طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی ⭐️ برای اخذ مجوز و وام بانکی

طرح توجیهی احداث مجتمع فرهنگی ورزشی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی، تمامی اطلاعات طرح را در زمینه های فنی، عملیاتی، اقتصادی و مالی به سرمایه گذاران بازتاب می دهد. متخصصین سایت طرح فنی، طرح توجیهی فوق را جهت کمک به اخذ مجوز و وام نگارش می کنند.

مجتمع های فرهنگی ورزشی، مجموعه هایی بزرگ هستند که به صورت ترکیبی به ارائه خدمات فرهنگی و ورزشی می پردازند. این مجتمع ها علاوه بر این که افزایش نشاط و ترویج سلامت عمومی جامعه را دنبال می کنند، از طرح های اقتصادی درجه یک برای سرمایه گذاری می باشند.

بخش فرهنگی مجموعه شامل کتابخانه، سالن اجتماعات، سالن نمایش، گالری هنری و … بوده و بخش ورزشی شامل سالن چند منظوره سرپوشیده، زمین فوتبال، سالن ورزشی های رزمی، ، استخر و سونا، باشگاه بدنسازی و … می باشد. امروزه مجتمع های فرهنگی ورزشی، مورد توجه همه اقشار جامعه به خصوص جوانان و نوجوانان قرار گرفته و با ارائه خدمات متنوع، سعی در پر کردن اوقات فراغت جوانان به صورت مفید و ارتقای سطح ورزش و تندرستی در کشور دارند.

⭐️ اخذ مجوز مجتمع فرهنگی ورزشی

راه اندازی یک مجتمع فرهنگی ورزشی، پروژه بسیار عظیمی بوده و نیازمند اخذ مجوز از سازمان های ذیصلاح است. سازمان های متولی صدور مجوز در این طرح، اداره کل تربیت بدنی استان، وزارت ورزش و جوانان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و … هستند که با بررسی طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی، جواز تاسیس مجتمع را صادر می نمایند.

احداث یک مجموعه فرهنگی ورزشی، سرمایه بسیار بزرگی را می طلبد. از این رو سرمایه گذاران این طرح، سعی می کنند، از تسهیلات دولتی برای پوشش قسمتی از هزینه ها استفاده نمایند.

تنظیم طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی در پروسه اخذ وام از بانک ها نیز ضروری بوده و باید به بانک ها ارائه گردد. نقش بیزینس پلن مجتمع فرهنگی ورزشی، اثبات توجیه پذیری طرح به بانک عامل می باشد.

تاسیس مجموعه فرهنگی ورزشی - طرح فنی

⭐️ مزایای طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی

احداث مجتمع فرهنگی ورزشی، طرح اقتصادی زمان بر و هزینه بری بوده و نیازمند جمع آوری اطلاعات در جوانب مختلف پروژه برای اجرای صحیح طرح می باشد. این اطلاعات باید در بخش های گوناگونی چون اخذ مجوز و وام، اطلاعات فنی و عملیاتی، برآورد شاخص های مالی طرح و … جمع آوری و سپس بررسی گردند.

در این راستا، ارائه اطلاعات دقیق، بی نقص و به روز از مزایای طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی است. به صورت خلاصه می توان گفت، طرح توجیهی، ریسک سرمایه گذاری را کاهش داده و از اتلاف وقت و هزینه سرمایه گذاران برای جمع آوری اطلاعات جلوگیری می کند.

⭐️ چشم انداز سرمایه گذاری در احداث مجتمع فرهنگی ورزشی

طبق مطالعات و بررسی های کارشناسان در طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی، سرمایه گذاری در این بخش که به صورت مستقیم با تمامی آحاد جامعه در ارتباط می باشد، از فرصت های طلایی است. با افزایش جمعیت و گرایش جوانان به فعالیت های ورزشی و فرهنگی، نیاز به احداث مجتمع های فرهنگی ورزشی نیز بیش از پیش حس می گردد.

با بررسی تعداد مجتمع های ورزشی و سالن های چندمنظوره، کاملا کمبود این مراکز را در نقاط مختلف کشور مشاهده می کنیم. از این رو سرمایه گذارانی که قصد احداث مجموعه های فرهنگی ورزشی را دارند، تا حد امکان تحت حمایت نهادهای دولتی قرار می گیرند. به طور مثال امکان واگذاری زمین از طرف اداره تربیت بدنی با شرایط مطلوب برای احداث مجموعه ورزشی فرهنگی در برخی از نقاط کشور وجود دارد.

⭐️ سرمایه لازم برای راه اندازی مجموعه

احداث یک مجتمع ورزشی فرهنگی، مستلزم سرمایه بزرگی است که برای ساخت سازه و ساختمان های داخل مجتمع، فضاسازی، محوطه سازی، خرید تجهیزات سالن های ورزشی و بخش فرهنگی، راه اندازی تاسیسات برق رسانی، گازرسانی و سوخت رسانی و مواردی از این دست صرف می گردد. بسته به این که مجموعه چه تعداد خدمات را با چه ظرفیتی ارائه می دهد، میزان سرمایه گذاری اولیه نیز متغیر خواهد بود.

محاسبه سرمایه اولیه در طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی با توجه به مشخصات طرح، محل مجموعه، تعداد و نوع بخش های موجود در مجتمع انجام می شود. کارشناسان برای محاسبه سرمایه اولیه در این طرح، تحقیقات وسیع میدانی انجام داده و داده های روز را در محاسبات لحاظ می کنند.

احداث مجموعه فرهنگی ورزشی - طرح فنی

⭐️ بررسی هزینه های طرح

لیست کردن هزینه ها و برآورد دقیق آنها با ارقام روز از وظایف طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی می باشد. هزینه زمین از جمله هزینه های احداث مجتمع فرهنگی و ورزشی است که بسته به استیجاری بودن و یا نبودن آن، مساحت و شهر احداث مجتمع متغیر می باشد. حداقل مساحتی که باید به یک مجتمع ورزشی تفریحی اختصاص پیدا کند، برابر با 10 هزار مترمربع است و دست کم 30 نفر نیز برای نیروی انسانی نیاز داریم.

سایر هزینه های طرح شامل هزینه های مصرف انرژی، هزینه های اداری و عمومی، هزینه های نظافت، هزینه نگهداری و سرویس تجهیزات و … هستند که با داده های روز در طرح توجیهی، مبلغ گذاری می شوند.

⭐️ پیش بینی میزان سود طرح

از آن جا که مجتمع های فرهنگی ورزشی از لحاظ تعداد و نوع بخش های موجود و دامنه فعالیت متفاوت می باشند، نمی توان سود معینی را به تمامی آنها نسبت دارد. اما طبق بررسی هایی که کارشناسان در طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی انجام داده اند، نرخ بازده داخلی در این طرح، حداقل 30 درصد بوده و مدت زمان برگشت سرمایه نیز بین 2 تا 2 سال و نیم خواهد بود.

محاسبه میزان سود خالص در این پروژه، کار پیچیده ای است زیرا علاوه بر عظیم بودن طرح، میزان درآمد زایی و بازدهی بخش های مختلف نیز از فاکتورهای گوناگونی تاثیر می پذیرد. از این رو بهترین راه برای محاسبه سود، بررسی اختصاصی پروژه توسط نگارندگان طرح توجیهی می باشد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی مجتمع گردشگری و تفریحی ⭐️ (بررسی فنی و تخصصی)

⭐️ فضاهای موجود در مجتمع فرهنگی ورزشی

طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی با توجه به مقیاس و تعداد بخش ها و فضاهای موجود در مجموعه نگارش می شود. یک مجتمع فرهنگی ورزشی عموما دارای قسمت های زیر است:

[tie_list type=”starlist”]

 • سالن ورزشی چند منظوره (فوتسال، بسکتبال، والیبال، هندبال، تنیس روی میز، بدمینتون و …)
 • سالن بدنسازی و ایروبیک
 • سالن ورزش های رزمی
 • آمفی تئاتر
 • سالن همایش
 • کتابخانه
 • کارگاه های هنری (طراحی، موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی، سفال و …)
 • گالری آثار هنری
 • استخر و سونا
 • زمین چمن فوتبال
 • بخش اداری
 • رختکن ها

[/tie_list]

⭐️ استانداردهای طراحی مجتمع فرهنگی ورزشی

طراحی یک مجموعه فرهنگی ورزشی مستلزم شرایط و ملزومات خاصی است و طراحان موظف به رعایت تمامی استانداردها می باشند. برخی از ضوابط و ملزومات احداث مجموعه های ورزشی و فرهنگی عبارتند از:

[tie_list type=”checklist”]

 • وردآورد
 • ارتفاع سقف سالن ورزشی چند منظوره باید 7 تا 12 متر و دهانه آن 30 متر در نظر گرفته شود.
 • حداقل 3 متر در اطراف زمین بازی به حریم اختصاص پیدا کند.
 • سالن همایش و اجتماعات باید بسته به ظرفیت طراحی شود. به طور مثال مساحت استاندارد سالن همایش برای ظرفیت 50 نفر، 120 متر مربع است.
 • بهترین انتخاب برای سازه سالن ورزشی چند منظوره، اسکلت فلزی است و اجرای اسکلت بتنی به علت بالا بردن وزن کلی سازه توصیه نمی شود.
 • اجرای کفپوش، خط کشی و اندازه گیری سالن های ورزشی باید مطابق با استانداردهای فدراسیون انجام گردد.
 • به ازای هر 10 متر باید یک درب خروجی برای سالن ورزشی در نظر گرفته شود.
 • تمامی فضاها اعم از فرهنگی یا ورزشی باید مجهز به سیستم تهویه هوای مطبوع باشند.

[/tie_list]

احداث مجتمع فرهنگی ورزشی - طرح فنی

⭐️ تجهیزات مورد نیاز طرح

طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی در بخش فنی و عملیاتی خود، تجهیزات مورد نیاز برای پروژه را نیز دسته بندی کرده و معرفی می نماید. از آن جا که مجموعه های فرهنگی ورزشی دارای قسمت های مجزا از هم می باشند، برای هر بخش باید تجهیزات به صورت جداگانه معرفی گردد.

به طور مثال تجهیزات سالن ورزشی چند منظوره اعم از تور، توپ، ابزارهای ورزشی و …، تجهیزات سالن بدنسازی شامل انواع دستگاه های پرورش اندام، وزنه ها و …، تجهیزات سالن همایش شامل صندلی ها، اثاثیه، سیستم صوتی و … و به همین ترتیب تجهیزات هر بخش به صورت مجزا مورد ارزیابی قرار گرفته و معین می شوند.

⭐️ آیا احداث مجتمع فرهنگی ورزشی دارای توجیه اقتصادی است؟

به اعتقاد کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی، سرمایه گذاری در این بخش کاملا توجیه پذیر است. سوددهی این مجتمع ها در درجه اول منوط به انتخاب مکان صحیح برای اجرای پروژه می باشد. احداث مجموعه های ورزشی در محدوده هایی که کمبود فضاهای ورزشی وجود دارد، سوددهی طرح را بالا خواهد برد.

با نگاهی به آمار درمی یابیم که ظرفیت مجتمع های ورزشی و فرهنگی در بسیاری از نقاط کشور، فاصله چشمگیری با تعداد جمعیت دارد. از این رو راه اندازی مجموعه های ورزشی از ایده های درجه یک سرمایه گذاری در این مناطق می باشد.

⭐️ سفارش طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی

همانطور که در بالا ذکر کردیم، مجتمع های ورزشی با مقیاس، مختصات و مشخصات متفاوت، قابل راه اندازی هستند. بنابراین در این پروژه، سفارش طرح توجیهی اختصاصی به صورت انحصاری به جای طرح توجیهی آماده توصیه می گردد. نگارندگان طرح توجیهی مجتمع فرهنگی ورزشی در سایت طرح فنی از 25 سال تجربه در زمینه سرمایه گذاری برخوردار هستند.

5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان از امتیازات سفارش طرح توجیهی اختصاصی در این سایت می باشند. توضیح این که ما در جلسه آنلاین به ارائه توضیحاتی در خصوص امور اداری و بانکی طرح و پاسخگویی به سوالات شما می پردازیم.

برخی از موضوعات جلسه عبارتند از: مراحل اداری اخذ جواز تاسیس مجموعه ورزشی فرهنگی، شرایط اخذ تسهیلات دولتی، وثایق و ضمانت نامه های بانکی و … .

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب