طرح توجیهی تولید نخ پلی استر ⭐️ (تولید الیاف POY)

طرح توجیهی نخ پلی استر - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید نخ پلی استر عبارت است از گزارش گیری و گردآوری اطلاعات مالی، فنی و بازار پروژه. این طرح جامع از جمله مستندات ارائه شده برای اخذ مجوز و دریافت وام بوده و توسط متخصصین سایت طرح فنی آماده می شود.

نخ پلی استر از نخ های پرکاربرد در صنعت نساجی و پوشاک بوده و از دسته الیاف مصنوعی به حساب می آید. هم اکنون نخ های پلی استر در تولید انواع لباس، فرش، پارچه مبلمان، پرده، ملحفه و صدها مورد دیگر به صورت گسترده ای به کار می روند.

الیاف پلی استر منشاء شیمیایی داشته و با تلفیق چند پلیمر مصنوعی تولید می گردد. این نوع نخ به دلیل مزایایی چون چروک ناپذیری، نرمی، سبکی، دوام، براقیت و استحکام در تولید انواع پارچه بسیار محبوب می باشد.

با وجود تقاضای بسیار وسیعی که برای نخ پلی استر در ایران وجود دارد، حجم تولید کافی نیست. بنابراین تولید نخ پلی استر در حال حاضر از فرصت های سرمایه گذاری ایده آل می باشد.

تهیه طرح توجیهی نخ پلی استر به چه منظور انجام می گردد؟

سرمایه گذاران برای اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری در این کسب و کار باید به وزارت صنعت و معدن مراجعه نمایند. یکی از اسنادی که ارائه آن برای اخذ جواز ضروری است، طرح توجیهی تولید الیاف پلی استر می باشد زیرا وزارت صنعت و معدن برای صدور جواز تاسیس، ابتدا باید از توجیه پذیر بودن طرح اطمینان حاصل کند.

اخذ وام توسط تولید کننده نخ پلی استر نیز از دیگر اهداف نگارش طرح توجیهی است. تسهیلات تنها در صورتی به متقاضی تعلق خواهد گرفت که طرح توجیهی با فرمت درخواستی بانک نگارش و ارائه گردد.

افزون بر ضرورت ارائه طرح توجیهی برای اخذ وام و مجوز، مدیریت صحیح و اصولی پروژه نیز از اهداف این طرح است. طرح توجیهی تولید نخ پلی استر به سرمایه گذاران دید روشنی از کسب و کار داده و منجر به برنامه ریزی اصولی از سوی آنها می گردد.

محاسبه سرمایه اولیه برای شروع پروژه

برای تولید الیاف پلی استر سرمایه گذاران نیازمند سرمایه اولیه هستند. سرمایه اولیه برای خریداری ماشین آلات و تجهیزات خط تولید و تامین زیرساخت ها و حق الامتیازها صرف می گردد. از آن جا که ظرفیت و حجم تولید هر طرح متفاوت است، نمی توان، سرمایه معینی را برای تولید نخ پلی استر ذکر کرد.

سرمایه اولیه ثابت و درگردش از شاخص های مالی پروژه هستند که در طرح توجیهی تولید نخ پلی استر توسط متخصصین به صورت علمی محاسبه می گردند.

برآورد هزینه های کارخانه نخ پلی استر

هزینه های این کسب و کار شامل هزینه زمین، هزینه محوطه سازی و ساختمان، هزینه تاسیسات، هزینه های قبل از بهره برداری، هزینه حمل و نقل، هزینه دستمزد نیروی انسانی و … هستند. افزون بر هزینه های ثابت برخی از هزینه های پیش بینی نشده نیز در این کسب و کار وجود دارند.

بنابراین در طرح توجیهی، بخشی به عنوان هزینه های پیش بینی نشده در نظر گرفته می شود تا دقت کافی در محاسبات لحاظ گردد.

متخصصین در تهیه بیزینس پلن نخ پلی استر و محاسبه هزینه ها، داده های جدید و مبالغ روز را در نظر می گیرند.

سود تولید نخ پلی استر چقدر است؟

تولید نخ پلی استر بسیار سود آور است زیرا بازار مصرف خوبی دارد، دوره بازگشت سرمایه در آن کوتاه است و همچنین دانش و فناوری ساخت آن در کشور وجود دارد. کارشناسان برای تخمین سود در طرح توجیهی تولید الیاف پلی استر صورت نقدینگی، فروش محصول و کسر هزینه ها را در نظر می گیرند.

بدین ترتیب آنها درآمد سالانه طرح، سود خالص و ناخالص و مدت زمان برگشت سرمایه را محاسبه می نمایند. از آن جا که هر پروژه سرمایه گذاری از نظر مقیاس و ظرفیت متفاوت است، برآورد سود به صورت اختصاصی برای هر طرح انجام می گردد.

تجهیزات و ماشین آلات نخ پلی استر - طرح فنی

تجهیزات لازم برای شروع کار

مشخص نمودن تجهیزات خط تولید از دیگر دستاوردهای طرح توجیهی تولید نخ پلی استر می باشد. به طور کلی تولید الیاف پلی استر به دو روش مستقیم یا دو مرحله ای انجام می گردد.

در روش مستقیم ترکیب پلیمرها و رشته سازی الیاف در یک مرحله صورت می گیرد. اما در روش دو مرحله ای بعد از تلفیق پلیمرها با هم، پلیمرها تبدیل به چیپس شده و بعد از طی فرایندهای مختلف رشته سازی و نخ ریسی می شوند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید شال و روسری ⭐️ طرح اختصاصی برای وام و مجوز

تجهیزات لازم در خط تولید نخ پلی استر عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

  • سیلوی مواد اولیه یا مونومرها
  • سیلوی ذخیره چیپس
  • تجهیزات حمل کننده چیپس پلی استر
  • ماشین آلات کریستالایزر و خشک کن چیپس
  • اکسترودر
  • پمپ یا ماشین ریسندگی نخ پلی استر
  • تجهیزات تکسچر و کشش
  • سیستم رطوبت گیر سیلیکاژل

[/tie_list]

کارخانه تولید نخ پلی استر - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی تولید نخ پلی استر

تحقیقات انجام گرفته در طرح توجیهی تولید نخ پلی استر نشان دهنده توجیه پذیری اقتصادی این پروژه است. در حال حاضر 50 درصد از نخ های مورد استفاده در دنیا نخ های پلی استر هستند.

قیمت صعودی و بالای نخ پنبه منجر به جایگزینی آن با الیاف پلی استر در بسیاری از کاربردها از جمله صنعت نساجی و صنعت پوشاک شده است. انتظار می رود، روند افزایش تقاضا برای نخ پلی استر همچنان تا سال های آتی ادامه داشته باشد.

نحوه سفارش طرح توجیهی اختصاصی نخ پلی استر

طرح توجیهی اختصاصی نخ پلی استر ، طرحی دقیق، به روز، کامل و منحصر به هر طرح سرمایه گذاری است. این طرح توسط متخصصین سایت طرح فنی که بیش از 25 سال تجربه در امور سرمایه گذاری دارند، تهیه می شود. طرح توجیهی تولید الیاف پلی استر قابل ارائه به سازمان های صادر کننده مجوز و بانک ها می باشد.

شما می توانید، با سفارش طرح توجیهی اختصاصی از 5 ماه پشتیبانی رایگان تیم طرح فنی برخوردار شوید. افزون بر آن جلسه آنلاین رایگان نیز امتیازی است که با سفارش طرح توجیهی اختصاصی دریافت خواهید کرد.

در این جلسه به تمامی ابهامات و سوالات شما در خصوص امور اداری و بانکی از جمله وثایق و ضمانت نامه بانکی، مراحل دریافت مجوز، پروسه اخذ تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و … پاسخ داده خواهد شد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب