طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات ⭐️ جهت اخذ مجوز و تسهیلات

طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات یکی از موارد حیاتی در زمینه صنایع شیمیایی است. این طرح، به عنوان یک ابزار مهم برای برآورد هزینه‌ها و توجیه پذیری اقتصادی طرح، مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرح توجیهی از مهمترین اسناد برای اخذ مجوز و تسهیلات بانکی است که توسط تیم کارشناسی طرح فنی نگارش می‌شود.

تولید سدیم تری پلی فسفات از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این ترکیب شیمیایی در محصولات مختلف از جمله غذاها، داروها، و محصولات بهداشتی استفاده می‌شود. همچنین، با توجه به رشد روزافزون صنعت فرآوری مواد شیمیایی، نیاز به این ترکیبات رو به افزایش است. بررسی هزینه‌ها و سودآوری پروژه تولید سدیم تری پلی فسفات نشان می‌دهد که این طرح اقتصادی بوده و به‌طور مستقیم در ارتقای صنعت شیمیایی کشور موثر است.

سدیم تری پلی فسفات با نام اختصاری (STPP)، یکی از مواد شیمیایی به شمار می رود که در صنایع گوناگونی کاربرد دارد. صنایعی همچون صنایع غذایی و صنایع شیمیایی. این ماده بسیار برای صنایع پاک کننده هم، مهم و ضروری تلقی می شود. از این رو تولید آن می تواند یک سرمایه گذاری موفق در کشور به شمار رود.

جهت اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ضرورت نگارش طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات

به طور کلی دلایل گوناگونی وجود دارد که منجر می شود تا سرمایه گذاران نیاز به نگارش و تهیه طرح توجیهی داشته باشند. اما از میان مهمترین این دلایل باید به اخذ مجوز از ارگان های دولتی و مربوطه اشاره کنیم. سرمایه گذاران برای آنکه بخواهند پروژه تولید سدیم را آغاز کنند، نیاز دارند که ابتدا اطلاعات کاملی در خصوص این پروژه تهیه نماید.

سپس آنها این اطلاعات را به صورت طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات به ارگان های ذیربط ارائه می نمایند تا مسئولین پروژه را بررسی کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که نگارش طرح توجیهی نیاز به تخصص دارد. پس باید حتما زیر نظر افراد با تجربه و صلاحیتدار تهیه شود. تنها در این صورت سرمایه گذاران می توانند به منظور دریافت مجوز، تسهیلات بانکی، وام و موارد دیگر از آن بهره مند شوند.

سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه اندازی پروژه

راه اندازی هر نوع پروژه ای ابتدا نیاز به سرمایه اولیه ای دارد. این که چه میزان سرمایه ای باید برای راه اندازی یک پروژه در نظر گرفته شود، امری ضروری و مهم است. یعنی سرمایه گذاران باید این مسئله را با دقت بررسی کرده و برآوردهای مالی و اقتصادی آن را محاسبه کنند.

کارشناسان سایت طرح فنی با محاسبه دقیق میزان سرمایه اولیه و ثبت آن در طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات، اطلاعات کامل را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. این که چه میزان هزینه باید برای تهیه مواد اولیه صرف شود؛ تامین انرژی چقدر هزینه لازم دارد؛ تورم و شرایط اقتصادی کشور چقدر بر روی راه اندازی پروژه تاثیرگذار خواهد بود و موارد دیگر، از جمله اطلاعاتی هستند که بررسی شده و در طرح توجیهی بیان می شوند.

احداث کارخانه تولید سدیم تری پلی فسفات - طرح فنی

هزینه های لازم برای راه اندازی کارخانه سدیم تری پلی فسفات 

در کنار سرمایه اولیه، برخی هزینه ها نیز وجود دارند که کارشناسان در طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات آنها را بررسی می نمایند. هزینه هایی که شامل خرید زمین، دستگاه ها و ماشین آلات، هزینه های پیش از بهره برداری از پروژه، هزینه های مصرف انرژی، هزینه های حمل و نقل و … می شوند.

کسب اطلاعات در مورد این هزینه های مورد نیاز جهت راه اندازی کارخانه تولید سدیم، امری ضروری است. به این صورت که سرمایه گذاران و ارگان های صادر کننده مجوز برای راه اندازی پروژه، باید از این هزینه ها اطلاع داشته باشند. اگر این هزینه ها مشخص شود، سرمایه گذاران می توانند در مسیر شروع پروژه، برنامه ریزی دقیق تر و منسجم تری داشته باشند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی اسید سیتریک ⭐️ (جوهر لیمو) مطالعات بازار+گرید کانون

میزان سود پروژه تولید سدیم تری پلی فسفات چقدر برآورد می شود؟

از سدیم تری پلی فسفات در صنایع مختلفی استفاده می شود. این بدان معنا است که کاربرد استفاده از این ماده در دنیا زیاد بوده و می تواند یک سرمایه گذاری سودآور به شمار رود. در بیشتر کشورها از سدیم تری پلی فسفات برای موارد زیادی استفاده می شود. از جمله ساخت منسوجات، کاغذسازی، صنعت کاشی و سرامیک، در آتش نشانی به منظور تولید مواد بازدارنده شعله، در صنعت خودروسازی به منظور تولید لاستیک و … .

در طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات کارشناسان بررسی می کنند که تا چه میزان می تواند این پروژه هم در داخل و هم در خارج از کشور سودآور باشد. زیرا می توان این ماده را به راحتی تولید کرده و در صنایع مختلف کشور مورد استفاده قرار داد. سپس مازاد آن را نیز به دیگر کشورها صادر نموده و سود عالی به دست آورد.

تجهیزات لازم برای راه اندازی کارخانه

برای راه اندازی پروژه تولید سدیم تری پلی فسفات در طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات به برخی تجهیزات مهم اشاره شده است. از جمله:

 • دو عدد مخزن مخلوط کن
 • دو عدد مخزن نگهداری اسید فسفریک
 • چهار دستگاه فیلتر پرس
 • سه عدد دستگاه تبخیر کننده
 • سیستم خشک کن پاششی
 • چهار عدد سیستم سیکلون
 • ماشین کیسه پر کن
 • یک مجموعه نوار نقاله
 • دیزل ژنراتور اضطراری
 • تاسیسات سرمایشی و گرمایشی
 • تاسیسات اطفاء حریق
 • سیستم تصفیه شیمیایی آب
 • سیستم هوای فشرده
 • برج خنک کننده

تجهیزات موردنیاز برای تولید سدیم تری پلی فسفات - طرح فنی

شرایط بازار داخلی و رقبا در زمینه تولید سدیم تری پلی فسفات 

همانطور که پیش از این بیان نمودیم، کارشناسان در طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات بررسی می کنند که تولید سدیم در چه صنایعی کاربرد دارد. این که شرایط بازار داخلی آن به چه صورت است و آیا راه اندازی این پروژه می تواند در میان رقبا سودآور باشد؟ باید بگوییم سدیم تری پلی فسفات کاربردهای متنوعی دارد و از این رو در بازار داخلی هم ماده پرفروشی به شمار می رود.

در حال حاضر کشور سالانه به میزان بالایی سدیم تری پلی فسفات وارد می کند. حال اگر سرمایه گذاران پروژه تولید این ماده را در کشور راه اندازی کنند، صنایع داخلی ماده مورد نیاز خود را از کارخانه های داخلی تهیه خواهند نمود. این مسئله نه تنها برای کارخانه های تولیدی سودمند خواهد بود، بلکه صنایع استفاده کننده نیز با هزینه مناسب تر و آسان تر به سدیم دست خواهند یافت.

فرایند تولید سدیم تری پلی فسفات به چه صورت است؟ 

برای تولید سدیم سه مرحله اصلی طی می شود. اولین مرحله تهیه اسید فسفریک از سنگ فسفات است. در مرحله دوم سدیم پیرو فسفات از خنثی سازی اسید تهیه شده و در مرحله نهایی این ماده تغلیظ شده و پلیمریزاسیون سدیم پیرو فسفات برای شکل دهی و تولید نهایی سدیم تری پلی فسفات آماده می شود. این ماده را می توان هم به روش مرطوب و هم به روش حرارتی (خشک) تولید کرد.

در روش تولید مرطوب تری پلی فسفات، سنگ فسفات به نمک فسفریک و سولفوریک تبدیل می شود. سپس مایع اسید فسفریک خنثی سازی شده و در مرحله بعد به سدیم پیرو فسفات تبدیل می گردد. حال در این مرحله باید این ماده تغلیظ و پلیمریزاسیون شده و در نهایت به سدیم تری پلی فسفات تبدیل شود.

در حالی که در روش حرارتی، سنگ فسفات در داخل کوره پخته شده و به فسفر سوخته تبدیل می شود. در این مرحله ماده پنتا اکسید فسفر به دست می آید که لازم است هیدراته و پلیمراته شود تا به سدیم تری پلی فسفات تبدیل گردد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم ⭐️ بوراکس

آیا راه اندازی پروژه تولید سدیم از نظر اقتصادی توجیه پذیر است؟ 

بررسی توجیه پذیری اقتصادی راه اندازی کارخانه تولید سدیم تری پلی فسفات با استفاده از تحلیل‌های طرح توجیهی، به عنوان یکی از مراحل بسیار حیاتی در فرآیند تصمیم‌گیری است. این تحلیل‌ها به ارزیابی هزینه‌ها و درآمدهای پیش‌بینی شده، هزینه‌های سرمایه‌گذاری، هزینه‌های بهره‌برداری، و نرخ بازده سرمایه متمرکز می‌شوند. با توجه به نتایج حاصل از این تحلیل‌ها، اطلاعاتی درباره سودآوری و پتانسیل تولید درآمد از کارخانه تولید سدیم تری پلی فسفات به دست می‌آید.

عواملی همچون نیاز بازار به محصول، قیمت فروش پیش‌بینی شده، هزینه‌های تولید، و شرایط اقتصادی موجود تاثیرگذار بر توجیه پذیری اقتصادی طرح هستند. اگر تحلیل‌ها نشان دهد که هزینه‌های تولید می‌تواند با قیمت فروش محصول جبران شود و نرخ بازده سرمایه قابل قبول باشد، طرح به طور اقتصادی موفق خواهد بود.

به علاوه، تحلیل‌های طرح توجیهی می‌توانند به مدیران و سرمایه‌گذاران اطمینان بدهند که سرمایه‌گذاری در این طرح، با در نظر گرفتن ریسک‌های مربوطه، به دلیل مزیت‌های اقتصادی و مالی موجود، ارزشمند و منطقی است.

این تحلیلات از اهمیت بالایی برخوردارند، زیرا تصمیم گیری در مورد راه اندازی کارخانه تولید سدیم تری پلی فسفات نیاز به دیدگاه دقیق و شفاف از جنبه‌های مختلف طرح دارد.

سود آوری طرح تولید سدیم تری پلی فسفات - طرح فنی

مزایای نگارش طرح توجیهی توسط طرح فنی

ثبت درخواست نگارش طرح توجیهی تولید سدیم تری پلی فسفات، به فرد سرمایه گذار کمک می کند تا روند دریافت تسهیلات بانکی و اخذ مجوز از ارگان های دولتی برای او تسهیل شود. حال اگر سرمایه گذاران برای نگارش این طرح در سایت طرح فنی اقدام نمایند، از مزایای ویژه ای هم بهره مند خواهند شد.

تیم کارشناسان ما با تجربه 25 ساله در زمینه های سرمایه گذاری، بانکی و اداری، طرح توجیهی مناسب و اصولی را نگارش می نمایند. همچنین کارشناسان ما در سایت طرح فنی 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و برگزاری جلسه آنلاین رایگان را نیز ضمیمیه سفارش طرح توجیهی اختصاصی می نمایند. البته لازم به ذکر است که جلسه آنلاین به درخواست سرمایه گذاران برگزار شده و به منظور رفع ابهامات ایشان در زمینه بانکی و اداری خواهد بود.

در این جلسه کارشناسان سایت طرح فنی، اطلاعات کاملی را در مورد مراحل اخذ مجوز، پروسه دریافت وام و تسهیلات و همچنین وثایق و ضمانت نامه های بانکی به سرمایه گذاران ارائه می کنند. سپس سرمایه گذاران بسته به اطلاعاتی که کسب می کنند، فرایند راه اندازی پروژه تولید سدیم تری پلی فسفات را با اطمینان در پیش خواهند گرفت.

جهت سفارش طرح توجیهی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب