طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو، نوشتاری ضروری برای تمامی کسب و کارهایی است که در منطقه آزاد ماکو راه اندازی می شوند. طرح توجیهی، گزارشی از حال و آینده پروژه بوده و اطلاعات فنی، مالی و بازار طرح را ارائه می دهد. مرز بازرگان و ماکو از سالیان دور، دروازه ارتباطات تجاری ایران و قاره اروپا بوده است. این منطقه در شمال غربی ایران و در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

منطقه آزاد ماکو در سال 1389 با هدف گسترش تعاملات تجاری ایران و اروپا، توسعه اقتصادی منطقه و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی راه اندازی گردید. داشتن کیلومترها مرز زمینی از مزایای منطقه آزاد ماکو است که موجب برتری این منطقه برای سرمایه گذاری شده است.

هدف از نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو، ارائه اطلاعات ارزشمند کسب و کار به سرمایه گذاران و همچنین ارائه آن به سازمان منطقه آزاد ماکو جهت اخذ مجوز فعالیت های اقتصادی می باشد.

موقعیت جغرافیایی و مساحت منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو در منتهی الیه شمال غربی کشور قرار گرفته و متشکل از شهرستان های ماکو، پلدشت، شوط و گمرک های بازرگان و پلدشت می باشد. این منطقه دارای 140 کیلومتر مرز زمینی با کشور آذربایجان (جمهوری خودمختار نخجوان) و 130 کیلومتر مرز زمینی با کشور ترکیه است.

وسعت منطقه آزاد ماکو بالغ بر 420 هزار هکتار است و 75 درصد از مساحت کل منطقه های آزاد کشور را در بر می گیرد. این منطقه شامل 3 شهرستان، 6 شهر و 261 روستا است و 193 هزار نفر جمعیت دارد.

منطقه آزاد ماکو در مجاورت ارمنستان و قفقاز بوده و در نزدیکی گلوگاه اتصال اروپا و آسیا می باشد. فاصله کم منطقه آزاد ماکو از بنادر مرسین در دریای مدیترانه و ترابوزون در دریایی سیاه نیز موقعیت خاصی را برای ترانزیت کالا از آسیای میانه به اروپا ایجاد کرده است.

بخش صنایع تولیدی در سازمان منطقه آزاد ماکو - طرح فنی

اقلیم و آب و هوای منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو در نوار شمال غربی کشور واقع شده و دارای آب و هوایی چهار فصل و نسبتا خنک است. این منطقه از مناطق کوهستانی کشور محسوب شده و از طبیعتی بکر بهره مند است. منطقه آزاد ماکو عمدتا تحت تاثیر جریان های مرطوب دریایی مدیترانه و اقیانوس اطلس است که باعث توده هوای سرد در فصل زمستان می شود.

در سایر فصول، دمای منطقه آزاد ماکو، مطبوع و دلنشین است. وجود آبشارها، مراتع، ارتفاعات، جنگل ها و اکوسیستم ویژه، موجب جذب توریست و گردشگران بسیاری به این منطقه می گردد.

امکانات منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو علاوه بر این که دارای اهمیت تاریخی، فرهنگی، لجستیکی، تجاری، صنعتی و ترانزیتی است، از امکانات زیربنایی مناسب برای شروع سرمایه گذاری برخوردار است. راه های دسترسی به منطقه آزاد ماکو شامل راه های زمینی و هوایی هستند که 60 کیلومتر از راه های زمینی منطقه به صورت بزرگراه می باشند. منطقه آزاد ماکو دارای فرودگاه بین المللی برای حمل و نقل هوایی است.

افزون بر آن پایانه های صادراتی و لجستیکی مجهز نیز در مرز بازرگان و پلدشت قرار دارند. به واسطه این پایانه ها ارتباط با بازارهای آسیای میانه و اروپا امکان پذیر می گردد. منطقه آزاد ماکو از جمله مناطق آزاد است که دارای نمایشگاه بین المللی است.

به واسطه امکاناتی که در این منطقه وجود دارد و مزایای آن، سرمایه گذاری های مختلفی در آن صورت گرفته و می گیرد. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو به صورت تخصصی برای تمامی کسب و کارهای فعال در منطقه آزاد ماکو تهیه می گردد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ارس ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

مزایای اختصاصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو

مزایای منحصر به فرد منطقه آزاد ماکو منجر به بازدهی بالای سرمایه گذاری در این منطقه شده است. در این راستا مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو نیز نشان دهنده سودآوری سرمایه گذاری در منطقه است. برخی از مزایای اختصاصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو عبارتند از:

 • بزرگترین گمرک زمینی کشور یعنی گمرک بازرگان در منطقه آزاد ماکو قرار دارد.
 • بخش بزرگی از رودخانه مرزی ارس در منطقه آزاد ماکو قرار گرفته است.
 • اراضی وسیع و حاصلخیز فراوان در این منطقه، زمینه را برای زراعت، باغداری، دامپروری و شیلات فراهم آورده است.
 • جاذبه های تاریخی، فرهنگی و تاریخی بسیاری چون قره کلیسا، کلیسای زور زور، کاخ باغچه چوق، شهر اورارتوها، آبشارها و … در منطقه آزاد ماکو قرار دارند.
 • منطقه آزاد ماکو شامل چند شهرک صنعتی برای فعالیت های تولیدی و صنعتی است.
 • در دسترس بودن منابع انرژی (رودخانه های پرآب و نیروگاه برق) از مزایای منطقه آزاد ماکو است.
 • به واسطه جمعیت بالای 100 هزار نفری ساکن منطقه، نیروی کار ارزان برای فعالیت های اقتصادی وجود دارد.

معادن موجود در منطقه آزاد ماکو - طرح فنی

مزایای قانونی و مالیاتی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو

فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد ماکو شامل برخی معافیت های مالیاتی، گمرکی و مزایای قانونی است. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو برای آن دسته از سرمایه گذاران که قصد دارند، پایه های کسب و کار خود را در این منطقه بنا کنند، نوشته می شود. نگارش طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد ماکو با توجه به مزایای قانونی منطقه آزاد انجام می گردد. مهم ترین مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو عبارتند از:

 • معافیت مالیاتی به مدت 20 سال از تاریخ بهره برداری برای تمامی کسب و کارها
 • معافیت گمرکی و سود بازرگانی واردات مواد اولیه و ماشین آلات برای کسب و کارهای موجود در منطقه
 • امکان ثبت و راه اندازی شرکت با مالکیت سهام 100 درصد خارجی
 • عدم نیاز به روادید برای ورود و خروج اتباع خارجی
 • امکان واگذاری زمین به سرمایه گذاران داخلی و اجاره زمین به سرمایه گذاران خارجی
 • تضمین حمایت کامل از سرمایه های خارجی توسط دولت
 • تسهیلات ویژه برای مالیات ارزش افزوده طبق قانون مناطق آزاد

محورهای کسب و کار فعال در منطقه آزاد ماکو

مزایای اختصاصی و منحصر به فرد منطقه و همچنین مزایای قانونی باعث تمایل بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی به سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو شده است. ایده ها و طرح های اقتصادی بسیاری در حوزه های گوناگون برای سرمایه گذاری در این منطقه مطرح می گردد.

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو برای ایده ها و طرح ها تنظیم شده و به شما می گوید، ایده شما اجرایی است یا خیر. محورهای کسب و کار در منطقه آزاد ماکو را می توان به صورت زیر طبقه بندی نمود:

 • ترانزیت و حمل و نقل: بیش از 700 شرکت حمل و نقل داخلی و بین المللی در منطقه آزاد ماکو فعالیت می کنند.
 • کشاورزی، دامپروری و شیلات: حدود 94 هزار هکتار اراضی قابل کشت و 6 رودخانه پرآب در منطقه آزاد ماکو قرار دارند.
 • صنعت: تعداد 6 شهرک صنعتی در منطقه آزاد ماکو وجود داشته و انواع کسب و کارهای صنعتی در آن ها فعالیت می کنند.
 • معدن و صنایع معدنی: ذخایر غنی از معادن سنگ های تزئینی و نما، مس، آهن، سیلیس و … در منطقه آزاد ماکو وجود دارد.
 • گردشگری: جاذبه های تاریخی فراوان، چشمه های آب گرم، چشم اندازهای کوهستانی، غارها، آبشارها و … رونق خوبی را برای صنعت گردشگری در این منطقه ایجاد نموده اند.
پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

ضرورت تنظیم طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو

سرمایه گذاران برای راه اندازی کسب و کار در منطقه آزاد ماکو نیازمند اخذ مجوز از سازمان منطقه آزاد ماکو هستند. بدین منظور باید تقاضانامه کتبی خود را به همراه مدارک به سازمان مربوطه ارائه دهند. مدارک مورد نیاز شامل مدارک هویتی، مدارک اثبات توانمندی حرفه ای و مالی، کاربری ثنا و طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو هستند.

سازمان منطقه آزاد ماکو پس از بررسی و تایید مدارک و طرح توجیهی، با طرح شما موافقت کرده و مجوز فعالیت اقتصادی را صادر خواهد کرد. سپس مراحل واگذاری زمین به متقاضی انجام می گردد. متقاضی موظف است، پس از شروع عملیات ساخت، پیشرفت فیزیکی طرح را به سازمان گزارش دهد. در نهایت بعد از اتمام عملیات، پروانه بهره برداری برای واحد مورد نظر صادر خواهد شد.

پایانه باربری منطقه آزاد ماکو - طرح فنی

بخش های موجود در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو، گزارشی مفصل و جامع از اطلاعات ریز و درشت پروژه است. این گزارش، ارائه دهنده اطلاعات فنی و عملیاتی پروژه، برآورد شاخص های مالی طرح و مطالعات بازار پروژه می باشد.

اطلاعات فنی شامل قلمرو سنجی طرح، مواد اولیه مورد نیاز، زیرساخت ها، فرایند تولید محصول یا ارائه خدمات، عملیات ساختمانی و مواردی از این دست هستند.

بخش مالی و اقتصادی طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو به محاسبات سرمایه اولیه، هزینه ها، سود و شاخص های مالی می پردازد. تحقیقات بازار نیز شامل مطالعه پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در منطقه آزاد ماکو، بررسی رقبا، بررسی وضعیت عرضه و تقاضا و … است.

نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو را به چه کسانی بسپاریم؟

نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو، کاری تخصصی و پیچیده است و باید توسط طرح توجیهی نویسان با تجربه انجام گردد زیرا قوانین حاکم بر مناطق آزاد با سایر مناطق کشور متفاوت بوده و نگارنده باید از چند و چون آن اطلاع کافی داشته باشد.

کارشناسان زبده و توانمند سایت طرح فنی از تجربه ای 25 ساله در امور سرمایه گذاری برخوردار بوده و طرح های توجیهی متعددی را برای مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد ماکو نگارش کرده اند.

ما به منظور حمایت از سرمایه گذاران، با سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو، خدمات دیگری چون 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان را نیز به شما ارائه می دهیم. جلسه آنلاین با هدف ارائه توضیحاتی در خصوص مراحل اداری و بانکی طرح به شما سرمایه گذار عزیز تشکیل می گردد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب