طرح توجیهی روغن سویا ⭐️ (روغن کشی از دانه سویا)

طرح توجیهی روغن سویا - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی روغن سویا حاوی اطلاعات ارزنده و کاملی در بخش های فنی، مالی و بازار بوده و توسط متخصصین سایت طرح فنی آماده می شود. سویا از جمله حبوبات و دانه های روغنی است که 18 تا 20 درصد آن را روغن تشکیل می دهد. روغن سویا از پرمصرف ترین روغن های گیاهی در جهان است و به عنوان روغن خوراکی و روغن صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ روغن سویا زرد مایل به قهوه ای است و دارای طعم مشخص و فاقد بوی نامطبوع است. این روغن گیاهی سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع است که برای سلامتی مفید هستند.

روغن سویا علاوه بر مصرف خوراکی در شیرینی پزی، کنسرو سازی، تولید کره گیاهی، تولید غذاهای فراوری شده، تولید انواع سس، داروسازی و … به کار می رود. بعد از استخراج روغن از دانه سویا، کنجاله سویا باقی می ماند که 40 درصد آن را پروتئین تشکیل داده و به عنوان خوراک دام استفاده می گردد.

طرح توجیهی روغن سویا با چه هدفی تهیه می گردد؟

گام اول در راه اندازی کارخانه روغن سویا، دریافت مجوز از سازمان های ذیصلاح است. طرح توجیهی روغن سویا در پروسه اخذ مجوز دارای وجهه قانونی است و باید به سازمان های صادرکننده مجوز ارائه گردد. طرح توجیهی با ارائه اطلاعات دقیق، وضعیت پروژه را از لحاظ توجیه پذیری در نزد نهاد مربوطه مشخص می نماید.

افزون بر مجوز، دریافت تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نیز در گرو ارائه طرح توجیهی به بانک عامل می باشد. طرح توجیهی روغن سویا علاوه بر این که مدرکی قابل دفاع در سازمان ها و بانک ها است، نقش مهمی در موفقیت سرمایه گذاران دارد. کارآفرینان با مطالعه و بررسی طرح توجیهی، روش اصولی سرمایه گذاری را فرا می گیرند.

آنها دستورالعمل ها و اطلاعات طرح توجیهی را مبنای تصمیم گیری های خود قرار داده و مشکلات موجود در مسیر را مرتفع می نمایند. طرح توجیهی، ریسک سرمایه گذاری را کاهش داده و فرصت ها و تهدیدات این کسب و کار را نمایان می کند.

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کارخانه روغن سویا

راه اندازی کارخانه روغن سویا نیازمند بودجه ای به عنوان سرمایه ثابت و سرمایه درگردش است. میزان سرمایه ثابت و درگردش بسته به ظرفیت پروژه در طرح توجیهی روغن سویا معین می گردد.

سرمایه ثابت برای خریداری ماشین آلات خط تولید از جمله تجهیزات تمیز کردن و پوست کندن دانه ها، تجهیزات روغن کشی از سویا و تجهیزات تصفیه روغن خوراکی در نظر گرفته می شود.

در ضمن برای راه اندازی تاسیساتی چون مخازن آب و روغن، حوضچه آب، تاسیسات آب، برق و گاز، تاسیسات اطفاء حریق و… هم باید بودجه ای کنار گذاشته شود. سرمایه درگردش نیز به خرید دانه های سویا و مواد بسته بندی اختصاص پیدا می کند.

هزینه های کارخانه روغن سویا

تمامی هزینه ها به صورت ریز و به ریز و با ارقام به روز در طرح توجیهی روغن سویا محاسبه می گردند. هزینه زمین، هزینه دستمزد کارکنان، هزینه تعمیر و نگهداری ماشین آلات، هزینه حمل و نقل دانه های سویا، هزینه سوخت مصرفی و هزینه های آب، برق و گاز مصرفی از جمله هزینه های کارخانه روغن سویا هستند.

به جز هزینه های ثابت و متغیر که در این کسب و کار به صورت آشکار هستند، برخی از هزینه ها نیز در طی اجرای طرح به صورت پیش بینی نشده ظاهر می گردند.

کارخانه تولید روغن سویا - طرح فنی

بررسی میزان سود کارخانه روغن سویا

تخمین سود کارخانه روغن سویا با محاسبه هزینه های تولید و قیمت مواد اولیه و کسر آنها از بهای محصول در بیزینس پلن روغن سویا صورت می پذیرد. ماده اولیه که دانه های سویا است، بیش از 90 درصد وارداتی بوده و از کشورهایی مانند برزیل و آرژانتین وارد می شود.

بنابراین برای خرید مواد اولیه باید بودجه بالایی اختصاص پیدا کند. سود کارخانه روغن سویا به ظرفیت طرح، تعداد و نوع ماشین آلات، روش روغن کشی از سویا و روش های بازاریابی محصول بستگی دارد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی آب معدنی ⭐️(آب آشامیدنی) سال 1401 (pdf+word)

ماشین آلات مورد نیاز برای تولید روغن سویا

ارائه دانش فنی و عملیاتی پروژه، یکی دیگر از اهداف طرح توجیهی روغن سویا است. در این طرح نحوه تولید روغن سویا و تجهیزات خط تولید معرفی و مشخص می شوند.

به طور کلی مراحل تولید روغن سویا در کارخانجات به صورت زیر است:

[tie_list type=”checklist”]

 • پاک سازی دانه های سویا
 • جدا کردن پوسته
 • خردایش دانه های سویا
 • استخراج روغن سویا با حلال یا پرس مکانیکی
 • تصفیه روغن خوراکی سویا (صمغ گیری، خنثی کردن، رنگبری، بی بو سازی)

[/tie_list]

بر این اساس تجهیزات خط تولید روغن کشی از سویا عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • بوجاری
 • مکنده خار و خاشاک
 • غلطک های شکننده
 • غلطک خردکن دانه سویا
 • اکستراکتور تراوشی و غوطه وری
 • انتقال دهنده مارپیچ
 • دستگاه پرس روغن کشی
 • فلیکر
 • کراکر
 • تجهیزات کنترلی

[/tie_list]

بررسی توجیه پذیری اقتصادی تولید روغن سویا

امروزه روغن سویا به دلیل فواید غذایی بیشمار و ویژگی های منحصر به فردی که در تولید و فرآوری انواع مواد غذایی دارد، به شدت مورد توجه قرار گرفته است. دانه سویا دارای دور ریز نیست. پس از استخراج روغن، پروتئین سویا برای تولید خوراک دام، سویا پروتئینه خوراکی و پروتئین ایزوله به کار برده می شود.

افزون بر آن بسیاری از کارخانه های تولید روغن سویا همزمان به تولید لسیتین نیز مشغول هستند که از دانه سویا به دست می آید. به طور کلی با بررسی بازارهای هدف روغن سویا و وضعیت عرضه و تقاضا می توان، به توجیه پذیری اقتصادی این پروژه پی برد.

روغن کشی از دانه های سویا - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی تولید روغن سویا

امروزه روغن سویا به دلیل فواید غذایی بیشمار و ویژگی های منحصر به فردی که در تولید و فرآوری انواع مواد غذایی دارد، به شدت مورد توجه قرار گرفته است. دانه سویا دارای دور ریز نیست. پس از استخراج روغن، پروتئین سویا برای تولید خوراک دام، سویا پروتئینه خوراکی و پروتئین ایزوله به کار برده می شود.

افزون بر آن بسیاری از کارخانه های تولید روغن سویا همزمان به تولید لسیتین نیز مشغول هستند که از دانه سویا به دست می آید. به طور کلی با بررسی بازارهای هدف روغن سویا و وضعیت عرضه و تقاضا می توان، به توجیه پذیری اقتصادی این پروژه پی برد.

سفارش طرح توجیهی روغن سویا

طرح توجیهی اختصاصی، طرحی کامل و همه جانبه است که به صورت انحصاری برای هر پروژه تهیه می گردد. متخصصین مجرب سایت طرح فنی با بیش از 25 سال تجربه ارزشمند، بیزینس پلن روغن سویا را مطابق با آخرین استانداردهای تایید شده بانکی و سازمانی نگارش می کنند.

با سفارش طرح توجیهی اختصاصی، 2 امتیاز ویژه و بی نظیر به شما سرمایه گذار عزیز تعلق خواهد گرفت.

امتیاز اول، 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح است که توسط تیم زبده طرح فنی ارائه می گردد.

امتیاز ویژه بعدی نیز جلسه آنلاین رایگان با درخواست سرمایه گذار می باشد.

ما در جلسه آنلاین در زمینه اخذ تسهیلات بانکی، وثایق و ضمانت های بانکی، پروسه اداری دریافت مجوز در سازمان های دولتی و ارگان ها و … اطلاعات مفیدی را ارائه خواهیم داد. هدف ما حمایت از فعالیت های اقتصادی با ارائه تجارب غنی و دانش خود به سرمایه گذاران می باشد.

5/5 - (15 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب