طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی ⭐️ برای اخذ مجوز و وام بانکی

طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی توسط متخصصین سایت طرح فنی با هدف اخذ مجوز و وام و همچنین ارائه اطلاعات ضروری و مهم پروژه به سرمایه گذاران نگارش می شود.

آجر پرلیتی، همانطور که از نامش مشخص است نوعی آجر است که در ساختار آن از پرلیت استفاده می گردد. پرلیت نوعی ماده شفاف است که از گدازه های آتشفشانی در طبیعت تولید می شود. این ماده به صورت خام، حاوی آب بوده و رطوبت موجود در آن با اعمال حرارت به صورت انفجاری تبخیر می گردد.

آجر پرلیتی ترکیبی از پرلیت و مواد اتصال دهنده مانند گچ، سیمان، خاک رس و یا آهک می باشد. آجرهای پرلیتی از مصالح خاص ساختمانی هستند که به عنوان عایق صوتی و حرارتی استفاده می شوند. افزون بر آن، این آجرها نسوز بوده و مقاوم در برابر حریق هستند.

امروزه آجرهای پرلیتی به صورت گسترده ای در صنعت ساختمان جایگزین یونولیت و پلی اورتان شده و برای عایق سازی و بهینه سازی انرژی ساختمان به کار گرفته می شوند. ساخت دیوارهای غیرباربر، پارتیشن و سقف ساختمان توسط این آجرها امکان پذیر می باشد.

ضرورت تنظیم طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی

اخذ جواز تاسیس، موافقت اصولی و پروانه بهره برداری از اقدامات مهمی هستند که سرمایه گذاران برای رسمیت بخشیدن به فعالیت اقتصادی خود باید انجام دهند. نهاد صادر کننده مجوز برای این کسب و کار، وزارت صنایع و معادن بوده و باید استعلاماتی نیز از سایر سازمان های ذیربط گرفته شود.

در این میان، تنظیم و ارائه طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی در پروسه اخذ مجوز لازم الاجرا است. طرح توجیهی باید حتما توسط کارشناسان واجد شرایط تهیه گردد تا قابل دفاع در نهادهای صادر کننده مجوز باشد.

افزون بر اخذ مجوز، اخد تسهیلات کم بهره از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نیز تنها با ارائه طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی امکان پذیر خواهد بود. توضیح این که بیزینس پلن تولید آجر پرلیتی حتما باید با استانداردهای مخصوص بانکی که تنها کارشناسان و طرح توجیهی نویسان از آن مستحضرند، تهیه شده و به بانک عامل ارائه گردد.

تجهیزات و ماشین آلات کارخانه آجر پرلیتی - طرح فنی

مزیت های استفاده از طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی

اگر چه طرح توجیهی از مستندات مهم برای اخذ مجوز و وام است؛ اما نباید از مزیت های بی نظیر استفاده از آن در کسب و کار نیز غافل شد. طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی، نقشه ای از چند و چون و جوانب مختلف این طرح را به سرمایه گذاران ارائه می دهد.

در این گزارش از اطلاعات مالی طرح چون سرمایه اولیه و سود گرفته تا دانش فنی و عملیاتی طرح از جمله معرفی تجهیزات خط تولید در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

ضمن این که طرح توجیهی فوق با بررسی وضعیت عرضه و تقاضای آجر پرلیتی و مطالعات بازار محصول نیز دید روشنی از توجیه پذیری طرح را به کارآفرینان می بخشد. بنابراین طرح توجیهی دارای دستاوردهایی مانند هموار کردن مسیر سرمایه گذاری و پیاده سازی اصولی و کم ریسک پروژه می باشد.

چرا باید در تولید آجر پرلیتی سرمایه گذاری کنیم؟

طبق بررسی های کارشناسان در طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی، ورود به این عرصه از سرمایه گذاری، هوشمندانه است. با توسعه شهر نشینی و گسترش زندگی در آپارتمان ها، لزوم عایق سازی ساختمان ها برای جلوگیری از عبور سر و صداهای محیط، بیش از پیش حس می شود.

آجرها و مصالح ساخته شده از پرلیت از بهترین گزینه ها برای عایق سازی صوتی ساختمان هستند، چرا که به دلیل ساختار سبک و متخلخل خود، بسیاری از امواج و فرکانس های صوتی را از بین برده و یا تضعیف می کنند.

آجرهای پرلیتی، سبک تر از آجرهای سفالی بوده و هزینه های ساخت و ساز را کاهش می دهند. افزون بر آن، این آجرها در برابر حرارت مقاوم بوده و حریق را انتقال نمی دهند. به دلیل مزایایی که ذکر کردیم، تقاضا برای این آجرها در بازار از روند کاملا صعودی برخوردار است.

سرمایه اولیه برای تولید آجر پرلیتی

تولید آجر پرلیتی نیازمند سرمایه اولیه ای است که برای خریداری تجهیزات خط تولید و تامین زیرساخت های پروژه صرف می گردد. سرمایه اولیه در طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی به دو قسمت سرمایه ثابت و سرمایه درگردش تقسیم بندی می گردد.

بخش بزرگی از سرمایه ثابت، مختص تهیه تجهیزات خط تولید پرلیت منبسط از پرلیت خام، دستگاه پرس آجر پرلیتی، سیلوها، تجهیزات شیرینگ و بسته بندی و … می باشد. ضمن این که قسمتی از سرمایه ثابت نیز برای سوله سازی، محوطه سازی، خرید انشعابات و تاسیسات صرف می گردد.

بهره برداری از کارخانه تولید آجر پرلیتی علاوه بر سرمایه ثبات نیازمند مبلغ جداگانه ای است که تحت عنوان سرمایه درگردش برای خرید مواد اولیه مورد نیاز در نظر گرفته می شود. اصلی ترین مواد اولیه مورد نیاز این طرح، خاک رس و پرلیت می باشند که عموما از داخل کشور تامین می گردند.

استفاده از آجر پرلیتی - طرح فنی

برآورد هزینه های پروژه

راه اندازی کارخانه تولید آجر پرلیتی مستلزم صرف هزینه های گوناگون است. هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه های مصرف انرژی، هزینه حمل و نقل، هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و هزینه های قبل از بهره برداری از هزینه های مهم در این پروژه می باشند.

طبق بررسی های کارشناسان در طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی، برای ظرفیت تولید 29 میلیون قالب آجر پرلیتی در سال، به زمینی با ابعاد 8 هزار مترمربع و تعداد حدود 100 نفر نیروی انسانی نیاز است که مبلغ مورد نیاز برای پرداخت آنها با نرخ روز تعیین می گردد.

بررسی سود توسط طرح توجیهی

بررسی میزان سوددهی از مهم ترین مراحل در پیش بینی شاخص های اقتصادی پروژه است. کارشناسان، میزان سود را با توجه به ظرفیت تولید سالیانه، استهلاک تجهیزات خط تولید و قیمت تمام شده آجر پرلیتی مشخص می کنند.

به طور کلی می توان گفت، تولید آجر پرلیتی از کسب و کارهای سودده معرفی شده است. کارشناسان، نرخ بازده داخلی را در این پروژه حدود 25 درصد و مدت زمان برگشت سرمایه را حدود 3.5 سال تخمین زده اند. طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی، محاسبه سود و کلیه شاخص های مربوط به آن را با روش های تخصصی و با کمترین درصد خطا انجام می دهد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی بلوک هبلکس ⭐️ (AAC) سال 1401 (PDF+WORD)

آشنایی با فرایند تولید آجر پرلیتی

بخش فنی و عملیاتی طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی، سرمایه گذاران را با فرایند تولید و تجهیزات مورد نیاز در خط تولید نیز آشنا می کند. اولین گام در تولید آجر پرلیتی، آماده سازی پرلیت منبسط شده است. پرلیت به صورت خام وارد کارخانه شده و در خط تولید انبساط پرلیت، تبدیل به پرلیت منبسط شده می گردد. البته گفتنی است، برخی از کارخانه ها از پرلیت منبسط شده وارداتی به صورت مستقیم استفاده می نمایند.

مرحله بعدی، مخلوط کردن پرلیت منبسط شده با سیمان، خاک رس و سایر مواد اولیه است که در تجهیزات وکیوم و مخلوط کن انجام می گردد. سپس مواد مخلوط شده جهت فرم دهی به دستگاه پرس مخصوص انتقال داده می شوند تا با مکانیزم فشار، قالب گیری گردند.

در مرحله بعدی، خشت حاصله پس از خشک شدن به کوره پخت فرستاده می شود و در نهایت آجر پرلیتی توسط تجهیزات شیرینگ بسته بندی می گردد.

معرفی تجهیزات و دستگاه های خط تولید

برخی از تجهیزاتی که در طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی نیز معرفی می شوند، عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • خط تولید پرلیت منبسط از پرلیت خام
 • ویبراتور
 • دستگاه پرس آجر
 • مخلوط کن
 • آسیاب
 • سیلوهای تغذیه کننده
 • کوره
 • تجهیزات خشک کن اتاقکی
 • ماشین برش اتوماتیک
 • نوار نقاله
 • سیلوی سیمان
 • دستگاه بسته بندی شیرینگ

[/tie_list]

کاربرد آجر پرلیتی در ساختمان سازی - طرح فنی

 ویژگی های آجر پرلیتی

آجر پرلیتی دارای خصوصیات زیر است:

[tie_list type=”checklist”]

 • وزن آجر پرلیتی 30 درصد آجر سفالی و 60 درصد سیمانی است.
 • توانایی بالا در جذب صدا از ویژگی های منحصر به فرد این آجرها است.
 • آجر پرلیتی، مقاومت خوبی در برابر جذب رطوبت و آب دارد.
 • این آجرها، ضد حریق بوده و عایق حرارتی هستند.
 • آجرهای پرلیتی پیش ساخته، منجر به کاهش استفاده از سیمان، میلگرد و سایر مصالح ساختمانی شده و هزینه های ساخت و ساز را کاهش می دهند.
 • مقاومت فشاری بالا و ضد زلزله بودن نیز از خصوصیات بارز مصالح پرلیتی می باشد.

[/tie_list]

بررسی توجیه پذیری اقتصادی طرح

کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی، بر توجیه پذیری اقتصادی این پروژه معتقدند. با پیشرفت صنعت ساختمان و لزوم عایق سازی ساختمان و بهینه سازی انرژی، آجرها و مصالح پرلیتی مورد توجه ویژه قرار گرفته اند.

ضمن این که وجود معادن پرلیت در کشور نیز باعث شده است که مشکلی از بابت تامین مواد اولیه در این طرح وجود نداشته باشد. قرار گرفتن ایران بر روی کمربند جهانی زلزله نیز مستلزم استفاده از آجرهای پرلیتی و مصالح نوین در ساخت و ساز است، چرا که این مصالح، ریزش کمتری دارند.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی تولید آجر پرلیتی

طرح توجیهی اختصاصی توسط زبده ترین کارشناسان سایت طرح فنی با سابقه ای بالغ بر 25 سال در زمینه سرمایه گذاری، اداری و بانکی به صورت انحصاری نوشته می شود. طرح توجیهی تولید آجر پرلیتی تنظیم شده توسط سایت ما، قابل ارائه به سازمان های متولی صدور مجوز و بانک ها می باشد.

5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان نیز از امتیازات ویژه ای هستند که با سفارش طرح توجیهی اختصاصی به شما تعلق خواهند گرفت.

توضیح این که، جلسه آنلاین با موضوعات اداری و بانکی و به درخواست سرمایه گذار برگزار می گردد. مشاورین ما در این جلسه به ارائه توضیحاتی در خصوص وثایق و ضمانت نامه های بانکی، مراحل اخذ جواز، دریافت وام و … می پردازند.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب