طرح توجیهی تولید بیواتانول ⭐️ اتانول زیستی

طرح توجیهی تولید بیواتانول سوختی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید بیواتانول؛ گزارش مکتوبی از تجزیه تحلیل های مالی، اطلاعات فنی و مطالعات بازار این پروژه می باشد که توسط کارشناسان سایت طرح فنی تنظیم می شود. بیواتانول جهت مخلوط با بنزین به عنوان سوخت موتور ها و خودرو های بنزینی مورد استفاده قرار می گیرد. نظر به اینکه این الکل از مواد اولیه گیاهی یا حیوانی تهیه می شود در گروه انرژی های تجدید پذیر قرار می گیرد.

نام دیگر بیواتانول نیز اتانول زیستی می باشد. جهت تولید اتانول زیستی از تخمیر مواد اولیه گیاهی و یا حیوانی کمک می گیرند. کشور های مختلفی نیز از بیواتانول به عنوان افزاینده عدد اکتان بنزین استفاده می کنند. استفاده های مختلف از بیواتانول به عنوان حلال و یا تولید سوخت، موجب جذابیت بالای سرمایه گذاری در این زمینه شده است.

تنظیم طرح توجیهی تولید بیواتانول به منظور اخذ مجوز

اخذ مجوز برای سرمایه گذارانی که قصد شروع فعالیت و تولید بیواتانول دارند؛ اولین و مهمترین مرحله می باشد. ارگان اصلی اعطای مجوز به این پروژه نیز مانند اغلب کسب و کار ها وزارت صنایع و معادن است. لازم به ذکر است که علاوه بر این وزارتخانه باید از سازمان و ارگان های مربوطه نیز استعلاماتی گرفته شود.

یکی از مهمترین اسناد و مدارکی که سازمان های مربوطه، جهت صدور مجوز از متقاضیان درخواست می کنند؛ طرح توجیهی تولید بیواتانول می باشد. کارشناسان مربوطه نیز به همین دلیل طرح های توجیهی را مطابق با دستورالعمل های سازمانی، نگارش و تدوین می کنند.

دلیل مهم دیگر نگارش طرح توجیهی تولید بیواتانول؛ دریافت تسهیلات بانکی می باشد. سرمایه‌گذاران می‌توانند طرح توجیهی و مجوز فعالیت خود را به مسئولین بانک ارائه داده و درخواست خود برای دریافت تسهیلات بانکی را ثبت کند. دریافت تسهیلات بانکی، نیازمند داشتن یک طرح توجیهی مناسب و کامل می باشد.

احداث کارخانه تولید بیواتانول - طرح فنی

میزان سرمایه اولیه مورد نیاز برای تولید بیواتانول

میزان سرمایه گذاری اولیه برای تولید بیواتانول (سوخت سبز) به روش تولید و مواد اولیه مورد استفاده بستگی دارد. تفاوت در مواد اولیه مورد استفاده برای تولید بیواتانول مانند انواع مواد نشاسته ای، سلولزی و غیره موجب متفاوت بودن میزان سرمایه اولیه در هر طرح می‌ شود.

اکثریت سرمایه اولیه در این پروژه صرف خرید تجهیزات و هزینه های پیش از بهره برداری می شود. تهیه مواد اولیه، حقوق پرسنل و غیره نیز جزو هزینه های جاری این پروژه می باشند.

میزان دقیق سرمایه اولیه مورد نیاز در این پروژه به صورت کامل در طرح توجیهی تولید بیواتانول محاسبه می شود. محاسبه سرمایه اولیه مورد نیاز در این پروژه، نیازمند بررسی معیار های مختلفی می باشد. قیمت روز تجهیزات، شرایط بازار و سرمایه گذار از معیار های مهم در تعیین سرمایه اولیه مورد نیاز برای کسب و کار می‌ باشند.

بررسی هزینه های احداث کارخانه و خط تولید بیواتانول در طرح توجیهی بیواتانول

طرح توجیهی تولید اتانول به صورت کامل هزینه های احداث این کارخانه را بررسی می کند. علاوه بر سرمایه اولیه، هزینه های مختلف این پروژه نیز با توجه به روش تولید محصول محاسبه می شود. هزینه های مهم در این پروژه؛ شامل هزینه خرید زمین، تامین حقوق پرسنل، هزینه مصرف انرژی های مختلف، حمل و نقل و غیره است.

طبق نظر کارشناسان، جهت احداث خط تولید بیواتانول حدود پنج تا ده هزار متر مربع زمین مورد نیاز است. تعداد پرسنل مورد نیاز برای این پروژه نیز سی الی سیصد نفر می باشد.

لازم به ذکر است که این اطلاعات به صورت حدودی ثبت شده‌ اند و  باید به صورت اختصاصی در هر پروژه این برآورد ها انجام گیرند. طراحان طرح توجیهی تولید بیواتانول؛ لیست بندی تمامی هزینه ها را مطابق با شرایط روز انجام می دهند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی نیروگاه بیومس ⭐️ از پسماند کشاورزی و فضولات دامی

برآورد سود توسط طرح توجیهی تولید بیواتانول

اغلب سرمایه گذاران تمایل دارند در ابتدای پروژه، سود این کسب و کار را محاسبه کنند. لازم به ذکر است که محاسبه دقیق میزان سود هر پروژه، نیازمند محاسبات تخصصی مختلفی است که در طرح توجیهی تولید بیواتانول انجام می گیرد. مهندسین فعال در این زمینه محاسبات تخصصی و برآورد های مالی را برای این پروژه انجام داده و میزان سود تولید این محصول را در طرح توجیهی ثبت میکنند.

لازم به ذکر است که میزان سود این پروژه در طرح توجیهی تولید بیواتانول کاملاً منطبق با ظرفیت تولید سالیانه محاسبه می شود. تعیین میزان سود معین برای تمامی واحد های تولید بیواتانول تقریباً کار غیر ممکنی است. اغلب کارشناسان میزان سوددهی این پروژه را حدود ۳۴% و دوره بازگشت سرمایه را حدود سه تا چهار سال اعلام کرده اند.

معرفی تجهیزات مورد نیاز برای تولید بیواتانول

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی تولید بیواتانول؛ شامل موارد زیر می باشد:

[tie_list type=”starlist”]

  • تجهیزات انبارداری.
  • تجهیزات و مخازن تخمیر.
  • تجهیزات استریل ملاس.
  • تجهیزات بخش اداری.
  • انواع کویل و کندانسور ها.
  • انواع مختلف مخازن نگهداری الکل.
  • تجهیزات فرآوری شامل مخازن بزرگ و کوچک.
  • تجهیزات مورد نیاز برای مراحل سه گانه تقطیر.
  • تجهیزات بسته بندی، مانند ماشین های پرکن، لیبل زن، دربند و غیره.
  • ماشین آلات و خودرو های مورد نیاز حمل و نقل مواد اولیه و محصولات تولید شده.

[/tie_list]

بشکه های حامل سوخت سبز یا بیواتانول - طرح فنی

بیواتانول سوختی چگونه تولید می شود؟

بخشی از طرح توجیهی تولید بیواتانول به بررسی دانش فنی و روش تولید این محصول اختصاص یافته است. جهت تولید الکل اغلب از دو روش کلی سنتز مواد نفتی و تخمیر هیدروکربور ها استفاده می شود. تولید بیواتانول در روش نفتی، نیازمند ترکیب گاز سنتز حاوی اکسید کربن و هیدروژن و یا ترکیب آب و اتیلن می باشد.

روش سنتز مواد نفتی به دلیل استفاده از مواد اولیه گران قیمت و هزینه های بالا چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد. تولید الکل با استفاده از مواد قندی به دلیل هزینه پایین و سودآوری بالا در ایران دارای محبوبیت بیشتری می باشد.

روش تخمیری تولید بیواتانول اغلب از مواد اولیه ای، مانند غلات، سیب زمینی ملاس نیشکر و چغندر قند استفاده می کند. سرمایه گذاران نیز به همین دلیل مشکلات و هزینه ‌های کمتری جهت تامین آنها خواهند داشت.

بررسی بازار برای تولید بیواتانول

تولید بیواتانول به عنوان جایگزین سوخت های تجدید ناپذیر در ایران و اغلب کشور های جهان ضروری می باشد. تولید این محصول به دلیل صرفه اقتصادی و نقش آن حفظ محیط زیست با استقبال اغلب کشورها مواجه شده است.

اغلب شرکت های تولید کننده سوخت بنزینی به دلیل افزایش قیمت اکتان افزا، تمایل بیشتری به خرید و استفاده از بیواتانول دارند. استفاده از سوخت های زیستی در عوض سوخت های فسیلی موجب افزایش نیاز بازار جهانی به تولید این محصول شده است.

طرح توجیهی تولید اتانول به صورت کامل به بررسی بازار هدف، فعالیت رقبا و واحد های تولید کننده این محصول می پردازد. اطلاع از وضعیت بازار فروش بیواتانول، موجب بهبود عملکرد کارخانه، سهولت مدیریت پروژه و کسب سود بیشتری خواهد شد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید بنزوئیک اسید ⭐️ جهت اخذ مجوز و تسهیلات

بررسی لزوم تولید بیواتانول

همانطور که پیشتر اشاره کردیم؛ بیواتانول به عنوان افزاینده عدد اکتان بنزین مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب سوخت ها مانند بنزین هنگام سوختن، آلودگی های سمی بسیاری تولید می کنند. بیواتانول بر خلاف سایر سوخت ها؛ هنگام سوختن صرفاً حرارت، بخار آب و دی اکسید کربن تولید می کند.

استفاده گیاهان از دی اکسید کربن تولید شده در فرآیند سوختن بیواتانول نیز دلیل این ادعای کارشناسان می باشد. جهت رفع آلودگی هوای شهر ها میتوان از مخلوط بنزین و بیواتانول برای تامین سوخت وسایل نقلیه استفاده کرد.

لازم به ذکر است که علاوه بر مزایای تولید بیواتانول به عنوان یک سوخت سبز، مزیت های دیگری نیز دارد. تولید بیواتانول از ضایعات محصولات کشاورزی نیز موجب کاهش پسماند های تولید شده و سود دهی به کشاورزان نیز خواهد شد.

اخذ مجوز برای کارخانه تولید بیواتانول - طرح فنی

آیا اجرای طرح توجیهی تولید بیواتانول پذیری اقتصادی دارد؟

تولید بیواتانول از نظر اقتصادی توجیه پذیر بوده و اطلاعات طرح توجیهی تولید بیواتانول نیز این موضوع را تایید می‌ کند. می توان گفت؛ تولید بیواتانول فعالیتی است که هنوز در بازار های جهانی و داخلی اشباع نشده و سوددهی خوبی برای سرمایه گذاران خواهد داشت.

تولید بیواتانول با استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت و مطابق با استاندارد های مشخص، موجب کسب سود بیشتری نیز خواهد شد. سهولت تامین مواد اولیه ارزان قیمت از بازار های داخلی نیز دلیل مهمی برای توجیه پذیری اقتصادی این طرح می باشد.

دلیل دیگری که توجیه پذیری اقتصادی این طرح را تایید می کند؛ افزایش میزان تقاضا در بازار های جهانی برای بیواتانول می باشد. می‌توان از این بررسی ها و اطلاعات ارائه شده توسط کارشناسان نتیجه گرفت که سرمایه گذاری در این پروژه، یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود.

سفارش طرح توجیهی تولید بیواتانول 

طرح توجیهی تولید بیواتانول به صورت اختصاصی توسط کارشناسان سایت طرح فنی نگارش می‌ شود. ۲۵ سال سابقه کارشناسان این وب سایت در زمینه امور بانکی، اداری و سرمایه گذاری، موجب تنظیم کامل ترین طرح های توجیهی در این مجموعه می شود. طرح توجیهی بیواتانول نیز مانند سایر طرح های ارائه شده توسط این وب سایت کاملا مطابق با استانداردهای بانکی و قوانین مراجع دولتی تنظیم می شود.

سفارش طرح توجیهی تولید بیواتانول در سایت طرح فنی؛ دو امتیاز مهم برای سرمایه گذاران خواهد داشت. پنج ماه پشتیبانی رایگان از طرح و برگزاری جلسه آنلاین رایگان، مزیت های ثبت سفارش در این وب سایت می باشند.

جلسه آنلاین بنا به درخواست سرمایه گذاران عزیز و جهت رفع ابهامات آنها در مورد امور بانکی و اداری برگزار می شود. مشاورین ما طی این جلسه در خصوص پروسه اخذ مجوز، ضمانت نامه، وثایق و تسهیلات بانکی اطلاعات کاملی به سرمایه گذاران ارائه می‌ دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب