طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک، گزارشی از ابعاد و جوانب مختلف این طرح است که توسط متخصصین سایت طرح فنی جهت اخذ مجوز و تسهیلات تهیه می گردد. سنگ آهک نوعی کانی معدنی حاوی کربنات کلسیم است که به صورت خالص در طبیعت موجود نیست.

این کانی به اشکال مختلفی مانند آهک ماسه ای، سنگ آهک رسی و آهک دولومیتی در لایه های مختلف زمین تشکیل می شود. به طور کلی سنگ های آهک در پوسته زمین یا در لایه های رسوبی اقیانوس ها یا آب ها به وجود می آیند.

سنگ آهک، ماده ای سفید رنگ، بدون بو، سخت و دارای دمای ذوب بالا است. این کانی از کاربردهای گسترده ای در شیشه سازی، کاغذ سازی، تولید کود، بخش کشاورزی، صنایع شیمیایی، تولید پودر مل، تولید سیمان و در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب برخوردار است.

معادن آهک در قسمت های مختلفی از کشور از جمله استان های اصفهان، خوزستان، لرستان، کرمان و فارس وجود دارند. استخراج معدن سنگ آهک در ایران از فرصت های ایده آل برای سرمایه گذاری توسط کارشناسان معرفی شده است.

طرح توجیهی معدن سنگ آهک جهت دریافت تسهیلات و اخذ مجوز

برای استخراج سنگ آهک از معدن در گام اول نیاز به دریافت مجوز اکتشاف و سپس پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معدن وجود دارد. جالب است بدانید، مالکیت خصوصی معادن در ایران امکان پذیر نیست؛ اما امکان بهره برداری از آن با دریافت مجوزهای مربوطه و واگذاری آن به بخش خصوصی وجود دارد.

بدین منظور وزارت صنایع، طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک را برای صدور مجوز، از متقاضی درخواست می نماید. طرح توجیهی فوق باید مطابق با ضوابط سازمانی نوشته شده و حاوی تمامی سرفصل های مهم طرح باشد.

برخی از سرمایه گذاران برای پوشش دهی بخشی از هزینه های استخراج سنگ آهک، درخواست تسهیلات از بانک ها را دارند. تسهیلات تنها در صورتی به متقاضیان اختصاص پیدا می کند که طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک به بانک ارائه شود. طرح توجیهی بانکی باید طبق آخرین استانداردهای بانکی تنظیم و ارائه گردد. توضیح این که هر بانکی، طرح توجیهی را با فرمت مخصوص به خود پذیرش می کند.

دستاوردهای طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک

طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک توسط کارشناسان زبده تهیه شده و ارائه دهنده اطلاعات ضروری و حیاتی طرح به سرمایه گذاران است. کارآفرینان با مطالعه طرح توجیهی، با وضعیت امکان پذیری طرح، توجیه پذیری اقتصادی طرح و دانش فنی طرح آشنا می شوند.

بیزینس پلن استخراج معدن سنگ آهک مانند چراغی از ابتدا تا انتهای مسیر سرمایه گذاری را برای کارآفرین روشن می کند. بدین ترتیب سرمایه گذار می تواند، با دیدی باز در هر مرحله از سرمایه گذاری، بهترین تصمیمات را اتخاذ نماید.

چرا باید در استخراج معدن سنگ آهک سرمایه گذاری کنیم؟

نگارندگان طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک، این طرح را از فرصت های سرمایه گذاری مطلوب معرفی نموده اند. معادن غنی از سنگ آهک در ایران از جذابیت های سرمایه گذاری در این بخش است. آهک به صورت گسترده ای در صنایع ساختمانی مانند پل سازی، ساختمان سازی و … استفاده می شود.

از این رو سنگ آهک نقش اساسی و استراتژیک در پروژه های عمرانی کشور ایفا می کند. بهتر است بدانید، بالغ بر 70 درصد از معادن سنگ آهک ایران از آهک با خلوص بالا برخوردار هستند و آهک ایرانی از جمله بهترین آهک ها در دنیا است.

از این رو بسیاری از کشورهای منطقه نیز بازار هدف برای آهک ایرانی به شمار می آیند. به طوری که علاوه بر تامین نیاز صنایع داخلی، هزاران تن از سنگ آهک به کشورهایی مانند عراق، پاکستان، ترکمنستان، قطر، افغانستان و غیره صادر می گردد. نیاز مبرم این کشورها به ساخت و ساز، توسعه صنایع و عدم دسترسی آنها به معادن آهک، بازار پررونقی را برای آهک ایرانی ایجاد کرده است.

سرمایه لازم برای شروع پروژه

استخراج معدن سنگ آهک در ایران عموما به روش روباز و پلکانی انجام می گردد. بخش عمده سرمایه اولیه برای فراهم آوردن تجهیزات استخراج و حفاری صرف می شود. لازم به ذکر است، در کسب و کارهای معدنی به دلیل این که نیاز به خریداری مواد اولیه وجود ندارد، در نظر گرفتن بودجه ای به عنوان سرمایه درگردش نیاز نیست. ضمن این که بخشی از میزان سرمایه گذاری اولیه را از طریق تسهیلات کم بهره از بانک ها می توان تامین نمود.

محاسبه میزان سرمایه با توجه به ظرفیت طرح و با در نظر گرفتن ارزش روز تجهیزات حفاری و وسائط نقلیه انجام می شود. کارشناسان، برآورد سرمایه را در طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک با استعلامات قیمت ماشین آلات و تحقیقات وسیع میدانی انجام می دهند.

معدن سنگ آهک - طرح فنی

هزینه های استخراج معدن سنگ آهک

استخراج معدن سنگ آهک از هزینه های کمتری نسبت به بسیاری از کسب و کارها برخوردار است. به طور کلی در کسب و کارهای استخراج معد،ن هزینه هایی مانند هزینه ساختمان و هزینه محوطه سازی وجود ندارند.

هزینه نیروی انسانی، هزینه سوخت و سرویس وسائط نقلیه (وانت، نیسان، لودر و کامیون)، هزینه نگهداری تجهیزات و هزینه استهلاک تجهیزات از مهم ترین هزینه های این طرح می باشند. برای استخراج سالانه 55 هزار تن سنگ آهک به تعداد 10 نفر نیروی انسانی تمام وقت نیاز است.

هزینه های این طرح بسته به ظرفیت استخراج سالیانه سنگ آهک متفاوت خواهد بود. کارشناسان در طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک، تمامی هزینه های ریز و درشت این طرح را با توجه به داده های روز مشخص می کنند.

برآورد سود در طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک

استخراج معدن سنگ آهک از مشاغل سودآور است زیرا به تجهیزات خیلی پیشرفته و فناوری پیچیده ای نیاز ندارد. درآمد استخراج سنگ آهک با کسر هزینه های استخراج و حفاری از قیمت تمام شده سنگ آهک به دست می آید. افزایش ظرفیت استخراج سنگ آهک، فعالیت در بازارهای جهانی و استفاده از تجهیزات باکیفیت که استهلاک کمتری دارند، منجر به افزایش سود در این طرح خواهد شد.

محاسبه سود استخراج معدن سنگ آهک با حساب سرانگشتی امکان پذیر نبوده و دارای پیچیدگی های فراوانی است. از این رو بهتر است، برای محاسبه سود به صورت دقیق از طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک کمک بگیرید.

کارشناسان در طرح توجیهی، میزان سود خالص و ناخالص، مدت زمان برگشت سرمایه و نرخ بازده داخلی طرح را با توجه به مشخصات پروژه محاسبه می کنند، همچنین با استفاده از مطالعات بازار میتوانید از داده های ارزشمندی همچون میزان تولید رقبا، استراتژی فعالیت رقبا و بازار صادرات برخودار شوید.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی استخراج معدن سیلیس ⭐️ (برآورد تخصصی هزینه ها)

روش استخراج سنگ آهک از معدن

استخراج معدن سنگ آهک با روش استخراج روباز انجام می گردد. بدین منظور ابتدا زمین را آماده سازی و مسطح سازی می کنند. سپس سنگ آهک به روش پلکانی تحت عملیات حفاری قرار می گیرد. در طی عملیات حفاری، چاله هایی را در زمین ایجاد می کنند.

در این چاله ها باید خرج گذاری انجام شده و مواد انفجاری (پودر آنفو) و چاشنی الکتریکی کار گذاشته شود. به منظور حمل سنگ آهک، باید عملیات آتش باری انجام گردد. این کار از طریق دینامیت انجام شده و قطعات سنگ آهک خرد می گردند. در نهایت قطعات سنگ آهک بارگیری شده و برای حمل آماده می شوند.

آشنایی با انواع سنگ آهک  

به طور کلی سنگ های آهک بسته به منشاء پیدایش خود در دسته بندی های زیر جای می گیرند:

 • آهک آواری: آهک های آواری در اثر عوامل طبیعی مانند باران و باد از زمین جدا شده و به صورت رسوب در نقطه ای جمع می شوند. این نوع آهک، متداول ترین نوع آهک در پوسته زمین است که در سنگ های رسوبی دیده می شود.
 • آهک زیستی: پیدایش آهک زیستی در اثر فرایندهای بیولوژیکی جاندارانی است که قرن های گذشته در زمین زندگی کرده اند.
 • آهک شیمیایی: آهک شیمیایی برخلاف آهک زیستی، منشاء بیولوژیکی ندارد. این نوع آهک در اثر فعل و انفعالات شیمیایی به وجود می آید. سنگ های تراورتن نمونه ای از سنگ های آهکی شیمیایی هستند.

تجهیزات و ماشین آلات اکتشاف و استخراج معدن سنگ آهک - طرح فنی

تجهیزات مورد نیاز برای شروع پروژه

برخی از تجهیزات و وسائط نقلیه مورد نیاز که در طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک به تفصیل بررسی و معرفی می گردند، عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • بلدوزر
 • دریل واگن
 • چکش حفاری (پرفراتور)
 • لودر
 • کمپرسور
 • اهم متر
 • وانت یا نیسان
 • کامیون

[/tie_list]

بررسی توجیه پذیری اقتصادی معدن سنگ آهک

طبق تحقیقات کارشناسان در طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک، این طرح از لحاظ اقتصادی، وضعیتی رضایت بخش را خواهد داشت. سنگ آهک، ماده اولیه برای تولید انواع آهک هیدراته، آهک کلوخه، آهک زنده، آهک میکرونیزه و … است.

در ضمن بازار آهک، تک بعدی نبوده و صنایع گوناگونی، متقاضی این ماده معدنی هستند. آهک صادراتی ایران به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و خلوص بالا، نقش پررنگی در بازارهای کشورهای منطقه دارد.

معرفی طرح توجیهی اختصاصی استخراج معدن سنگ آهک

طرح توجیهی اختصاصی، طرحی مفصل تر از طرح توجیهی آماده است که به صورت ویژه و انحصاری برای هر پروژه نوشته می شود. نگارندگان طرح توجیهی استخراج معدن سنگ آهک در سایت طرح فنی، متخصصینی با تجربه 25 ساله در سرمایه گذاری و امور بانکی و اداری کشور هستند.

ما برای حمایت از کسب و کارهای معدنی با سفارش طرح توجیهی اختصاصی، دو هدیه: 5 ماه پشتیبانی رایگان از طرح و جلسه آنلاین رایگان را تقدیم شما خواهیم کرد. جلسه آنلاین به درخواست سرمایه گذار و به منظور رفع ابهام و پاسخگویی به سوالات اداری و بانکی برگزار می گردد.

ما در این جلسه به ارائه توضیحاتی در خصوص پروسه اداری اخذ مجوز اکتشاف و استخراج معدن سنگ آهک، روش اخذ تسهیلات، شرح ضمانت نامه ها و وثایق بانکی و … می پردازیم.

5/5 - (18 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب