طرح توجیهی درخت بادام سال 1400 pdf + word ( آموزش کاشت بادام )

طرح توجیهی درخت بادام

فهرست مطالب

درخت بادام مانند درخت گردو، برای بسیاری از کشاورزان حکم سرمایه را دارد. چرا که طبق برآوردهای انجام شده، میزان هزینه و سود حاصل از آن اصلا قابل مقایسه با هزینه‌های اولیه پرورش نیست. بنابراین، با توجه به تقاضای بالای بازار مصرف بادام، می‌توان به پرورش درخت بادام به عنوان شغلی پردرآمد نگاه کرد. در ادامه به بررسی طرح توجیهی درخت بادام میپردازیم.

مزایای احداث یک باغ بادام

 • درخت بادام یکی از مهمترین درخت‌های دیمی است و به همین دلیل برای مناطقی که با مشکل کم آبی روبه‌رو هستند؛ بهترین گزینه می‌باشد (مناطق جنوبی و گرمسیری کشور). حتی کاشت و پرورش آن به روش آبی نیز پرسود است؛ چرا که درختی است که در تمام مراحل زندگی خود نیاز به آب زیادی ندارد.
 • طبق تجربه درخت بادام در برابر کم آبی، خشکی و سرمای متوسط بسیار مقاوم است.
 • مقاومت درخت بادام به حدی زیاد است که قابلیت این را دارد که در زمین‌های آهکی کشت داده شود.
 • هزینه‌های اولیه خرید نهال و کشت درخت بادام تا مرحله باروری، به نسبت از درخت‌های دیگر مثل گردو بسیار کمتر است.
 • مانند درخت گردو، نسبت به آفات بسیار مقاوم است و نیاز به سم‌پاشی مداوم ندارد.
 • مشاغل بسیاری در کشور برای تولید محصولات خود به میوه بادام وابسته هستند.
 • با گذشت زمان، هر سال به میزان باردهی درخت بادام افزوده می‌شود.
 • نحوه ذخیره‌سازی بادام بسیار راحت‌تر و کم هزینه‌تر از دیگر میوه‌ها است. به شکلی ‌که با فراهم کردن شرایط مناسبی می‌توان برای مدت زیادی (تا حدود 18-20 ماه) آن را در انبارهای معمولی نگهداری کرد. بنابراین شما می‌توانید در این بازه زمانی صبر کنید و هر زمان که بادام در بهترین رنج قیمت بازار بود، برای فروش اقدام کنید.
 • برداشت بادام به روش‌های مکانیکی، سود بیشتری در مقایسه با انواع دیگر میوه مانند فندق از نظر زمان و هزینه دارد.
 • سالهاست که بسترهای لازم برای صادرات انواع بادام با پوست و یا به صورت مغز شده کاملا فراهم شده است.
 • مدت مدیدی است که از روغن بادام در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود. اگر با مدیران این صنایع وارد مذاکره بشوید، حتی از فروش میوه بادام برای شما سودآوری بیشتری خواهد داشت.

طرح اقتصادی کاشت درخت بادام

علاوه بر نکات ذکر شده، مطالعه طرح توجیهی درخت بادام می‌تواند در آغاز کار اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری در اختیار شما بگذارد. اطلاعاتی که حاصل تجربیات کشاورزان و کارآفرینان زیادی است که در زمینه کاشت، نگهداری و برداشت محصول از درخت بادام از بهترین‌ها هستند.

متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات دقیق و کامل، درصد زیادی از افراد در سال‌های اول کاشت درخت بادام از میزان باردهی آن ناامید می‌شوند و همه چیز را رها می‌کنند. در حالی‌که اگر پیش از هرگونه اقدام عملی و مالی طرح توجیهی درخت بادام را مطالعه کنید؛ می‌توانید مرحله به مرحله سنجیده پیش بروید.

این طرح در هر مرحله از این مسیر، هزینه‌های لازم را برآورد کرده و اطلاعات دقیقی در مورد نحوه کشت بادام، انواع گونه‌های بادام، میزان محصول هر درخت بادام، میزان هزینه و سود حاصل از درخت بادام، نحوه جذب بازار هدف و غیره در اختیار شما قرار می‌دهد.

برآورد هزینه‌ها و میزان سود حاصل از درخت بادام

شما تصور کنید که در سال اول با اختصاص هزینه اندکی (بین 10 تا 25 هزار تومان برای هر نهال بادام) چندین نهال تازه بادام خریداری می‌کنید (بهتر است از انواع اصلاح شده خریداری کنید که روند باردهی را سرعت بخشید) و پس از گذشت چهار تا پنج سال با کمترین میزان آبدهی و بدون نیاز به سم‌پاشی، نهال شما بخصوص اگر از نوع بادام دیرگل آذر، کاغذی، مامایی و بادام سهند باشد؛ به سرعت شروع به باردهی می‌کند. طبیعتا و همانطور که خودتان می‌دانید، با گذشت زمان و افزایش طول عمر نهال و تبدیل شدن آن به یک درخت بادام بالغ، باردهی افزایش می‌یابد.

به طوری‌که معمولا یک درخت بادام بالغ می‌تواند هر سال چیزی حدود 18 تا 25 کیلوگرم محصول بدهد. مساله قابل توجه این است که همیشه قیمت انواع آجیل مانند بادام و گردو وابسته به میزان تورم و قیمت ارز می‌باشد و با توجه به روند صعودی هر چهار سال یکبار قیمت ارز در کشور ما، سود فروش بادام نیز سالانه افزایش می‌یابد.

قیمت هر کیلو بادام

قیمت هر کیلو بادام

سال گذشته قیمت هر کیلوگرم بادام با پوست حدود 85 هزارتومان بود و امسال به 180 هزار تومان رسید. بنابراین اگر به عنوان مثال شما بتوانید 100 راس درخت بادام بکارید و پس از آغاز باردهی هر درخت حداقل 20 کیلوگرم بادام بدهد، چیزی حدود 350 میلیون تومان از فروش بادام می‌توانید کسب درآمد کنید که به واقع رقم قابل توجهی برای یک سال است!

در حالی ‌که طبق تجربه هر نهال بادام پس از تبدیل شدن به درختی بالغ، تقریبا 25 تا 40 سال عمر می‌کند. از نظر بسیاری از کارشناسان کارآفرینی، بدون در نظر گرفتن هزینه خرید و یا اجاره زمین، سرمایه اولیه مورد نیاز برای احداث باغ بادام چیزی حدود 100 تا 400 میلیون تومان است.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی درخت گردو سال 1400 + pdf + word همراه با آموزش کاشت

اصول کاشت نهال بادام

اصولا با توجه به کیفیت و نوع نهال بادام، قیمت آن‌ها متغیر است و باید پیش از خرید انواع نهال بادام به نکات مشخصی توجه کرد، مواردی مانند:

 • با توجه به تفاوت‌های انواع نهال بادام از نظر مراقبت‌های لازم، زمان باردهی، میانگین وزن میوه و عمر اقتصادی، باید بهترین نوع را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید تا بتوانید به یک باردهی خوب برسید. در طرح توجیهی به جزئیات این مساله اشاره شده است.
 • مرکزی که نهال را از آن خریداری می‌کنید نیز بسیار اهمیت دارد. چرا که نوع بذر اولیه (بادام شیرین یا تلخ) و نحوه رشد و نگهداری از نهال تاثیر مستقیمی بر کیفیت آن دارد. اصولا نهال‌های خریداری شده باید دارای شناسنامه باشند. ممکن است در آینده با محصول بادام پوک و یا دارای مغزی با طعم ناخوشایند مواجه شوید که هر دو به علت عدم انتخاب یک نهال یا بذر اولیه مناسب است.
 • نهال را به خوبی بازرسی کنید تا نشانه‌هایی از استرس در آن نباشد. چرا که در صورت وجود استرس، پس از انتقال آن به خاک منطقه جدید احتمالا با مشکل رشد مواجه خواهید شد. از طرفی حتما جوانه‌های نهال را بررسی کنید. چرا که اصولا نهال‌ها باید زمانی کاشته شوند که دوره خواب را سپری می‌کنند. پس نباید جوانه‌ها از خواب بیدار شده باشند.

به این نکات توجه ویژه داشته باشید

 • دقت کنید که بر روی تنه و شاخه‌های نهال هیچ‌گونه خراش، شکستگی و بیماری ناشی از آفات و زخم نباشد. علاوه بر این رنگ برگ‌های آن رو نباید به زردی باشد.
 • با حرکت دادن آرام تنه نهال به سمت جلو و اطراف، از ارتباط و اتصال خوب آن با ریشه‌ها مطمان شوید.
 • ریشه‌های نهال درخت باید کاملا طبیعی و سالم باشند و علائمی از سفیدک، پارگی و آفت بر روی آن‌ها نباشد. از طرفی نهال بادام شما نباید فقط یک ریشه اصلی داشته باشد. بلکه برای پایداری بیشتر باید دارای تعداد زیادی ریشه باشد که همگی سالم هستند.

البته فقط مساله خرید یک نهال خوب نیست؛ بلکه باید اصول صحیح کاشت و مراقبت از آن را نیز رعایت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

زمان کاشت نهال بادام

اصولا کاشت نهال بادام اواخر پاییز یا اواخر زمستان، پس از خطر سرما و پیش از بیدار شدن جوانه‌ها انجام می‌شود. دقت کنید که اگر نهال شما در حال جوانه‌زنی باشد، بیشتر انرژی صرف آن خواهد شد و روند رشد عادی نهال به تاخیر خواهد افتاد.

با مطالعه طرح توجیهی درخت بادام میتوان هزینه های اولیه و میزان سود را محاسبه کرد.

بهترین مناطق برای کاشت نهال بادام

درخت بادام در آب‌وهوای شرجی بهتر رشد می‌کند و نیاز به رطوبتی بین 20 تا 70 درصد دارد. در کنار این مساله، درخت بادام بسیار آفتاب‌دوست است و حدود 6 ساعت از روز نیاز به نور خورشید دارد. طبق تجربه درخت بادام می‌تواند در دمای حداقل 32 درجه و حداکثر 42 درجه دوام بیاورد. بنابراین در هنگام انتخاب زمین برای احداث باغ خود حتما به این نکات توجه کنید.

چرا که در غیر این صورت، نباید انتظار برداشت محصولاتی درشت و باکیفیت را داشته باشید. علاوه بر این، به مواردی چون وجود خاک مناسب (خاک‌های نیمه‌سنگین از نوع شنی، لومی و رسی) و زهکشی شده با عمق زیاد و عدم وجود جریان باد و سرما و گرمای شدید نیز در آن منطقه توجه کنید. به طور کلی درخت بادام در آب‌وهوای مدیترانه‌ای به بهترین نحو رشد می‌کند.

بهترین مناطق برای کاشت بادام

نحوه کاشت نهال یا بذر بادام

برای شروع کاشت درخت بادام شما دو گزینه پیش روی خود دارید؛ می‌توانید از بذر (آجیل تازه و غیرفرآوری شده) یا نهال استفاده کنید که ما به شما گزینه دوم را توصیه می‌کنیم. چرا که به روند کار شما سرعت می‌بخشد. اما مطمان شوید که بذر یا نهال بادام شیرین را انتخاب کرده‌اید. چرا که بادام تلخ مصرف خوراکی ندارد و بیشتر برای صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد. اگر می‌خواهید از بذر استفاده کنید؛ باید به مدت 24 ساعت آن را در آب خیس کنید.

سپس سوراخ‌های 10 سانتی‌متری در خاک ایجاد کنید و داخل هرکدام تا سه عدد بادام بکارید. بعد از جوانه زدن بادام‌ها در خاک، قوی‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید و اگر سرمای منطقه شما زیاد نیست می‌توانید بذرها را در اواسط پاییز بکارید. در غیر این صورت بهتر است اواخر زمستان این کار را انجام دهید. روش کاشت نهال بادام نیز مشابه نهال‌های دیگر است؛ فقط با این تفاوت که در هنگام کاشت حتما ریشه نهال را در مرکز چاله حفر شده (با عمق 60 سانتی‌متر) قرار دهید.

چرا که ریشه درخت بادام نسبت به پوسیدگی بسیار حساس است و این کار از جمع‌آوری آب در اطراف ریشه‌ جلوگیری می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای کاشت، از همان ابتدا به سراغ نهال‌های دو یا سه ساله بروید.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی درخت اکالیپتوس و زراعت چوب سال 1400 pdf word

تعداد کاشت نهال در هر هکتار

اصولا برای کمک به جمع‌آوری آب، در روش کاشت دیمی باید فاصله کاشت درختان بیشتر از کشت آبی باشد. به طور متوسط فاصله 10 متر در 10 متر مورد قبول است. بنابراین در هر هکتار (1000 متر) می‌توانید تا 100 نهال بکارید. از آنجایی که درخت بادام به شرایط کم آبی نیاز دارد، سال اول کاشت فقط لازم است یکبار در هفته آن را آبیاری کنید. در سال‌های بعدی این بازه زمانی به هر دو یا چهار هفته می‌رسد. آبدهی زیاد باعث غرق شدن ریشه‌های درخت بادام و در نهایت از بین رفتن آن‌ها می‌شود.

در مناطق دیمی نیز، رطوبت مورد نياز درختان بادام تا اوايل خرداد از ذخيره آب ناحیه ریشه تامین مي‌شود. اما پس از آن، به ويژه در مناطقی که بارندگی‌ها در اردیبهشت متوقف می‌شود، به يك بار آبياري در اواسط خرداد نياز است. طبق تجربه کشاورزان، میوه‌های درخت بادام در باغاتی که زیاد آبیاری نمی‌شوند؛ زودتر از باغاتی که مدام آبیاری می‌شوند، می‌رسند.

نحوه و زمان برداشت بادام

میوه درخت بادام را می‌توان به صورت سبز (چغاله) و یا خشک برداشت کرد. میوه‌های درخت بادام کاغذی که از نوع پوست نازک هستند؛ معمولا در مرحله سبز به منظور مصرف مستقیم برداشت می‌شوند. برداشت میوه‌های  خشک اصولا از نیمه دوم مرداد تا اواخر مهر صورت می‌گیرد.

انواع گونه‌های درخت بادام

البته باید به این مساله نیز توجه کنید که نهال بادام انواع مختلفی دارد. در نتیجه هرکدام از نظر نحوه نگهداری، زمان گل‌دهی، زمان باردهی، قدرت رشد، زمان برداشت محصول، میانگین وزن میوه و عمر اقتصادی ویژگی‌های خاص خود را دارند.

در حال حاضر بیش از 23 نوع نهال بادام با نام‌های دیرگل آذر، کاغذی، فرانیس، شکوفه، سهندی، سوپرنوا، مامایی، سنگی، فراسلیس، فراستار، فرانکولی، گلوریتا، لورانی، مارکوانا، مسبورا، استیلیتل، تگزاس، تونو، کلون، فراکنس و غیره وجود دارد. بنابراین در هنگام احداث باغ بادام، علاوه بر نوع سلیقه خود باید به تناسب نوع نهال با شرایط منطقه، نوع ذائقه و میزان تقاضای بازار هدف نیز توجه کرد.

سخن آخر

طبق نظر محققان خاستگاه اصلی درخت بادام در جهان، کشور ما است و از نظر بسیاری از کشاورزان کشت درخت بادام در ایران بسیار موفقیت‌آمیز است؛ شاید چون از گذشته با شرایط اقلیمی و خاک کشور ما بسیار سازگار بوده است.

بنابراین باید امروزه در زمینه احداث باغ‌های بادام در کشور سرمایه‌گذاری بیشتری کرد. این اطمینان را به شما می‌دهیم که مطالعه طرح توجیهی درخت بادام می‌تواند کمک شایانی به شما در این مسیر بکند.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب