سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد چابهار

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار، گزارشی است که امکان پذیر بودن و توجیه پذیری طرح را از ابعاد مختلف از قبیل فنی، مالی و بازار مورد بررسی قرار می دهد. گزارش فوق توسط کارشناسان سایت طرح فنی جهت ایده های سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار تنظیم می گردد. منطقه آزاد چابهار از مناطق آزاد تجاری صنعتی است که در جنوب شرقی کشور قرار گرفته است. این منطقه در اوایل سال 1370 در شهر بندری چابهار راه اندازی گردید.

منطقه آزاد چابهار تنها منطقه آزاد در ایران است که به اقیانوس ها دسترسی مستقیم دارد. این منطقه از طریق دریای عمان به اقیانوس هند مرتبط می شود. از این رو منطقه آزاد چابهار از اهمیت ترانزیتی و تجاری ویژه ای برخوردار است.

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار، ارائه دهنده اطلاعات، استراتژی ها و رویکردهای مناسب برای سرمایه گذارانی است که قصد فعالیت اقتصادی در این منطقه را دارند. افزون بر آن طرح توجیهی از مدارک ضروری برای اخذ مجوز فعالیت اقتصادی از سازمان منطقه آزاد چابهار می باشد.

موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار در منتهی الیه جنوب شرقی کشور در استان سیستان و بلوچستان و در مجاورت دریای عمان قرار دارد. مساحت منطقه آزاد چابهار در ابتدای راه اندازی حدود 14 هزار هکتار بود و این منطقه در شرق خلیج چابهار راه اندازی گردید.

گفتنی است، در سال 1398، محدوده ای به مساحت 67 هزار هکتار که شامل شهر چابهار و بندر های شهید کلانتری و شهید بهشتی بودند، به منطقه آزاد چابهار افزوده شد. شهرستان چابهار دارای مساحت 9739 کیلومتر مربع است و دارای 135 کیلومتر مرز خشکی با کشورهای همسایه شرقی و 115 کیلومتر مرز دریایی می باشد.

مناطق گردشگری و جغرافیایی در منطقه آزاد چابهار - طرح فنی

بخش های موجود در منطقه آزاد چابهار

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار جهت قلمرو سنجی دقیق کسب و کارها، منطقه آزاد چابهار را به قطعات زیر تقسیم بندی کرده است:

  • بخش مسکونی
  • بخش سوله ها، انبارها و کارگاه های تولیدی
  • پروژه های بزرگ ملی (مجتمع فولاد، مجتمع پتروشیمی مکران و …)
  • شهرک های صنعتی (شهرک انرژی های پاک، شهرک صنایع خودرو، شهرک صنایع غذایی، شهرک شیلات و …)
  • اسکله بارگیری و تخلیه بار (اسکله شهید کلانتری و اسکله خاتم الانبیا یا شهید بهشتی)

آب و هوای منطقه آزاد چابهار    

چابهار به دلیل نزدیکی به اقیانوس هند، در مجاورت جبهه های هوای شبه قاره هند و استوایی قرار دارد. آب و هوای منطقه آزاد چابهار، گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی می باشد. چابهار، گرمترین منطقه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی در طول تابستان است.

رطوبت منطقه آزاد چابهار در تمام فصول سال بین 60 تا 70 درصد متغیر است. دمای هوا در این منطقه، تغییرات چندان زیادی را در طول سال تجربه نمی کند. از این رو چابهار از لحاظ دمایی و رطوبتی معتدل است.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ارس ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

موقعیت مواصلاتی منطقه آزاد چابهار

مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار، نشان دهنده موقعیت استثنایی این منطقه در دنیا است. چابهار در مسیر مواصلاتی ترانزیت کالا از آسیای میانه به سایر کشورهای دنیا قرار دارد.

جالب است بدانید، حدود نیمی از حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کالا در دنیا از طریق سه مسیر مواصلاتی در خاور دور انجام می گردد که دو مسیر از آنها از ایران عبور می کنند. چابهار در جنوبی ترین مسیر ترانزیت کالا از شرق به غرب قرار دارد. این مسیر از چین آغاز شده و وارد آسیای جنوب شرقی می شود، سپس بعد از عبور از هند به بندر چابهار می رسد.

چابهار از شرق به پاکستان، از شمال به افغانستان و از جنوب به اقیانوس هند مرتبط است. چابهار نزدیک ترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه چون افغانستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان به آبهای آزاد می باشد. این دسترسی از طریق راه های زمینی با چابهار صورت می گیرد.

بنادر حمل و نقل در منطقه آزاد چابهار - طرح فنی

امکانات منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار دارای امکانات و تجهیزات کافی برای بارگیری، انبار و ترانزیت کالا است. مجموع ظرفیت اسکله های شهید کلانتری و شهید بهشتی حدودا 70 هزار تن می باشد. این بنادر دارای تجهیزات مکانیزه برای بارگیری و کرانه های مطلوب برای سوختگیری کشتی های غول پیکر هستند.

تجهیزات انبارداری مجهز از امکانات منطقه آزاد چابهار می باشد. منطقه آزاد چابهار مجهز به انبارهای بزرگ مسقف و همچنین سردخانه 5 هزار تنی برای انبار محصولات و کالاها است. امکان دسترسی هوایی به منطقه آزاد چابهار نیز وجود دارد.

فرودگاه بین المللی کنارک در شهرستان کنارک واقع شده و میزبان پروازهای داخلی و خارجی به چابهار است. توسعه خطوط حمل و نقل ریلی و اتصال چابهار به راه آهن سراسری کشور از برنامه های توسعه منطقه آزاد چابهار می باشد. ضمن این که بیش از 10 مرکز آموزش عالی و دانشگاه در چابهار قرار دارند.

مزیت های استراتژیکی سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار

کارشناسان در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار، سرمایه گذاری در این منطقه را از فرصت های استثنایی برشمرده اند. منطقه آزاد چابهار برای راه اندازی کسب و کارهای تجاری و تولیدی، بهترین منطقه است، چرا که نزدیک به بازار کشورهای آسیای میانه و همچنین جنوب آسیا می باشد. کشورهای پر جمعیت آسیای میانی و آسیای جنوبی می توانند، بازار هدف پرسودی را برای کسب و کارهای فعال در منطقه آزاد چابهار فراهم آورند.

ترانزیت از طریق منطقه آزاد چابهار، کم هزینه تر است زیرا به دلیل اتصال منطقه آزاد چابهار به خشکی، هزینه های تخلیه و بارگیری کمتر از منطقه های آزاد قشم و کیش می باشد. افزون بر کم هزینه بودن، ترانزیت دریایی از طریق منطقه آزاد چابهار، مطمئن تر و آسان تر است زیرا از منطقه شلوغ و پرازدحام خلیج فارس فاصله دارد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد کیش ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

مزیت های اختصاصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار دارای آب و هوایی معتدل و بهاری است. از این رو سرمایه گذاری در این منطقه می تواند، جذاب تر از سایر مناطق کشور باشد. افزون بر آرامش و آب و هوای خوب منطقه، سرمایه گذاری در این منطقه مزایای اختصاصی دیگری در پی دارد.

کسب و کارهای تجاری می توانند، چابهار را به عنوان مرکز فعالیت خود کنند. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار، این منطقه را برای طرح های تجاری و بازرگانی پیشنهاد می دهد. سازمان منطقه آزاد چابهار، تسهیلات و تخفیفاتی را جهت هزینه های انبارداری و تجهیزات بندری برای کانتینرهای ورودی با شناور در نظر گرفته است.

حمل کالا از مبداء در منطقه آزاد چابهار دارای تخفیف به میزان 10 درصد از ارزش سیف کالا است. راه اندازی مراکز نمایندگی و خدمات پس از فروش در منطقه آزاد چابهار نیز از تخفیف 10 درصدی ارزش سیف کالا برخوردار خواهد بود.

سواحل گردشگری در منطقه آزاد چابهار - طرح فنی

سرمایه گذاری صنعتی در منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذارانی که می خواهند، در زمینه صنعتی فعالیت کنند، نیز گزینه مناسبی است زیرا شهرک های صنعتی متعددی در این منطقه احداث شده اند.

ضمن این که نزدیکی به منابع انرژی موجود در خلیج فارس، دسترسی به سوخت های فسیلی، مواد معدنی و مصالح ساختمانی، ظرفیت خوبی را برای کسب و کارهای صنعتی ایجاد کرده است. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار، قابل نگارش برای تمامی طرح ها و کسب و کارهای صنعتی می باشد.

مزیت های قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار

افزون بر مزایای اختصاصی و استراتژیکی، سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار شامل مزایای قانونی است. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار مطابق بر قانون مناطق آزاد و مزایای قانونی سرمایه گذاری در این مناطق نوشته می شود. برخی از مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار عبارتند از:

  • امکان تملک سهام 100 درصدی توسط شرکت های خارجی
  • معافیت مالیات بر درآمد 20 ساله برای تمامی کسب و کارهای اقتصادی
  • معافیت گمرکی برای صدور محصولات تولید شده در منطقه آزاد چابهار به میزان ارزش افزوده در استفاده از مواد اولیه داخلی
  • تخفیف به میزان 25 درصد ارزش سیف کالا برای هزینه گشایش اعتبار اسنادی در بانک های منطقه آزاد چابهار
  • امکان انتقال 100 درصدی سود و سرمایه خارجی به خارج از کشور

 هدف از نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار علاوه بر این که ارائه دهنده روش ها و استراتژی های اصولی سرمایه گذاری به کارآفرینان است، از مستندات ضروری برای اخذ مجوز می باشد. سازمان منطقه آزاد چابهار برای صدور مجوز فعالیت اقتصادی از سرمایه گذار، طرح توجیهی تقاضا می کند.

طرح توجیهی باید دارای فرمت استاندارد و سرفصل های درخواستی سازمان فوق بوده و اطلاعات واقعی کسب و کار را بازتاب دهد. پس از بررسی طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار در صورت منطقی بودن پروژه، مجوزهای مربوطه برای کسب و کار از طرف سازمان فوق صادر خواهد شد.

سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار

همانطور که می دانید، قوانین حاکم بر مناطق آزاد در خصوص سرمایه گذاری با سایر مناطق کشور تفاوت دارد و این موضوع باید در نگارش طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته شود. نویسندگان طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار در سایت طرح فنی علاوه بر دانش بالا و تجربه 25 ساله در امور سرمایه گذاری، دارای اشراف کامل بر قوانین حاکم بر مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد چابهار هستند.

باید اضافه کنیم، سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد چابهار در سایت طرح فنی دارای امتیازات ویژه ای است. این امتیازات شامل 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان در خصوص مسائل اداری و بانکی پیرامون طرح هستند که برای حمایت هر چه بیشتر ما از سرمایه گذاران در نظر گرفته شده اند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 4.9 ( 3 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب