پالایشگاه و پتروشیمیسفارش طرح توجیهیمقالات آموزشی

طرح توجیهی مینی پالایشگاه ⭐️ مینی ریفاینری (مقیاس کوچک)

احداث پالایشگاه مقیاس کوچک

طرح توجیهی مینی پالایشگاه (مینی ریفاینری) مجموعه تحقیقات و بررسی های انجام شده در این کسب و کار است که توسط مهندسین مجرب و کاربلد سایت طرح فنی تهیه می گردد. این طرح کاملا شفاف و مستند بوده و برای ارائه به نهادهای متولی و صادر کننده مجوز و وام نگارش می شود.

مینی پالایشگاه ها مانند پالایشگاه های بزرگ وظیفه تصفیه نفت خام را بر عهده دارند، با این تفاوت که از ابعاد و مقیاس بسیار کوچکتری برخوردار می باشند.

با رشد جمعیت در کشور و نیاز کارخانجات و صنایع مختلف در اقصی نقاط کشور به فرآورده های نفتی، احداث پالایشگاه ها یا مینی ریفاینرها در کشورمان رواج پیدا کرده است. وجود خطوط نفت به صورت پراکنده در نقاط مختلف کشور نیز دلیلی برای تمایل سرمایه گذاران به احداث مینی پالایشگاه ها می باشد.

گازوئیل، گاز مایع، نفتا، گوگرد، قیر، مازوت و فرآورده های شیمیایی از مهمترین محصولاتی هستند که توسط مینی ریفاینرها تولید می گردند.

هدف از نگارش طرح توجیهی مینی پالایشگاه چیست؟

سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی مینی پالایشگاه را دارند، جهت آغاز فعالیت صنعتی خود باید جواز تاسیس از سازمان های مربوطه دریافت نمایند. بدین منظور سرمایه گذاران باید در ابتدا به سفارش و تنظیم طرح توجیهی مینی پالایشگاه اقدام نمایند.

کارشناسان در طرح توجیهی، پروژه را از لحاظ اقتصادی، فنی و عملیاتی بررسی کرده و طرح را برای ارائه به سازمان یا نهاد صادرکننده مجوز آماده می کنند.

دریافت وام توسط سرمایه گذار یکی دیگر از کاربردهای طرح توجیهی است. معمولا برای احداث مینی پالایشگاه ها تسهیلاتی از طرف دولت به سرمایه گذاران تعلق پیدا می کند.

تخصیص تسهیلات بدون ارائه طرح توجیهی متناسب با فرمت درخواستی بانک امکان پذیر نمی باشد زیرا بانک در ابتدا باید از توجیه پذیر بودن طرح اطمینان حاصل نماید.

بررسی سرمایه لازم برای احداث مینی پالایشگاه

عدم نیاز به سرمایه هنگفت از مزایای احداث مینی پالایشگاه است. سرمایه اولیه برای راه اندازی این کسب و کار در درجه اول به ظرفیت مینی پالایشگاه بستگی دارد. مینی ریفاینرها می توانند، روزانه 200 بشکه تا 20 هزار بشکه نفت خام را تصفیه کنند.

افزون بر آن برخی از مینی ریفاینرها قابلیت جابجایی دارند؛ اما برخی به صورت ثابت احداث می شوند. مینی ریفاینرهای متحرک سرمایه بالاتری نسبت به نوع ثابت نیاز دارند.

میزان سرمایه به فرایند تصفیه نفت خام و نوع محصول تولیدی نیز وابستگی دارد. برآورد سرمایه اولیه از ارکان و اصول مهم طرح توجیهی مینی پالایشگاه مقیاس کوچک می باشد زیرا دیگر شاخص های مالی طرح بر پایه آن مورد آنالیز قرار می گیرند.

محاسبه هزینه های راه اندازی مینی ریفاینر

محاسبه و برآورد هزینه ها در این کسب و کار باید با جمع آوری داده های روز و اطلاعات دقیق انجام شود تا منابع مالی برای پرداخت آنها توسط سرمایه گذار تامین گردد. برای پیکربندی دقیق شاخص های مالی باید تمامی هزینه ها از کوچکترین تا بزرگترین هزینه بررسی شوند.

هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه سوخت مصرفی و … باید به صورت واضح مبلغ گذاری گردند.

مولفین و گردآورندگان طرح توجیهی مینی ریفاینری هزینه ها را به صورت تخصصی و با مبالغ روز مشخص می کنند تا پروژه کارآمدترین و بهینه ترین شرایط ممکن را داشته باشد.

سود مینی پالایشگاه به چه صورت است؟

احداث مینی پالایشگاه از طرح های سرمایه گذاری سودآور است زیرا امکان تولید فرآورده های مختلف نفتی در کوتاه ترین زمان ممکن در آن وجود دارد. تولید محصولات متنوع، ارزش افزوده خوبی را برای کارآفرینان در این بخش فراهم می آورد.

نرخ بازده داخلی در این طرح بین 25 تا 40 درصد و مدت زمان بازگشت سرمایه بین 3 تا 4 سال برآورد شده است.

محاسبه سود خالص و ناخالص پروژه و دیگر فاکتورهای مربوط به سود نیز در دستور کار کارشناسان برای نگارش طرح توجیهی مینی پالایشگاه قرار دارد. محاسبه سود با نرم افزارهای تخصصی و با توجه به میزان سرمایه اولیه و هزینه ها صورت می پذیرد.

تجهیزات موردنیاز برای احداث مینی ریفاینری - طرح فنی

تجهیزات مورد نیاز در بیزینس پلن مینی پالایشگاه (مینی ریفاینر)

یکی از بخش های مهم در طرح توجیهی مینی پالایشگاه، تجزیه و تحلیل مواد اولیه، بررسی فرایند تولید و تجهیزات مورد نیاز در تولید و به طور کلی دانش فنی پروژه می باشد.

ماده اولیه در مینی پالایشگاه ها علاوه بر نفت خام می تواند، شامل میعانات گازی، ضایعات نفتی، هیدروکربن های سبک و سنگین و … باشد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی پمپ بنزین ⛽️ سال 1401 (PDF+WORD) جایگاه سوخت

به طور کلی مراحل تولید فرآورده های نفتی در مینی پالایشگاه مقیاس کوچک به صورت زیر است:

 • تقطیر
 • تصفیه
 • تفکیک
 • تولید فرآورده نفتی

تجهیزات مورد نیاز در مینی ریفاینرها عبارتند از:

 • برج تقطیر
 • مخازن عملیاتی
 • کوره
 • مبدل حرارتی
 • سیستم یوتیلیتی
 • مخازن دپوی محصول
 • مخازن ذخیره محصول
 • اتاق کنترل
 • تجهیزات کراکینگ
 • سیستم آتش نشانی

تهیه تجهیزات استاندارد پالایشگاه مقیاس کوچک

تولید فرآورده های نفتی باکیفیت، مهم ترین اصل در سود دهی مینی پالایشگاه است. تجهیزات و ماشین آلات تولید نقش مهمی در کیفیت محصول دارند. عدم استفاده از تجهیزات استاندارد از مسائل این کسب و کار است.

با این وجود کارآفرینان موفق با مطالعه بخش فنی بیزینس پلن، تجهیزات مناسب را خریداری کرده و از افت کیفیت محصول جلوگیری می کنند. افزون بر آن سرمایه گذاران با صادرات فرآورده های نفتی مرغوب، ارزآوری خوبی را نیز برای خود به ارمغان می آورند.

احداث مینی پالایشگاه (پالایشگاه مقیاس کوچک) - طرح فنی

آیا احداث مینی پالایشگاه دارای توجیه پذیری اقتصادی است؟

مینی پالایشگاه ها عموما در کنار خطوط انتقال لوله نفت با هزینه خیلی کمتر از پالایشگاه های بزرگ احداث می گردند. خوراک یا ماده اولیه برای این پالایشگاه ها متنوع بوده و تنها نفت خام نیست.

هم اکنون با افزایش صادرات میعانات گازی توسط پالایشگاه های بزرگ، تولید میعانات گازی توسط مینی پالایشگاه ها و فروش آن در داخل کشور سودآوری خوبی برای آنها به دنبال دارد.

افزون بر آن به دلیل امکان پذیر بودن واردات نفت خام از سایر کشورها، احداث مینی پالایشگاه ها در مناطق مرزی نیز هوشمندانه می باشد. ضمن این که توجیه پذیری اقتصادی پروژه در طرح توجیهی مینی پالایشگاه نیز اثبات شده است.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی مینی پالایشگاه

از آن جا که مینی پالایشگاه ها از لحاظ مشخصات، حجم و نوع محصول تولیدی متفاوت هستند، نمی توان برای آنها یک طرح توجیهی آماده را پیشنهاد نمود.

نگارندگان طرح توجیهی پالایشگاه مقیاس کوچک ، کارشناسان حرفه ای با تجربه ای 25 ساله در امور سرمایه گذاری، بانکی و اداری هستند که دقیق ترین و بی نقص ترین طرح توجیهی اختصاصی را نگارش می کنند.

ما در سایت طرح فنی برای حمایت از سرمایه گذاران مینی پالایشگاه، دو امتیاز بی نظیر 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان را در نظر گرفته ایم.

جلسه آنلاین رایگان با خواست شما سرمایه گذار عزیز و با هدف پاسخگویی به ابهامات و سوالات شما تشکیل می گردد. کارشناسان ما در این جلسه، توضیحاتی در خصوص پروسه اداری اخذ مجوز مینی پالایشگاه ، وثایق و ضمانت نامه بانکی، مراحل دریافت وام های بانکی و … را به شما ارائه خواهند داد.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 4.35 ( 12 نتایج)

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه من یک سوال داشتم میخواستم بدونم برای اخذ مجوز مینی پالایشگاه ها به کجا مراجعه کنیم؟

  1. سلام، ابتدا به وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفت مراجعه کنید

 2. درود و خسته نباشید خدمت مهندس حاجی پور سوالی داشتم در رابطه با احداث پالایشگاه مقیاس کوچک آیا امکانش هست تماس هست با شما گفتگویی داشته باشم ارادتمند شما عارف صادقی

  1. سلام وفت بخیر بله حتما، لطفا از طریق شماره تماس موجود در بالای صفحه سایت اقدام به ارتباط تلفنی کنید درخدمتتون هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب