزایش می دهد.

مطالعات بازار در چه بخش هایی صورت می گیرد؟

به طور کلی مطالعات بازار در سه حوزه زیر انجام می شود:

  • مطالعه مشتریان: بررسی موشکافانه نوع رفتار مشتری و علایق و سلیقه های بازارهای هدف.
  • مطالعه محصولات و خدمات: بررسی ویژگی های محصولات و خدمات که باعث جلب رضایت مشتریان می شود.
  • تحقیقات رقبا و بازار: تجزیه و تحلیل نحوه عملکرد رقبا و آینده نگری در مورد بازار و روند رو به رشد، رو به نزول و یا رکود آن.

بازارسنجی چه مزایایی دارد؟

مطالعات بازار که در طرح توجیهی کسب و کارها ارائه می شود، دارای فواید و مزایای زیر است:

  • استفاده بهینه از فرصت ها: تحقیقات بازار منجر به شناخت دقیق از مشتریان و بازار محصول یا خدمات می گردد. بازارسنجی به صاحبان کسب و کار کمک می کند که تعامل بهتری با مشتریان پیدا کرده و به بهترین شکل ممکن از فرصت های موجود در بازار استفاده نمایند.
  • شناسایی مشکلات موجود: بازارسنجی، الگوهای رفتاری مشتریان را شناسایی می کند. بدین ترتیب صاحبان کسب و کار می توانند، مشکلاتی که منجر به عدم استقبال از محصول یا خدمات می گردد را کشف کنند.
  • ارائه محصول یا خدمات مناسب: با شناخت دقیق از بازار می توان، محصول یا خدماتی را که مورد نیاز مشتریان است، تولید و یا ارائه کرد. بدین ترتیب ریسک شکست در سرمایه گذاری به صوت قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

چه مولفه هایی در مطالعات بازار بررسی می گردند؟ 

کارشناسان و متخصصین در هنگام تدوین و نگارش طرح توجیهی و مطالعات بازار فاکتورهای زیر را بررسی می کنند:

  • بررسی وضعیت عرضه و تقاضا: کارشناسان با جمع آوری اطلاعات بازار، قیمت های موجود در بازار را رصد می کنند. بدین ترتیب آنها می توانند، وضعیت عرضه و تقاضای محصول یا خدمات را تجزیه و تحلیل نمایند.
  • قسمت بندی بازار: تقسیم بندی بازار از مهم ترین فرآیند ها در مطالعات بازار است. کارشناسان در این فرایند، بازار را از نظر جمعیت شناسی، شخصیت، رنج سنی و جنسیت به بخش های مختلف تقسیم بندی می نمایند. مشتریانی که در بخش های یکسان قرار می گیرند، عموما سلیقه و نیازهای مشابهی دارند. بدین ترتیب می توان، برای هر کدام از بخش ها تکنیک های بازاریابی خاصی را پیاده سازی کرد.
  • بررسی روند در بازار: روند به معنای تغییراتی است که در طول یک دوره معین در بازار رخ می دهد. با بررسی روند صعودی و یا نزولی بازار می توان، به اطلاعات کلیدی در مورد بازار دست یافت.
  • تحلیل SWOT: تحلیل SWOT در طول فعالیت کسب و کار انجام شده و بیانگر فرصت ها، خطرات، نقاط مثبت و نقاط منفی کسب و کار است.

 

تیم کارشناسی طرح فنی تمامی اطلاعاتی که شما نیاز دارید که داشته باشید را میتواند فراهم کند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 5 ( 8 نتایج)

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب