پالایشگاه و پتروشیمیسفارش طرح توجیهیصنایع شیمیایی

طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

طرح احداث کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات

طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات گزارش مکتوبی از تمام اطلاعات فنی، اقتصادی، مالی و مطالعاتی بازار است که توسط کارشناسان و متخصصان سایت طرح فنی با دقت نوشته می شود. این ماده شیمیایی در حالت جامد همچون کریستال های سفید است. در حالی که وقتی به حالت کودی در می آید، تغییر رنگ داده و به رنگ سبز متمایل به خاکستری یا قهوه ای تبدیل می شود.

این ماده قابلیت حل شدن در آب را دارد و در صنایع مختلفی می توان از آن استفاده کرد. در اصل باید بیان کنیم دی آمونیوم فسفات از نمونه کودهای 2 عنصره به شمار می رود که از فسفر و ازت تشکیل شده است. این کود بیشتر برای مناطقی که دارای خاک فقیر هستند، استفاده می شود. از آنجایی که تراکم عناصر مغذی در آن بالا است، به یکی از پرطرفدارترین کودها در جهان تبدیل شده است.

کود شیمیایی دی آمونیوم فسفات را می توان در صنایع تولید غذای آبزیان و حیوانات، تهیه خمیر مایه، مواد نسوز، مواد دیرسوز، اطفاء حریق و حتی در مصارف صنعتی نظیر کنترل و بازدارندگی آتش، استفاده کرد. پس تولید این ماده کاربردهای متنوعی را هم در کشور و هم در جهان پوشش می دهد و سرمایه گذاری بر روی آن پرسود خواهد بود.

نقش طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات در سرمایه گذاری

سرمایه گذاران زمانی که تصمیم به راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم فسفات می گیرند، در مرحله ابتدایی نیاز به اخذ مجوز دارند. آنها باید گزارش کاملی از پروژه مد نظر خود را به ارگان های دولتی و مراجع ذیربط ارسال کنند تا از سوی ایشان تاییدیه و مجوز دریافت کنند. طرح توجیهی یکی از مدارک مهمی است که توسط ارگان ها و سازمان های مربوطه از سرمایه گذاران درخواست می شود.

اگر طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات توسط کارشناسان متخصص تنظیم شده باشد، می تواند مسیر راه اندازی پروژه را برای سرمایه گذاران هموار نماید. همچنین آنها می توانند به منظور دریافت تسهیلات و وام نیز طرح توجیهی را به بانک ها ارائه نمایند. پس نگارش طرح توجیهی کاربردهای بسیاری به همراه داشته و بخش زیادی از اقدامات سرمایه گذاران را شامل می شود.

احداث کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات - طرح فنی

میزان سرمایه اولیه به منظور راه اندازی پروژه

راه اندازی هر پروژه تولیدی بسته به فرایند تولید و برخی فاکتورهای دیگر، نیاز به سرمایه اولیه مشخصی دارد. البته بخش وسیعی از این میزان سرمایه اولیه به خرید تجهیزات و ماشین آلات اختصاص می یابد. یعنی سرمایه گذاران باید برای تهیه ماشین آلات خط تولید سرمایه ای را اختصاص دهند که این میزان سرمایه، در بخش سرمایه های اولیه قرار می گیرد.

متخصصان با دقت تمامی این موارد را محاسبه نموده و میزان سرمایه اولیه را در طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات بیان می کنند. البته آنها به دلیل نوسانات بازار باید ارزش روز تجهیزات خط تولید را استعلام کنند و سپس میزان هزینه اولیه لازم برای خرید این تجهیزات را مورد محاسبه قرار دهند. از این رو در این روند بسیار حساسیت به خرج داده و با نهایت دقت عمل می کنند.

کلیک کنید
طرح توجیهی کود شیمیایی و آلی ⭐️ سال 1401 (مطالعات+گرید)

هزینه های لازم برای راه اندازی کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات

به طور کلی برای راه اندازی کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات، در ابتدای امر نیاز به محلی برای احداث کارخانه وجود خواهد داشت. از این رو یکی از هزینه های عمده ای که سرمایه گذاران باید پیش از راه اندازی پروژه در نظر بگیرند، هزینه خرید زمین است. همچنین هزینه های پیش از بهره برداری از پروژه، هزینه حمل و نقل و هزینه نیروی انسانی (دستمزد کارکنان) را نیز باید در نظر گیرند.

البته در طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات هزینه های دیگری نیز محاسبه می شود. از جمله آنها باید به هزینه های مصرف انرژی و هزینه نگهداری و تعمیر تجهیزات اشاره کنیم. تمامی این هزینه ها توسط کارشناسان بررسی شده و لیست بندی می شوند. سپس سرمایه گذاران می توانند در مورد آنها اطلاعات کاملی به دست آورده و بدانند باید چه میزان هزینه ای برای راه اندازی پروژه صرف کنند.

برآورد میزان سود حاصل از پروژه تولید دی آمونیوم فسفات

همانطور که پیش از این نیز بیان نمودیم، کود دی آمونیوم فسفات از جمله کودهای پرطرفداری است که در حال حاضر در تمام دنیا استفاده می شود. به همین دلیل راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم آینده روشنی در پی دارد که می توان بسته به این آینده روش سودآور بودن آن را نیز پیش بینی نمود. از سوی دیگر تنوع کاربردی که این کود در صنایع شیمیایی دارد، احتمال نیاز آن را نیز بیشتر می کند.

کارشناسان نگارنده طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات این پروژه را یک فرصت سرمایه گذاری عالی و سودآور می دانند. اما بیان می کنند که میزان دقیق سود این پروژه بسته به ظرفیت تولید و نیاز بازار داخلی و خارجی می تواند متغیر باشد. با این حال سرمایه گذاران در مدت زمان کوتاهی بعد از راه اندازی پروژه موفق خواهند شد سود بالایی از تولید این کود شیمیایی به دست آورند.

خط تولید دی آمونیوم فسفات - طرح فنی

تجهیزاتی که برای تولید دی آمونیوم لازم است

برای راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم فسفات، نیاز به تهیه برخی تجهیزات و ماشین آلات وجود دارد که این تجهیزات توسط کارشناسان نگارنده طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات چنین معرفی شده اند:

 • دستگاه راکتور پایپ
 • سیستم نوار نقاله ای تسمه ای
 • مخزن آمونیاک و اسید فسفریک
 • دستگاه سنگ شکن
 • سیستم مبدل حرارتی
 • خطوط لوله کشی
 • سیستم خشک کن
 • سیلیکون کولاک فن
 • دستگاه های بسته بندی
 • وسایل سرمایشی و گرمایشی
 • دستگاه های سوخت رسانی
 • دستگاه های آب رسانی
 • سیستم های برق رسانی
 • وسایل آزمایشگاهی همچون بشر و …
 • سیستم ترازو دیجیتال
 • سیستم اندازه گیری PH

فرایند تولید دی آمونیوم فسفات به چه صورت است؟

برای تولید دی آمونیاک که اغلب در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، فرایند خاصی وجود دارد. در ابتدا برای تولید دی آمونیوم باید اسید فسفریک و گاز آمونیاک و مایع اسکرابر را با هم مخلوط کرد. سپس این مواد ترکیب شده را به راکتور خنثی سازی شده منتقل نمود. هدف از انجام این کار تشکیل دوغاب فسفات است. پس از آن باید این دوغاب را به راکتور پایپ منتقل کرد.

مواد خروجی از راکتور در مرحله بعد وارد دانه بندی شده و دانه های DAP پس از تولید وارد دستگاه خشک کن می شوند. در این بخش میزان رطوبت این دانه ها کم می شود. حال باید دانه های تقریبا خشک شده وارد قسمت غربالگری شوند.

در این بخش دانه هایی که مناسب هستند وارد قسمت خنک کننده می شوند تا دمای آنها کاهش یابد. دانه های با سایز بزرگ هم به بخش دیگری منتقل شده و در نهایت فرایند تولید دی آمونیوم فسفات تکمیل می شود.

کلیک کنید
طرح توجیهی تولید کود اوره با پوشش گوگردی ⭐️ (SCU) بررسی هزینه ها

بازار داخلی و شرایط صادرات دی آمونیوم فسفات

از آنجایی که دی آمونیوم فسفات کود شیمیایی پر کاربرد و محبوبی است، صنایع کشاورزی در کشور بسیار نیاز به استفاده از آن دارند. از این رو پیش بینی می شود در سالهای آینده تمایل به استفاده از این نوع کود با افزایش چشمگیری مواجه شود. همچنین سرمایه گذاران می توانند کود تولید شده را به دیگر کشورهای جهان نیز صادر نمایند.

کارشناسان طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات پیش بینی می کنند که استفاده از این کود شیمیایی در جهان، با رشد متوسط سالانه 4.5 درصد مواجه شود. این مسئله بدان معنا است که نه تنها استفاده از این کود در کشور، بلکه در بازار جهانی هم محبوبیت بیشتری خواهد یافت. در نهایت نیز صنعت کشاورزی بیشتر تمایل به استفاده از آن خواهد داشت.

تجهیزات موردنیاز برای احداث کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات - طرح فنی

آیا تولید دی آمونیوم از توجیه پذیری اقتصادی برخوردار است؟

کارشناسان نگارنده طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات بر این عقیده هستند که راه اندازی پروژه از نظر اقتصادی توجیه پذیر است. آنها با انجام بررسی های لازم به این نتیجه می رسند که استفاده از کود دی آمونیوم فسفات در آینده بیشتر توسط کشاورزان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر با تولید کود فسفات در کشور، حجم بالای واردات این کود به کشور کاهش خواهد یافت. این مسئله از نظر اقتصادی هم، برای کشور صرفه بالایی خواهد داشت. پس سرمایه گذاران با راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم فسفات بخش زیادی از نیاز کشور را تامین خواهند کرد. همچنین وضعیت صادرات این کود شیمیایی را به دیگر کشورهای جهان نیز، رونق خواهند بخشد.

کاربردها و مزایای نگارش طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات

سرمایه گذاران که برای راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم فسفات نیاز به گزارش کاملی دارند، می توانند با ثبت درخواست نگارش طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات از مزایای بسیاری بهره مند شوند. تیم کارشناسان ما با تجربه 25 ساله در زمینه های سرمایه گذاری، بانکی و اداری، گزارش کاملی از این پروژه تهیه می کنند. همچنین ما در سایت طرح فنی برای سرمایه گذاران 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان اختصاص داده ایم.

البته جلسه آنلاین به درخواست سرمایه گذار برگزار می شود. آن هم به منظور رفع تمام ابهامات ایشان در زمینه اداری و بانکی. کارشناسان ما در این جلسه اطلاعات کاملی را در خصوص مراحل دریافت وام، پروسه اخذ مجوز و همچنین ضمانت نامه های بانکی و وثایق در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. سپس سرمایه گذاران با کسب اطلاعات کامل، اقدام به برنامه ریزی جهت راه اندازی پروژه خواهند نمود.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 4.85 ( 2 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب