محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی ⭐️ نحوه محاسبه

محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی - طرح فنی

فهرست مطالب

یکی از نکات مهم در زمان ارائه طرح توجیهی، نرخ مالیات طرح است. هنگام محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی یکسری نکات ریز و درشت وجود دارند که باید مد نظر قرار داد. طبق قانون کشور، نرخ مالیات بر درآمد کسب و کارها و مشاغل آزاد چیزی در حدود 25 درصد سود ناخالص سالانه است. البته این مبلغ یکسری تبصره هم دارد.

به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما در مناطق ویژه اقتصادی پایه گذاری شود، شما از 7 تا 20 سال از پرداخت مالیات معاف خواهید بود. یکی دیگر از نکاتی که باید در محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی مد نظر قرار گیرد، شهر و محل فعالیت شما است.

اگر در مناطق محروم کشور فعالیت کنید، بسته به شرایط و درجه محرومیت، حداقل از 5 سال و در مواردی حتی مادام العمر از پرداخت مالیات معاف هستید. از طرفی تولید محصولات کشاورزی هیچگونه مالیاتی ندارد. البته تولید محصولات و فراورده‌های صنعتی مثل خامه، شیر، پنیر و … شامل معافیت مالیاتی نمی‌شود.

علاوه بر این، یکسری نکات دیگر هم وجود دارد که باید در محاسبه مالیات در طرح توجیهی مد نظر قرار داد. به عنوان مثال، تخفیف، کمک یا پاداش‌های مالیاتی نیز یکی از مواردی است که به عنوان یک طرح تشویقی در برخی از زمینه‌های کسب و کار در نظر گرفته شده است که به نوع کسب و کار و فعالیت شما بستگی دارد.

یکی دیگر از نکات مهمی که در محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیان انباشته است. عموما این قانون برای کسب و کارهایی اجرا می‌شود که در چند سال گذشته با ضرر و زیان همراه بوده‌اند. این قانون موجب کاهش مالیات در این کسب و کارها می‌شود.

پارامترهای مهم در محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی

به صورت کلی، مالیات خود شامل موارد مختلفی می‌شود. از جمله مهمترین موارد مالیاتی می‌توان به مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض شهرداری و … اشاره کرد. در نتیجه در صورتی که این پارامترها به صورت دقیق در نظر گرفته نشوند، درآمد خالص پروژه و نرخ سوددهی کاهش پیدا می‌کند و می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه بیاورید.

علاوه بر این، دیگر محاسبات طرح مانند هزینه‌های اولیه، زمان بازدهی کارخانه و … نیز بر روی محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی تاثیر قابل توجهی دارد. یکی دیگر از پارامترهای مهم در محاسبه مالیات در طرح توجیهی سرمایه ثابت و سرمایه در گردش طرح است.

سرمایه ثابت تقریبا مشخص است و تغییر چندانی ندارد. اما سرمایه در گردش طرح به پارامترهایی مانند نوع محصول، میزان فروش آن، هزینه مواد اولیه و … وابسته است. لذا باید در محاسبه آن دقت کافی به خرج داده شود.

دریافت مشاوره برای محاسبه نرخ مالیات طرح توجیهی

تیم طرح فنی یکی از تیم‌های مطرح در حوزه‌ی کسب و کار است که سابقه‌ای 25 ساله در زمینه بازاریابی، کسب و کار، امور مالی و … دارد. از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت می‌توانید با مشاورین ما ارتباط گرفته و اطلاعات دقیق‌تری در خصوص شیوه محاسبه نرخ مالیات در طرح توجیهی به دست بیاورید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب