طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم، گزارشی مکتوب از اطلاعات فنی، مالی، اقتصادی و بازار طرح است که برای ارائه به سازمان های صادر کننده مجوز و بانک ها تنظیم می گردد. آلومینیوم از جمله فلزات پایدار است که صد در صد قابل بازیافت می باشد. با بازیافت ضایعات آلومینیومی می توان، محصولات جدید آلومینیومی تولید کرد. بازیافت آلومینیوم، انرژی بسیار کمتری نسبت به استخراج آلومینیوم می طلبد، ضمن این که منجر به صرفه جویی در ذخایر معادن آلومینیوم کشور می شود.

بازیافت آلومینیوم یکی از روش های بهینه برای سرمایه گذاری است و سود قابل توجهی را نصیب فعالین این حوزه می کند. واحدهای بازیافت آلومینیوم، قراضه ها و ضایعات آلومینیومی چون قوطی های نوشابه و آبمیوه، ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و فویل های آلومینیومی را جمع آوری کرده و طی فرآیندهای خاص و با دستگاه های مخصوص، شمش یا ورق آلومینیومی تولید می کنند. کارشناسان سایت طرح فنی در مطالعات طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم، سرمایه گذاری در این زمینه را سودآور معرفی کرده اند.

اهمیت نگارش طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم در اخذ مجوز و وام

یکی از اهداف مهم تهیه طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم، اخذ مجوز فعالیت واحد بازیافت از سازمان های ذیربط می باشد. طرح توجیهی از مستنداتی است که برای اخذ مجوز باید به مراجع ذیصلاح ارائه گردد. کارشناسان برای نگارش طرح توجیهی، سرفصل های درخواستی سازمان های صدور مجوز را در نظر گرفته و طرح توجیهی را به نوعی می نویسند که پروسه اخذ مجوز را تسهیل و تسریع نماید.

بسیاری از سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی واحد بازیافت آلومینیوم را دارند، برای پوشش بخشی از هزینه های راه اندازی طرح، تمایل به استفاده از تسهیلات بانکی دارند. در این راستا طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم مورد نیاز خواهد بود. بانک های عامل برای مشارکت در طرح و واگذاری تسهیلات به سرمایه گذاران از آنها درخواست طرح توجیهی بانکی می کنند که باید توسط مشاوران اعتباری و بانکی کشور و طرح توجیهی نویسان واجد شرایط تهیه شده باشد.

طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم چه کمکی به سرمایه گذاران می کند؟

سرمایه گذاران برای راه اندازی یک واحد بازیافت آلومینیوم با سوالات و ابهامات گوناگونی روبرو خواهند بود. این که چه میزان سرمایه برای شروع نیاز است؟ هزینه های طرح به چه صورت است؟ بازدهی و سوددهی طرح چگونه است؟ چه دستگاه ها و تجهیزاتی باید خریداری گردد؟ فرآیند بازیافت آلومینیوم به چه ترتیب است؟ آیا طرح، توجیه پذیر است؟ آیا چشم انداز آینده طرح مثبت است؟

تمامی سوالات فوق در طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم به صورت تخصصی، گویا و دقیق پاسخ داده می شوند. از این رو بیزینس پلن بازیافت آلومینیوم با ارائه تمام جوانب و اطلاعات طرح، موفقیت و سود را برای سرمایه گذاران به ارمغان می آورد.

واحد بازیافت آلومینیوم - طرح فنی

فرآیند بازیافت آلومینیوم

کارشناسان در طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم سعی دارند، با شرح فرآیند بازیافت آلومینیوم، دانش فنی و عملیاتی پروژه را نیز در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند. اولین مرحله برای بازیافت آلومینیوم، جمع آوری ضایعات آلومینیومی چون قوطی های نوشابه، قوطی های آبمیوه و ظروف یکبار مصرف است. سپس ضایعات آلومینیومی با روش جریان گردابی یا سایر روش ها، تفکیک شده و به تکه های کوچکتر تبدیل می شوند.

در مرحله بعد، قطعات آلومینیومی با روش های شیمیایی یا مکانیکی تمیز می گردند تا در هنگام ذوب دچار تلفات اکسیداسیون نشوند. سپس قطعات به کوره های حرارتی القایی منتقل می شوند. در نهایت قطعات در داخل کوره ها ذوب شده و توسط تجهیزات ریخته گری به شمش آلومینیوم و یا توسط دستگاه های نورد به ورق آلومینیوم تبدیل می گردند.

تجهیزات مورد نیاز برای بازیافت آلومینیوم

معرفی تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز توسط طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم به سرمایه گذاران کمک می کند که با پروسه اجرا و عملیاتی شدن پروژه آشنا شوند. تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز در واحد بازیافت آلومینیوم عبارتند از:

[tie_list type=”checklist”]

 • دستگاه خرد کن پروفیل آلومینیوم
 • دستگاه سنگ شکن قوطی آلومینیومی
 • سنگ شکن UBC آلومینیوم
 • ماشین بازیافت آلومینیوم
 • کوره ذوب القایی
 • پرس سه محوری
 • پاتیل ذوب و تجهیزات ریخته گری
 • دستگاه های نورد
 • قالب های شمش
 • لیفتراک

[/tie_list]

مزایای بازیافت آلومینیوم

آلومینیوم، پرمصرف ترین فلز بعد از فلز آهن در دنیا است. ضمن این که با ترکیب آلومینیوم با فلزات مس، روی، منیزیم، منگنز و غیره می توان، انواع آلیاژهای پرکاربرد در صنعت را نیز تولید نمود. بازیافت آلومینیوم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مزایای بیشماری دارد. برخی از فواید بازیافت آلومینیوم عبارتند از:

 • بازیافت آلومینیوم باعث صرفه جویی در انرژی می شود. این فرآیند موجب ذخیره 140 هزار کیلو وات ساعت برق برای استخراج و تولید آلومینیوم خام می گردد.
 • بازیافت آلومینیوم باعث کاهش هزینه ها می شود. با بازیافت آلومینیوم می توان، هزینه های حمل و نقل بین المللی آلومینیوم خام و هزینه های دفن زباله های آلومینیومی را کاهش داد. با بازیافت آلومینیوم، هزینه زمین برای دفن ضایعات آلومینیومی حذف می گردد.
 • بازیافت آلومینیوم، آلودگی های زیست محیطی که از تلنبار شدن قوطی های نوشابه، ظروف یکبارمصرف آلومینیومی و غیره به وجود می آید را کاهش می دهد.
 • یکی از مزایای مهم بازیافت آلومینیوم، کاهش گازهای گلخانه ای است که با دفن زباله های آلومینیومی وارد جو زمین می شود.
 • با بازیافت آلومینیوم می توان به صرفه جویی در ذخایر آلومینیوم در معادن کشور کمک شایانی نمود.

تجهیزات موردنیاز برای بازیافت آلومینیوم - طرح فنی

میزان سرمایه اولیه مورد نیاز برای بازیافت آلومینیوم

سرمایه اولیه برای راه اندازی یک واحد بازیافت آلومینیوم به دو قسمت سرمایه ثابت و سرمایه درگردش تقسیم بندی می شود. سرمایه ثابت برای خریداری تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز و سرمایه درگردش برای خرید ضایعات آلومینیوم صرف می شود. دستگاه های مورد نیاز شامل تجهیزات خرد کن، سنگ شکن، کوره ها، تجهیزات ریخته گری و تجهیزات نورد می باشند. ضمن این که اگر کارخانه در زمینه تولید آلیاژهای آلومینیوم نیز فعال باشد باید کوره ها و تجهیزات آلیاژسازی نیز در نظر گرفته شوند.

طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم، میزان سرمایه اولیه طرح را با توجه به قیمت های روز تجهیزات و دستگاه ها و نرخ روز ضایعات آلومینیوم محاسبه می کند. توضیح این که قیمت ضایعات آلومینیوم با توجه به کیفیت و نوع قطعه متغیر خواهد بود.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی بازیافت ضایعات آهن + طرح مخصوص بانک ها و گرفتن مجوز کار

برآورد هزینه های طرح

برآورد و پیش بینی هزینه های طرح در همان ابتدای کار باعث می شود، مدیریت دقیقی بر منابع مالی داشته و رویکردهایی برای پرداخت هزینه ها در نظر بگیرید. هزینه زمین از جمله هزینه های این طرح است که در طرح توجیهی با توجه به محل زمین و مساحت آن مشخص می شود. طبق برآوردهای کارشناسان برای بازیافت سالانه 6 هزار تن آلومینیوم به زمینی به مساحت حدودی 3 هزار مترمربع نیازمندید.

برای ظرفیت فوق، تعداد 16 نفر نیز نیروی انسانی نیاز است که دستمزد آنها با داده های روز تعیین می گردد. به دلیل کثرت و تنوع هزینه ها، بهتر است، برای جلوگیری از خطاهای محاسباتی، برآورد هزینه ها را به طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم بسپارید. چرا که هزینه ها باید حتما با داده ها و قیمت های روز برآورد شوند، در غیر این صورت به دور از واقعیت بوده و کمکی به شما نخواهند کرد.

پیش بینی میزان سود در طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم

بازیافت آلومینیوم از جمله طرح های پربازده و سودآور معرفی می گردد. میزان سود خالص پروژه به ظرفیت بازیافت ضایعات آلومینیوم و ظرفیت تولید سالانه شمش یا ورق آلومینیوم وابسته است. اما به طور کلی نرخ بازده داخلی پروژه در طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم بین 30 تا 40 درصد برآورد می گردد که نشان دهنده بازدهی مطلوب طرح می باشد.

استفاده از تجهیزات و دستگاه های مکانیزه و اتوماتیک، هزینه های نیروی انسانی و استهلاک تجهیزات را کاسته و منجر به افزایش سود طرح خواهد شد. طرح توجیهی علاوه بر میزان سود خالص، نقطه سر به سر، مدت زمان برگشت سرمایه و نرخ دقیق بازده داخلی طرح را نیز تخمین می زند.

بازیافت آلومینیوم - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی بازیافت آلومینیوم

بازیافت آلومینیوم، فرآیندی بسیار ساده تر از استخراج آن از معدن دارد، ضمن این که کیفیت محصول تولیدی از ضایعات آلومینیومی، اختلاف بسیار زیادی نسبت به محصول اولیه ندارد. علاوه بر آن، نرخ قیمت ضایعات آلومینیوم خیلی بالا نیست و همین موضوع منجر به توجیه پذیر بودن طرح از لحاظ اقتصادی خواهد شد. به طوری که محاسبات کارشناسان در طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم نیز این مسئله را اثبات می کند.

با وجودی که بازار آلومینیوم بازیافتی، رونق بسیار خوبی دارد؛ اما با نگاهی به تعداد واحدهای فعال در این زمینه و ظرفیت آنها می توان، کمبود را احساس کرد. از این رو ایجاد واحدهای جدید بازیافت آلومینیوم در کشور، منطقی و هوشمندانه خواهد بود.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی بازیافت آلومینیوم

سایت طرح فنی متشکل از کارشناسان واجد شرایط و طرح توجیهی نویسان برتر کشور است که از 25 سال سابقه درخشان در امور بانکی و سرمایه گذاری برخوردار هستند. طرح توجیهی اختصاصی، گزارشی است که از طرح توجیهی آماده، بسیار مفصل تر و دقیق تر بوده و با توجه به مشخصات طرح شما نوشته می شود.

سفارش طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم در سایت طرح فنی به انضمام 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان ارائه خواهد شد. هدف از تشکیل جلسه آنلاین، رفع ابهام از سرمایه گذاران در خصوص مراحل اداری و بانکی طرح است. در این جلسه توضیحاتی در مورد مراحل اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری، نحوه دریافت تسهیلات، وثایق و ضمانت نامه های بانکی و مواردی از این دست در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب