طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی ⭐️ بررسی تخصصی هزینه ها

طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، حاوی اطلاعات ارزشمند و مهم در این پروژه است که توسط متخصصین سایت طرح فنی با هدف اخذ مجوز و وام تهیه می شود. ریخته گری، یکی از قدیمی ترین روش ها برای تولید قطعات فولادی و شکل دهی به فلز فولاد است.

قدمت ریخته گری به حدود 7 هزار سال قبل باز می گردد؛ اما همچنان از بهترین روش ها برای تولید انواع قطعات فولادی است. به کمک ریخته گری می توان، آن دسته از قطعات فولادی را که دارای حفره های متعدد و هندسه پیچیده ای هستند، تولید کرد.

از قطعات فولادی کوچک چند صد گرمی گرفته تا قطعات بسیار بزرگ چند هزار کیلوگرمی با روش ریخته گری قابل ساخت هستند. ریخته گری، روشی بهینه و مقرون به صرفه برای ساخت قطعات فولادی است زیرا در این روش، قطعات اضافی فولاد مجددا ذوب شده و قابل استفاده می باشند.

در روش ریخته گری قطعات فولادی، قطعاتی یکپارچه تولید شده و عملیات جوشکاری و ماشین کاری در این قطعات حذف شده و یا به حداقل می رسد. واحد ریخته گری قطعات فولادی از جمله کسب و کارهای کم ریسک و رضایت بخش به حساب می آید.

طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی جهت اخذ مجوز و وام

اخذ جواز تاسیس و متعاقب آن، پروانه بهره برداری از مهم ترین اقدامات در راه اندازی واحد ریخته گری قطعات فولادی هستند. جواز تاسیس واحدهای ریخته گری توسط وزارت صنایع و معادن صادر می گردد.

این سازمان برای اطمینان از توجیه پذیر بودن پروژه، طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی را از سرمایه گذار درخواست می کند. طرح توجیهی، حاوی اطلاعات فنی، مالی و مطالعات بازار پروژه بوده و وضعیت طرح را از جهات مختلف برای سازمان های متولی صدور مجوز آشکار می کند.

پس از دریافت مجوز، وزارت صنایع و معادن در صورت وجود اعتبار، سرمایه گذار را برای دریافت تسهیلات کم بهره به بانک ها ارجاع می دهد. طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی از مدارکی است که باید به بانک تحویل داده شود. بانک پس از بررسی بیزینس پلن ریخته گری قطعات فولادی، در صورت منطقی بودن طرح، اعتبار مورد نظر را به متقاضی اختصاص خواهد داد.

تنظیم طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی چه مزایایی دارد؟

طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، علاوه بر این که مدرکی مستند برای اخذ مجوز و تسهیلات است، نتایج مثبتی نیز برای سرمایه گذاران در پی دارد. مطالعه طرح توجیهی توسط سرمایه گذاران، آنها را به سرمایه گذاری اصولی در این کسب و کار سوق می دهد.

طرح توجیهی، تمامی ابهامات کارآفرینان را مرتفع کرده و جوابگوی سوالات آنها است. سرمایه گذارانی که قصد احداث واحد ریخته گری قطعات فولادی را دارند، می توانند، با استفاده از طرح توجیهی، با دانش فنی و عملیاتی این پروژه نیز آشنا شوند.

احداث کارخانه ریخته گری فولاد - طرح فنی

چرا باید در ریخته گری قطعات فولادی سرمایه گذاری کنیم؟

به اعتقاد کارشناسان در طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، این طرح از جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است. قطعات فولادی تولید شده به روش ریخته گری دارای کاربردهای متنوع در صنایع گوناگون هستند.

چرخ دنده های فولادی توربین های برقی و آبی، چرخ دنده های فولادی ماشین آلات صنعتی، قاب های فولادی ماشین آلات راه‎سازی، انواع شیرآلات کنترل، قطعات ماشین آلات استخراج معدن، قطعات زیردریایی، اجزای کشتی ها و … همگی از طریق ریخته گری قطعات فولادی تولید می شوند.

به طور کلی می توان گفت، قطعات فولادی دارای اهمیت استراتژیک هستند زیرا این قطعات، جایگاه ویژه ای در توسعه صنایع گوناگون به خصوص صنعت ماشین سازی دارند. به طوری که اکثر اجزای ماشین آلات صنعتی و ماشین آلات کشاورزی از ریخته گری قطعات فولادی تولید می گردند.

سرمایه مورد نیاز برای احداث واحد ریخته گری

احداث واحد ریخته گری قطعات فولادی مانند هر کسب و کار تولیدی دیگری، نیازمند سرمایه اولیه است. میزان سرمایه در طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، توسط کارشناسان معین می گردد. سرمایه گذاری کل در طرح توجیهی در دو بخش سرمایه ثابت و سرمایه درگردش مشخص می شود.

سرمایه ثابت برای خریداری تجهیزات کارخانه که شامل انواع کوره های القایی، ماشین تراش، ماشین فرز، قالب ها و … است، صرف می گردد. سرمایه درگردش نیز در این طرح، مختص به خرید مواد اولیه شامل انواع فولاد کربنی و فولاد آلیاژی می باشد.

محاسبه سرمایه در طرح توجیهی با توجه به مشخصات و مختصات طرح و بزرگی و کوچکی پروژه مشخص شده و به صورت مستقیم با ظرفیت تولید در ارتباط خواهد بود.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید مقاطع فولادی ⭐️ (HSS + گرد + تخت + متقارن)

هزینه های احداث کارخانه

علاوه بر میزان سرمایه، هزینه های راه اندازی کارخانه نیز در طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، لیست شده و با ارقام روز مشخص می شوند. هزینه های واحد ریخته گری به دو دسته هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی تقسیم بندی می گردند.

طبق ارزیابی های کارشناسان برای ریخته گری 600 تن قطعه فولادی، به زمینی با مساحت 2 هزار مترمربع نیاز است. هزینه زمین بسته به محل کارخانه، متغیر خواهد بود. ضمن این که اگر زمین در شهرک های صنعتی واقع شده باشد، تسهیلات برای خرید آن تعلق خواهد گرفت.

هزینه دستمزد کارکنان نیز از سایر هزینه های طرح است. برای ظرفیت تولید گفته شده، تعداد 23 نفر نیروی انسانی نیاز است که دستمزد آنها با نرخ روز محاسبه می گردد. هزینه سوخت مصرفی و حامل های انرژی، هزینه حمل و نقل، هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و هزینه های قبل از بهره برداری نیز از سایر هزینه های مهم طرح هستند.

تولید قطعات فولادی - طرح فنی

برآورد سود توسط طرح توجیهی

برآورد شاخص های مالی در طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی شامل محاسبه سود نیز می باشد. به طور کلی واحدهای ریخته گری قطعات فولادی از مشاغل سودده تلقی می گردند. به طوری که کارشناسان، نرخ بازده داخلی این طرح را 34 درصد برآورد کرده اند.

گفتنی است، میزان سود با ظرفیت طرح، ارتباط مستقیم دارد. هرچقدر سرمایه گذاری، ابعاد بزرگتری داشته و از کوره هایی با ظرفیت بالاتر استفاده شود، سود خالص بیشتر خواهد بود.

محاسبه میزان سود در طرح توجیهی به صورت تخصصی و دقیق توسط کارشناسان انجام می گردد. کارشناسان در طرح توجیهی علاوه بر برآورد میزان سود خالص و ناخالص، شاخص هایی مانند نقطه سر به سر، مدت زمان برگشت سرمایه و نرخ بازده داخلی طرح را نیز محاسبه می نمایند.

آشنایی با فرایند ریخته گری قطعات فولادی 

متدهای ریخته گری قطعات فولادی بسیار متنوع هستند؛ اما متداول ترین روش برای ریخته گری فولاد، روش شکل ریزی است. در متد شکل ریزی از قالب های دائمی، قالب های موقت و یا مدل های مصرف شونده استفاده می کنند.

مراحل کلی ریخته گری قطعات فولادی به صورت زیر است:

[tie_list type=”starlist”]

 • آنالیز مواد اولیه، اولین گام در ریخته گری قطعات فولادی است. فولاد از لحاظ میزان کربن و آلیاژهای موجود در آن بررسی می شود.
 • الگوی قالب مورد نظر اندازه گیری شده و حفره هایی به عنوان قالب ساخته می شود.
 • در این مرحله، مواد اولیه را در کوره های القایی می ریزند تا ذوب گردد.
 • سپس مواد مذاب در حفره قالب ریخته می شود.
 • پس از خنک سازی، قطعه فولادی را از قالب جدا می کنند.
 • در پایان، عملیات نهایی شامل برش، تراش و فرم دهی بر روی قطعه فولادی انجام می گیرد.

[/tie_list]

معرفی تجهیزات مورد نیاز برای شروع

انتخاب نوع و تعداد تجهیزات مورد نیاز می تواند، از موضوعات چالش برانگیز در احداث واحد ریخته گری باشد. طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، تجهیزات مناسب را معرفی کرده و نقش مهمی در عملیاتی شدن طرح دارد.

برخی از تجهیزات ریخته گری قطعات فولادی عبارتند از:

[tie_list type=”checklist”]

 • کوره ذوب القایی 500 کیلوگرمی
 • کوره ذوب القایی 300 کیلوگرمی
 • دستگاه میکسر مداوم
 • کوره عملیات حرارتی با ظرفیت 2 تن
 • ماشین تراش
 • دستگاه فرز
 • ماشین برش
 • دستگاه دریل

[/tie_list]

کارخانه ریخته گری فولاد - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی واحد ریخته گری

صنعت ریخته گری از مهم ترین صنایع در دنیا بوده و رشد آن، نشان دهنده توسعه اقتصادی کشورها است. با گسترش صنعت ماشین سازی در کشور، صنعت های واسطه که قطعه سازی می باشند، نیز باید همگام با آن توسعه پیدا کنند.

بررسی های اقتصادی کارشناسان در طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، نشان از کمبود ظرفیت تولید در این بخش است. به طوری که تا بیست سال آینده باید 5 میلیون تن ظرفیت جدید برای تولید قطعات فولادی ایجاد گردد.

مواد اولیه تولید قطعات فولادی در کشور در دسترس بوده و کشورمان قدمت بسیاری در صنعت ریخته گری دارد. کوره های ذوب القایی نیز نسبت به روش های قدیمی، ظرفیت ریخته گری و تولید قطعات فولادی را بالا برده اند. بنابراین پتانسیل خوبی برای ایجاد واحدهای جدید ریخته گری قطعات فولادی در کشور دیده می شود.

معرفی طرح توجیهی اختصاصی ریخته گری قطعات فولادی

همانطور که در بالا گفتیم، یک طرح توجیهی موفق، دستاوردهای بی نظیری برای سرمایه گذاران دارد. سایت طرح فنی از تیم تحقیقاتی و متخصصین توانمند با تجربه ای 25 ساله در زمینه سرمایه گذاری تشکیل شده است.

طرح توجیهی اختصاصی توسط برترین کارشناسان ما به صورت انحصاری برای هر پروژه نوشته می شود. طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی، قابل ارائه به سازمان های صادرکننده مجوز و بانک ها است.

پنج ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان، هدایایی هستند که با سفارش طرح توجیهی اختصاصی در سایت طرح فنی به شما تعلق پیدا می کنند.

مشاوران ما در جلسه آنلاین رایگان به ارائه توضیحاتی در خصوص مراحل اداری اخذ مجوز واحد ریخته گری، پروسه دریافت تسهیلات از بانک، وثایق و ضمانت نامه های بانکی و مواردی از این دست می پردازند.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب