سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد اروند

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند، نوشتاری تخصصی است که برای طرح های اقتصادی که قصد فعالیت در منطقه آزاد اروند را دارند، نوشته می شود. سازمان منطقه آزاد اروند، فرمت خاصی را برای طرح توجیهی کسب و کارها مورد پذیرش قرار می دهد که کارشناسان طرح توجیهی از آن مطلع هستند. منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند از مهم ترین مناطق آزاد در کشورمان است که در بخش جنوبی کشور در استان خوزستان واقع شده است.

سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند مشمول برخی معافیت های مالیاتی، گمرکی و حقوقی بوده و از مزایای بیشماری برخوردار است. منطقه آزاد اروند در سال 1383 و با هدف کمک به فعالیت های تجاری و صنعتی در این ناحیه احداث گردید. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند از مستندات مورد نیاز جهت صدور مجوز فعالیت صنعتی و صدور جواز تاسیس برای سرمایه گذاری هایی است که در منطقه آزاد اروند انجام می گردد.

موقعیت جغرافیایی و مساحت منطقه آزاد اروند

منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس و در محل پیوند دو رودخانه مهم اروندرود و کارون قرار دارد. این منطقه متشکل از شهرهای آبادان، خرمشهر و جزیره مینو در استان خوزستان است. مساحت منطقه آزاد اروند برابر با 34700 هکتار است. این منطقه از سه بخش اصلی تشکیل شده است که این بخش ها عبارتند از: شهرک های صنعتی آبادان و خرمشهر، شلمچه و جزیره مینو.

منطقه آزاد اروند در مجاورت کشورهای عراق و کویت قرار داشته و دارای مرز زمینی با عراق و مرز آبی با کویت است. دسترسی آسان به خلیج فارس نیز موقعیت استراتژیک ویژه ای را برای منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند ایجاد کرده است.

نقشه منطقه آزاد اروند در خوزستان - طرح فنی

اقلیم و آب و هوای منطقه آزاد اروند

آب و هوای منطقه آزاد اروند مانند سایر بخش های استان خوزستان گرمسیری است. به طوری که میانگین دما در این منطقه برابر با 25.4 درجه سانتی گراد ذکر شده است. میانگین بارش های سالیانه نیز در منطقه اروند بسیار کم است.

اما به دلیل هوای گرم و تابش شدید نور آفتاب و بخار شدن آب از سطح رود کارون، این منطقه، شرجی و دارای رطوبت است. به دلیل مسطح بودن این بخش، رطوبت در کل منطقه اروند پخش می گردد. باد از دیگر عناصر اقلیمی موجود در منطقه آزاد اروند است که در تابستان شدت بالاتری نسبت به سایر فصول سال دارد.

امکانات موجود در منطقه آزاد اروند

به دلیل وجود امکانات خاص و منحصر به فرد در منطقه آزاد اروند، پتانسیل بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در این منطقه وجود دارد. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند به صورت مجزا و اختصاصی برای هر طرح اقتصادی که در این منطقه احداث می شود، تهیه می گردد. وجود راه های ارتباطی کامل و در دسترس از امکانات منطقه آزاد اروند است.

دسترسی زمینی به شهرهای داخلی و کشورهای همسایه، راه آهن تجاری و مسافربری خرمشهر شلمچه، فرودگاه بین المللی آبادان،  بنادر و اسکله های مجهز و مکانیزه آبادان و خرمشهر از راه های دسترسی منطقه آزاد اروند هستند.

ضمن این که امکاناتی مانند اتصال به شبکه برق سراسری، بهره مندی از آب شیرین، اراضی گسترده، مراکز آموزش عالی متعدد، نمایشگاه بین المللی اروند و سایر امکانات زیرساختی نیز در این منطقه فراهم است.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ارس ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

کسب و کارهای فعال در منطقه آزاد اروند

به دلیل وجود موقعیت استثنایی در منطقه اروند، کسب و کارهای گوناگونی در این منطقه فعالیت می کنند. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند برای تمامی این کسب و کارها و طرح های اقتصادی قابل نگارش می باشد. عمده کسب و کارهای موجود در منطقه را می توان، در گروه های زیر دسته بندی نمود:

 • صنایع شیمیایی
 • بخش پزشکی
 • بخش آموزشی
 • صنعت گردشگری
 • صنایع فولاد و فلزات
 • ترانزیت کالا و حمل و نقل
 • صنایع شیلات و کشاورزی
 • صنایع تبدیلی و بسته بندی
 • خودروسازی و قطعه سازی
 • بانک ها و موسسات بیمه
 • صنایع نیروگاهی و تولید انرژی
 • صنایع برق، الکترونیک و مخابرات
 • کسب و کارهای تجاری و بازرگانی
 • کسب و کارهای تولیدی و صنعتی
 • صنایع دریایی، کشتی سازی و سکو سازی
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع زیردستی

صنایع تولیدی در سازمان منطقه آزاد اروند - طرح فنی

اهداف سازمان منطقه آزاد اروند

منطقه آزاد اروند به دلیل موقعیت جغرافیایی، اقلیمی، تجاری و فرهنگی، نقش ویژه ای را در ارتقای سطح اقتصادی کشور ایفا می کند. دسترسی به منابع نفتی، همجواری با کشورهای خارجی و رودخانه های پرآب، ظرفیت رو به رشدی را برای سرمایه گذاری های کلان در این منطقه ایجاد می کند. ضمن این که وجود نخلستان های انبوه و رودخانه های کارون و اروند رود در منطقه آزاد اروند، سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می نماید.

اهداف سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند، افزایش عمران و آبادانی منطقه، جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، ایجاد موقعیت های اشتغال، انجام امور زیربنایی، بهره گیری از ظرفیت های موجود در منطقه و کمک به توسعه اقتصادی کشور می باشد. نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند توسط کارشناسان در راستای اهداف این سازمان صورت می پذیرد.

مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند

افزون بر موقعیت استثنایی منطقه آزاد اروند برای سرمایه گذاری، مزایای قانونی مناطق آزاد نیز منجر به جذب سرمایه های داخلی و خارجی در این منطقه می گردد. طبق مطالعاتی که کارشناسان در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند انجام داده اند، فعالیت های اقتصادی در این منطقه همواره سودآور خواهند بود. برخی از مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند عبارتند از:

 • تمامی فعالیت های اقتصادی در منطقه آزاد اروند به مدت 20 سال از تاریخ بهره برداری، مشمول معافیت مالیاتی هستند.
 • امکان سرمایه گذاری خارجی 100 درصدی و بدون محدودیت در منطقه آزاد اروند وجود دارد.
 • واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی جهت فعالیت صنعتی در منطقه آزاد اروند، معاف از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی است.
 • اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی در منطقه اروند، مطابق با مقررات مناطق آزاد است.
 • نقل و انتقال کالا و خدمات در داخل منطقه آزاد اروند معاف از مالیات ارزش افزوده است.
 • ثبت شرکت و مالکیت های صنعتی و معنوی طبق ضوابط مناطق آزاد صورت می گیرد.
 • صادرات کالای تولید شده در منطقه آزاد به خارج، مشمول قانون سازمان منطقه آزاد بوده و تسهیلاتی به آن تعلق می گیرد.
 • امکان فروش زمین ارزان و یا اجاره آن به سرمایه گذاران داخلی و اجاره زمین به سرمایه گذاران خارجی وجود دارد.
 • تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی می توانند، در منطقه آزاد اروند سرمایه گذاری نمایند و سرمایه پذیرفته شده آنها مشمول این مقررات می شود.
پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی احداث بندر خشک ⭐️برای اخذ مجوز و تسهیلات

بررسی افق های سرمایه گذاری در سازمان منطقه آزاد اروند

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند علاوه بر مطالعات فنی و اقتصادی، آینده کسب و کار را نیز بررسی می کند. نتایج مطالعات کارشناسان، افق های روشنی را برای سرمایه گذاری در این منطقه نشان می دهد.

دسترسی به نیروی کار ارزان، برق و انرژی به صرفه، معافیت های مالیاتی و گمرکی، دستاوردهای خوبی را پیش روی سرمایه گذاران قرار می دهد.

وجود شهرک های صنعتی بزرگ، دشت های مستعد کشاورزی، ذخایر نفتی غنی، مرزهای زمینی و دریایی با کشورهای همسایه و وجود 30 درصد از آب های کشور در این منطقه، برتری خاصی را برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند ایجاد می کند.

فرایند صدور مجوز فعالیت صنعتی و جواز تاسیس

راه اندازی یک کسب و کار در منطقه آزاد اروند مستلزم دریافت مجوز از سازمان منطقه آزاد اروند است. بدین منظور سرمایه گذاران باید درخواست کتبی خود را به همراه مدارک اثبات توان مالی و فنی و همچنین طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند به سازمان فوق ارائه دهند. پس از تحویل تمامی مدارک درخواستی، طرح مورد نظر بررسی شده و در کمیسیون اقتصادی و املاک سازمان مورد بحث قرار می گیرد.

پس از تصویب کمیسیون، طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند در هیئت مدیره سازمان مورد تایید قرار گرفته، مجوز فعالیت صادر شده و جانمایی زمین انجام می گردد. در این مرحله تعیین قیمت زمین توسط کمیسیون تعیین قیمت، انعقاد قرارداد و ابلاغ به سرمایه گذار و تحویل چهار میخ زمین به سرمایه گذار صورت می پذیرد.

بخش اداری سازمان منطقه آزاد اروند - طرح فنی

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند شامل چه بخش هایی است؟

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند، تمامی اطلاعات ریز و درشت طرح را در فرمت استاندارد ارائه می دهد. این اطلاعات در سه بخش کلی اطلاعات فنی، تجزیه و تحلیل های اقتصادی و تحقیقات بازار تقسیم بندی می گردند. ارزیابی طرح توجیهی توسط سازمان منطقه آزاد اروند انجام گرفته و به طرح اقتصادی، امتیاز داده می شود و در صورتی که طرح، حد نصاب امتیازات را کسب کرد با آن موافقت می گردد.

امتیازدهی کارآفرینی، امتیازدهی سرمایه گذاری، امتیازدهی ارزش افزوده، امتیاز سطح تکنولوژی طرح، امتیاز سطح صادراتی، امتیاز بازار داخلی (سهم بازار)، امتیاز سطح زیست محیطی، امتیاز محصول جدید (نوآوری) و امتیاز نرخ بازگشت سرمایه، تعیین کننده پذیرش یا عدم پذیرش طرح هستند.

طرح توجیهی توسط چه کسانی نوشته می شود؟

اگر قصد سرمایه گذاری در منطقه آزاد را دارید، حتما از اهمیت طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند جهت اخذ مجوز و فعالیت در این منطقه آگاه هستید. کارشناسان سایت طرح فنی از برترین طرح توجیهی نویسان کشور بوده و دارای 25 سال تجربه در امور سرمایه گذاری هستند.

نویسندگان طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد اروند، دارای دانش اقتصادی و فنی، تجربه و مهارت نگارش طرح توجیهی و آشنایی کافی با مقررات سازمان منطقه آزاد اروند هستند. 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان در خصوص ابهامات طرح از امتیازات سفارش طرح توجیهی در سایت طرح فنی می باشند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 4.85 ( 4 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب