طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات ⭐️ جهت اخذ مجوز و تسهیلات

طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی یک ابزار بسیار حیاتی در فرآیند بررسی و تحلیل مزیت‌ها و هزینه‌های یک طرح تولیدی است. از طریق این طرح، هزینه‌ها و سودآوری مورد انتظار یک پروژه مورد بررسی قرار می‌گیرد. طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات نیز به‌عنوان یکی از مهمترین مراحل پیش‌روی یک واحد تولیدی در صنایع شیمیایی، توسط تخصص‌های حسابداری و مدیریت تهیه و ارائه می‌شود.

در اینجا، از طرح توجیهی برای تخمین هزینه‌ها، پیش‌بینی سودآوری، و توجیه اقتصادی طرح استفاده می‌شود. این طرح نه‌تنها به‌عنوان یک ابزار ارزیابی دقیق و کارآمد عمل می‌کند، بلکه برای اخذ مجوزها و تسهیلات بانکی نیز ضروری است. تیم کارشناسی ما با تجربه و دانش فنی خود، شما را در این مسیر همراهی می‌کند تا طرح توجیهی شما با دقت و کیفیت لازم تهیه شود.

جهت اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نقش طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات در سرمایه گذاری

سرمایه گذاران زمانی که تصمیم به راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم فسفات می گیرند، در مرحله ابتدایی نیاز به اخذ مجوز دارند. آنها باید گزارش کاملی از پروژه مد نظر خود را به ارگان های دولتی و مراجع ذیربط ارسال کنند تا از سوی ایشان تاییدیه و مجوز دریافت کنند. طرح توجیهی یکی از مدارک مهمی است که توسط ارگان ها و سازمان های مربوطه از سرمایه گذاران درخواست می شود.

اگر طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات توسط کارشناسان متخصص تنظیم شده باشد، می تواند مسیر راه اندازی پروژه را برای سرمایه گذاران هموار نماید. همچنین آنها می توانند به منظور دریافت تسهیلات و وام نیز طرح توجیهی را به بانک ها ارائه نمایند. پس نگارش طرح توجیهی کاربردهای بسیاری به همراه داشته و بخش زیادی از اقدامات سرمایه گذاران را شامل می شود.

احداث کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات - طرح فنی

میزان سرمایه اولیه به منظور راه اندازی پروژه

برای راه اندازی هر پروژه‌ای، میزان سرمایه اولیه یکی از امور حیاتی است که نیازمند بررسی دقیق و مطالعه‌ی دقیقی است. این میزان سرمایه اولیه به عوامل مختلفی نظیر اندازه و محدوده پروژه، تجهیزات مورد نیاز، نیروی انسانی، مواد اولیه و هزینه‌های متفاوت دیگر بستگی دارد. اینجاست که توجه به جزئیات و دقت در برآورد هزینه‌ها امری اساسی می‌شود.

با توجه به اینکه میزان سرمایه اولیه تعیین کننده‌ی ادامه‌ی پروژه و همچنین موفقیت آن است، لازم است که در تعیین این مبلغ، از تخصص و دقت لازم بهره گرفته شود. همچنین باید به دقت از میزان سرمایه لازم برای ایجاد پایگاهی پایدار و موثر برای پروژه اطمینان حاصل شود تا در طولانی مدت قادر به رقابت و پیشرفت باشیم.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی کود شیمیایی و آلی ⭐️ سال 1401 (مطالعات+گرید)

هزینه های لازم برای راه اندازی کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات

به طور کلی برای راه اندازی کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات، در ابتدای امر نیاز به محلی برای احداث کارخانه وجود خواهد داشت. از این رو یکی از هزینه های عمده ای که سرمایه گذاران باید پیش از راه اندازی پروژه در نظر بگیرند، هزینه خرید زمین است. همچنین هزینه های پیش از بهره برداری از پروژه، هزینه حمل و نقل و هزینه نیروی انسانی (دستمزد کارکنان) را نیز باید در نظر گیرند.

البته در طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات هزینه های دیگری نیز محاسبه می شود. از جمله آنها باید به هزینه های مصرف انرژی و هزینه نگهداری و تعمیر تجهیزات اشاره کنیم. تمامی این هزینه ها توسط کارشناسان بررسی شده و لیست بندی می شوند. سپس سرمایه گذاران می توانند در مورد آنها اطلاعات کاملی به دست آورده و بدانند باید چه میزان هزینه ای برای راه اندازی پروژه صرف کنند.

برآورد میزان سود حاصل از پروژه تولید دی آمونیوم فسفات

همانطور که پیش از این نیز بیان نمودیم، کود دی آمونیوم فسفات از جمله کودهای پرطرفداری است که در حال حاضر در تمام دنیا استفاده می شود. به همین دلیل راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم آینده روشنی در پی دارد که می توان بسته به این آینده روش سودآور بودن آن را نیز پیش بینی نمود. از سوی دیگر تنوع کاربردی که این کود در صنایع شیمیایی دارد، احتمال نیاز آن را نیز بیشتر می کند.

کارشناسان نگارنده طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات این پروژه را یک فرصت سرمایه گذاری عالی و سودآور می دانند. اما بیان می کنند که میزان دقیق سود این پروژه بسته به ظرفیت تولید و نیاز بازار داخلی و خارجی می تواند متغیر باشد. با این حال سرمایه گذاران در مدت زمان کوتاهی بعد از راه اندازی پروژه موفق خواهند شد سود بالایی از تولید این کود شیمیایی به دست آورند.

خط تولید دی آمونیوم فسفات - طرح فنی

تجهیزاتی که برای تولید دی آمونیوم لازم است

برای راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم فسفات، نیاز به تهیه برخی تجهیزات و ماشین آلات وجود دارد که این تجهیزات توسط کارشناسان نگارنده طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات چنین معرفی شده اند:

 • دستگاه راکتور پایپ
 • سیستم نوار نقاله ای تسمه ای
 • مخزن آمونیاک و اسید فسفریک
 • دستگاه سنگ شکن
 • سیستم مبدل حرارتی
 • خطوط لوله کشی
 • سیستم خشک کن
 • سیلیکون کولاک فن
 • دستگاه های بسته بندی
 • وسایل سرمایشی و گرمایشی
 • دستگاه های سوخت رسانی
 • دستگاه های آب رسانی
 • سیستم های برق رسانی
 • وسایل آزمایشگاهی همچون بشر و …
 • سیستم ترازو دیجیتال
 • سیستم اندازه گیری PH

فرایند تولید دی آمونیوم فسفات به چه صورت است؟

برای تولید دی آمونیاک که اغلب در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، فرایند خاصی وجود دارد. در ابتدا برای تولید دی آمونیوم باید اسید فسفریک و گاز آمونیاک و مایع اسکرابر را با هم مخلوط کرد. سپس این مواد ترکیب شده را به راکتور خنثی سازی شده منتقل نمود. هدف از انجام این کار تشکیل دوغاب فسفات است. پس از آن باید این دوغاب را به راکتور پایپ منتقل کرد.

مواد خروجی از راکتور در مرحله بعد وارد دانه بندی شده و دانه های DAP پس از تولید وارد دستگاه خشک کن می شوند. در این بخش میزان رطوبت این دانه ها کم می شود. حال باید دانه های تقریبا خشک شده وارد قسمت غربالگری شوند.

در این بخش دانه هایی که مناسب هستند وارد قسمت خنک کننده می شوند تا دمای آنها کاهش یابد. دانه های با سایز بزرگ هم به بخش دیگری منتقل شده و در نهایت فرایند تولید دی آمونیوم فسفات تکمیل می شود.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید کود اوره با پوشش گوگردی ⭐️ (SCU) بررسی هزینه ها

بازار داخلی و شرایط صادرات دی آمونیوم فسفات

از آنجایی که دی آمونیوم فسفات کود شیمیایی پر کاربرد و محبوبی است، صنایع کشاورزی در کشور بسیار نیاز به استفاده از آن دارند. از این رو پیش بینی می شود در سالهای آینده تمایل به استفاده از این نوع کود با افزایش چشمگیری مواجه شود. همچنین سرمایه گذاران می توانند کود تولید شده را به دیگر کشورهای جهان نیز صادر نمایند.

کارشناسان طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات پیش بینی می کنند که استفاده از این کود شیمیایی در جهان، با رشد متوسط سالانه 4.5 درصد مواجه شود. این مسئله بدان معنا است که نه تنها استفاده از این کود در کشور، بلکه در بازار جهانی هم محبوبیت بیشتری خواهد یافت. در نهایت نیز صنعت کشاورزی بیشتر تمایل به استفاده از آن خواهد داشت.

تجهیزات موردنیاز برای احداث کارخانه تولید دی آمونیوم فسفات - طرح فنی

آیا تولید دی آمونیوم از توجیه پذیری اقتصادی برخوردار است؟

کارشناسان نگارنده طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات بر این عقیده هستند که راه اندازی پروژه از نظر اقتصادی توجیه پذیر است. آنها با انجام بررسی های لازم به این نتیجه می رسند که استفاده از کود دی آمونیوم فسفات در آینده بیشتر توسط کشاورزان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر با تولید کود فسفات در کشور، حجم بالای واردات این کود به کشور کاهش خواهد یافت. این مسئله از نظر اقتصادی هم، برای کشور صرفه بالایی خواهد داشت. پس سرمایه گذاران با راه اندازی پروژه تولید دی آمونیوم فسفات بخش زیادی از نیاز کشور را تامین خواهند کرد. همچنین وضعیت صادرات این کود شیمیایی را به دیگر کشورهای جهان نیز، رونق خواهند بخشد.

سفارش طرح توجیهی تولید دی آمونیوم فسفات

سایت طرح فنی، با تیم کارشناسی مجرب و با تجربه‌ای که بیش از 25 سال در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، امور اداری، و بانکی کشور فعالیت داشته، به نگارش طرح‌های توجیهی با کیفیت و استاندارد می‌پردازد.

با سفارش یک طرح توجیهی، شما علاوه بر دریافت یک جلسه آنلاین رایگان، به مدت 4 ماه از خدمات پشتیبانی رایگان برخوردار خواهید بود. این پشتیبانی شامل توضیحات جامع درباره‌ی پروسه‌ی اداری اخذ مجوز، تهیه وثایق و ضمانت‌نامه‌های بانکی، و مراحل دریافت وام‌های بانکی می‌شود.

جهت سفارش طرح توجیهی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب