دامپروریمقالات آموزشی

طرح توجیهی گوسفند رومانف چندقلوزا سال 1400 pdf + word

پرورش گوسفندان چندقلوزا رومانف در ایران

با تدوین طرح توجیهی گوسفند رومانف (چندقلوزا)، می‌توانید یکی از بزرگترین پروژه‌های اقتصادی ایران را به دست بگیرید. با توجه به بالا بودن سرانه مصرف گوشت گوسفند در ایران و افزایش چشمگیر جمعیت، نیاز به پرورش گوسفندهایی که توجیه اقتصادی خوبی داشته باشند، بیش از گذشته احساس می‌شود، کشور ایران از جمله کشورهایی است که مصرف گوشت گوسفند در آن زیاد است. این در حالی است که بسیاری از کشورهای دنیا برای تأمین پروتئین از گوشت گاو و گوساله استفاده می‌کنند. اما گوشت گوسفند با توجه به خواص دارویی و گرم بودن طبع آن، بیشتر مورد توجه ایرانیان است.

در این مقاله قصد داریم شما را نژاد گوسفند رومانف آشنا کنیم و همچنین بررسی کنیم که آیا پرورش گوسفند رومانف سودآور است؟ در ادامه با ما همراه باشید:

دسترسی سریع به عناوین مقاله

طرح توجیهی گوسفند رومانف

در طرح توجیهی مورد نظر خود باید فاکتورهای مهمی را در نظر بگیرید از جمله مهم‌ترین آن‌ها توجه به ویژگی‌های گوسفند مورد است که آیا پرورش آن می‌تواند برای کسب و کارتان مفید باشد یا خیر. که تمامی مواردی که شامل هزینه ها و سود و زیان است را طرح توجیهی پوشش میدهد.

مواردی که در طرح توجیهی مورد بررسی قرار میگیرد

 • میزان سرمایه اولیه برای شروع
 • میزان درآمد و فروش
 • نقطه سر به سر
 • میزان سود پیش بینی شده
 • دوره برگشت سرمایه
 • تجهیزات موردنیاز
 • نیروی کار موردنیاز
 • میزان سود سالیانه
 • هزینه احداث مکان
 • هزینه های جاری
 • هزینه برق و آب مصرفی
 • هزینه استخدام نگهبان
 • هزینه خرید گوسفند رومانف
 • هزینه دارو های دام
 • هزینه های قبل از بهره برداری
 • برآورد گردش سرمایه
 • برآورد سود ویژه و ناویژه
 • میزان سود در سال اول
 • ماشین آلات موردنیاز

آشنایی با گوسفند رومانف

گوسفند رومانف متعلق به کشور روسیه است. در شمال روسیه منطقه‌ای به نام والگا وجود دارد که جانورشناسان معتقدند خواستگاه اصلی این گوسفند همان جا است، گوسفند رومانف از روسیه به کشورهای دور و نزدیک برده شده وبه مرور زمان، کشورهای گوناگون به پرورش این گوسفند روی آوردند. در حال حاضر، کشورهایی که گوشت اصلی مصرفی‌شان گوسفندی است بیش از سایر کشورها به سمت پرورش این گوسفند گرایش دارند.

نژاد رومانوف را از کجا بخریم

رومانف یکی از نژاد های گوسفندی است که به دلیل چندقلوزایی در میان دامداران بسیار محبوب می باشد این نژاد پرطرفداران در تمام دنیا پرورش و با تمام شرایط آب و هوایی سازگای دارد، حال این سوال ممکن است برای برخی دامداران و افرادی که به دنبال پرورش این گونه گوسفندی هستند پیش بیاید که نژاد رومانف را از کجا بخریم؟

خرید و فروش این نژاد گوسفندی در ایران نیز مانند سایر کشورهای دیگر دنیا انجام می شود و برای خرید آن کافی است به مراکزی که گوسفند زنده عرضه می کنند مراجعه کنید.

قیمت بره رومانف

از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت بره رومانف می توان تیپ ظاهری- جوانی و قبراق بودن آن را نام برد، اما در حال کلی رنج قیمتی این نژاد را می توان چیزی حدود 4 الی 5 میلیون تخمین زد، اغلب دامداران برای پرورش این نژاد یک عدد بره رومانف را خریداری کرده و پس از این که به بلوغ رسید آن را با سایر نژاد های دیگر جفت می کنند.

البته به این نکته نیز توجه داشته باشید اگر میش رومانف با هم نژاد خودش جفت شود نتیجه آن 3 الی 4 قلوزایی خواهد بود.

کیفیت گوشت رومانف

نژاد رومانف اگر چه به دلیل چند قلویی زایی در میان دامداران محبوب می باشند اما جالب است که بدانید گوشت آن نیز در مقایسه با سایر نژادهای دیگر از کیفیت و طعم بهتری برخوردار است.

کیفیت گوشت رومانف از نظر طعم- مزه و آبدار بودن بسیار مهم و در خور توجه می باشد به گونه ای که در دوره 100 روزه وزن گوشت این دام به حداکثر 35 و حداقل 25 کیلوگرم می رسد، که معادل چیزی حدود 57 الی 58 درصد گوشت می باشد در صورتی که سایر نژاد های دیگر تنها 45 الی 47 درصد گوشت می دهند.

فواید پرورش گوسفند رومانف

 • با پرورش گوسفند رومانف می‌توانید بخش مهمی از نیاز کشور به گوشت قرمز را تأمین کنید.
 • در صورتی که به صورت جدی و پایدار به این فعالیت ادامه دهید می‌توانید در امر پرورش گوسفند رومانف به خودکفایی برسید.
 • ایجاد یک واحد دامداری می‌تواند به اشتغال زایی جوانان شهرها و روستاها، به صورت مستقیم و غیرمستقیم کمک کند.
 • در صورتی که بتوانید زمینی مناسب برای تأمین علوفه مورد نیاز گوسفند رومانف را ایجاد کنید، ضمن تأمین خوراک دام، به حفظ محیط زیست نیز کمک خواهید کرد.
 • فعالیت در زمینه تولید چرم، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تأسیس دامداری خواهد بود.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی گاوداری شیری بروزرسانی سال 99 (pdf - doc)

ویژگی‌های گوسفند چندقلوزا رومانف

 1. گوسفند رومانف می‌تواند دو بار در سال باردار شود و در هر بار از 3 تا 5 بره به دنیا آورد.
 2. این گوسفند می‌تواند در آب و هوای سرد و گرم به خوبی دوام آورده و زنده بماند.
 3. پشم این گوسفند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و می‌توانید به صورت تخصصی روی فروش و صادرات آن کار کنید.
 4. گوشت گوسفند رومانف لذیذ بوده و طرفداران زیادی در دنیا دارد.
 5. بره‌های این گوسفند می‌توانند در 6 ماهگی باردار شده و خودشان دو بار در سال نیز بره‌های دیگری به دنیا آورند. از این جهت صرفه اقتصادی بسیار خوبی دارد.
 6. شیر تولیدی آن با توجه به اینکه دوبار در سال باردار می‌شود، زیاد بوده و کیفیت بالایی دارد.
 7. گوسفندان رومانف می‌توانند تا 12 سال عمر کنند و این مهم تأثیری بر تولید مثل آن‌ها و کیفیت گوشت‌شان نمی‌گذارد.
 8. در صورتی که می‌خواهید در تعداد کم گوسفندان را پرورش دهید، می‌توانید آن‌ها را به چِرا ببرید. این گوسفندان سرعت خوبی دارند و حتی اگر ساعت‌ها در طبیعت حرکت کنند، خسته نمی‌شوند.

نکته 1: «هر چند این گوسفند می‌تواند در آب و هوای گرم هم زنده بماند، اما دقت کنید که بیش از حد آن را در گرما قرار ندهید. اگر قرار است فعالیت پرورش گوسفند رومانف را در خوزستان انجام دهید، برای اطمینان بیشتر و کاهش زیان‌های وارده بهتر است که منطقه خوش آب و هواتری را انتخاب کنید».
گوسفند رومانف یکی از بهترین نژادهای چندقلوزا در جهان است.- طرح فنی
گوسفند چندقلوزا

معایب پرورش گوسفند رومانف

در طرح توجیهی گوسفند رومانف باید به معایب کار نیز دقت کنید. ممکن است یک طرح از ویژگی‌های مثبت زیادی برخوردار باشد، اما برخی از مشکلات جزئی می‌توانند سد بزرگی را در راه اندازی کسب و کارتان ایجاد کنند.

گوسفند رومانف بهتر است یا افشار؟

رومانف و افشار دو گونه از بهترین نژاد های گوسفندی در ایران هستند که دامداران زیادی بر اساس بررسی ویژگی های ظاهری و بدنی و همچنین سازگاریشان با محیط های مختلف آن ها را پرورش می دهند. حال می خواهیم بدانیم گوسفند رومانف بهتر است یا افشار؟

رومانف به دلیل هیکل و ظاهر خاصی که دارد قادر است خود را شرایط مختلف اقلیمی سازگار کند اما لازم لاست که بدانید این نژاد گوسفندی در مناطق کوهستانی و سرد نسبت به سایر مناطق بازدهی خوبی ندارند.

افشار نیز یکی از با کیفیت ترین و در عین حال مرغوبترین نژاد گوسفند ایرانی به شمار می آید، این نژاد قادر است خود را قادر است خود را با شرایط اقلیمی مناطق مختلف سازگار کنند و اصلی ترین زیستگاه آن در ایران زنجان می باشد اما در شهر همدان نیز نژاد اصیل این گونه گوسفندی پرورش داده می شود.

زیان‌های احتمالی پرورش گوسفند رومانف

 • در صورتی که در محیط پرورش گوسفندان بهداشت را رعایت نکنید، ممکن است کوچکترین آلودگی باعث تلف شدن حیوانات شود.
 • تهیه علوفه تازه و سالم باید بخش مهمی از پروژه کاری شما باشد. اگر برای تغذیه گوسفندان از مواد غذایی ناسالم و با کیفیت پایین استفاده کنید، کیفیت گوشت و شیر آن‌ها پایین آمده و نمی‌توانید رضایت مشتری را جلب کنید.
 • عدم واکسیناسیون به موقع دام‌ها باعث شیوع بیماری در آن‌ها می‌شود. حتی ممکن است این بیماری از طریق مصرف شیر و گوشت نیز به انسان‌ها منتقل شده و زیان‌های جبران ناپذیری به کسب و کارتان وارد شود.
 • سم پاشی محل زندگی گوسفندان بسیار لازم است. معمولاً در دامداری‌ها انواع مختلفی از کنه‌ها و شپش‌ها وجود دارد. از این رو باید سالی چند بار، مکان مورد نظر را سم پاشی کرده و از آلودگی‌های جانوری پاک کنید.
 • با اینکه این گوسفند می‌تواند چندقلو بره به دنیا آورد، اما این امکان وجود ندارد که به همه آن‌ها شیر بدهند. از این رو شما باید برای تغذیه بره‌ها از مکمل‌های مناسب استفاده کنید و در ساعات مشخصی به آن‌ها شیر بدهید. در صورت کم توجهی و یا بی توجهی ممکن است بره‌هایی که از شیر مادرشان تغذیه نمی‌کنند ضعیف شده و تلف شوند.

کسب دانش مورد نیاز برای پرورش گوسفند رومانف

برای پرورش این گوسفندان روسی باید آموزش‌های لازم را دریافت کنید. می‌توانید دانش مورد نیاز در این زمینه را از طریق مراکز فنی و حرفه‌ای و یا آموزشگاه‌های آزاد کسب کنید. به این ترتیب در زمینه پرورش و نگهداری این گوسفندان عملکرد بهتری را از خود نشان خواهید داد.

مهم‌ترین هزینه‌ها برای پرورش گوسفند چندقلوزا

مهمترین بخش هر کسب و کاری را قسمت هزینه ها است که بررسی میکند این کسب و کار به چه میزان سود و زیان کرده و یا هزینه های احتمالی برای آینده چقدر است و چه در زمانی به سودآوری میرسد، در ادامه مقاله به بررسی این موضوع نیز میرسیم.

هزینه زمین و ساختمان مناسب

یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که برای پرورش گوسفندان باید برای آن بودجه قابل توجهی را قرار دهید، مربوط به زمین و ساختمان مناسب است. بر اساس تعداد گوسفندانی که دارید، باید برای آن زمین و ساختمانی اصولی را ایجاد کنید، از آنجایی که هر گوسفندی می‌تواند تعداد زیادی بره به دنیا بیاورد، باید مکانی هم برای نگهداری بره‌ها در نظر بگیرید.

همه این موارد بودجه قابل توجهی را می‌طلبد که باید برای تأمین آن اقدامات لازم را انجام دهید،می‌توانید از روش‌های مختلفی زمین مورد نظر خود را انتخاب کنید. زمین‌ها به صورت سنددار، اجاره‌ای و یا واگذاری در دسترس هستند. در صورتی که زمین شما اجاره‌ای باشد باید برای پرداخت اجاره ماهیانه و یا سالانه آن بودجه‌ جداگانه‌ای را اختصاص دهید.

اما اگر زمین شما متعلق به خودتان است، در بخش مهمی از هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌اید و این مهم به خصوص در طرح توجیهی گوسفند چندقلوزا (رومانف) می‌تواند از دفاع خوبی برخوردار باشد.

مکان مناسب برای نگهداری گوسفندان بیمار

یکی از هزینه‌های پیش بینی نشده در این کسب و کار مربوط به گوسفندان بیمار است. اگر به هر دلیلی یکی از گوسفندان بیمار شد باید آن را از سایرین جدا کرده و در مکان دیگری نگهداری کنید تا بهبود یابد، برای این مهم باید اتاق و مکانی جدا تدارک ببینید و همیشه آن را آماده نگه دارید تا در صورت بروز بیماری اقدام فوری انجام دهید،ایجاد چنین مکانی نیازمند در نظر گرفتن بودجه‌ای مناسب است که باید برای چنین اتفاقاتی هزینه‌هایی را پیش بینی کنید.

هزینه ساخت حمام ضد کنه

کنه‌ها، گوسفندان را میزبان خوبی می‌بینند و به راحتی می‌توانند از خون آن‌ها تغذیه کنند، از این رو شما باید برای ساخت حمام ضد کنه و استفاده از موارد ضدعفونی کننده قوی برای نابودی‌ آن‌ها، بودجه‌ای را در نظر بگیرید، معمولاً دو بار در سال را باید به این مهم اختصاص دهید، یک بار قبل از چیدن پشم آن‌ها و بار دیگر قبل از آمیزش، باید آن‌ها را حمام کنید.

اختصاص بودجه برای سلامت گوسفندان

برای اینکه آمار تلفات و بیماری گوسفندان شما به حداقل کاهش پیدا کند، باید برای دامداری خود درمانگاه دامپزشکی در محل را اختصاص دهید. از سلامت گوسفندان به آسانی نگذرید تا سرمایه‌گذاری‌ و تلاش‌هایتان از بین نرود.

نکته 2: «بیمه گوسفندان و دامداری را در اولویت کاری خود قرار دهید. هر لحظه امکان وقوع حوادث مختلفی از جمله بلایای طبیعی و مرگ ناشی از آن، بیماری و … وجود دارد. بهترین کار این است که قبل شروع کار، دامداری خود را بیمه کرده تا در صورت بروز حوادث، بتوانید با کمترین هزینه خسارت‌های وارد شده را جبران کنید».

هزینه خوراک گوسفندان

کیفیت خوراک دام‌ها می‌تواند مستقیماً بر روی کیفیت شیر و گوشت آن‌ها تأثیر بگذارد از این رو باید هزینه‌های قابل توجهی را برای خرید بهترین خوراک گوسفندان از جمله، یونجه و جو در نظر بگیرید، البته استفاده از مکمل‌ها به خصوص در زمان بارداری گوسفندان بسیار مهم است و این از تلف شدن بره‌ها جلوگیری می‌کند.

ترکیب غذای گوسفند رومانف

ترکیب علوفه و مواد کنسانتره ای بهترین ترکیب غذایی برای گوسفند رومانف می باشد که در این میان مهم ترین علوفه هایی که برای این نژاد استفاده می شود شامل یونجه خشک- کاه گندم و ذرت علوفه ای می شود، و همچنین جو و دانه غلات نیز از مهم ترین اقلام کنسانتره ای در این ترکیب غذایی به شمار می آید.

البته دامداران در خصوص تغذیه گوسفند رومانف لازم است که بدانند نوع تغذیه و همچنین میزان آن برای گوسفند رومانف در دوره های مختلف با هم فرق دارد، و چنانچه ترکیب غذا و همچنین نیاز تغذیه ای این گوسفند به درستی رعایت نشود در رشد و زایش آن تاثیر گذار خواهد بود.

نکته 3: «می‌توانید بخشی از غذای دام‌ها را از طریق چِرا در طبیعت تأمین کنید. البته یادتان باشد برای اینکار خودتان علوفه دام را بکارید و به محیط زیست آسیب نزنید».

استخدام نیروی انسانی

در طرح توجیهی گوسفند رومانف باید به استخدام نیروهای انسانی نیز دقت داشته باشید. در واحد دامداری شما بسته به بزرگی و کوچکی آن باید افرادی را با مهارت‌های مختلف استخدام کنید.به این ترتیب یکی از بودجه‌هایی که شما باید آن را در نظر بگیرید، حقوق کارمندان و کارگران است.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی بز سانن (بز شیری) سال 99 pdf و word

تهیه تجهیزات مورد نیاز برای دامداری

برای پرورش گوسفند به تجهیزات ویژه برای آن نیازمند هستید. به همین جهت باید با انواع دستگاه‌ها و وسایل مورد نیاز یک دامداری فعال آشنایی داشته و برای خرید آن‌ها بودجه‌ای را در نظر بگیرید.

گوسفند رومانف رکورد بیشترین تعداد چندقلوزایی را دارد، اطلاعات بیشتر در طرح توجیهی - طرح فنی
رومانف رکورد دار چندقلوزایی

مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای پرورش گوسفند

 • خرید یونجه خور دستی و یا علوفه خوری
 • تهیه پشم چین گوسفند
 • خرید هواکش برای دامداری
 • خرید دستگاه ویژه برای اندازه‌گیری میزان رطوبت موجود در علوفه
 • خرید آخور و آبخوری دام
 • خرید وسایل حمل بار و کود

هزینه مراقبت و نگهداری از گوسفندان

گوسفند رومانف با سایر گوسفندان متفاوت است و باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرد، شکل مدیریت گوسفندان رومانف باید با دقت بالایی انجام شود تا هم سلامت آن‌ها تضمین شود و هم بتوانند بره‌های سالمی را به دنیا بیاورند، از این رو باید برای مراقبت از گوسفندان و بره‌های آن‌ها افرادی را استخدام کرده و آموزش‌های لازم را نیز به آن‌ها ارائه دهید. برای این مهم نیز باید بودجه‌هایی را در نظر بگیرید.

هزینه واردات گوسفند رومانف

در طرح توجیهی گوسفند رومانف (چندقلوزا) باید هزینه واردات آن‌ها را نیز تخمین زده و برای آن بودجه‌ای را در نظر بگیرید. با توجه به نیاز تولید گوشت قرمز در کشور و از طرفی دیگر عدم خودکفایی در این زمینه، باید گوسفندان مورد نیاز خود را وارد کنید، برای این مهم ضمن پرداخت هزینه گوسفند، باید برای واردات، حمل و نقل و هزینه‌های جانبی دیگر، چاره اندیشی کنید، برای تأمین بخش از بودجه مورد نیاز خود می‌توانید از صندوق ملی توسعه و جهاد کشاورزی وام مورد نیاز خود را درخواست داده و بعد از طی کردن مراحل اداری، وام را با بازپرداخت‌های مشخص شده، دریافت کنید.

هزینه موردنیاز برای پرورش گوسفند رومانف

حتماً برایتان سؤال است که با چه بودجه‌ای می‌توان وارد کار پرورش گوسفند رومانف شد با توجه به این که بحث هزینه‌ها در طرح توجیهی گوسفند چندقلوزا (رومانف) بسیار مهم است، از این رو باید مبلغی را برای شروع کار در نظر بگیرید، طبیعی است که هر چقدر بودجه اولیه شما بالا باشد می‌توانید کار را راحت‌تر و با کیفیت بهتری آغاز کنید.

برخی با 800 میلیون و برخی با 1 میلیارد تومان و یا کمتر، کار خود را شروع می‌کنند، نرخ بازگشت سرمایه نیز به میزان فعالیت شما و گستردگی کارتان بستگی دارد، از این رو ممکن است در مدت 2 یا 3 سال سرمایه شما به صورت کامل بازگردد.

نکته 4: «در صورتی که طرح توجیهی گوسفند رومانف شما گسترده است و ابعاد مختلفی را شامل می‌شود، می‌توانید با تأسیس یک کارگاه و یا کارخانه فرآوری به عنوان یک شغل جانبی، به تولید چرم بپردازید».

صادرات به کشورهای همسایه

در صورتی که کیفیت گوشت، شیر و یا چرم تولیدی شما در سطح بالایی قرار داشته باشد، می‌توانید سُکان بخش مهمی از صادرات را به دست بگیرید. کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه و… همواره خواهان محصولات تولیدیاز گوسفند رومانف هستند، ایتالیا از جمله بزرگترین خریدار چرم در ایران است، با کمی خلاقیت می‌توانید به راحتی چرم تولیدی از گوسفند رومانف را به کشور ایتالیا صادر کنید.

کوتاه سخن اینکه…

پرورش گوسفند رومانف روسی در بسیاری از کشورهای دنیا باعث رشد و توسعه اقتصادی در بخش کشاورزی و دامپروری شده است.در ایران نیز پرورش گوسفند چندقلوزا رشدی صعودی و مثبت را طی می‌کند. اگر به دامپروری علاقه دارید، می‌توانید با اطمینان خاطر، سرمایه‌ خود را برای پرورش این گوسفند روسیبه گردش درآورید.

 

دانلود طرح توجیهی

 

امتیاز به مقاله

امتیاز

امتیاز کل

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب