طرح توجیهی تولید شیشه نسوز ⭐️ (شیشه پیرکس)

طرح توجیهی تولید شیشه نسوز - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید شیشه نسوز با هدف ارائه نتایج تجزیه و تحلیل های مالی، ارزیابی های فنی و مطالعات بازار محصول توسط کارشناسان سایت طرح فنی نگارش می شود. شیشه نسوز یا شیشه پیرکس (Pyrex)، نوعی شیشه مقاوم در برابر حرارت است که از سیلیس و اکسید بور تولید می شود.

اکسید بور به دلیل ضریب انبساط حرارتی کم خود، منجر به مقاومت حرارتی شیشه نسوز می گردد. شیشه نسوز همانطور که از نامش پیداست، در برابر تنش ها و شوک های حرارتی مقاوم بوده و دچار ترک و شکستگی نمی گردد. شیشه های نسوز برای ساخت ظروف آزمایشگاهی، ظروف پخت و پز، ظروف مایکروفری، در صنایع روشنایی، صنایع الکترونیک، ساخت انواع بخاری، شومینه و فر و همچنین تولید شیشه شیر نوزادان به کار می روند.

این شیشه ها دارای ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر حرارت، ضد حریق، عایق صوتی و استحکام 4 تا 6 برابری نسبت به شیشه های معمولی هستند. پخت و سرو غذا در ظروف پیرکس، بهداشتی تر و سالم تر از ظروف دیگر است، بنابراین شیشه های نسوز به صورت گسترده ای در تولید ظروف پیرکس استفاده می گردند.

تهیه طرح توجیهی تولید شیشه نسوز جهت اخذ مجو و وام

ابتدایی ترین گام در راه اندازی کارخانه تولید شیشه نسوز، اخذ جواز تاسیس و سپس پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن می باشد. در این راستا، طرح توجیهی تولید شیشه نسوز از مستندات ضروری برای اخذ جواز است. سازمان های ذیربط برای اطمینان از توجیه پذیر بودن پروژه، طرح توجیهی ارائه شده توسط متقاضی را بررسی می نمایند، سپس اقدام به صدور مجوز کارخانه می کنند.

بسیاری از سرمایه گذاران برای راه اندازی کارخانه تولید شیشه نسوز تمایل به دریافت وام دارند تا بخشی از هزینه ها را پوشش دهد. واگذاری تسهیلات کم بهره به سرمایه گذاران با ارائه جواز تاسیس و طرح توجیهی تولید شیشه نسوز به بانک امکان پذیر است. بیزینس پلن تولید شیشه نسوز باید توسط کارشناسان واجد شرایط و توسط نرم افزار کامفار تهیه شود.

تنظیم طرح توجیهی تولید شیشه نسوز چه مزایایی در پی دارد؟

از بحث ضرورت و لزوم طرح توجیهی برای اخذ مجوز و وام که بگذریم، بیزینس پلن فوق، نتایج حیرت انگیزی را در مسیر سرمایه گذاری ایجاد خواهد کرد. طرح توجیهی تولید شیشه نسوز، تمامی اطلاعاتی را که سرمایه گذار برای اجرایی کردن پروژه نیاز دارد، در اختیار او قرار می دهد.

افزون بر آن طرح توجیهی با برآورد شاخص های مالی طرح، وضعیت مالی طرح از جمله سرمایه اولیه، هزینه ها و میزان سود پروژه را شفاف سازی می کند. در نهایت، طرح توجیهی، امکان سنجی و توجیه پذیری اقتصادی طرح را به زبانی گویا ارائه می دهد.

کارخانه تولید ظروف شیشه ای نسوز - طرح فنی

چرا باید در تولید شیشه نسوز سرمایه گذاری کنیم؟

طبق مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی تولید شیشه نسوز، این طرح از فرصت های خوب برای سرمایه گذاری خواهد بود. شیشه های نسوز متشکل از ترکیبات خاصی هستند که مقاومت حرارتی شیشه را تا حدود 700 درجه سانتیگراد افزایش می دهند.

با افزایش آگاهی های تغذیه ای و افزایش اطلاعات بهداشتی، مردم به استفاده از ظروف شیشه ای پیرکس تمایل پیدا کرده اند. به طوری که برای پخت غذا، سرو غذا و نگهداری مواد غذایی از این ظروف که عمدتا به صورت درب دار هستند، استفاده می گردد.

به طور کلی ذخایر غنی از سیلیس و کربنات سدیم در کشورمان به غنای صنعت شیشه سازی در ایران منجر شده است. معادن سیلیس، حدود 65 درصد از مواد اولیه مورد نیاز در تولید شیشه نسوز را تامین می کنند. به طوری که در حال حاضر شاهد پیشرفت قابل ملاحظه ای در تولید شیشه های نسوز هستیم و صادرات این شیشه ها به کشورهای خارجی نیز ارزآوری خوبی در پی دارد.

سرمایه مورد نیاز برای تولید شیشه نسوز

راه اندازی کارخانه تولید شیشه نسوز در گرو سرمایه گذاری اولیه است که در دو بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش در طرح در نظر گرفته می شود. کارشناسان برای محاسبه سرمایه ثابت در طرح توجیهی تولید شیشه نسوز، ابتدا نوع و تعداد تجهیزات کارخانه را مشخص می کنند. سپس قیمت روز تجهیزات و ماشین آلات کارخانه شامل سیلوها، آسیاب ها، مخازن، کوره ها و … را استعلام می نمایند.

بهره برداری از کارخانه تولید شیشه نسوز علاوه بر سرمایه گذاری ثابت نیازمند سرمایه در گردش است. سرمایه درگردش، بودجه ای است که برای خرید دوره ای مواد اولیه مورد نیاز کارخانه در نظر گرفته می شود. محاسبه سرمایه در طرح توجیهی با توجه ظرفیت تولید، مختصات و مقیاس طرح انجام می گردد.

برآورد هزینه های احداث کارخانه

گام دوم در برآورد شاخص های مالی، محاسبه هزینه ها است که در طرح توجیهی تولید شیشه نسوز صورت می پذیرد. هزینه ها به دو دسته هزینه های غیر عملیاتی طرح و هزینه های اجرایی طرح دسته بندی می شوند.

همچنین هزینه زمین از هزینه های مهم طرح است که بسته به محل احداث کارخانه و مساحت زمین متغیر خواهد بود، هزینه دستمزد نیروی انسانی نیز از هزینه های اجرایی طرح است که با نرخ روز مشخص می شود.

هزینه سوخت مصرفی (گاز طبیعی) کوره ذوب، هزینه برق مصرفی تجهیزات کارخانه، هزینه تعمیر و سرویس تجهیزات و هزینه های حمل و نقل  از سایر هزینه های مهم پروژه هستند. کارشناسان برای محاسبه هزینه ها در بیزینس پلن تولید شیشه نسوز، ارقام و داده های روز را در نظر می گیرند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی بطری شیشه ای ⭐️ سال 1401 (تولید انواع بطری)

بررسی میزان سوددهی پروژه

طبق بررسی های کارشناسان، تولید شیشه نسوز از جمله مشاغل پر سود است. میزان سود این طرح به فاکتورهای متعددی چون ظرفیت سالانه تولید شیشه نسوز، نوع شیشه نسوز تولیدی، فعالیت در بازارهای بین المللی و استهلاک ماشین آلات بستگی دارد. با احداث کارخانه تولید شیشه نسوز در نزدیکی معادن سیلیس می توان، هزینه های حمل و نقل مواد اولیه به کارخانه را کاهش داده و سود را افزایش داد.

افزایش کیفیت محصول نیز منجر به رونق صادرات آن شده و نقش بسیار موثری در افزایش سود دارد. میزان دقیق سود خالص این پروژه توسط کارشناسان به صورت تخصصی در طرح توجیهی تولید شیشه نسوز برآورد می گردد.

کارخانه تولید شیشه نسوز - طرح فنی

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید شیشه نسوز

مواد اولیه مورد نیاز کارخانه که در طرح توجیهی تولید شیشه نسوز نیز معرفی می شوند، عبارتند از:

[tie_list type=”checklist”]

 • سیلیس (سیلیکا)
 • اکسید بور یا بوراکس
 • کربنات سدیم
 • کربنات پتاسیم
 • فلدسپات
 • دولومیت
 • اکسید آرسنیک
 • سودا
 • آهک

[/tie_list]

فرایند تولید شیشه نسوز یا شیشه پیرکس

اولین گام در تولید شیشه نسوز یا پیرکس، آماده سازی مواد اولیه است. مواد اولیه پس از توزین، توسط دستگاه های آسیاب مخصوص، خرد می شوند. پس از آسیاب مواد اولیه، ذرات آهن توسط جداکننده مغناطیسی از مواد اولیه جداسازی می گردند. در این مرحله مواد اولیه با هم مخلوط شده و سپس وارد کوره ذوب می شوند.

مرحله بعدی شامل خروج حباب های هوا از مواد مذاب از طریق عملیات تصفیه است. سپس مواد تصفیه شده، هموژنه گردیده یا با هم یکنواخت سازی می شوند. در این مرحله شیشه نسوز تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و سپس پرس و فرم دهی می شود. در نهایت شیشه، تنش زدایی گردیده و پس از بازرسی و کنترل کیفیت بسته بندی می گردد.

معرفی تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در کارخانه

انتخاب دستگاه ها و تجهیزات مناسب در کارخانه، نقش مهمی را در تولید شیشه نسوز باکیفیت ایفا می کند. طرح توجیهی تولید شیشه نسوز با معرفی تعداد و نوع تجهیزات مورد نیاز کارخانه، در پیاده سازی و اجرای طرح نیز سودمند خواهد بود.

برخی از مهم ترین تجهیزات و دستگاه ها برای تولید شیشه نسوز عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • انواع سیلو
 • دستگاه مخلوط کن
 • دستگاه جدا کننده مغناطیسی
 • بالابر
 • نوار نقاله
 • آسیاب گلوله ای
 • کوره ذوب شیشه
 • دستگاه شیشه خرد کن
 • ماشین شیشه شور
 • سیستم پیش گرم
 • دستگاه پرس و فرم دهی شیشه
 • تجهیزات توزین مواد اولیه

[/tie_list]

شیشه های مقاوم در برابر آتش سوزی - طرح فنی

آیا تولید شیشه نسوز دارای توجیه پذیری اقتصادی است؟

کارشناسان در طرح توجیهی تولید شیشه نسوز، توجیه پذیری این طرح را اثبات نموده اند. در حال حاضر به صورت روزانه بیش از 500 هزار مترمربع شیشه در کشور تولید می شود و صنعت شیشه سازی از مشاغل رو به رشد در کشور می باشد.

شیشه های نسوز یا پیرکس از تقاضای بالایی در بازار برخوردار هستند. افزون بر آن مشکلی در عرصه تامین مواد اولیه و تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز برای تولید شیشه نسوز نیز وجود ندارد. بنابراین تولیدکنندگان شیشه های نسوز علاوه بر تامین بازارهای داخلی، در زمینه صادرات نیز کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته اند.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی تولید شیشه نسوز

طرح توجیهی اختصاصی توسط توانمندترین متخصصین سایت طرح فنی به صورت انحصاری برای هر پروژه نوشته می شود. متخصصین ما با تجربه ای بالغ بر 25 سال در زمینه سرمایه گذاری، اداری و بانکی، دقیق ترین طرح توجیهی تولید شیشه نسوز را نگارش می کنند.

ما برای حمایت از سرمایه گذاران، پنج ماه پشتیبانی رایگان از طرح را با سفارش طرح توجیهی اختصاصی در نظر گرفته ایم. جلسه آنلاین رایگان به درخواست سرمایه گذار نیز از امتیازات سفارش طرح توجیهی اختصاصی در این سایت است.

کارشناسان ما در این جلسه به ارائه پاره ای از توضیحات در خصوص امور اداری و موضوعات بانکی خواهند پرداخت. شما با شرکت در این جلسه آنلاین با مراحل اداری اخذ مجوز، پروسه دریافت وام و همچنین وثایق و ضمانت نامه های بانکی آشنا خواهید شد.

5/5 - (16 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب