سرمایه در گردش در طرح توجیهی ⭐️ نحوه محاسبه

محاسبه سرمایه در گردش - طرح فنی

فهرست مطالب

در این مقاله قرار است در خصوص سرمایه در گردش در طرح توجیهی صحبت کنیم. یکی از موضوعات مهمی که در طرح‌های توجیهی اهمیت دارد، سرمایه در گردش است. برای اینکه بتوانیم تعریف دقیقی از سرمایه در گردش در طرح توجیهی داشته باشیم، ابتدا باید با مفهوم دارایی‌های جاری آشنا شویم.

دارایی‌های جاری، اموالی هستند که شما در طول یک دوره مالی به دست خواهید آورد و می‌توانید آن‌ها را به پول نقد تبدیل کنید. به صورت کلی، پول، سرمایه گذاری‌های کوتاه مدتی که می‌توان آن‌ها را به پول نقد تبدیل کرد و حتی محصولاتی که در انبار دارید و ظرف مدت کوتاهی به فروش می‌رسند، نیز جزو دارایی‌های جاری شما به حساب می‌آیند.

در نگاه اول به دارایی‌های جاری یک طرح، سرمایه در گردش گفته می‌شود. لازم به ذکر است که در محاسبه سرمایه در گردش در طرح توجیهی نه باید خوشبینانه به موضوع نگاه کرد و نه بدبینانه. بهتر است تمامی پارامترها را در نظر گرفت و پس از آن سرمایه در گردش را به صورت معقول و منطقی تعیین نمود.

با این وجود یک شرکت یا کارخانه، علاوه بر دارایی، یکسری هزینه و بدهی جاری هم دارد که باید آن‌ها را نیز در نظر گرفت. هزینه‌هایی مانند مصرف انرژی، مواد اولیه، بسته بندی محصول و … جزو هزینه‌های جاری هستند. در نتیجه در تعیین سرمایه در گردش در طرح توجیهی بهتر است مجموع دارایی‌های جاری و بدهی‌های جاری را در نظر گرفت که به آن سرمایه در گردش خالص در طرح توجیهی هم گفته می‌شود.

نکات کلیدی در محاسبه سرمایه در گردش در طرح توجیهی

در هنگام محاسبه سرمایه در گردش در طرح توجیهی یکسری نکات کلیدی وجود دارد که باید رعایت شود. اولین نکته و سوال مهم در خصوص سرمایه در گردش این است که چه طرح‌هایی به سرمایه در گردش احتیاج دارند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که عموما مفهوم سرمایه در گردش برای کسب و کارهایی معنا پیدا می‌کند که تمام پارامترها و شرایط آن‌ها به صورت زنجیروار به یکدیگر پیوسته هستند.

دومین نکته مهم که در قسمت قبل هم به آن اشاره شد، سرمایه در گردش خالص است. سومین موضوع مهم در محاسبه سرمایه در گردش در طرح توجیهی، این نکته است که احتمال دارد سرمایه در گردش یک کارخانه در هر فصل از سال متغییر باشد که این به شرایط تولید و همچنین محصول عرضه شده وابسته است. از طرفی سرمایه در گردش یک کارخانه یا یک شرکت بسته به شرایط تولید، فروش محصول و … می‌تواند در یک دوره کاهش یا افزایش یابد.

ارائه دهنده خدمات طرح توجیهی

طرح فنی یکی از سایت‌های معتبر فعال در زمینه ارائه خدمات طرح توجیهی است. تیم طرح فنی متشکل از افرادی متخصص با 25 سال سابقه در حوزه کسب و کار است که می‌توانید به شما در محاسبه سرمایه در گردش طرح توجیهی کسب و کارتان کمک کنند.

همچنین از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت می‌توانید با مشاورین ما ارتباط گرفته و اطلاعات کامل‌تری در خصوص طرح توجیهی و سرمایه در گردش و … به دست بیاورید.

5/5 - (28 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب