طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی به منظور ارائه اطلاعات ارزشمند و مهم کسب و کارها به فعالان اقتصادی در این منطقه و جهت اخذ مجوز از سازمان منطقه آزاد انزلی نوشته می شود. منطقه آزاد انزلی از مهم ترین مناطق آزاد تجاری صنعتی ایران است که در شمال کشور و در حاشیه دریای خزر قرار گرفته است.

نزدیکی به کشورهای همسایه، پیشینه بالا در جذب توریست و محصولات کشاورزی متعدد باعث شده که بندر انزلی از دیرباز در مرکز توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گیرد. منطقه آزاد انزلی در سال 1384 با هدف توسعه صنعت حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری و صنعتی راه اندازی گردید.

بهره مندی از امکانات پیشرفته، دسترسی به بازارهای بین المللی، جاذبه های گردشگری و رونق کشاورزی در این منطقه موجب جذب سرمایه های فراوان به منطقه آزاد انزلی شده است. هدف از نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی، ارائه شمای کلی از کسب و کار به سرمایه گذارانی است که قصد شروع فعالیت در این منطقه را دارند.

موقعیت جغرافیایی و مساحت منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی در استان گیلان و در جنوب دریای خزر (کاسپین) قرار گرفته است. منطقه آزاد انزلی در ابتدای راه اندازی یعنی در سال 1384 دارای مساحت 3200 هکتار در خشکی و طول 20 کیلومتر و عمق 2 کیلومتر از دریای خزر بود. سپس در سال 1393، مساحت این منطقه به 8609 هکتار افزایش پیدا کرد. محدوده قبلی شامل بخشی از شهرستان های انزلی و آستانه اشرفیه بود.

هم اکنون منطقه آزاد انزلی از شمال به دریای خزر، از جنوب به روستای طالب آباد شهرستان انزلی، از شرق به محدوده پیشین و از غرب به کانال طالب آباد انزلی محدود شده است. منطقه آزاد انزلی را می توان به دو بخش کلی تقسیم بندی کرد.

بخش شرقی که مجاور با تالاب انزلی است، متشکل از تاسیسات بندری و گمرکی، شهرک های صنعتی و اراضی متعلق به منابع طبیعی است. بخش غربی نیز زمین های زراعی صیفی کاری و تاسیسات گردشگری و تفریحی را در بر می گیرد.

سازمان منطقه آزاد انزلی - طرح فنی

آب و هوا و اقلیم منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی در ناحیه جلگه ای و در کرانه دریای خزر قرار گرفته است و دارای آب و هوایی معتدل و بسیار مرطوب است. میانگین بارش سالیانه در بندر انزلی بسیار بالا بوده و برابر با 1892 میلی متر است. انزلی، پربارش ترین شهر ایران است و از قدیم به شهر باران نیز معروف می باشد. بیشترین میزان بارش در منطقه آزاد انزلی در ماه های شهریور و مهر رخ می دهد.

هوای انزلی خصوصا در فصول گرم سال، شرجی بوده و میزان رطوبت در این منطقه عموما بین 71 تا 97 درصد است. دمای بندر انزلی معمولا بین 3.5 تا 28 درجه سانتیگراد است. دریای خزر و تالاب انزلی مهم ترین اکوسیستم این منطقه را تشکیل می دهند.

امکانات منطقه آزاد بندر انزلی

منطقه آزاد انزلی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و امکانات گسترده از فرصت های ناب برای سرمایه گذاری است. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی، نقش راهنما را برای سرمایه گذاری در این منطقه ایفا کرده و فرصت ها و ظرفیت های موجود در این منطقه را بررسی می کند.

تاسیسات پیشرفته بندری از امکانات بندر انزلی هستند. بندر انزلی مجهز به امکانات مدرن تخلیه و بارگیری است. منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی شامل 10 اسکله مکانیزه با مجموع ظرفیت 50 تن است. با تاسیس بندر کاسپین تعداد 22 اسکله نیز به اسکله های فوق افزوده می شود.

نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت با فاصله 35 کیلومتر نیز دسترسی هوایی مناسبی را علاوه بر دسترسی زمینی و هوایی به منطقه آزاد انزلی ایجاد کرده است. افزون بر آن، بندر انزلی دارای زیرساخت های مناسب شهری، مراکز آموزش عالی متعدد و نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا می باشد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ارس ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

مزایای ترانزیتی و صنعتی سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی

نزدیکی به بندرهای لاگان و آستراخان در روسیه، باکو در آذربایجان، اکتائو در قزاقستان و کراسنودسک در ترکمنستان، موقعیت لجستیکی خاصی را برای منطقه آزاد انزلی ایجاد کرده است. بندر انزلی در مسیر ترانزیت کالا از آسیای شرقی به اروپا قرار دارد.

دسترسی آسان به بازارهای هدف بین المللی و بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از مزایای اختصاصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی می باشند. افزون بر کسب و کارهای تجاری و ترانزیتی، منطقه آزاد انزلی در زمینه صنعتی نیز موفق بوده است.

وجود معادن سرب، روی و آهن، نزدیکی به ذخایر نفت و گاز دریای خزر، دسترسی به شهرک های صنعتی و همسایگی با استان های صنعتی باعث رونق کسب و کارهای صنعتی و معدنی در منطقه آزاد انزلی شده است. تنظیم طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی توسط کارشناسان سایت طرح فنی برای سرمایه گذاری های صنعتی به صورت تخصصی انجام می گردد.

مناطق گردشگری منطقه آزاد انزلی - طرح فنی

جذابیت های گردشگری در منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی علاوه بر جذابیت های اختصاصی در حوزه صنعتی، معدنی و حمل و نقل، دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است. آب و هوای مطبوع، طبیعت سرسبز، جنگل های انبوه، تالاب انزلی و سواحل پهناور دریای خزر از جاذبه های طبیعی هستند که سالیانه گردشگران فراوانی را به انزلی جذب می کنند.

از سایر جاذبه های گردشگری بندر انزلی می توان به مجتمع بندری کاسپین بندر انزلی، پارک ملی بوجاق، آکواریوم بزرگ منطقه آزاد انزلی و باغ خزندگان ایران اشاره نمود.

حفظ صنعت گردشگری و توسعه آن از اهداف اصلی سازمان منطقه آزاد انزلی است و این سازمان، معافیت هایی را برای سرمایه گذاران بخش گردشگری در نظر گرفته است. اگر قصد سرمایه گذاری در ساخت هتل، اقامتگاه و مجتمع های تفریحی و گردشگری را در این منطقه دارید، طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی راهگشای شما خواهد بود.

مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی

سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی علاوه بر مزیت های اختصاصی، مزیت های قانونی و معافیت هایی را در پی دارد. قوانین حاکم بر مناطق آزاد از قوانین سایر مناطق کشور متفاوت است. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی با توجه به آخرین ضوابط و قوانین منطقه آزاد تهیه می شود. در زیر به برخی از مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی اشاره می کنیم:

  • معافیت مالیاتی تمامی کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی به مدت 20 سال از تاریخ بهره برداری
  • معافیت از حقوق گمرکی واردات مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات برای تولیدکنندگان داخل منطقه
  • آزادی ورود و خروج سرمایه و سود
  • ثبت شرکت با مالکیت سهام صددرصد خارجی
  • تضمین حمایت کامل از سرمایه های خارجی
  • امکان ورود کالا بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی
  • معافیت از حقوق گمرکی برای ورود کالا از منطقه آزاد به سایر مناطق کشور بسته به میزان ارزش افزوده
  • ورود و خروج اتباع خارجی به منطقه بدون نیاز به روادید
  • واگذاری زمین به سرمایه گذاران داخلی و اجاره زمین به سرمایه گذاران خارجی
  • مشوق های ورود کالا از طریق گمرک منطقه آزاد انزلی
پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد کیش ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

فرایند صدور مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد انزلی

سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار در منطقه آزاد انزلی نیازمند اخذ مجوز از سازمان منطقه آزاد انزلی می باشد. بدین منظور سرمایه گذاران باید تقاضانامه مربوطه و مدارک مورد نیاز را به همراه طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی به سازمان فوق ارائه دهند.

پس از کنترل مدارک و بررسی طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی توسط کارشناسان سازمان، در صورت نیاز باید استعلاماتی از مراجع ذیصلاح اخذ گردد. در این مرحله، کارشناسان سازمان منطقه آزاد انزلی از محل فعالیت بازدید کرده و در نهایت مجوز فعالیت اقتصادی را صادر می کنند.

اسکله های حمل و نقل کالا در منطقه آزاد انزلی - طرح فنی

نقش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی

سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی نیازمند جمع آوری اطلاعات در خصوص پتانسیل های موجود در منطقه و قانون مناطق آزاد است. ضمن این که مشخصات و مقیاس پروژه نیز باید به دقت بررسی شده و استراتژی های سرمایه گذاری در همان ابتدای کار مشخص گردد. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی، گزارشی مفصل از جوانب مختلف کسب و کارهایی است که در منطقه آزاد انزلی راه اندازی خواهند شد.

این گزارش، راهکارهای صحیح را برای سرمایه گذاری، اخذ مجوز، دریافت وام و جذب مشارکت به سرمایه گذاران ارائه می دهد. مطالعات فنی و عملیاتی، مطالعات مالی و مطالعات بازار سه بخش اصلی در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی هستند. سرمایه گذاران با مطالعه طرح توجیهی از چند و چون طرح اقتصادی مطلع شده و فرصت ها و تهدیدات موجود را شناسایی می کنند.

سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی

انتخاب مرکز تخصصی و قابل اعتماد برای سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که یک طرح توجیهی غیر استاندارد موجب اتلاف وقت و هزینه شما خواهد شد. سایت طرح فنی از مراکزی است که به صورت تخصصی در نگارش انواع طرح توجیهی فعالیت دارد.

کارشناسان ما با تجربه 25 ساله در امور سرمایه گذاری دارای مهارت کافی در تدوین انواع طرح های توجیهی از جمله طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد انزلی هستند. 5 ماه پشتیبانی رایگان تیم طرح فنی از خدماتی است که ما جهت حمایت از سرمایه گذاران ارائه می دهیم.

ضمن این پس از سفارش طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد انزلی، اگر ابهامی در خصوص مراحل اداری یا بانکی طرح دارید، می توانید، در جلسه آنلاین رایگان شرکت کنید. در این جلسه، کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما در خصوص طرح خواهند بود.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب