پالایشگاه و پتروشیمیسفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی ⭐️ گفتگو با کارشناس

احداث پالایشگاه میعانات گازی

طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی حاوی اطلاعات ارزنده ای در خصوص بخش های فنی، اقتصادی و بازار پالایشگاه میعانات گازی است. این طرح توسط متخصصین سایت طرح فنی برای اخذ مجوز و وام تهیه می شود.

میعانات گازی از مایعات ارزشمندی هستند که از مخازن گاز طبیعی حاصل می شوند. میعان گازی در حقیقت زنجیره هیدروکربنی مایع است که از پنتان و هیدروکربن های سنگین دیگر تشکیل شده و به صورت رسوب در مخازن گاز طبیعی یافت می شود.

میعانات گازی به عنوان خوراک به جای نفت خام در پالایشگاه ها استفاده شده و از آن محصولاتی مانند بنزین، نفت سفید، سوخت جت و … تولید می گردد. این ماده با ارزش، فاقد هر گونه عنصر فلزی و حاوی مقدار کمی گوگرد بوده و بیش از نیمی از آن را نفتا تشکیل می دهد.

گفتنی است، پالایشگاه های میعانات گازی تنها در کشورهایی که دارای ذخایر گاز طبیعی هستند، مانند قطر، روسیه، عربستان و ایران احداث می گردد. به دلیل وجود منابع غنی از گاز طبیعی در ایران، احداث پالایشگاه میعانات گازی دارای صرفه اقتصادی عالی خواهد بود.

محتوا

طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی با هدف اخذ مجوز و تسهیلات

سرمایه گذارانی که قصد احداث پالایشگاه میعانات گازی را دارند، باید در گام اول نسبت به دریافت مجوز احداث اقدام نمایند. صدور مجوز احداث پالایشگاه ها در حوزه کاری وزارت نفت است. این وزارتخانه پس از دریافت طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی از متقاضی و در صورت توجیه پذیری طرح، مجوز احداث را صادر می نماید.

افزون بر آن احداث پالایشگاه ها معمولا مستلزم سرمایه بزرگی است، از این رو سرمایه گذاران تمایل به دریافت وام برای تامین بخشی از هزینه ها دارند. اختصاص تسهیلات به سرمایه گذاران تنها با ارائه طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی که با آخرین استانداردهای بانکی تنظیم شده باشد، صورت می پذیرد. شایان ذکر است، هر کدام از بانک ها، فرمت خاصی را برای طرح توجیهی پذیرش می نمایند.

طرح توجیهی احداث میعانات گازی چه دستاوردهایی دارد؟

از بحث ضرورت ارائه طرح توجیهی برای دریافت مجوز و وام که بگذریم، طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی دارای دستاوردهای ویژه ای می باشد. بیزینس پلن احداث پالایشگاه میعانات گازی با ارائه اطلاعات مهم در بخش های فنی، مالی و مطالعات بازار پروژه به کمک سرمایه گذار می آید.

سرمایه گذار با مطالعه طرح توجیهی، مسیر سرمایه گذاری را به صورت واضح و روشن مشاهده می کند. بدین ترتیب او قادر خواهد بود، تصمیمات و رویکردهای صحیح را در هر مرحله از سرمایه گذاری اتخاذ نماید.

چرا باید در احداث پالایشگاه میعانات گازی سرمایه گذاری نماییم؟

میعانات گازی با جداسازی ترکیبات سنگین که در فاز مایع هستند، از پالایشگاه های گاز و یا کارخانجات تولید کننده گاز مایع حاصل می شوند. تحقیقات کارشناسان در طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی نشان دهنده جذابیت سرمایه گذاری در این بخش است زیرا ایران از ذخایر بی پایان گاز طبیعی برخوردار می باشد.

در حال حاضر بیش از 550 هزار بشکه میعانات گازی در کشور تولید می شود که به دلیل نبود پالایشگاه میعانات گازی به تعداد کافی، بخش عمده ای از آن به صورت خام به سایر کشورها صادر می گردد.

با احداث پالایشگاه میعانات گازی در کشور و بالا بردن ظرفیت پالایشگاه های فعال می توان، به خودکفایی در تولید محصولات پر تقاضا مانند بنزین، گازوئیل و … رسیده و به نوعی در استخراج نفت نیز صرفه جویی کرد.

از این رو دولت برنامه ریزی منسجمی را برای احداث پالایشگاه های میعانات گازی انجام داده و در این راستا از بخش خصوصی نیز حمایت به عمل می آورد.

پالایشگاه میعانات گازی - طرح فنی

سرمایه لازم برای احداث پروژه

محاسبه سرمایه، اولین گام در برآورد شاخص های مالی در طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی می باشد. سرمایه مورد نیاز برای احداث پالایشگاه میعانات گازی به پیچیدگی (ضریب نلسون) پالایشگاه و ظرفیت پالایشگاه بستگی دارد.

به طور کلی پالایشگاه های میعانات گازی در مقایسه با پالایشگاه های نفت خام، فرایندهای پالایشی و تبدیلی کمتر و آسان تری دارند. بهتر است بدانید، سرمایه لازم برای احداث پالایشگاه میعانات گازی چیزی در حدود نصف پالایشگاه نفت خام است.

بخش بزرگی از سرمایه اولیه برای تهیه تجهیزات پالایشگاه و تامین زیرساخت ها صرف می گردد. گفتنی است، تجهیزات پالایشگاه های بزرگ عمدتا ساخت کشورهای اروپایی بوده و فناوری پیچیده ای دارند.

اما تجهیزات مورد نیاز در پالایشگاه های میعانات گازی مقیاس کوچک از کشورهایی مانند چین، روسیه و … نیز قابل خریداری می باشد. در ضمن بخشی از بودجه لازم برای احداث پالایشگاه میعانات گازی را می توان، از طریق دریافت تسهیلات از بانک ها نیز تامین نمود.

هزینه احداث پالایشگاه میعانات گازی

احداث پالایشگاه میعانات گازی علاوه بر سرمایه گذاری ثابت، مستلزم صرف هزینه های گوناگونی است. هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه نگهداری تجهیزات نیروگاه، هزینه حامل های انرژی و .. از هزینه های پالایشگاه هستند.

امکان احداث پالایشگاه میعانات گازی در مقیاس های کوچک تا بزرگ و هزینه های کم تا زیاد از جذابیت های سرمایه گذاری در این بخش است. برای پالایش سالانه 55 هزار تن میعانات گازی به زمینی با مساحت 30 هزار متر مربع و تعداد 40 نفر نیروی انسانی در بخش های مختلف نیاز است.

محاسبه هزینه ها در طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی با در نظر گرفتن داده ها و اطلاعات روز و با رعایت تمامی جزئیات انجام می گردد تا طرح، قابلیت اجرایی شدن و پیاده سازی را داشته باشد.

بررسی سود احداث پروژه

پالایشگاه های میعانات گازی دارای سودآوری بسیار خوبی هستند زیرا خوراک آنها که میعانات گازی است، به وفور در کشور در دسترس می باشد. پالایشگاه های میعانات گازی تولید کننده فرآورده های پرتقاضا مانند بنزین، نفت سفید، گاز مایع، گازوئیل، نفت کوره، آسفالت، قیر و … می باشند. میزان سود پالایشگاه میعانات گازی به نوع محصول تولیدی، حجم تولید و استهلاک تجهیزات پالایشگاه بستگی دارد.

از این رو توصیه می گردد، محاسبه سود برای هر پروژه پالایشگاهی به صورت مجزا انجام گردد. کارشناسان در طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی تمامی فاکتورهای وابسته به سود را با متدهای تخصصی و با نرم افزار کامفار محاسبه می نمایند.

آشنایی با روش کار پالایشگاه های میعانات گازی

میعانات گازی عموما شامل ترکیباتی چون پنتان و مشتقات سنگین هیدروکربنی هستند. بسته به منبع تولید میعانات گازی، ممکن است، پروپان، بوتان، متان یا اتان نیز در آن موجود باشند. بنزین از تولیدات اصلی پالایشگاه های میعانات گازی است، اما تولیدات دیگری چون گازوئیل، کک، آسفالت، نفت سفید و غیره نیز در پالایشگاه انجام می گردد.

نفت کوره نیز به عنوان ته مانده برج تقطیر به عنوان سوخت کوره ها به واحدهای صنعتی فروخته می شود. فرایند تولید در پالایشگاه های میعانات گازی به صورت خلاصه از این قرار است:

 • ورود میعانات گازی به واحد تقطیر
 • حرارت دهی میعانات گازی با مبدل های حرارتی
 • ورود به برج تفکیک
 • جداسازی نفتا از گاز مایع بر حسب چگالی
 • حرارت دهی مجدد در کوره
 • تفکیک بنزین، نفت سفید، نفت کوره، گازوئیل و …
 • تصفیه و ارتقاء کیفیت تولیدات

احداث ریفاینری میعانات گازی - طرح فنی

معرفی تجهیزات احداث پالایشگاه میعانات گازی

طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی دارای اطلاعات مفصل در بخش های گوناگون است. بخش فنی طرح توجیهی، ارائه دهنده تجهیزات مورد نیاز در پالایشگاه های میعانات گازی می باشد. برخی از تجهیزات مهم در پالایشگاه میعانات گازی عبارتند از:

 • برج تقطیر
 • برج های جداسازی یا تفکیک
 • کوره قوس الکتریکی
 • مبدل حرارتی
 • راکتور
 • کمپرسور
 • سیستم پایپینگ و خطوط انتقال
 • سیستم خنک کننده برج
 • تجهیزات تاور
 • مخازن
 • تانک ها
 • سیستم چیلینگ

بررسی توجیه پذیری اقتصادی پالایشگاه میعانات گازی

کارشناسان در طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی معتقدند، این طرح از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر است. احداث پالایشگاه میعانات گازی با هزینه کمتر از پالایشگاه های نفت خام و با سرعت بیشتری انجام می گردد.

با تولید بنزین و سایر فرآورده ها در پالایشگاه میعانات گازی علاوه بر تامین نیاز داخلی می توان، در عرصه صادرات نیز خوش درخشید. در حال حاضر اجازه صادرات به پالایشگاه های میعانات گازی داده شده و ممنوعیتی از این لحاظ وجود ندارد.

جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی به کشورهای خارجی و تبدیل آن به فرآورده های مختلف در پالایشگاه های میعانات گازی، ارزش افزوده بسیار خوبی را برای پالایشگاه ها در پی دارد. با راهبرد اقتصادی دولت در خصوصی سازی پالایشگاه های میعانات گازی، بنزین تولیدی در ایران افزایش قابل ملاحظه ای داشته و صادرات آن ارزآوری بسیار خوبی برای پالایشگاه ها به دنبال خواهد داشت.

معرفی طرح توجیهی اختصاصی احداث پالایشگاه میعانات گازی

در پایان، طرح توجیهی اختصاصی احداث پالایشگاه میعانات گازی را به شما معرفی می نماییم. این طرح به صورت انحصاری برای هر پروژه پالایشگاه میعانات گازی توسط متخصصین سایت طرح فنی تهیه می شود.

متخصصین ما بالغ بر 25 سال تجربه مفید در امور سرمایه گذاری و بانکی داشته و دقیق ترین، بی نقص ترین و به روز ترین طرح توجیهی احداث پالایشگاه میعانات گازی را تهیه می کنند.

با سفارش طرح توجیهی اختصاصی در سایت طرح فنی، دو امتیاز بی نظیر به شما تعلق خواهد گرفت. این دو امتیاز، 5 ماه پشتیبانی رایگان تیم طرح فنی از طرح و جلسه آنلاین رایگان به درخواست سرمایه گذار هستند.

جلسه آنلاین رایگان با محوریت امور سرمایه گذاری، اداری و بانکی تشکیل شده و ابهامات سرمایه گذاران را در این خصوص رفع می کند. پروسه دریافت وام بانکی، توضیحاتی در مورد وثایق و ضمانت نامه بانکی، شرح مراحل دریافت مجوز احداث پالایشگاه میعانات گازی و … از موضوعات مطرح شده در جلسه خواهند بود.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 5 ( 3 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب