سفارش طرح توجیهیصنایع بسته بندی

طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

کارخانه فرآوری و بسته بندی زرشک

طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک نتیجه مطالعات امکان سنجی پروژه بوده و قبل از اجرایی شدن طرح توسط متخصصین سایت طرح فنی تهیه می شود. کشور ما ایران بزرگترین تولید کننده زرشک در دنیا است و زرشک جایگاه ویژه ای در پخت و پز ایرانیان دارد.

زرشک در سایر کشورهای دنیا تنها یک گیاه زینتی یا دارویی به شمار می آید؛ اما در ایران به عنوان یک افزودنی غذایی پرمصرف است. میوه زرشک عمدتا در استان خراسان کشت شده و پس از خوشه چینی در فصل پاییز به کارخانه های فرآوری زرشک ارسال می گردد.

زرشک پس از فرآوری و خشک کردن در کارخانه، بسته بندی شده و روانه بازار می شود. عمده ترین شکل مصرف زرشک به صورت خشک شده در انواع غذاهای ایرانی است. میوه زرشک تازه، ماندگاری بالایی نداشته از این رو طی فرایندهای صنعتی، پاکسازی، بوجاری، دمگیری و خشک می گردد. اگر به دنبال کسب و کاری بدون ریسک و پربازده هستید، فرآوری و بسته بندی زرشک یکی از آنها است.

هدف از تهیه طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک چیست؟

اخذ مجوز احداث کارخانه از مهم ترین اهداف تهیه طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک است. به طور کلی کارخانه های صنایع غذایی برای دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری باید به وزارت جهاد کشاورزی مراجعه نمایند.

در این راستا، طرح توجیهی از مدارکی است که برای اخذ مجوز باید به سازمان مربوطه تحویل داده شود. افزون بر آن دریافت تسهیلات از بانک نیز با ارائه طرح توجیهی مطابق با استانداردهای بانکی به بانک عامل صورت می پذیرد.

ارائه اطلاعات ضروری به سرمایه گذاران از دیگر اهداف ارزشمند طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک است. طرح توجیهی با داده های روز تهیه شده و می تواند، مبنایی برای تصمیم گیری های سرمایه گذاران باشد.

طرح توجیهی، اطلاعات ضروری این کسب و کار را در حوزه های امکان سنجی مالی، دانش فنی و تحقیقات بازار در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد. سرمایه گذار با مطالعه این طرح از رویکردهای اشتباه مالی اجتناب کرده و مسیر سرمایه گذاری صحیح را در پیش می گیرد.

سرمایه لازم برای فرآوری و بسته بندی زرشک

فرآوری و بسته بندی زرشک از آن دسته کسب و کارها است که از مقیاس های کوچک تا بزرگ قابل راه اندازی می باشد. میزان سرمایه اولیه برای این کسب و کار به صورت مستقیم، ظرفیت طرح و حجم فرآوری زرشک را مشخص می کند. تجهیزات بوجاری، بلانچینگ، خشک کردن و بسته بندی زرشک با بخشی از سرمایه اولیه خریداری می گردند.

مواد اولیه کارخانه نیز میوه زرشک تازه و مواد مخصوص بسته بندی می باشند که با سرمایه درگردش به صورت دوره ای خریداری می گردند. طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک، میزان سرمایه را با توجه به مختصات و مقیاس طرح معین می نماید.

هزینه راه اندازی کارخانه چقدر است؟

سرمایه گذاران برای فرآوری و بسته بندی زرشک با هزینه های گوناگونی روبرو خواهند بود. برخی از هزینه ها قبل از بهره برداری از طرح و تعدادی از آنها بعد از عملیاتی شدن طرح ظاهر می گردند.

هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه مصرف انرژی و هزینه حمل و نقل مواد اولیه از جمله هزینه های عمده کارخانه می باشند. با یک حساب سرانگشتی برای فرآوری و بسته بندی سالانه 45 تن زرشک، فضایی به مساحت 700 متر مربع کافی خواهد بود.

تمامی هزینه ها به صورت ریز به ریز در طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک لیست شده و با مبالغ روز مشخص می گردند.

هزینه کارخانه بسته بندی زرشک - طرح فنی

میزان سود فرآوری و بسته بندی زرشک چقدر است؟

فرآوری و بسته بندی زرشک در گروه کسب و کارهای سودآور است. بیش از 90 درصد از زرشک مصرفی در ایران در استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی کشت می گردد. با فرآوری و بسته بندی زرشک می توان، ارزش افزوده بالایی ایجاد کرد. میزان سود فرآوری و بسته بندی زرشک به صورت مستقیم به ظرفیت و مقیاس طرح وابسته است.

با احداث کارخانه در نزدیکی مزارع زرشک می توان، هزینه های حمل و نقل را کاهش و سود را افزایش داد. بسته بندی های باکیفیت و مشتری پسند نیز منجر به فروش بالاتر و کسب سود بیشتر خواهد شد. میزان سود دقیق این کسب و کار در طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک به صورت تخصصی محاسبه می گردد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی چای ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

نحوه فرآوری و بسته بندی زرشک به صورت صنعتی

فرآوری و بسته بندی زرشک به صورت صنعتی، فساد میکروبی زرشک را به تاخیر انداخته و ماندگاری آن را بالاتر می برد. مراحل فرآوری صنعتی زرشک، گام به گام به صورت زیر است:

 • بوجاری اولیه (شستشو، جداسازی شاخ و برگ)
 • بلانچینگ یا کنترل فعالیت آنزیم ها (با استفاده از بخار آب داغ، آب جوش، آب نمک و یا اسید سیتریک)
 • خشکاندن زرشک در دستگاه های خشک کن صنعتی
 • دم گیری زرشک
 • بوجاری ثانویه (جداسازی کاه، شن، فلزات یا مواد خارجی دیگر)

معرفی تجهیزات مورد نیاز برای احداث کارخانه

طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک راهنمای خوبی برای سرمایه گذاران است تا بتوانند، طرح را به درستی پیاده سازی کنند. بیزینس پلن فرآوری و بسته بندی زرشک جهت ارائه دانش فنی پروژه به سرمایه گذاران، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز را نیز معرفی می نماید.

برخی از تجهیزات کارخانه فرآوری و بسته بندی زرشک عبارتند از:

 • دستگاه مکنده بوجاری
 • مخازن شستشوی اولیه
 • الک های سیلندری
 • الک های بستری
 • نوار نقاله
 • دستگاه خشک کن صنعتی
 • مخارن بلانچینگ
 • استوانه دوار دم گیری
 • ویبراتور مشبک
 • مکنده جریان هوا
 • تجهیزات پرکن کیسه
 • تجهیزات بسته بندی
 • جت پرینتر

بسته بندی زرشک برای بازار داخل کشور و صادرات - طرح فنی

آیا فرآوری و بسته بندی زرشک دارای توجیه اقتصادی است؟

به اعتقاد کارشناسان، فرآوری و بسته بندی زرشک دارای توجیه پذیری اقتصادی است. زرشک خشک مصرف بسیار وسیعی در داخل ایران دارد. در ضمن با بسته بندی و صادرات زرشک به سایر کشورها نیز می توان به ارزآوری خوبی دست پیدا کرد.

جالب است بدانید، عمده مصرف کنندگان زرشک در خارج از کشور نیز ایرانیان مهاجر به سایر کشورها می باشند. ظرفیت فرآوری زرشک در کشور بیش از 19 هزار تن در سال است که از این میان، درصد بسیار ناچیزی صادر می گردد. بنابراین با بسته بندی صادراتی زرشک می توان، در بازارهای خارجی نیز خوش درخشید.

معرفی طرح توجیهی اختصاصی فرآوری و بسته بندی زرشک

طرح توجیهی فرآوری و بسته بندی زرشک توسط متخصصین سایت طرح فنی با سابقه ای 25 ساله در زمینه سرمایه گذاری تهیه می شود. طرح توجیهی اختصاصی به صورت انحصاری برای هر پروژه سرمایه گذاری نگارش شده و حاوی تمامی جزئیات است.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی در سایت طرح فنی با دو امتیاز بی نظیر همراه خواهد بود. 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان از امتیازات سفارش طرح توجیهی اختصاصی هستند. ارائه توضیحاتی در خصوص دریافت تسهیلات، ضمانت نامه ها و وثیقه های بانکی، پروسه دریافت مجوز و … از موضوعات جلسه آنلاین خواهند بود.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب