طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری ⭐️ سال 1401 (بررسی تخصصی)

طرح توجیهی مرکز درمان ناباوری - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری گزارشی مکتوب از مطالعات و تحقیقات مربوط به این کسب و کار است که توسط مهندسین سایت طرح فنی تهیه می شود. مرکز ناباروری مرکزی است که در آن تشخیص علت ناباروری و  مشاوره و درمان ناباروری انجام می گردد.

در مرکز ناباروری مشکلاتی چون واریکوسل، آندومتریوز و دیگر عللی که منجر به نازایی می شود، شناسایی می گردد. سپس بسته به نوع مشکل، اقدامات درمانی مناسب در دستور کار قرار می گیرد.

مراکز ناباروری مجهز به تجهیزات خاص آزمایشگاهی و سونوگرافی برای تشخیص مشکلات مردانه و زنانه ناباروری هستند. درمان ناباروری در این مراکز به روش دارویی، جراحی یا کمکی انجام می گردد.

خدمات متداول شامل لقاح خارج از رحم (IVF)، IUI، میکرواینجکشن، لاپاراسکوپی، انتقال جنین به لوله رحم (TEF)، فریز تخمک و … می باشند.  در عصر حاضر روز به روز به تعداد افرادی که دچار ناباروری هستند، افزوده می شود، بنابراین تاسیس مرکز ناباروری سرمایه گذاری آینده دار و سوددهی خواهد بود.

ضرورت تهیه طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری

طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری طرحی کامل، جامع و با جزئیات است که برای ارائه به سازمان ها و بانک ها نگارش می شود. طرح توجیهی نقش کلیدی در اخذ مجوز تاسیس مرکز درمان ناباروری دارد و وظیفه اش، اثبات توجیه پذیری طرح به نهاد مربوطه است.

از آن جا که تاسیس یک مرکز ناباروری سرمایه بزرگی نیاز دارد، سرمایه گذاران سعی دارند، بخشی از بودجه را از طریق تسهیلات تامین کنند. اما دقت داشته باشید که اعطای تسهیلات به کارآفرینان تنها با ارائه طرح توجیهی تهیه شده با نرم افزار کامفار به بانک امکان پذیر است.

طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری علاوه بر این که برای اخذ مجوز و وام الزامی است، نقش مرجع را نیز برای کارآفرینان ایفا می کند. سرمایه گذاران با استفاده از طرح توجیهی با برآوردهای مالی طرح، اطلاعات فنی و عملیاتی طرح و مطالعات بازار آشنا می شوند.

سرمایه اولیه برای تاسیس مرکز درمان ناباروری

یک مرکز درمان ناباروری دارای بخش هایی چون کلینیک نازایی، آزمایشگاه هورمون شناسی، آزمایشگاه آندرولوژی، اتاق های جراحی و … می باشد. هر کدام از این بخش ها باید با لوازم و دستگاه های تخصصی تجهیز شوند.

بنابراین بخش بزرگی از سرمایه اولیه برای خریداری تجهیزات پزشکی صرف می گردد. در ضمن باید برای تجهیزات برق اضطراری، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و مابقی زیرساخت ها نیز بودجه ای در نظر گرفته شود.

میزان سرمایه اولیه در طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری با توجه به ظرفیت بیمار، تعداد بخش ها، محل مرکز درمان ناباروری و نوع خدمات ارائه شده مشخص می گردد.

هزینه راه اندازی مرکز درمان ناباروری

هزینه های مرکز درمان ناباروری شامل هزینه ساختمان، هزینه حقوق پرسنل، هزینه های اداری و عمومی، هزینه سرویس و نگهداری تجهیزات پزشکی و .. می باشند.

مراکز ناباروری طبق آیین نامه برای تاسیس باید حداقل از یک نفر متخصص زنان و زایمان، یک نفر متخصص آزمایشگاه ART و یک نفر متخصص آزمایشگاه بالینی تشکیل شده باشند. با بهره برداری از مرکز، تعداد پرسنل به مراتب بیشتر بوده و هزینه نیروی انسانی افزوده خواهد شد.

نگارندگان بیزینس پلن مرکز درمان ناباروری برای محاسبه هزینه ها، اطلاعات وسیعی را جمع آوری کرده و هزینه ها را با داده های روز محاسبه می کنند.

مرکز درمان ناباوری - طرح فنی

تخمین سود مرکز درمان ناباروری

سود مرکز درمان ناباروری به عوامل گوناگونی چون تعداد بیماران مراجعه کننده، حجم و نوع خدمات ارائه شده بستگی دارد. به طور کلی آمارها نشان می دهند، از هر 5 زوج ایرانی یک زوج دچار ناباروری است، بنابراین مراکز درمان ناباروری بازدهی بسیار عالی دارند.

در ضمن تاسیس مرکز درمان ناباروری در مناطقی از کشور که کمبود چنین مراکزی وجود دارد، سودآوری بالاتری خواهد داشت.

به طور کلی طبق مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری، نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری با ظرفیت 3000 بیمار در سال، 89 درصد برآورد شده است که رقم فوق العاده ای می باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای احداث کلینیک

طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری علاوه بر برآوردهای مالی، اطلاعات عملیاتی و تجهیزات مورد نیاز را نیز معین می کند.

تجهیزات مورد نیاز در مراکز درمان ناباروری عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • دستگاه سونوگرافی
 • دستگاه کرایو
 • مانیتور جنین
 • دستگاه سانتریفیوژ
 • انکباتور
 • تخت های بیمار و تخت جراحی
 • دستگاه بیهوشی
 • دستگاه ساکشن
 • ست لاپاراسکوپی
 • دستگاه فریزینگ جنین
 • انواع میکروسکوپ

[/tie_list]

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی کیت های آزمایشگاهی ⭐️ (کیت تشخیص طبی)

بررسی توجیه پذیری اقتصادی

طبق آمارها حدود 20 درصد زوج ها مشکل ناباروری دارند. با این وجود تعداد مراکز درمان ناباروری در مناطق مختلف کشور به اندازه کافی نیست و عموما زوج های نابارور برای درمان خود به خارج از محل زندگی و استان خود مراجعه می کنند.

در حال حاضر با توجه به سیاست هایی که دولت برای افزایش جمعیت در نظر گرفته است، مراکز درمان ناباروری اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند.

این مراکز با مشاوره درمان، لاپاراسکوپی تشخیصی علل نازایی، هیستروسکوپی و انواع روش های تلقیح جنین توانسته اند، میزان باروری را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش دهند. با تحلیل وضعیت تقاضا و تعداد زوج های نابارور در کشور می توان، نتیجه گرفت، تاسیس مرکز درمان ناباروری توجیه پذیر است.

احداث مرکز درمان ناباوری - طرح فنی

مشکلات و معضلات مرکز درمان ناباروری

تاسیس مرکز درمان ناباروری علاوه بر اشتغال زایی بسیار عالی و کمک به ناباروری زوجین، بازدهی و سودآوری بالایی دارد. اما بهتر است بدانید، راه اندازی مرکز درمان ناباروری نیازمند سرمایه بزرگی است. اکثریت دستگاه ها و تجهیزات پزشکی خارجی بوده و تهیه آنها بودجه بالایی را می طلبد.

ضمن این که بسیاری از خدمات درمان ناباروری متاسفانه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی نیستند. در نتیجه درصدی از زوج ها توان مراجعه به مراکز درمان ناباروری و پیگیری درمان خود را ندارند.

شایان ذکر است، بسیاری از کارآفرینان طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری را مبنای تصمیم گیری های اقتصادی و استراتژی های خود قرار داده و به نتایج بسیار مثبتی دست پیدا کرده اند.

سفارش طرح توجیهی مرکز درمان ناباروری

از آن جا که هر مرکز درمان ناباروری دارای مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد است، سفارش طرح توجیهی اختصاصی سودمند خواهد بود.

متخصصین سایت طرح فنی، بیزینس پلن مرکز درمان ناباروری را با رعایت تمامی جزئیات برای دریافت وام و مجوز نگارش می کنند. در این راستا هدیه سایت طرح فنی به شما 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح خواهد بود.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب