طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی ⭐️ (بررسی فنی و تخصصی)

طرح توجیهی کلینیک دندانپزشکی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی گزارشی مفصل در باب اطلاعات فنی و برآوردهای مالی پروژه است که توسط متخصصین سایت طرح فنی تهیه می گردد. کلینیک دندانپزشکی با هدف سلامت دهان و دندان و همچنین درمان بیماری‎های دهان و دندان احداث می گردد.

به طور کلی کلینیک های دندانپزشکی به دو دسته تقسیم بندی می گردند. گروهی از کلینیک ها، ارائه دهنده خدمات عمومی دندانپزشکی و گروهی نیز ارائه دهنده خدمات تخصصی حداقل در سه حوزه تخصصی دندانپزشکی می باشند.

احداث کلینیک دندانپزشکی دارای چارچوب ها و شرایط ویژه ای است و باید سرمایه گذاران در ابتدای کار از این قوانین مطلع شوند. کلینیک های دندانپزشکی بازدهی بسیار عالی دارند زیرا هزینه های دندانپزشکی در کشور ما بالا بوده و همه افراد، حداقل سالی یک بار نیازمند چکاپ و درمان مشکلات دندانی خود می باشند.

هدف از نگارش طرح توجیهی کلینیک دندانپزشکی چیست؟

سرمایه گذاران برای احداث کلینیک دندانپزشکی در ابتدا باید اقدام به اخذ موافقت نامه اصولی و مجوزهای تاسیس و بهره برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان های مربوطه نمایند. طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی از جمله مدارکی است که اصولا در پروسه اخذ مجوز باید ارائه گردد.

افزون بر آن ارائه طرح توجیهی برای اخذ تسهیلات نیز ضروری است. دولت در جهت حمایت از سلامت جامعه، تسهیلاتی را به جامعه دندانپزشکی برای احداث کلینیک و تجهیز آن اعطا می کند که تنها با ارائه طرح توجیهی به بانک قابل دریافت می باشد.

طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی علاوه بر ضرورت غیر قابل انکاری که برای اخذ مجوز و وام دارد، راهنمای سرمایه گذاران است. کارآفرینان با مطالعه این طرح از شرایط احداث، تجهیزات مورد نیاز، سرمایه اولیه، هزینه ها و درآمد کلینیک دندانپزشکی آگاهی پیدا می کنند. لذا آنها می توانند، تصمیمات و رویکردهای مثبتی را در هر مرحله اتخاذ نمایند.

شرایط لازم برای احداث کلینیک دندانپزشکی

راه اندازی کلینیک دندانپزشکی تابع شرایط و ضوابط خاصی است که در طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی به تفصیل مورد بحث قرار می گیرد.

برخی از شرایط لازم برای احداث کلینیک یا درمانگاه های دندانپزشکی عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • کلینیک دندانپزشکی باید در مساحت حداقل 150 متر مربع در یک یا چند طبقه احداث شود.
 • کلینیک باید حداقل از 5 یونیت دندانپزشکی برخوردار باشد.
 • به ازای هر 5 دستگاه یونیت دندانپزشکی، یک دستگاه اتوکلاو 17 لیتری ضروری است.
 • کلینیک دندانپزشکی باید حداقل از یک دستگاه رادیوگرافی پری اپتیکال دندان برخوردار باشد.
 • فاصله هر کلینیک دندانپزشکی با کلینیک دندانپزشکی دیگر نباید کمتر از 500 متر باشد.
 • برای هر یونیت دندانپزشکی باید فضای حداقل 10 متر مربعی در نظر گرفته شود.
 • وجود اتاق اورژانس با تجهیزاتی چون دستگاه های احیا، کپسول اکسیژن و همچنین داروهای اورژانس در کلینیک دندانپزشکی الزامی است.

[/tie_list]

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کلینیک دندانپزشکی

یکی از مهم ترین مزایای طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی، برآورد شاخص های مالی پروژه از جمله محاسبه دقیق سرمایه اولیه است. سرمایه اولیه برای خریداری یونیت های دندانپزشکی، تجهیز کلینیک و تامین زیرساخت ها در نظر گرفته می شود.

در گذشته یونیت های دندانپزشکی تماما وارداتی بودند؛ اما خوشبختانه هم اکنون شرکت های تجهیزات پزشکی در داخل کشور، یونیت ها و تجهیزات دندانپزشکی را با کیفیت عالی تولید می کنند. شایان ذکر است، بخشی از سرمایه نیز برای خریداری مواد مصرفی در کلینیک در نظر گرفته می شود.

اتاق انتظار دندان پزشکی - طرح فنی

هزینه های راه اندازی کلینیک دندانپزشکی

احداث کلینیک دندانپزشکی و بهره برداری از آن مستلزم هزینه های متعدد و متنوعی است. طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی با محاسبه دقیق و به روز هزینه ها، راهنمای سرمایه گذاران خواهد بود.

اولین هزینه ای که برای احداث کلینیک دندانپزشکی با آن روبرو هستیم، هزینه خرید یا اجاره ساختمان کلینیک است. این هزینه بسته به لوکیشن و شهر احداث کلینیک متغیر خواهد بود.

هزینه نیروی انسانی نیز از جمله هزینه های مهم در این کسب و کار است. گفتنی است، حضور حداقل یک پرستار دندانپزشکی و یک تکنسین رادیولوژی در کنار دندانپزشکان ضروری است.

افزون بر آن کلینیک های دندانپزشکی دارای سرایدار، منشی، کارمند پذیرش و … نیز هستند. دندانپزشکان مشغول در کلینیک نیز معمولا دارای یک حقوق ثابت ماهیانه و همچنین حق العمل کاری به ازای خدمات انجام شده می باشند.

برآورد سود کلینیک دندانپزشکی

تاسیس کلینیک دندانپزشکی به بودجه و سرمایه بالایی نیاز دارد؛ اما به همان نسبت نیز از درآمد و سود خوبی نیز برخوردار است. درآمد کلینیک های دندانپزشکی از معاینه تشخیصی، رادیوگرافی دندان، کشیدن دندان، درمان ریشه، پرکردن دندان، جراحی لثه، جرم گیری، کامپوزیت، لمینت، ارتودنسی و ایمپلنت می باشد.

به طور کلی کلینیک های دندانپزشکی از مشاغل پر بازده هستند. طبق مطالعات انجام گرفته در بیزینس پلن کلینیک دندانپزشکی، نرخ بازده داخلی این طرح 50 درصد به بالا می باشد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی مرکز جراحی محدود ⭐️ (دی کلینیک) بررسی تخصصی

معرفی تجهیزات مورد نیاز برای احداث کلینیک دندانپزشکی

طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی علاوه بر محاسبات شاخص های مالی، در بخش فنی نیز تجهیزات مورد نیاز در کلینیک دندانپزشکی را معرفی می کند. از این رو طرح توجیهی می تواند، راهنمای بسیار خوبی برای عملیاتی کردن و پیاده سازی کلینیک دندانپزشکی باشد.

تجهیزات مهمی که در کلینیک دندانپزشکی مورد نیاز می باشند، عبارتند از:

[tie_list type=”plus”]

 • یوینت های دندانپزشکی
 • دستگاه اتوکلاو 17 لیتر
 • دستگاه لایت کیور
 • دستگاه کمپرسور
 • کویترون یا دستگاه جرم گیر
 • آمالگا موتور
 • ساکشن مرکزی
 • دوربین داخل دهانی
 • اینسترومنت های دندانپزشکی
 • دستگاه رادیوگرافی ایکس ری
 • دستگاه التراسونیک
 • لوازم و اثاثیه بخش پذیرش و اتاق انتظار

[/tie_list]

تجهیزات طرح توجیهی کلینیک دندانپزشکی - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی کلینیک دندانپزشکی

تاسیس کلینیک دندانپزشکی دارای توجیهی اقتصادی است زیرا تنها 10 تا 12 درصد از درآمد کلینیک، صرف هزینه های مواد مصرفی شده و مابقی سود خالصی است که نصیب کلینیک می شود. بررسی آمارها نشان می دهد که مردم ایران به صورت سالانه مبلغ بالایی را صرف هزینه های دندانپزشکی می کنند.

با بالا رفتن سطح بهداشت و سلامت جامعه، توجه به سلامت دندان توسط مردم افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. بنابراین سوددهی کلینیک دندانپزشکی وابسته به دوران خاصی نبوده و تقاضا برای درمان بیماری‎های دهان و دندان همواره وجود خواهد داشت.

سفارش طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی چه امتیازی دارد؟

طرح توجیهی احداث کلینیک دندانپزشکی، طرحی منحصر به فرد برای هر پروژه است که حاوی اطلاعات ریز و تخصصی است. کارشناسان ما با تجربه ای 25 ساله در زمینه بانکی و سرمایه گذاری و اداری، طرح توجیهی را با داده های به روز تنظیم می کنند. طرح توجیهی کلینیک دندانپزشکی، گزارشی مستند و قابل دفاع است که به سازمان های صدور مجوز و بانک ها ارائه می گردد.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی دارای دو امتیاز ویژه و بی نظیر است.

اولین امتیاز، 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح است که توسط تیم متخصص طرح فنی ارائه می گردد.

امتیاز دوم نیز جلسه آنلاین رایگان با درخواست سرمایه گذار می باشد.

ما در جلسه آنلاین، تمامی پروسه اداری و بانکی سرمایه گذاری را برای شما شفاف سازی می کنیم. در این جلسه مطالبی را در خصوص وثایق و ضمانت نامه های بانکی، پروسه اخذ تسهیلات بانکی و مراحل دریافت مجوز کلینیک دندانپزشکی بیان خواهد شد.

5/5 - (18 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب