سفارش طرح توجیهیصنایع تجهیزاتصنایع فلزی

طرح توجیهی ریخته گری کاسورث ⭐️ برآورد هزینه های پروژه

احداث واحد ریخته گری کاسورث

طرح توجیهی ریخته گری کاسورث حاوی اطلاعات ارزشمندی در خصوص دانش فنی، برآورد شاخص های مالی و تحقیقات بازار پروژه است و توسط متخصصین سایت طرح فنی به منظور اخذ مجوز و وام تهیه می گردد. ریخته گری کاسورث (cosworth casting)، نوعی فرایند ریخته گری مدرن است که در آن قالب به جای ماسه سیلیسی از ماسه زیرکن ساخته می شود. این فرایند، اولین بار توسط یک تولید کننده موتورهای متحرک (کاسورث) ابداع گردید. از این رو نام فرایند کاسورث، مترادف با اتومبیل های مسابقه است.

ریخته گری کاسورث در ابتدا برای تولید قطعات آلومینیومی به کار برده شد؛ اما هم اکنون ساخت انواع قطعات غیرآهنی با این روش امکان پذیر است. در متد ریخته گری کاسورث، مواد مذاب خلاف جهت جاذبه زمین و به صورت سربالا، درون قالب تزریق می گردند. در نتیجه امکان کنترل پر شدن قالب در سرتاسر فرایند وجود دارد. فرایند کاسورث یکی از بهترین روش های ریخته گری نوین است که از امکان صنعتی شدن برخوردار می باشد.

ضرورت تنظیم طرح توجیهی ریخته گری کاسورث

احداث واحد ریخته گری در گام اول، نیازمند اخذ مجوزهای مربوطه از وزارت صنایع و معادن و سایر سازمان های ذیربط است. طرح توجیهی ریخته گری کاسورث از مستندات مهمی است که باید در پروسه اخذ مجوز به سازمان های مربوطه تحویل داده شود. بیزینس پلن ریخته گری کاسورث، طبق آخرین استانداردها و ضوابط سازمانی تهیه می گردد تا مستند و قابل دفاع در مراجع صدور مجوز باشد.

باید اضافه کنیم، اغلب بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نیز برای واگذاری تسهیلات بلندمدت و کم بهره به سرمایه گذار، طرح توجیهی درخواست می نمایند. بدین منظور، طرح توجیهی ریخته گری کاسورث با فرمت درخواستی بانک و با سرفصل های مهم پروژه توسط کارشناسان تنظیم می گردد.

مزایای طرح توجیهی ریخته گری کاسورث

مهم ترین اصل در برداشتن گام های صحیح و موفقیت در سرمایه گذاری، بررسی های ابتدایی در شروع پروژه است. این بررسی ها شامل برآوردهای مالی پروژه همچون سود، هزینه ها و سرمایه اولیه هستند. افزون بر آن، ریخته گری کاسورث از فرایند های نوین ریخته گری بوده و بسیاری از سرمایه گذاران از فرایند ریخته گری و تجهیزات مورد نیاز بی اطلاع هستند.

در این راستا، طرح توجیهی ریخته گری کاسورث، تمامی این اطلاعات را به صورت یکپارچه و متمرکز در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد.

تجهیزات موردنیاز ریخته گری کاسورث - طرح فنی

سرمایه لازم برای ریخته گری کاسورث

راه اندازی واحد ریخته گری کاسورث نیازمند سرمایه ای است که باید قبل از اجرایی کردن پروژه محاسبه گردد. سرمایه اولیه برای خریداری تجهیزات ریخته گری کاسورث، ساخت سوله، راه اندازی تاسیسات پروژه و خرید انشعابات در نظر گرفته می شود.

مواد اولیه نیز شامل آلیاژهای غیر آهنی و همچنین شن و ماسه زیرکن برای تولید قالب هستند که خرید آنها مستلزم صرف بودجه ای است که تحت عنوان سرمایه درگردش در طرح لحاظ می گردد. توضیح این که شن و ماسه زیرکن، قیمت نسبتا گرانی دارند؛ اما می توان مجددا از آنها استفاده نمود.

همانطور که می دانیم، قیمت تجهیزات ریخته گری به علت نوسانات نرخ ارز، متغیر بوده و مقدار ثابتی ندارد. بنابراین کارشناسان برای محاسبه سرمایه اولیه در طرح توجیهی ریخته گری کاسورث، در ابتدا ارزش روز تجهیزات را از تولیدکنندگان یا واردکنندگان تجهیزات ریخته گری استعلام می نمایند.

برآورد هزینه های پروژه

سرمایه گذاران برای احداث یک واحد ریخته گری کاسورث علاوه بر سرمایه گذاری ثابت با هزینه های گوناگونی روبرو خواهند بود. هزینه های این پروژه، بسیار متنوع بوده و در دو دسته بندی هزینه های غیر عملیاتی و عملیاتی طرح قرار می گیرند. محاسبه هزینه ها در ابتدای پروژه منجر به برآوردهای دقیق و منطبق بر واقعیت در زمینه شاخص های مالی طرح شده و مدیریت صحیح منابع مالی را به دنبال دارد.

برآورد هزینه ها در این کسب و کار ممکن است، آسان به نظر برسد؛ اما در واقعیت به این شکل نیست و از پیچیدگی های بسیاری برخوردار است. در ضمن عدم محاسبه هزینه ها با داده ها و ارقام روز باعث می شود، محاسبات شاخص های مالی به خطا برود. طرح توجیهی ریخته گری کاسورث، تمامی هزینه ها را به صورت ریز به ریز معین کرده و با ارقام روز مشخص می کند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی ریخته گری دقیق ⭐️ بررسی تخصصی هزینه ها

بررسی میزان سود پروژه

با حرکت صنعت ریخته گری به سمت تجهیزات و فناوری های نوین، متد کاسورث از اهمیت بالایی در دنیا برخوردار شده است. به طوری که قطعات ریخته گری به روش کاسورث عموما در صنایع خودروسازی، صنایع نظامی و هواپیما سازی استفاده می گردند. از این رو، پروژه فوق از طرح های سودآور معرفی شده است.

میزان سود این طرح به عواملی چون ظرفیت تولید سالیانه، مشخصات و مقیاس طرح و همچنین نوع قطعات تولیدی وابسته است. سود خالص، نرخ بازده داخلی طرح و مدت زمان برگشت سرمایه از مهمترین فاکتورهای مرتبط با سود هستند که در طرح توجیهی ریخته گری کاسورث توسط متخصصین به صورت واقع بینانه تخمین زده می شوند.

فرایند تولید قطعات در ریخته گری کاسورث - طرح فنی

آشنایی با فرایند ریخته گری کاسورث

طرح توجیهی ریخته گری کاسورث، ارائه دهنده دانش فنی و فرایند تولید قطعات به سرمایه گذاران است. همان طور که در بالا گفتیم، در این روش برای ساخت قالب ریخته گری به جای ماسه سیلیسی از ماسه زیرکن استفاده می گردد. ماسه زیرکن از انبساط حرارتی یکنواخت تر و کمتری نسبت به ماسه سیلیسی برخوردار است. بنابراین دقت ابعادی در این روش بالاتر از ریخته گری با قالب ماسه ای سیلیسی است.

اولین گام در ریخته گری کاسورث، آماده سازی قالب با ماسه زیرکنی است. سپس آلیاژ فلزی در کوره ها ذوب شده و از طریق روش ضد جاذبه در قالب تزریق می گردد. تزریق مواد مذاب به درون قالب از طریق یک پمپ الکترومغناطیسی انجام می شود.

مخزن کوره نگهدارنده، زمان لازم را برای شناور شدن و یا ته نشین شدن ناخالصی ها فراهم می کند و ماده مذاب تمیز به سمت قالب هدایت می شود. در نهایت قطعه پس از انجماد از قالب جدا شده و در صورت نیاز ماشین کاری می گردد.

معرفی تجهیزات مورد نیاز

تولید قطعه باکیفیت و بهره وری پروژه در گرو انتخاب تجهیزات مناسب برای واحد ریخته گری کاسورث است. از آن جا که ریخته گری کاسورث از فرایندهای نو است، انتخاب دستگاه ها و تجهیزات چالش برانگیز خواهد بود. بنابراین طرح توجیهی ریخته گری کاسورث، تجهیزات مورد نیاز در این پروژه را نیز معرفی می کند. برخی از تجهیزات مهم در این طرح عبارتند از:

 • کوره ذوب القایی
 • کوره قوس الکتریکی
 • کوره مخزنی نگهدارنده مواد مذاب
 • پمپ الکترومغناطیسی
 • دستگاه برش زوائد
 • دستگاه تراش
 • دستگاه فرز
 • دریل صنعتی

مزایای ریخته گری کاسورث

در زیر به برخی از مزایای ریخته گری کاسورث اشاره می نماییم:

 • تولید قطعات فلزی با دقت ابعادی بسیار عالی
 • قطعات عاری از هر گونه تخلخل و حباب های هوا
 • ساخت قطعاتی با خواص متالوژیکی و مکانیکی بهینه
 • قابلیت تولید قطعات با دیواره نازک و قطعات سبک
 • ساخت قطعات مستحکم با چقرمگی بالا
 • تولید انبوه قطعات با کمترین عیب
 • کاهش عملیات ماشین کاری

محصول تولید شده در ریخته گری کاسورث - طرح فنی

کاربردهای ریخته گری کاسورث

مطالعات طرح توجیهی ریخته گری کاسورث، نشان دهنده پتانسیل خوبی است که برای بازارهای مصرف قطعات ریخته گری شده به این روش وجود دارد. ریخته گری کاسورث با صنعت خودرو گره خورده و نقش پررنگی را در تولید قطعات خودرو از جمله اتومبیل های مسابقه ای ایفا می کند. با این روش می توان، انواع قطعات غیر آهنی و به طور ویژه آلومینیومی را در مقیاس های متوسط تا بزرگ تولید نمود.

در حال حاضر ریخته گری اکثر قطعات مورد استفاده در صنایع دفاعی و صنایع هوا و فضا به این روش انجام می گردد. موتور هلیکوپتر، درام دوار هلیکوپتر، ماتیفولد های هواپیما، اجزای مربوط به بدنه آلومینیومی هواپیما و موتورهای دریایی از جمله قطعات تولیدی با این روش از ریخته گری می باشند.

آیا راه اندازی واحد ریخته گری کاسورث دارای توجیه پذیری اقتصادی است؟

کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی ریخته گری کاسورث معتقدند، طرح فوق از لحاظ اقتصادی کاملا توجیه پذیر است. دسترسی آسان به مواد اولیه، بازار مناسب برای قطعات فلزی، کاهش هزینه های نیروی انسانی به علت دستگاه های مکانیزه و نرخ بازده داخلی مطلوب از عواملی هستند که منجر به منطقی بودن سرمایه گذاری در این عرصه می گردند.

با تولید قطعات باکیفیت و بدون تخلخل و عیوب ظاهری در این روش، مشتریان تمایل به سفارش قطعات در واحدهای نوین ریخته گری دارند. بنابراین اگر چه راه اندازی واحدهای ریخته گری مکانیزه و مدرن، نیازمند سرمایه بالاتری است؛ اما در عوض با تولید قطعات مرغوب، مشتری بیشتری را جذب کرده و برگشت سرمایه، مدت زمان کوتاهی خواهد داشت.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی ریخته گری کاسورث

در پایان می خواهیم، طرح توجیهی اختصاصی ریخته گری کاسورث را معرفی نماییم. طرح توجیهی فوق توسط زبده ترین کارشناسان سایت طرح فنی که دارای 25 سال تجربه در زمینه نگارش طرح توجیهی هستند، تهیه می گردد. طرح توجیهی ریخته گری کاسورث کاملا مستند و قابل دفاع در سازمان های صادر کننده مجوز و بانک ها می باشد.

هدیه ما با سفارش طرح توجیهی اختصاصی در سایت طرح فنی، 5 ماه پشتیبانی رایگان توسط تیم طرح فنی است. از آن جا که ریخته گری کاسورث از کسب و کارهای جدید است، ارائه توضیحات توسط مشاوران ما در امور اداری و بانکی طرح سودمند خواهد بود.

از این رو ما جلسه آنلاین را به صورت رایگان با موضوعات اداری و بانکی برگزار می کنیم. مراحل اداری اخذ مجوز، پروسه اخذ وام، شرح وثایق و ضمانت نامه های بانکی از جمله موضوعات این جلسه خواهند بود.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب