طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

طرح توجیهی برای سازمان منطقه آزاد قصر شیرین - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین، برنامه ای جامع و کامل از حال و آینده کسب و کارهایی است که در منطقه آزاد قصر شیرین راه اندازی خواهند شد. منطقه آزاد قصر شیرین از جمله مناطق آزاد جدید است که طرح احداث آن وارد مرحله عملیاتی شده است.

قصر شیرین به دلیل موقعیت استثنایی در غرب کشور و مرز مشترک با کشور عراق، پتانسیل های لازم را برای تبدیل شدن به منطقه آزاد دارد. منطقه آزاد قصر شیرین، فرصتی طلایی برای سرمایه گذاران است که بدون قوانین دست و پاگیر مالیاتی و گمرکی و …، کسب سود کنند.

قصر شیرین به طور رسمی در اردیبهشت سال 1400 به عنوان منطقه آزاد معرفی شد. با راه اندازی منطقه آزاد قصر شیرین، تحولات پایداری در تعاملات اقتصادی بین المللی و همچنین توسعه اقتصادی منطقه رخ می دهد که منجر به جذب سرمایه های فراوان در منطقه خواهد شد. هدف از نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین، ارائه اطلاعات فنی، اقتصادی و بازار کسب و کارها به سرمایه گذاران، سازمان های صدور مجوز، بانک ها و … است.

موقعیت جغرافیایی و مساحت منطقه آزاد قصر شیرین

شهرستان قصر شیرین در غربی ترین نقطه استان کرمانشاه واقع شده است. این منطقه از شرق به شهرستان های سرپل ذهاب و گیلان‎غرب، از جنوب به استان ایلام و از غرب و شمال به کشور عراق متصل است.

مساحت منطقه آزاد قصر شیرین حدود 7 هزار و 223 هکتار است که از پایانه مرزی پرویزخان تا پایانه مرزی خسروی امتداد دارد. منطقه آزاد شیرین دارای 186 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق می باشد.

این منطقه از شمال با کردستان عراق و از قسمت جنوبی با شهرهای عرب نشین کشور عراق هم مرز است. پایانه مرزی خسروی در 20 کیلومتری شهرستان قصر شیرین قرار دارد و بزرگترین پایانه مرزی خاورمیانه است. پایانه مرزی پرویزخان نیز با کردستان عراق و استان سلیمانیه هم مرز می باشد.

منطقه جغرافیایی قصر شیرین - طرح فنی

اقلیم و آب و هوای منطقه آزاد قصر شیرین

یکی از بحث های مهم در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین، قلمرو سنجی و انتخاب محل مناسب برای راه اندازی یک کسب و کار است که با بررسی آب و هوا، اقلیم، امکانات و ظرفیت های موجود در منطقه انجام می گردد. منطقه آزاد قصر شیرین از جمله مناطق گرمسیر و خشک استان کرمانشاه است.

متوسط حداکثر دما در این منطقه، 44 درجه و میانگین حداقل دما در آن به 15 درجه سانتی گراد می رسد. متوسط میزان بارش در قسمت قصر شیرین، 434 میلی متر بوده و در مرز خسروی، 194 میلی متر می باشد.

اهداف ایجاد منطقه آزاد قصر شیرین

اشتغالزایی مستقیم برای 10 هزار نفر از اهداف اصلی ایجاد منطقه آزاد قصر شیرین است که با راه اندازی طرح امکان پذیر خواهد بود. ظرفیت سازی اقتصادی در منطقه آزاد قصر شیرین با فراهم آوردن زیرساخت های کافی و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی قابل انجام است.

طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین برای تمامی کسب و کارهای صنعتی، گردشگری، کشاورزی، خدماتی، بازرگانی و … که در این منطقه جانمایی می شوند، تهیه می گردد. قصر شیرین از دیرباز دارای اهمیت استراتژیک بوده و از دروازه های ورود به کشور ایران محسوب می شده است.

هم اکنون پایانه های مرزی خسروی و پرویزخان، نقش پررنگی را در صادرات و واردات کالا ایفا می کنند. گسترش بیش از پیش روابط فی مابین اقتصادی بین عراق و قسمت های کردنشین آن از جمله سلیمانیه، کلار، خانقین، کرکوک و موصل نیز از اهداف مهم راه اندازی منطقه آزاد قصر شیرین می باشد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد ارس ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

امکانات منطقه آزاد قصر شیرین

طبق بررسی های کارشناسان در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین، این منطقه دارای امکانات و ظرفیت های خوب برای سرمایه گذاری است. مسئولین منطقه آزاد قصر شیرین در تلاش هستند، با تامین زیر ساخت ها و فراهم آوردن امکانات کافی موجب جذب حداکثری سرمایه گذاران شوند.

تامین آب منطقه آزاد قصر شیرین از شرکت آب منطقه ای غرب انجام شده و روزانه 60 میلیون مترمکعب آب در اختیار منطقه آزاد قصر شیرین قرار می گیرد. در مورد برق و گاز نیز زیرساخت های لازم در دست اجرا است.

منطقه آزاد قصر شیرین از امکانات و راه های دسترسی مطلوبی نیز برخوردار است. در حال حاضر این دسترسی از طریق جاده ها و راه های زمینی امکان پذیر است؛ اما در آینده با افتتاح راه آهن کرمانشاه به بغداد که از مسیر قصر شیرین می گذرد، می توان این دسترسی را بهبود بخشید.

بازارچه مرزی منطقه آزاد قصر شیرین - طرح فنی

سرمایه گذاری در بخش صنعتی در منطقه آزاد  قصر شیرین

بخش صنعتی از مهم ترین شاخه های نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین می باشد. چرا که قصر شیرین دارای پتانسیل بسیار خوبی برای راه اندازی کسب و کارهای صنعتی و تولیدی است. نفت از مهم ترین منابع زیرزمینی قصر شیرین است که می تواند، اشتغالزایی گسترده ای را ایجاد کند.

ضمن این که معافیت های مالیاتی، تسهیلات دولتی، واگذاری زمین ارزان و نیروی کار ارزان نیز می تواند، انگیزه های لازم را در سرمایه گذاران برای فعالیت صنعتی و تولیدی در این منطقه فراهم آورد.

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامداری

افزون بر بخش صنعتی و بازرگانی، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامداری نیز در منطقه آزاد قصر شیرین دارای توجیه اقتصادی است. دسترسی به رودخانه های پر آب و زمین های حاصلخیز از مزایای بارز منطقه آزاد  قصر شیرین می باشد.

از محصولات کشاورزی پر کشت در قصر شیرین می توان به گندم، جو، مرکبات، انگور، تره بار و خرما اشاره نمود. با راه اندازی منطقه آزاد قصر شیرین می توان، موانع موجود بر سر راه صادرات را برداشت و به صادرات محصولات کشاورزی قصر شیرین به کشور عراق افزود.

افزون بر آن منطقه آزاد قصر شیرین دارای مراتع قشلاقی بوده و دامداری در آن رونق خاصی دارد. بسیاری از محصولات دامی قصر شیرین از طریق پایانه های مرزی به عراق صادر می گردد.

صنعت گردشگری در منطقه آزاد قصر شیرین

راه اندازی تاسیسات گردشگری از جمله کسب و کارهای پرسود در منطقه آزاد  قصر شیرین می باشد. قصر شیرین به واسطه مکان های تاریخی و دیدنی بسیار چون آتشکده چهارقاپو، کاخ حوش کوری، کاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسروی و … گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می کند.

ضمن این که آب و هوای بسیار مطبوع قصر شیرین و قرار گرفتن در مسیر زیارتی عتبات عالیات نیز اهمیت بخش گردشگری را در این منطقه افزوده است. از این رو به اعتقاد کارشناسان در طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین، سرمایه گذاری در بخش گردشگری در این منطقه از فرصت های بسیار سودآور خواهد بود.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد کیش ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد قصر شیرین

اگر از مزایای اختصاصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد قصر شیرین که به واسطه مشخصات منحصر به فرد منطقه است، بگذریم، سرمایه گذاری در این منطقه شامل مزایای قانونی است. به طور کلی قوانین حاکم بر مناطق آزاد با قوانین سایر قسمت های کشور متفاوت است.

مناطق آزاد با هدف بسترسازی مناسب برای فعالیت های اقتصادی راه اندازی می شوند. برخی از مزایای قانونی سرمایه گذاری در این منطقه که در برآوردهای طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین نیز مدنظر قرار می گیرد، عبارتند از:

  • اجازه ثبت شرکت با سهام 100 درصد خارجی و ضمانت حمایت از سود و سرمایه شرکت های خارجی
  • صادرات کالا و تجهیزات از منطقه به خارج طبق قانون منطقه آزاد به همراه تسهیلات
  • معافیت از پرداخت مالیات به مدت 20 سال برای تمامی فعالیت های اقتصادی
  • عدم پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات کالا و مواد اولیه
  • اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی طبق قانون مناطق آزاد
  • اجازه فروش و نقل و انتقال کالا به صورت تجاری
  • معافیت گمرکی برای کالاهای تولید شده در منطقه
  • امکان ترانزیت بدون محدودیت کالا

پایانه صادراتی منطقه آزاد قصر شیرین - طرح فنی

اهمیت تدوین طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین

یکی از مهم ترین اهداف نگارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین، راهنمایی سرمایه گذاران است که از طریق مطالعات فنی، اقتصادی و بازار طرح توسط کارشناسان صورت می گیرد. طرح توجیهی، تمامی جوانب کسب و کار را به زبانی گویا به سرمایه گذاران انتقال می دهد. از این رو با نمایش فرصت ها و تهدیدات، ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

افزون بر آن، طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین از مدارک مستند برای پروژه های اقتصادی است. سرمایه گذاران برای دریافت مجوز فعالیت های اقتصادی و همچنین اخذ وام بانکی، موظف به ارائه طرح توجیهی به سازمان ها و بانک هستند. طرح توجیهی می تواند، سازمان صادر کننده مجوز و بانک را به توجیه پذیری طرح متقاعد نماید.

سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین

نکته مهم در تهیه طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین، این است که طرح، طبق قوانین منطقه آزاد نوشته شود. کارشناسان سایت طرح فنی از برترین طرح توجیهی نویسان کشور هستند که 25 سال سابقه در امور سرمایه گذاری دارند. آنها طرح های توجیهی متعددی را برای مناطق آزاد تنظیم کرده و از فرمت های استاندارد طرح توجیهی مناطق آزاد مطلع می باشند.

شما می توانید، با سفارش طرح توجیهی سازمان منطقه آزاد قصر شیرین در سایت طرح فنی از امتیازات ویژه این سایت نیز بهره مند شوید. 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان از امتیازات سفارش طرح توجیهی هستند. جلسه آنلاین با هدف رفع ابهام و پاسخگویی به سوالات اداری و بانکی شما توسط کارشناسان ما برگزار می گردد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب