پالایشگاه و پتروشیمیسفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین ⭐️ (از نفت خام)

احداث ریفاینری تولید بنزین از نفت خام

طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین نتایج مطالعات امکان سنجی و ارزیابی های پالایشگاه تولید بنزین است که توسط کارشناسان زبده سایت طرح فنی تهیه می شود. بنزین مهم ترین سوخت انواع خودرو بوده و دارای اهمیت بسزایی در صنعت حمل و نقل است. پالایشگاه بنزین محلی برای فرآوری نفت خام و تبدیل آن به سوخت بنزین است.

بنزین ترکیبی از انواع هیدروکربن ها بوده و فرآورده ای قابل اشتعال است. این فرآورده به عنوان سوخت خودروها، سوخت ماشین آلات صنعتی و برای تولید انواع حلال های شیمیایی، تولید انواع رنگ و لاک و … به کار می رود.

با توجه به حجم بالای خودروهایی که همه روزه در خیابان ها یا جاده های مواصلاتی کشور در تردد هستند، نیاز به سوخت بنزین انکارناپذیر است. پالایشگاه ها با تولید بنزین در داخل کشور علاوه بر تامین نیاز داخلی، نیم نگاهی به صادرات این سوخت به کشورهای همسایه و منطقه نیز دارند. طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین بیانگر سودآور بودن این طرح است زیرا دولت قصد خصوصی سازی و حمایت از این بخش را دارد.

طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین با چه هدفی تهیه می شود؟

سرمایه گذاران برای مجوز احداث پالایشگاه تولید بنزین باید به وزارت نفت (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی) مراجعه نمایند. کارشناسان این وزارتخانه با بررسی طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین و مستندات دیگر در صورت واجد شرایط بودن طرح، مجوز احداث را صادر می نمایند. در ضمن درخواست تسهیلات از بانک ها برای تامین بخشی از هزینه های احداث پالایشگاه نیز در گرو ارائه طرح توجیهی به بانک می باشد.

در ادامه بحث ضرورت های قانونی، ارائه بیزینس پلن احداث پالایشگاه تولید بنزین برای شرکت در مناقصات نیز ضروری است. از سوی دیگر طرح توجیهی، نقش راهنما و مشاور را نیز برای سرمایه گذار ایفا می کند.

بیزینس پلن با ارائه اطلاعات ضروری و مهم در بخش فنی، مالی و مطالعات بازار پروژه بسیار سودمند واقع می شود. سرمایه گذار با مطالعه طرح توجیهی قادر است، استراتژی ها و رویکردهای صحیح را در پروژه اتخاذ نماید.

چرا باید در احداث پالایشگاه تولید بنزین سرمایه گذاری کنیم؟

طبق تحقیقات و مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین، این طرح در حال حاضر از بهینه ترین طرح های سرمایه گذاری می باشد. از آن جا که بنزین، سوخت اصلی خودروها در ایران و اکثر کشورهای دنیا می باشد، احداث پالایشگاه بنزین از فرصت های هوشمندانه است.

از سوی دیگر تحریم های اقتصادی باعث اتخاذ تصمیمات و استراتژی های حمایتی دولت از خصوصی سازی پالایشگاه های بنزین شده است. به طوری که دولت متعهد شده که خوراک پالایشگاه های بنزین را به مدت 20 سال به صورت تضمینی تامین نماید.

سرمایه لازم برای احداث پالایشگاه تولید بنزین

احداث پالایشگاه بنزین نیازمند سرمایه کلانی است. سرمایه اولیه به تهیه تجهیزات ثابت و متحرک پالایشگاه، راه اندازی تاسیسات پالایشگاه و محوطه سازی پالایشگاه اختصاص پیدا می کند. تجهیزات پالایشگاه شامل مخازن، سیستم های پایپینگ، خطوط تقطیر، خطوط شیرین سازی و … می باشند.

در ضمن برای اخذ انشعاب های برق، آب و گاز، نصب ترانس برق اختصاصی، موتور برق، تجهیزات اعلام و اطفاء حریق نیز باید بودجه ای در نظر گرفته شود.

محاسبه میزان سرمایه گذاری کل باید با توجه به برآوردها و بررسی های اولیه پروژه انجام گردد. کارشناسان در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین با توجه به ظرفیت طرح، حجم تولید پالایشگاه و با مطالعات و تحقیقات گسترده میدانی ، میزان سرمایه اولیه را محاسبه می نمایند.

هزینه های احداث پالایشگاه تولید بنزین

سرمایه گذارانی که قصد احداث پالایشگاه بنزین را دارند، با هزینه های گوناگونی روبرو خواهند بود. تمامی هزینه ها به صورت ریز به ریز و با مبالغ و داده های روز در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین معین می شوند. هزینه زمین از جمله هزینه های اصلی است زیرا برای احداث پالایشگاه به زمین بزرگی نیاز است. در ضمن هزینه لوله کشی از محل استخراج نفت تا پالایشگاه نیز به عهده بخش خصوصی است.

پالایشگاه های بنزین عموما در سواحل و نزدیک ترین مکان به خطوط استخراج نفت خام احداث می شوند تا هزینه های انتقال خوراک به پالایشگاه کاهش پیدا کند. افزون بر آن صنایع پالایشگاهی به طور کلی مصرف آب بالایی دارند.

از این رو با احداث پالایشگاه در کنار سواحل می توان، از منابع آبی دریا استفاده نمود. هزینه دستمزد کارکنان نیز از جمله هزینه های مهم پالایشگاه های بنزین است که بستگی به تعداد نیروی انسانی شاغل در پالایشگاه دارد.

برآورد میزان سود احداث ریفاینری تولید بنزین

از چند سال پیش که وزارت نفت، قانون حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری های مردمی و بخش خصوصی را تصویب کرد، احداث پالایشگاه بنزین به فرصتی سودآور مبدل شده است. علیرغم هزینه بر بودن احداث پالایشگاه بنزین، سود بسیار خوبی در انتظار سرمایه گذاران است. گفتنی است میزان سود پالایشگاه تولید بنزین به طور مستقیم به حجم بنزین تولیدی سالیانه بستگی دارد.

تخمین سود در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین به صورت تخصصی توسط کارشناسان با نرم افزار کامفار انجام می گردد. کارشناسان برای محاسبه سود تمامی عوامل اثرگذار و مولفه های مهم را در نظر می گیرند تا محاسبات به واقعیت نزدیک باشند.

احداث پالایشگاه تولید بنزین - طرح فنی

آشنایی با فرآیند تولید بنزین در پالایشگاه

طرح توجیهی احداث ریفاینری تولید بنزین در قسمت فنی و عملیاتی خود به توضیح فرایند تولید بنزین از نفت خام می پردازد. نفت خام به دلیل این که حاوی فلزات سنگین، گوگرد و سایر آلاینده ها است، نمی تواند، مستقیما به عنوان سوخت خودروها استفاده شود و باید تبدیل به بنزین گردد.

نفت پس از استخراج از کف زمین به پالایشگاه های تولید مشتقات نفتی انتقال پیدا می کند. معمولا متدی که برای پالایش نفت خام و تبدیل آن به بنزین در پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، روش تقطیر جزئی است.

در عملیات تقطیر، نفت خام را با دمای بالاتر از 400 درجه در کوره حرارت می دهند. در اثر حرارت، بخش مایع نفت، بخار شده و از کوره به سمت برج تقطیر حرکت می کند. بخار نفت پس از خروج از کوره سرد شده و با رسیدن به دمای 150 درجه، زنجیره های هیدروکربنی بنزین تشکیل می شوند. سپس بنزین جمع شده در سینی های تقطیر در مخازن، ذخیره سازی می گردد.

بنزین تولید شده توسط برج تقطیر هنوز هم برای استفاده به عنوان سوخت خودروها مناسب نیست و باید با مواد افزودنی مخصوص مخلوط شود. مواد افزودنی شامل اکتان بوستر، عوامل غیر فعال کننده فلز و بازدارنده خورندگی، انواع آنتی اکسیدان ها و … هستند که در حقیقت مکمل سوخت بنزین می باشند.

کلیک کنید
طرح توجیهی مینی پالایشگاه ⭐️ مینی ریفاینری (مقیاس کوچک)

معرفی تجهیزات مورد نیاز برای احداث ریفاینری

طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین علاوه بر برآوردهای مالی با ارائه دانش فنی به عملیاتی کردن طرح کمک می کند. بخش فنی طرح توجیهی، نوع تجهیزات مورد نیاز را در پالایشگاه بنزین معرفی می نماید. تجهیزات ثابت یا استاتیک پالایشگاه بنزین عبارتند از:

 • شیرهای صنعتی (VALVES)
 • مبدل های حرارتی
 • پایپینگ
 • تانک های ذخیره سازی
 • دستگاه های کاهنده فشار
 • دیگ بخار یا بویلر
 • کوره
 • برج تقطیر

برخی از تجهیزات دوار پالایشگاه بنزین که قابلیت حرکت یا چرخش را دارند نیز عبارتند از:

 • پمپ
 • توربین
 • کمپرسور
 • سیستم جدا کننده
 • گیربکس
 • موتور

بررسی توجیه پذیری اقتصادی احداث پالایشگاه تولید بنزین

دسترسی آسان به مواد اولیه به علت منابع غنی نفت خام در کشور باعث شده است که صنایع پالایشگاهی بخصوص ریفاینری بنزین از فرصت های سرمایه گذاری عالی و دارای توجیه پذیری اقتصادی باشند.

در ضمن تجهیزات و ماشین آلات پالایشگاه در داخل کشور تولید شده و تکنولوژی تولید بنزین نیز در دسترس پالایشگاه ها می باشد. بنابراین با تمامی این اوصاف و طبق مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین می توان نتیجه گرفت، این طرح از لحاظ اقتصادی کاملا موجه می باشد.

احداث پالایشگاه و ریفاینری بنزین - طرح فنی

بررسی وضعیت صادرات و واردات بنزین

نگارندگان طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین، واردات و صادرات و وضعیت بازار بنزین را نیز بررسی می کنند. با وجود نفت خیز بودن کشور هنوز هم درصدی از بنزین مصرفی خودروها از طریق واردات تامین می شود. با احداث پالایشگاه بنزین و بالا بردن حجم بنزین تولیدی در داخل کشور می توان، از خروج ارز جلوگیری نمود.

سابق بر این پالایشگاه های خصوصی حق صادرات بنزین را به کشورهای خارجی نداشتند؛ اما چند سالی است که این اجازه به پالایشگاه های بنزین داده شده است.

به طور کلی احداث پالایشگاه بنزین نیازمند سرمایه کلانی بوده و هزینه بر است؛ اما با آزاد شدن حق صادرات، سرمایه گذاری در این بخش جذابیت بالایی پیدا کرده است. مهم ترین کشورهای هدف، افغانستان و پاکستان هستند؛ اما امکان صادرات بنزین از طریق سواحل خلیج فارس و دریا به سایر کشورها نیز وجود دارد.

معرفی طرح توجیهی اختصاصی احداث ریفاینری تولید بنزین

سایت طرح فنی متشکل از کارشناسان و متخصصین مجرب با کوله باری از تجربه 25 ساله در امور سرمایه گذاری است که دقیق ترین طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین را نگارش می کنند. طرح توجیهی اختصاصی احداث پالایشگاه تولید بنزین، طرحی منحصر به فرد برای هر پروژه است که توسط متخصصین سایت طرح فنی تهیه می گردد.

با سفارش طرح توجیهی اختصاصی در سایت طرح فنی، 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان به شما تعلق پیدا می کند. جلسه آنلاین به درخواست سرمایه گذار به منظور رفع ابهام در خصوص مجوز احداث پالایشگاه تولید بنزین، پروسه دریافت وام، وثایق و ضمانت نامه های بانکی و … ارائه می گردد.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 4.81 ( 4 نتایج)

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب