طرح توجیهی تولید فیبر نوری ⭐️ برآورد تخصصی توسط کارشناس

طرح توجیهی تولید فیبر نوری - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید فیبر نوری گزارشی از تمامی اطلاعات عملیاتی، اقتصادی و تحقیقات بازار این کسب وکار بوده و توسط کارشناسان سایت طرح فنی تهیه می شود. فیبر نوری، مجموعه ای از تارهای نازک شفاف از جنس پلاستیک مخصوص یا شیشه است که قابلیت انتقال نور از یک سمت به سمت دیگر را دارد. کابل فیبر نوری، کابلی برای انتقال سیگنال و داده های صوتی و تصویری است که به جای کابل های مسی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

فیبر نوری از مزایایی چون قیمت ارزان تر نسبت به کابل مسی، قطر نازک تر، انتقال پهنای باند بالاتر، عدم تضعیف سیگنال و انعطاف پذیری بالاتر برخوردار است.

مرسوم ترین کاربرد فیبرهای نوری در سیستم های مخابراتی، سنسورهای اندازه گیری کمیت های فیزیکی، بخش نظامی، بخش پزشکی و سیستم های روشنایی می باشد. تکنولوژی فیبر نوری از دهه هفتاد وارد کشور شده و به دلیل نیاز صنایع گوناگون، همچنان تولید فیبر نوری در کشور با رونق بالایی ادامه دارد.

طرح توجیهی تولید فیبر نوری با چه هدفی تنظیم می گردد؟

هدف از تنظیم طرح توجیهی تولید فیبر نوری در درجه اول اخذ مجوز کارخانه و دریافت وام می باشد. سرمایه گذاران برای اخذ مجوز نیاز به ارائه طرح توجیهی به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های ذیربط دارند.

از این رو کارشناسان، طرح توجیهی را کاملا منطبق با استانداردهای سازمانی تهیه می کنند. افزون بر آن سرمایه گذاران معمولا برای راه اندازی کارخانه فیبر نوری تمایل به استفاده از تسهیلات دارند. اختصاص وام به سرمایه گذار با تنظیم طرح توجیهی با فرمت مخصوص بانک و تحویل آن صورت می پذیرد.

کمک و یاری به سرمایه گذار از دیگر اهداف ارزشمند طرح توجیهی تولید فیبر نوری است. طرح توجیهی از نقطه شروع تا نقطه پایان و هر آنچه که ممکن است، در مسیر با آن روبرو شوید را به شما نمایش می دهد. با مطالعه این طرح می توانید، با فراغ بال، مشکلات و موانع را پشت سر گذاشته و هر چه سریع تر به سود دسترسی پیدا کنید.

سرمایه لازم برای تولید فیبر نوری

برای تولید فیبر نوری در ابتدا باید تجهیزات خط تولید خریداری گردد. بخش از سرمایه اولیه برای خریداری تجهیزات خط تولید فیبر نوری چون ماشین آلات تولید استوانه شیشه ای، ماشین آلات کشیدن فیبر از استوانه، برج های کششی و … در نظر گرفته می شود.

برخی از ماشین آلات خط تولید وارداتی بوده و از کشورهایی مانند سوئیس یا چین تهیه می شوند. به جز سرمایه ثابت، سرمایه درگردش نیز برای خریداری مواد اولیه در نظر گرفته می شود. مواد اولیه شامل تتراکلرید سیلیکون، گاز فلوئور، گاز هلیم و … می باشند.

میزان سرمایه گذاری اولیه به صورت مستقیم با ظرفیت طرح در ارتباط بوده و بستگی به مقیاس طرح دارد. محاسبه سرمایه در طرح توجیهی تولید فیبر نوری به صورت علمی و با استعلام قیمت ماشین آلات انجام می گردد.

هزینه های راه اندازی کارخانه برای شروع پروژه

راه اندازی کارخانه تولید فیبر نوری مستلزم صرف هزینه های متعدد قبل از بهره برداری و بعد از اجرایی شدن طرح است. تولید 10 هزار کیلومتر فیبر نوری در سال به زمینی با مساحت 8000 متر مربع و تعداد 55 نفر نیروی انسانی نیازمند است.

در صورتی که کارخانه در شهرک های صنعتی تاسیس شود، تسهیلاتی برای خرید زمین توسط دولت به سرمایه گذاران تعلق می گیرد.

تعدد و تنوع هزینه ها ایجاب می کند، برای جلوگیری از خطا، محاسبه آنها توسط متخصصین این امر صورت گیرد. محاسبه هزینه ها در بیزینس پلن تولید فیبر نوری توسط کارشناسان با دقت هر چه تمام تر و با ارقام روز انجام می گردد.

تولید انواع کابل و فیبر نوری - طرح فنی

برآورد سود تولید فیبر نوری

تولید فیبر نوری از سودآوری بالایی برخوردار است زیرا فیبر نوری نقش بسیار ویژه ای در صنعت بخصوص بخش ارتباطات دارد. میزان سود کارخانه به عواملی چون حجم تولید، کیفیت ماشین آلات، استهلاک ماشین آلات و مهارت نیروهای انسانی بستگی دارد. کارشناسان، نرخ بازده داخلی این طرح را به صورت میانگین 25 درصد پیش بینی کرده اند.

برای محاسبه سود به صورت دقیق و واقعی، لازم است، تمامی عوامل و فاکتورهای موثر در یک سیستم یکپارچه مورد بررسی قرار گیرند. برآورد سود در طرح توجیهی تولید فیبر نوری توسط نرم افزار پیشرفته کامفار و به صورت تخصصی انجام می گردد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید سیم و کابل ⭐️ (کامفار+مطالعات بازار+گرید)

آشنایی با مراحل تولید کار

یک کابل فیبر نوری از لایه های مختلف تولید می شود. هسته شیشه ای بازتاب کننده ، داخلی ترین لایه می باشد. پس از آن پوسته قرار دارد که از جنس شیشه یا پلاستیک است. در انتها بسته به روش ساخت، لایه های محافظ مختلف، بافر رویه و روکش پلاستیکی اطراف پوسته قرار می گیرند.

فرایند تولید فیبر نوری در کارخانه به اختصار از این قرار است:

[tie_list type=”checklist”]

 • ساخت استوانه شیشه ای با روش های رسوب بخار شیمیایی، رسوب بخار خارجی، رسوب بخار محوری و …
 • کنترل کیفیت استوانه شیشه ای
 • حرارت دهی استوانه شیشه ای و تولید تارهای شیشه ای
 • نخ کشی تارهای شیشه ای
 • کشیدن فیبر از استوانه
 • تست و آزمون فیبر

[/tie_list]

معرفی ماشین آلات خط تولید فیبر نوری

تجهیزات و ماشین آلات خط تولید به تفصیل در طرح توجیهی تولید فیبر نوری معرفی می شوند. برخی از تجهیزات خط تولید فیبر نوری عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • ماشین آبکاری
 • تجهیزات رسوب بخار
 • لوله سیلیس مصنوعی
 • سیستم تزریق گاز
 • برج فیبرکشی
 • کوره گرافیتی
 • کوره ماوراء بنفش
 • قرقره مکانیکی
 • ریزسنج لیزری
 • تجهیزات تست و آزمایش فیبر نوری

[/tie_list]

تجهیزات تولید فیبر نوری - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی این کسب و کار

مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی تولید فیبر نوری نشان دهنده موجه بودن این طرح از لحاظ اقتصادی است. فیبر نوری از ملزومات دنیای امروزی بوده و سرعت بالای انتقال اطلاعات را در پی دارد. در ضمن پروژه شبکه ملی مخابرات نوری در ایران شروع شده و در آینده ای نزدیک تمامی شهرها و روستاها مجهز به این سیستم خواهند شد.

بررسی آمار واردات و صادرات فیبر نوری نشان می دهد، با وجود این که تولید فیبر نوری در کشور افزایش پیدا کرده است؛ اما جوابگوی نیاز بازار نیست. همچنان حجم بزرگی از کابل های فیبر نوری از کشورهای دیگر وارد می شوند. بنابراین پتانسیل بالایی برای تولید فیبر نوری در کشور وجود دارد.

معرفی طرح توجیهی اختصاصی تولید فیبر نوری

در پایان می خواهیم، طرح توجیهی اختصاصی تولید فیبر نوری را معرفی نماییم. این طرح توسط تیم کارشناسی سایت طرح فنی با 25 سال سابقه و تجربه درخشان در زمینه سرمایه گذاری و امور بانکی تهیه می شود. طرح توجیهی تولید فیبر نوری حاوی اطلاعاتی دقیق و موشکافانه از این کسب و کار بوده و از مستندات اخذ وام و مجوز است.

با سفارش طرح توجیهی اختصاصی، هدیه ما به شما، 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان خواهد بود.

جلسه آنلاین شامل توضیحاتی با محوریت پروسه اخذ مجوز، مراحل دریافت وام، وثایق و ضمانت نامه های بانکی و … می باشد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب