طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی ⭐️ تصویربرداری پزشکی

طرح توجیهی مرکز رادیولوژی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی، گزارشی جامع و دقیق از ارزیابی های فنی، تجزیه و تحلیل های مالی و تحقیقات بازار مرکز رادیولوژی است. این طرح توسط متخصصین مجرب سایت طرح فنی جهت اخذ مجوز و وام تهیه می شود. مراکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی از مهم ترین مراکز تشخیص پزشکی هستند.

تصویربرداری در این مراکز از طریق اشعه ایکس، امواج اولتراسوند و میدان های مغناطیسی صورت می پذیرد. احداث یک مرکز رادیولوژی تابع شرایط خاصی بوده و استانداردهای ویژه ای را می طلبد. مراکز رادیولوژی، مراکزی مجهز به انواع تجهیزات رادیولوژی هستند؛ اما وجود حداقل یک دستگاه رادیولوژی و در صورت ارائه خدمات سونوگرافی، وجود یک دستگاه سونوگرافی در این مراکز ضروری است.

مراکز تصویربرداری پزشکی نیز عموما بزرگتر از مراکز رادیولوژی بوده و مجهز به دستگاه های بیشتری چون سی تی اسکن، ام آر آی، ماموگرافی، پری اپتیکال دندان و … می باشند. از آن جا که تصویربرداری از مهم ترین مراحل در تشخیص ضایعات و بیماری ها است، احداث مرکز رادیولوژی از فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری می باشد.

تنظیم طرح توجیهی مرکز رادیولوژی با هدف اخذ مجوز و وام

اخذ مجوز تاسیس، اولین گام در راه اندازی یک مرکز رادیولوژی است. مجوز تاسیس و بهره برداری از طریق موافقت اصولی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تصویب توسط کمیسیون قانونی وزارتخانه صادر می شود.

طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی از مستنداتی است که در مراحل مختلف اخذ مجوز باید به سازمان های مربوطه تحویل داده شود. طرح توجیهی، حاوی تمامی اطلاعات ریز و درشت پروژه بوده و طبق آخرین ضوابط وزارت بهداشت تهیه می شود. ارائه طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی علاوه بر پروسه اخذ مجوز برای دریافت تسهیلات از بانک ها نیز ضروری است.

سرمایه گذاران برای تامین بخشی از هزینه های احداث مرکز رادیولوژی می توانند، از تسهیلات بانکی استفاده نمایند. تسهیلات بانکی با ارائه بیزینس پلن مرکز رادیولوژی به بانک عامل اختصاص پیدا می کند. توضیح این که طرح توجیهی بانکی باید مطابق با استانداردهای بانکی و طبق فرمت مصوب به بانک ارائه گردد.

مزایای تنظیم طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی چیست؟

طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی، نتایج بسیار مثبتی را برای سرمایه گذار در پی دارد. این طرح، سرمایه گذار را با چند و چون مرکز رادیولوژی از جمله ضوابط تاسیس، سرمایه اولیه، هزینه ها، میزان سود، تجهیزات مورد نیاز و … آشنا می کند.

بنابراین طرح توجیهی به مثابه مشاوری است که دورنمایی کلی از این طرح را به سرمایه گذار نمایش می دهد. کاهش ریسک سرمایه گذاری، دسترسی سریعتر به سود و پیاده سازی اصولی طرح از دستاوردهای بیزینس پلن مرکز رادیولوژی می باشند.

سرمایه لازم برای راه اندازی مرکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی

سرمایه مورد نیاز برای تاسیس یک مرکز رادیولوژی به وسعت مرکز و تعداد و نوع تجهیزات بستگی دارد. به طور کلی تاسیس مراکز تصویربرداری پزشکی به هزینه بسیاری بیشتری نسبت به مراکز رادیولوژی نیاز دارد. چرا که این مراکز بزرگتر بوده و متشکل از بخش های گوناگونی مانند سونوگرافی، رادیولوژی، سنجش تراکم استخوان، ماموگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و … می باشند.

محاسبه سرمایه در طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی با توجه به آورده متقاضی و میزان تسهیلات دریافتی مشخص می شود. نگارندگان طرح توجیهی با استعلام قیمت روز تجهیزات و لحاظ کردن داده های به روز در محاسبات، سرمایه اولیه طرح را معین می کنند.

احداث مرکز رادیولوژی - طرح فنی

محاسبه هزینه ها در طرح توجیهی مرکز رادیولوژی

تاسیس مرکز رادیولوژی مستلزم صرف هزینه های گوناگون است. هزینه ساختمان از جمله هزینه های اصلی طرح است. این هزینه بسته به شهر و منطقه تاسیس مرکز رادیولوژی و مساحت ساختمان مرکز رادیولوژی متفاوت خواهد بود.

هزینه حقوق کارکنان نیز از هزینه های متغیر و مهم طرح است. مراکز تصویربرداری پزشکی معمولا مراکز بزرگتری از مراکز رادیولوژی بوده و از تعداد پرسنل بیشتری برخوردار هستند.

هزینه های مصرف انرژی، هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات، هزینه نصب سیستم اعلام و اطفاء حریق، هزینه نصب دوربین های مداربسته و … از سایر هزینه های طرح می باشند. طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی تمامی هزینه های ریز و درشت طرح را با ارقام روز محاسبه می نماید.

تخمین سود مرکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی

تاسیس مرکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی از حاشیه سود مطمئن و نرخ بازدهی عالی برخوردار است. کارشناسان در طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی برای یک طرح با ظرفیت پذیرش 14 هزار بیمار در سال، نرخ بازده داخلی را 45 درصد برآورد نموده اند.

وجود بخش های متنوع در مرکز رادیولوژی و استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روز، ظرفیت پذیرش بیمار را بالاتر برده و سود مرکز را افزایش می دهد. مکان یابی صحیح نیز نکته بسیار مهمی در افزایش سود است.

تاسیس مرکز رادیولوژی در نزدیکی مراکز درمانی و پزشکی و یا در مناطقی که کمبود مرکز رادیولوژی وجود دارد باعث سودآوری بالاتر برای طرح می شود. تخمین سود دقیق در طرح توجیهی با توجه به مشخصات طرح و ظرفیت پذیرش بیمار در مرکز رادیولوژی انجام می گردد.

ضوابط تاسیس مرکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی

طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی برای آشنایی سرمایه گذاران، ضوابط و شرایط تاسیس این مرکز را نیز توضیح می دهد. تاسیس یک مرکز رادیولوژی منوط به فراهم آوردن شرایط زیر می باشد:

 • اجازه تاسیس مرکز رادیولوژی توسط اشخاص حقیقی، تنها به فارغ التحصیلان کارشناسی و بالاتر در رشته رادیولوژی داده می شود.
 • اگر مرکز رادیولوژی توسط اشخاص حقوقی احداث شود، باید حداقل یک نفر از اعضای شرکت دارای مدرک رادیولوژی باشد.
 • طبق آیین نامه، مرکز رادیولوژی حداقل از یک پزشک متخصص رادیولوژی مورد تایید وزارت بهداشت و یک کارشناسان رادیولوژی دارای تاییدیه معاونت درمان تشکیل می شود.
 • هر متخصص رادیولوژی تنها قادر به مسئولیت فنی در دو شیفت است.

ساختمان مرکز رادیولوژی باید چه شرایطی داشته باشد؟

طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی با شرح مشخصات فنی و ساختمان مرکز رادیولوژی در پیاده سازی اصولی طرح کمک کننده خواهد بود. ضوابط ساختمانی مراکز رادیولوژی عبارتند از:

[tie_list type=”plus”]

 • حداقل مساحت یک مرکز رادیولوژی طبق آیین نامه وزارت بهداشت برابر با 90 متر مربع است.
 • حداقل مساحت یک مرکز تصویربرداری پزشکی نیز باید برابر با 200 متر مربع باشد.
 • در صورتی که مرکز رادیولوژی در طبقه منفی یک یا مثبت یک تاسیس شود، وجود آسانسور برای جابجایی در ساختمان ضروری است.
 • مرکز رادیولوژی نباید در ساختمان مسکونی احداث شود. اما در صورت احداث در ساختمان مسکونی، نباید هیچ فردی در ساختمان اقامت داشته باشد.
 • ساختمان مرکز رادیولوژی باید دارای ارتفاع استاندارد حداقل 2.7 متر از کف تا سقف باشد.
 • اتاق اشعه ایکس باید برای حفاظت از اشعه ایکس به قطر 2 میلی متر سرب کوبی شود.
 • اجرای سیستم تهویه مناسب برای اتاق اشعه ایکس و تمامی اتاق ها و بخش های مرکز ضروری است.

[/tie_list]

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی مرکز جراحی محدود ⭐️ (دی کلینیک) بررسی تخصصی

مشخصات فضاهای مرکز تصویربرداری پزشکی

فضاهای پیش بینی شده در مراکز تصویربرداری پزشکی عبارتند از: اتاق اشعه، اتاق فرمان، تاریک خانه، سرویس بهداشتی، اتاق سونوگرافی، سالن انتظار، آبدارخانه، محل استراحت کارکنان، فضای پذیرش و … .

توضیح این که حداقل مساحت اتاق اشعه باید برابر با 24 مترمربع باشد. حداقل مساحت استاندارد برای تاریکخانه نیز به ازای هر دستگاه پروسسور اتوماتیک باید برابر با 5 متر مربع در نظر گرفته شود. به همین ترتیب برای مابقی فضاها نیز حداقل مساحت در آیین نامه وزارت بهداشت تعریف شده است.

تجهیزات مورد نیاز در مرکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی

طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی، نوع و تعداد تجهیزات مورد نیاز در مرکز را نیز معرفی می نماید. شایان ذکر است، تمامی تجهیزات پزشکی و دستگاه های مرکز رادیولوژی باید از نوع دیجیتالی انتخاب شده و از فناوری film less برخوردار باشند.

تجهیزات مورد نیاز در مراکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • دستگاه رادیولوژی
 • دستگاه سونوگرافی با پروب عمقی و سطحی
 • دستگاه اکوکاردیوگرافی
 • دستگاه ظهور و ثبوت رادیوگرافی
 • دستگاه سنجش تراکم استخوان
 • دستگاه ماموگرافی
 • دستگاه سی تی اسکن
 • دستگاه ام آر آی
 • نگاتوسکوپ دندانپزشکی
 • دستگاه opg با بازوی سفالومتری
 • دستگاه فیبرواسکن
 • تخت
 • لوازم و اثاثیه سالن انتظار
 • تجهیزات اداری و پذیرش
 • تجهیزات نظافتی

[/tie_list]

احداث مرکز رادیولوژی و تصویربرداری - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی احداث مرکز رادیولوژی

به اعتقاد کارشناسان در طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی، این طرح از توجیه پذیری اقتصادی برخوردار می باشد. مراکز رادیولوژی از ارکان سیستم پزشکی کشور هستند و کمبود این مراکز، مشکلات فزاینده ای را در باب تشخیص بیماری ها ایجاد خواهد کرد.

تاسیس یک مرکز رادیولوژی یا تصویربرداری پزشکی به سرمایه بزرگی نیاز دارد؛ اما به همان نسبت از سود قابل ملاحظه ای نیز برخوردار است. در ضمن می توان، بخشی از هزینه های پیاده سازی طرح را از طریق تسهیلات دریافتی از بانک ها نیز پوشش داد.

معرفی طرح توجیهی اختصاصی مرکز رادیولوژی

از آنجا که مراکز رادیولوژی با مقیاس های متفاوت و با سرمایه های گوناگون احداث می شوند، توصیه ما سفارش طرح توجیهی اختصاصی برای این پروژه است. طرح توجیهی اختصاصی به صورت انحصاری برای تاسیس هر مرکز رادیولوژی توسط متخصصین سایت طرح فنی تهیه می شود. کارشناسان ما با 25 سال تجربه در امور سرمایه گذاری و بانکی، دقیق ترین طرح توجیهی احداث مرکز رادیولوژی را نگارش می کنند.

ضمن این که با سفارش طرح توجیهی اختصاصی، امتیازات ویژه ای را نیز از طرح فنی دریافت خواهید کرد. این امتیازات شامل 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان به درخواست سرمایه گذار می باشند.

جلسه آنلاین رایگان با هدف رفع ابهام سرمایه گذاران در خصوص پروسه دریافت مجوز مرکز رادیولوژی، اخذ وام، وثایق و ضمانت نامه ها بانکی و سایر امور اداری و بانکی برگزار می گردد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب