طرح توجیهی ریخته گری انجمادی ⭐️ بررسی تخصصی هزینه ها

طرح توجیهی ریخته گری انجمادی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی ریخته گری انجمادی با هدف ارائه اطلاعات طرح به سرمایه گذاران و به منظور اخذ مجوز و تسهیلات توسط کارشناسان سایت طرح فنی تهیه می شود. ریخته گری انجمادی (Freeze Casting)، از فرایندهای نوین ریخته گری است که در آن برای شکل دهی قطعات مختلف از مواد پودری فلزی و سرامیکی استفاده می گردد.

ریخته گری انجمادی، روشی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای تولید قطعات است. در این روش نیازی به ماشین های ریخته گری پیچیده وجود ندارد. گستره وسیعی از مواد سرامیکی، فلزی، پلیمری و کامپوزیت ها با ریخته گری انجمادی سازگار هستند. این فرایند در دمای انجماد رخ داده و ارزان تر از روش ریخته گری دقیق است. با این وجود، قطعه نهایی بسیار شبیه به طراحی اولیه خواهد بود.

در این فرایند، مواد پودری سرامیکی، فلزی و … با حلال هایی مانند آب ترکیب شده و پس از انجماد و فرایند تصعید حلال، قطعه نهایی حاصل می گردد. تولید قطعات اتومبیل، قالب های ابزار، قطعات نیازمند سطوح سخت و قطعات نیازمند انبساط حرارتی صفر با این روش امکان پذیر می باشد.

طرح توجیهی ریخته گری انجمادی با هدف اخذ مجوز و وام

فعالیت قانونی و رسمی هر واحد ریخته گری مستلزم اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن و سازمان های ذیربط است. در این میان، طرح توجیهی ریخته گری انجمادی از مستندات مهمی است که در پروسه اخذ مجوز این کسب و کار، باید به سازمان های مربوطه تحویل داده شود.

بیزینس پلن ریخته گری انجمادی حاوی تمامی سرفصل های مهم پروژه بوده و وظیفه متقاعد کردن سازمان مربوطه به منطقی بودن طرح را بر عهده دارد.

باید اضافه کنیم، واگذاری تسهیلات کم بهره توسط بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به سرمایه گذاران نیز در گرو ارائه طرح توجیهی به بانک است. طرح توجیهی ریخته گری انجمادی توسط کارشناسان خبره در امور بانکی و مطابق با فرمت استاندارد بانکی نوشته می شود.

طرح توجیهی ریخته گری انجمادی چه نتایجی در پروژه دارد؟

راه اندازی یک واحد ریخته گری انجمادی نیازمند کسب اطلاعات و پیش زمینه های قبلی در بخش های فنی، اقتصادی و مالی طرح است. عدم آگاهی قبلی از اطلاعات طرح، ریسک سرمایه گذاری شما را افزایش خواهد داد. طرح توجیهی ریخته گری انجمادی، گزارشی همه جانبه از اطلاعات این پروژه را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

طرح توجیهی فوق به صورت واقع بینانه تهیه شده و پستی و بلندی ها و ناهمواری های مسیر سرمایه گذاری را به سرمایه گذار نشان می دهد.

فرایند تولید در ریخته گری انجمادی - طرح فنی

چشم انداز سرمایه گذاری در احداث واحد ریخته گری انجمادی

ریخته گری انجمادی، فرآیندی نوین برای شکل دهی و تولید قطعات است. اجزای مقاوم به حرارت در خودرو و ماشین آلات صنعتی به این روش قابل ساخت می باشند. همچنین مواد سرامیکی مانند آلومینا، مولایت و … نیز با فرایند ریخته گری انجمادی سازگار هستند. ضمن این که ریخته گری انجمادی، روشی ساده و مقرون به صرفه برای تولید قطعات است و نیاز به ماشین آلات ریخته گری خطرناک ندارد.

به اعتقاد کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی ریخته گری انجمادی، ورود به این عرصه هوشمندانه است زیرا کشور در حال گذر از فرایندهای ریخته گری سنتی به سمت ریخته گری صنعتی و مدرن است. در این راستا، روش ریخته گری انجمادی، انتخابی مناسب برای تولید قطعات باکیفیت و کم خطا با هزینه کمتر از سایر ریخته گری های صنعتی است.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی ⭐️ بررسی تخصصی هزینه ها

سرمایه اولیه برای راه اندازی طرح

واحد ریخته گری انجمادی معمولا با سرمایه کمتری از سایر روش های ریخته گری قابل راه اندازی است. سرمایه اولیه برای خریداری دستگاه ریخته گری انجمادی، دستگاه خشک کن انجمادی و سایر تجهیزات ریخته گری صرف می گردد. خریداری مواد اولیه شامل پودر آلیاژهای فلزی، پودر مواد سرامیکی، حلال ها و مواد پلاستیک ساز نیز با بودجه یا سرمایه درگردش انجام می شود.

محاسبه سرمایه، اولین گام در برآورد شاخص های مالی در طرح توجیهی ریخته گری انجمادی است. میزان سرمایه بسته به آورده متقاضی، میزان تسهیلات دریافتی، ظرفیت تولید و نوع قطعات تولیدی به صورت تخصصی توسط کارشناسان تعیین می گردد.

محاسبه هزینه های پروژه

طبق بررسی های کارشناسان، هزینه نهایی تولید قطعات به روش ریخته گری انجمادی، تقریبا پنجاه درصد کمتر از سایر روش های ریخته گری چون ریخته گری با موم هدر رفته و ریخته گری با قالب ماسه ای است. هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه حامل های انرژی، هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و هزینه های قبل از بهره برداری از هزینه های مهم طرح می باشند.

کارشناسان برای محاسبه هزینه ها در طرح توجیهی ریخته گری انجمادی، مبالغ و داده های روز را در نظر می گیرند. ضمن این که بخشی نیز به عنوان هزینه های پیش بینی نشده در طرح لحاظ می شود تا محاسبات، منطبق بر واقعیت باشند.

کریستال های موجود در قطعات - طرح فنی

برآورد سود در ریخته گری انجمادی

ریخته گری انجمادی، روشی نوین و در عین حال ارزشمند برای تولید قطعات دقیق است. از این رو احداث واحد ریخته گری انجمادی، پروژه ای پربازده پیش بینی می گردد. از آن جا که طیف وسیعی از قطعات فلزی و غیر فلزی را می توان با این روش تولید کرد، سود طرح نیز بسیار متغیر می باشد. میزان سود ریخته گری انجمادی به نوع قطعه تولیدی و ظرفیت تولید بستگی دارد.

بازارسنجی اصولی و پیاده سازی روش های صحیح جذب مشتری، نقش بسیار موثری در افزایش سود پروژه دارد. نگارندگان طرح توجیهی ریخته گری انجمادی برای محاسبه سود، تمامی عوامل اثرگذار و وضعیت بازار قطعات تولیدی را مورد ارزیابی قرار می دهند.

آشنایی با فرایند ریخته گری انجمادی

طبق آن چه که در بخش فنی طرح توجیهی ریخته گری انجمادی نیز شرح داده شده است، فرایند شکل دهی قطعات را در این فرایند می توان، به چهار مرحله کلی تقسیم بندی نمود. مرحله اول، آماده سازی دوغاب یا سوسپانسیون است. در این مرحله پودر فلز یا سرامیک در یک محیط سیال (حلال) پراکنده می شود. سیال می تواند، آب به همراه یک ماده پلاستیک ساز باشد.

مرحله دوم پس از آماده سازی دوغاب، انتقال آن به درون قالب در دستگاه ریخته گری انجمادی است. با قرار دادن دوغاب بر روی یک صفحه سرد، گرادیان دمایی به وجود می آید. در این شرایط، انجماد خیلی سریع و قبل از ته نشین شدن مواد صورت می پذیرد. بدین ترتیب کریستال هایی از یخ یا حلال ایجاد شده و در درون دوغاب گسترش پیدا می کنند و ذرات فلزی و سرامیکی غلیظ شده و بین کریستال ها به دام می افتند.

مرحله سوم تصعید حلال است. در این مرحله حلال توسط دستگاه خشک کن انجمادی، به شکل گاز از قطعه منجمد، تصعید شده و خارج می گردد.

مرحله چهار نیز مرحله تف جوشی یا چگالش قطعه تر است. در این مرحله، قطعه تر توسط روش های متداول تحت عملیات تف چوشی قرار می گیرد و در نهایت قطعه با دقتی خوب و شکلی مطلوب حاصل می گردد.

معرفی تجهیزات مورد نیاز

برخی از تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز پروژه که در طرح توجیهی ریخته گری انجمادی نیز معرفی می گردند، عبارتند از:

[tie_list type=”checklist”]

 • مخازن انحلال و تشکیل دوغاب
 • دستگاه ریخته گری انجمادی
 • دستگاه خشک کن انجمادی (تصعیدی)
 • دستگاه تف جوشی پلاسمای جرقه ای (SPS)
 • دستگاه فرز

[/tie_list]

محصولات تولید شده در ریخته گری انجمادی - طرح فنی

مزایای ریخته گری انجمادی چیست؟

مهم ترین مزایای ریخته گری انجمادی عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • قابلیت ریخته گری قطعات با شکل و هندسه پیچیده
 • عدم نیاز به عملیات ماشین کاری پس از تولید قطعه
 • تولید قطعات با بیشترین نزدیکی به شکل نهایی
 • مقرون به صرفه بودن تولید
 • سازگاری با بازه وسیعی از فلزات از جمله چدن خاکستری، چدن نشکن، آلومینیوم و مس
 • سازگاری با طیف وسیعی از حلال ها مانند آب، الکل سوم بوتیل، نفتالین، کافور و غیره
 • شکل پذیری عالی قطعات
 • استفاده از ابزارآلات ساده
 • عدم نیاز به چسب زیاد و افزودنی های سمی
 • سازگاری بیشتر با محیط زیست

[/tie_list]

بررسی توجیه پذیری اقتصادی ریخته گری انجمادی

بررسی ها و مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی ریخته گری انجمادی، نشان دهنده توجیه پذیری اقتصادی این طرح است. ریخته گری انجمادی، روشی با ارزش و اقتصادی برای تولید قطعات فلزی، سرامیکی، کامپوزیتی و پلیمری است. با این روش می توان، قطعات پیچیده و سبک را با خطای ابعادی نزدیک به صفر تولید کرد.

بسیاری از قطعات مورد استفاده در صنعت خودروسازی و ماشین سازی به این روش تولید می گردند. همچنین تولید الکترودهای سلول خورشیدی، الکترودهای باتری لیتیوم یون، بیومواد و الکترودهای سلول سوختی به این طریق امکان پذیر است. به دلیل بازار رو به رشد قطعات ریخته گری، ورود به این فعالیت اقتصادی، هوشمندانه و آینده دار خواهد بود.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی ریخته گری انجمادی

از آن جا که واحد ریخته گری انجمادی با مقیاس های کوچک تا بزرگ قابل راه اندازی می باشد، سفارش طرح توجیهی اختصاصی در این پروژه سودمند است. طرح توجیهی اختصاصی توسط کارشناسان با سابقه سایت طرح فنی با 25 سال تجربه در زمینه سرمایه گذاری و امور بانکی و اداری، به صورت انحصاری برای هر طرح نوشته می شود.

توضیح این که طرح توجیهی ریخته گری انجمادی، قابل ارائه به سازمان های صدور مجوز و بانک ها می باشد. با سفارش طرح توجیهی اختصاصی، 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان نیز به شما ارائه خواهد شد.

جلسه آنلاین با هدف پاسخگویی به سوالات سرمایه گذاران در خصوص امور اداری و بانکی و ارائه توضیحاتی در خصوص مراحل اخذ مجوز، مراحل اخذ تسهیلات، شرح وثایق و ضمانت نامه های بانکی و … تشکیل می گردد.

5/5 - (30 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب