طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد مهران - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران به منظور ارائه اطلاعات فنی، عملیاتی، اقتصادی و بازار به سرمایه گذارانی که قصد فعالیت در این منطقه را دارند، نوشته می شود. مناطق آزاد، مناطقی هستند که با قوانین سرزمین اصلی متفاوت بوده و شامل تسهیلات قانونی و مالیاتی می باشند.

تولید رقابتی، توسعه تجارت و بازرگانی، انتقال تکنولوژی، تسهیل صادرات، بهبود کارایی های منطقه ای و کمک به توسعه اقتصادی کشور از اهداف تاسیس مناطق آزاد می باشند. منطقه مهران از مناطقی مرزی کشور است که به دلیل داشتن مرز زمینی با کشور عراق از اهمیت بالایی برخوردار است. تبدیل مهران به منطقه آزاد از برنامه های پیش روی دولت و مسئولین استان ایلام است.

منطقه آزاد مهران دارای پتانسیل های بسیاری در حوزه تجاری، صنعتی، گردشگری و بین المللی است که جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را در پی خواهد داشت. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران می تواند، بهترین مرجع برای کسب و کارهایی باشد که در این منطقه راه اندازی می گردند.

موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد مهران

منطقه آزاد مهران در غرب کشور در استان ایلام قرار دارد. شهر مهران به فاصله 85 کیلومتر از جنوب غربی ایلام واقع بوده و دارای مرز با کشور عراق است. مهران از شمال به ایلام، از جنوب به دهلران، از شرق به ارکواز و از غرب به کشور عراق متصل است.

منطقه آزاد مهران در کرانه رود کنجانچم قرار گرفته است. مهران دارای نزدیکترین فاصله به اماکن و شهرهای مذهبی عراق چون کربلا، کاظمین، نجف و سامرا است. مساحت منطقه آزاد مهران، 7800 هکتار پیش بینی شده است.

اقلیم و آب و هوای منطقه آزاد مهران

اقلیم شناسی و مطالعه در مورد آب و هوای یک منطقه برای راه اندازی یک فعالیت اقتصادی در منطقه به خصوص در حوزه گردشگری ضروری است. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران، اقلیم منطقه را نیز بررسی کرده و به شما می گوید، فعالیت اقتصادی در آن از لحاظ جغرافیایی و اقلیمی مناسب است یا خیر. به طور کلی آب و هوای استان ایلام، سرد و خشک است؛ اما مهران در بخش نسبتا گرمسیر و نیمه مرطوب استان قرار گرفته است.

منطقه آزاد مهران در فصل بهار خنک، در فصل تابستان گرم و در فصل پاییز و زمستان سرد است. از این رو می توان گفت، مهران منطقه ای چهار فصل می باشد. به دلیل وزش بادهای موسمی از کشور عراق، مهران در برخی از فصول سال به خصوص فصل تابستان در معرض ریزگردها قرار دارد. منطقه آزاد مهران از دشت های وسیع و پوشش گیاهی متوسط برخوردار می باشد.

حمل و نقل کالا و صادرات به کشورهای همسایه در منطقه آزاد مهران - طرح فنی

اهمیت و ویژگی های منحصر به فرد منطقه آزاد مهران

منطقه آزاد مهران، نزدیک ترین مسیر برای رسیدن به عتبات عالیات است و این منطقه به علت تردد گسترده زوار، از ظرفیت ها و پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری برخوردار است. از این رو کسب و کارهای گردشگری، از مهم ترین حوزه های نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران هستند.

افزون بر آن، مهران بهترین مسیر برای صادرات کالا به کشور عراق است. بازار کشور عراق از مهم ترین بازارهای هدف برای محصولات و کالاهای ایرانی به شمار می آید، چرا که عراق از لحاظ جغرافیایی به صورت بیابانی بوده و برخی محصولات کشاورزی در آن قابل کشت نیستند.

ضمن این که نزدیکی فرهنگی مردم عراق با ایران نیز بازار خوبی را برای تجار و بازرگانان ایرانی ایجاد کرده است. نگاهی به آمار نشان می دهد که گمرک مهران، بیشترین صادرات کالا را به کشور عراق در طی سالیان متمادی داشته است.

ضرورت ایجاد منطقه آزاد مهران

کشور عراق به دلیل صادرات منابع نفتی دارای ارزآوری و توانایی لازم برای واردات محصولات مصرفی می باشد. راه اندازی منطقه آزاد مهران می تواند، جایگاه ایران را در بازار عراق حفظ کرده و توسعه دهد، چرا که در غیر این صورت، سایر کشورها از قبیل کشور ترکیه، بازار عراق را تصرف خواهند کرد.

راه اندازی منطقه آزاد مهران باعث می شود، قراردادهای تجاری آزاد بین شرکت های ایرانی و عراقی بسته شده و میزان صادرات کالا افزایش قابل توجهی پیدا کند. بدین ترتیب سرمایه گذاران و بازرگانان ایرانی می توانند، سهم خود را از بازار عراق افزایش دهند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد اروند ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

راه های دسترسی منطقه آزاد مهران

دسترسی به منطقه مرزی مهران از سه طریق زمینی، ریلی و هوایی ممکن است. دسترسی زمینی از طریق جاده های مواصلاتی کشور از ایلام به مهران امکان پذیر می باشد. برای دسترسی هوایی به منطقه مرزی مهران می توان، از فرودگاه ایلام استفاده کرده سپس از طریق سواری های مستقر در فرودگاه به مرز مهران سفر کرد.

گفتنی است، روزانه بین 2 تا 3 پرواز از شهر تهران به ایلام وجود دارد. افزون بر دسترسی هوایی و زمینی، دسترسی ریلی از طریق راه آهن اندیمشک نیز به مرز مهران امکان پذیر می باشد.

ترمینال کانتینری در منطقه آزاد مهران - طرح فنی

اهداف و برنامه های منطقه آزاد مهران

منطقه آزاد مهران به دلیل موقعیت منحصر به فرد و متمایز می تواند، در توسعه اقتصادی استان ایلام موثر واقع شود. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران مطابق با اهداف و برنامه های منطقه آزاد مهران و مقررات حاکم بر مناطق آزاد تهیه می گردد. اهداف منطقه آزاد مهران را می توان به صورت زیر ذکر کرد:

 • عمران منطقه مرزی مهران جهت افزایش رفاه مردم منطقه
 • جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی
 • استفاده بهینه از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در منطقه
 • اشتغالزایی گسترده در استان
 • پیوند با اقتصاد کشور عراق و سایر کشورهای منطقه
 • انتقال دانش و تکنولوژی روز
 • تولید و صادرات کالاهای صنعتی و محصولات غیر صنعتی
 • ایجاد امنیت پایدار در منطقه مرزی مهران
 • ارتقای چند برابری صادرات به کشور عراق و کسب بیشترین سهم از بازار این کشور

مزایای سرمایه گذاری صنعتی و تجاری در منطقه آزاد مهران

سرمایه گذاری در منطقه آزاد مهران دارای جذابیت بالایی است زیرا راه اندازی کسب و کار در آن، آسان و همچنین کم هزینه می باشد. وجود اراضی ارزان قیمت در منطقه آزاد مهران موجب توسعه بیشتر زیرساخت ها و راه اندازی کارخانجات و صنایع تبدیلی و صادراتی خواهد شد. دسترسی به عواملی مانند انرژی ارزان و نیروی کار متخصص ارزان نیز از مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد مهران هستند.

بازارچه های مرزی بین المللی و وجود گمرکات در منطقه آزاد مهران نیز باعث می شود که محصولات تولیدی در منطقه بدون پرداخت عوارض گمرکی به خارج از کشور صادر گردند. گفتنی است، امکان عبور روزانه 2000 کامیون از پایانه های مرزی مهران وجود دارد.

اگر قصد راه اندازی کسب و کارهای صنعتی و تولیدی را در منطقه آزاد مهران دارید، طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران با ارائه اطلاعات ارزشمند و ضروری به شما کمک خواهد کرد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ماکو ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

ویژگی های اختصاصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد مهران 

افزون بر مزایای صنعتی و تجاری، منطقه آزاد مهران دارای امتیاز ویژه در بخش کشاورزی است. وجود سدهای پر آب، بندهای انحرافی آب، زمین های حاصلخیز و دشت های وسیع، زمینه را برای رونق بخش کشاورزی و دامپروری آماده کرده اند. طبق مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران، راه اندازی دامداری های صنعتی، گلخانه ها و پرورش انواع نباتات در این منطقه سودآور خواهد بود.

وجود مناطق گردشگری و توریستی بکر در استان ایلام و همچنین قرار گرفتن مهران در مسیر سفرهای زیارتی نیز ظرفیت های خوبی را برای افتتاح تاسیسات گردشگری در منطقه آزاد مهران به وجود آورده است.

صنایع تولیدی در منطقه آزاد مهران - طرح فنی

مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد مهران

سرمایه گذاری در منطقه آزاد مهران شامل برخی تسهیلات قانونی است که نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران مطابق با آن ها انجام می گردد. برخی از مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد مهران عبارتند از:

 • بخشودگی مالیاتی تمامی فعالیت های اقتصادی منطقه آزاد مهران به مدت 20 سال
 • ورود و خروج اتباع خارجی بدون روادید
 • حمایت از سرمایه و سود شرکت های خارجی
 • عدم پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه و تجهیزات توسط شرکت های فعال در منطقه
 • معافیت از پرداخت مالیات ارزش افزوده برای نقل و انتقال کالا در محدوده منطقه آزاد مهران
 • امکان ثبت شرکت خارجی با سهام 100 درصدی

ضرورت تنظیم طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران

فرقی نمی کند، شما قصد سرمایه گذاری در بخش صنعتی را در منطقه آزاد مهران دارید یا غیر صنعتی، در هر صورت تنظیم طرح توجیهی، سودمند است. طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران برای تمامی کسب و کارها و مطابق با اطلاعات و مشخصات هر کسب و کار، قابل تدوین می باشد.

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران علاوه بر این که تمامی اطلاعات و پیش نیازهای طرح را در اختیار شما قرار می دهد، برای اخذ مجوز و یا تسهیلات بانکی نیز ضروری است. سرمایه گذاران می توانند، با ارائه طرح توجیهی، توجیه پذیر بودن طرح را به سازمان صادر کننده مجوز و یا بانک اثبات کرده و پروسه اخذ مجوز یا وام را تسهیل ببخشند.

سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران

نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران در سایت طرح فنی توسط کارشناسان کاربلد و با تجربه 25 ساله در امور سرمایه گذاری صورت می پذیرد. کارشناسان ما در زمینه نگارش طرح های توجیهی برای مناطق آزاد، مهارت و تجربه داشته و از قوانین مناطق آزاد مطلع هستند.

با سفارش طرح توجیهی در سایت طرح فنی، تیم ما 5 ماه به صورت رایگان از طرح پشتیبانی خواهند کرد. علاوه بر آن شما می توانید، در صورت ابهام در خصوص مسائل اداری و بانکی طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد مهران در جلسه آنلاین رایگان با مشاوران ما شرکت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب