طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز ⭐️ ریخته گری سانتریفیوژ

طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز، تمامی اطلاعات حیاتی و مهم این پروژه را به صورت یکپارچه در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد. طرح توجیهی فوق توسط کارشناسان سایت طرح فنی به منظور اخذ مجوز و وام تهیه می گردد.

ریخته گری گریز از مرکز (Centrifugal Casting) که به ریخته گری سانتریفیوژ نیز شهرت دارد، نوعی فرایند ریخته گری است که از نیروی گریز از مرکز برای پرتاب فلز مذاب به دیواره قالب استفاده می کند. این متد برا ریخته گری قطعاتی که دارای محور تقارن هستند، مناسب می باشد.

با متد ریخته گری گریز از مرکز می توان، انواع قطعات استوانه ای شکل تو خالی، لوله ها، سیلندرهای توخالی، بوش ها، یاتاقان ها، سیلندرها و مواردی از این دست را تولید نمود.

بیشترین کاربرد قطعات ریخته گری شده با روش گریز از مرکز در صنایع آهن و فولاد، صنعت نفت، صنایع شیمیایی، صنایع نظامی و تولید ماشین آلات کاغذسازی است. در ابتدا چدن خاکستری جداره نازک، چدن نشکن و برنج، فلزات مورد استفاده در این روش از ریخته گری بودند؛ اما هم اکنون با پیشرفت تجهیزات ریخته گری می توان، انواع قطعات فلزی را با این فرایند تولید کرد.

طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز جهت اخذ مجوز و وام

راه اندازی یک واحد صنعتی ریخته گری گریز از مرکز، مانند تمام واحدهای ریخته گری، مستلزم اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن است. در این میان، طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز از مدارکی است که در پروسه اخذ مجوز، ارائه آن به مراجع صدور مجوز ضروری است.

بیزینس پلن ریخته گری گریز از مرکز، وظیفه ارائه اطلاعات روز و داده های واقعی طرح و اثبات توجیه پذیری طرح را نزد سازمان های ذیربط برعهده دارد.

سرمایه گذاران می توانند، پس از اخذ جواز تاسیس به بانک معرفی شده توسط وزارت صنایع و معادن برای اخذ تسهیلات کم بهره مراجعه نمایند. بانک در صورتی با درخواست وام موافقت می نماید که طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز توسط متقاضی به بانک ارائه گردد. طرح توجیهی باید با الزامات و دستورالعمل های بانک و توسط نرم افزار کامفار تهیه شود.

طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز چه هدفی را دنبال می کند؟

راه اندازی واحد ریخته گری گریز از مرکز، چالش ها و ابهاماتی را پیش روی سرمایه گذاران قرار می دهد. یکی از مهم ترین اهداف طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز، رفع ابهامات موجود و ارائه استراتژی های صحیح سرمایه گذاری است.

گزارش ها، جداول و نمودارهای طرح توجیهی می توانند، به زبانی ساده، اطلاعات مهم طرح را در اختیار سرمایه گذار قرار دهند. این اطلاعات در سه گروه کلی دانش فنی، شاخص های مالی و مطالعات بازار در طرح توجیهی طبقه بندی می گردند.

ریخته گری سانتریفیوژ - طرح فنی

آیا راه اندازی واحد ریخته گری گریز از مرکز هوشمندانه به نظر می رسد؟

به اعتقاد کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز، ورود به این عرصه هوشمندانه و منطقی است. قطعات تولید شده به روش ریخته گری گریز از مرکز دارای اهمیتی استراتژیک هستند زیرا در بخش های مهمی مانند خطوط لوله نفت، صنایع فولاد و فلزات و همچنین صنایع نظامی استفاده می شوند.

ریخته گری گریز از مرکز تقریبا برای تمامی فلزات و آلیاژها به جز فولاد پرکربن کاربرد دارد. ریخته گری گریز از مرکز، روشی انعطاف پذیر و اقتصادی برای تولید قطعات گوناگون با دقت بالا است و هزینه ماشین کاری قطعات در این روش کمتر از سایر روش ها است زیرا قطعات، بدون نقص و دقیق تولید می گردند.

با وجود ذخایر غنی از فولاد و آلیاژهای گوناگون در کشور و تقاضای بالایی که برای لوله ها، غلطک ها و سیلندرها در صنایع مختلف وجود دارد، سرمایه گذاری در این حوزه سودآور خواهد بود.

سرمایه لازم برای احداث واحد ریخته گری گریز از مرکز

احداث واحد ریخته گری گریز از مرکز مستلزم خریداری ماشین آلات ریخته گری سانتریفیوژ، ابزارهای ریخته گری و تامین زیرساخت های طرح است. گفتنی است، فرایند ریخته گری گریز از مرکز به دو دسته افقی و عمودی دسته بندی می گردد که هر کدام، ماشین گریز از مرکز خاص خود را می طلبند. ماشین ریخته گری گریز از مرکز نوع افقی، حول محور افقی و نوع عمودی، حول محور عمودی می چرخد.

خریداری مواد اولیه شامل انواع فولادهای کم آلیاژ، فولادهای زنگ نزن، چدن کروم دار، آلیاژهای نیکل، آلیاژهای مس، آلیاژهای آلومینیوم و مواد مصرفی برای ساخت قالب موقت ماسه ای نیازمند بودجه ای است که تحت عنوان سرمایه درگردش معرفی می گردد.

نگارندگان طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز، میزان سرمایه را با توجه به ارزش روز ماشین آلات مورد نیاز و قیمت روز مواد اولیه محاسبه می نمایند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی ریخته گری قطعات فولادی ⭐️ بررسی تخصصی هزینه ها

برآورد هزینه ها توسط طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز

راه اندازی واحد ریخته گری گریز از مرکز نیازمند هزینه های گوناگونی است. برخی از هزینه ها، قبل از عملیاتی شدن طرح ظاهر می شوند. هزینه زمین، هزینه ساختمان و سوله سازی، هزینه های قبل از بهره برداری از جمله هزینه های اولیه طرح هستند.

تعدادی از هزینه ها نیز هزینه های اجرایی طرح بوده و پس از بهره برداری از طرح به وجود می آیند. هزینه نیروی انسانی، هزینه سوخت مصرفی و حامل های انرژی، هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و هزینه استهلاک تجهیزات از جمله هزینه های اجرایی طرح می باشند.

کارشناسان برای براورد هزینه ها در طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز، تمامی هزینه ها را لیست کرده و با ارقام روز مشخص می کنند.

بخش های مختلف ریخته گری گریز از مرکز - طرح فنی

تخمین میزان سود پروژه

ریخته گری گریز از مرکز برای تولید انبوه قطعات و اجزای استوانه ای شکل، بهترین و اقتصادی ترین روش است. در این روش، امکان ریخته گری قطعات با وزن بالا نیز موجود است. اکثر لوله های فلزی و آلیاژی و قطعات دارای محور تقارن با این متد تولید می گردند، بنابراین احداث واحد ریخته گری گریز از مرکز از مشاغل سودآور و پربازده است.

میزان سود این طرح به ظرفیت تولید واحد ریخته گری، نوع محصولات تولیدی، ارتباط موثر با بازارهای هدف و استهلاک تجهیزات بستگی دارد. میزان دقیق سود دهی پروژه توسط کارشناسان در طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز به صورت تخصصی و نرم افزاری محاسبه می گردد.

مراحل فرایند ریخته گری سانتریفیوژ

طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز علاوه بر برآوردهای مالی و اقتصادی طرح، ارائه دهنده دانش فنی و عملیاتی پروژه بوده و فرایند ریخته گری سانتریفیوژ را نیز شرح می دهد. در این فرایند از ماشین ریخته گری گریز از مرکز استفاده می شود که شامل اجزایی چون بدنه، گیربکس، موتور، غلطک، قیف ذوب ریز و قالب موقت یا قالب دائم است.

گام اول در این فرایند، آماده سازی قالب است که ممکن است، به صورت ماسه ای و یا فلزی باشد. سپس، فلز یا آلیاژهای مورد نظر را در کوره ریخته و ذوب می کنند. ماشین ریخته گری متشکل از یک موتور است که  قالب استوانه ای را دور محور تقارن به چرخش درمی آورد.

با حرکت قالب، مواد مذابی که در ماشین ریخته شده اند با نیروی گریز از مرکز به سمت دیواره قالب پرتاب می شوند. ماشین ریخته گری شامل یک سیستم خنک کننده است که با گردش آب باعث انجماد قطعه ریخته گری می گردد. در نهایت قطعه ریخته گری را از قالب جداسازی کرده و تحت عملیات ماشین کاری قرار می دهند.

معرفی ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز

برخی از مهم ترین تجهیزاتی که در طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز معرفی می شوند، عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • ماشین ریخته گری سانتریفیوژ
 • ابزارهای ذوب ریزی
 • کوره القایی
 • کوره قوس الکتریکی
 • کوره قوس خلاء
 • حوضچه بارریز
 • قالب ها
 • دستگاه برش
 • دریل
 • دستگاه تراش

[/tie_list]

مراحل تولید قطعات از طریق ریخته گری گریز از مرکز - طرح فنی

مزایای ریخته گری گریز از مرکز

[tie_list type=”checklist”]

 • قابلیت ریخته گری فلزات با ترکیبات مختلف آلیاژی
 • امکان تولید قطعات مخصوص با ویژگی های درخواستی مشتری
 • انعطاف پذیری ابعادی برای قطعات تولیدی
 • ایجاد راهگاه برای ریخته گری و حذف هزینه ماهیچه گذاری
 • تولید قطعات با خواص مکانیکی بهبود یافته و مقاومت بالا در برابر خوردگی

[/tie_list]

بررسی توجیه پذیری اقتصادی طرح

مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی ریخته گری گریز از مرکز، نشان دهنده توجیه پذیر بودن این طرح از لحاظ اقتصادی است. غلطک های مخصوص آسیاب و نورد فلزات، خطوط لوله نفت، لوله های اسکله های نفتی، سیلندرهای هیدرولیک، خطوط لوله حمل و نقل مواد ساینده و بسیاری از قطعات مهم دیگر به روش ریخته گری گریز از مرکز تولید می گردند.

ضمن این که با توجه به در دسترس بودن انواع فلزات و آلیاژهای آنها در ایران، مشکلی از لحاظ تامین مواد اولیه برای تولید قطعات نیز وجود ندارد.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی ریخته گری گریز از مرکز

طرح توجیهی اختصاصی، گزارشی انحصاری از هر طرح اقتصادی است که توسط متخصصین سایت طرح فنی با 25 سال سابقه درخشان در زمینه سرمایه گذاری، اداری و بانکی تهیه می شود. بیزینس پلن ریخته گری گریز از مرکز حاوی تمامی جزئیات پروژه بوده و با اطلاعات به روز نگارش می گردد.

طرح توجیهی اختصاصی همراه با پنج ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان در اختیار شما سرمایه گذار عزیز قرار می گیرد.

جلسه آنلاین به درخواست سرمایه گذار و با هدف ارائه اطلاعات اداری و بانکی طرح و پاسخ به سوالاتی مانند مراحل اداری اخذ مجوز، مراحل اخذ وام، رفع ابهام در خصوص وثایق و ضمانت نامه های بانکی و … تشکیل می گردد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب