طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی (AAC) ⭐️ برای اخذ مجوز و وام

طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی (AAC) حاوی اطلاعات مهم و ضروری برای راه اندازی این پروژه و اخذ مجوز و وام است که توسط متخصصین توانمند سایت طرح فنی تهیه می گردد.

بتن سبک گازی که با نام بتن هوادهی اتوکلاو شده (AAC) نیز معروف است، نوعی بتن پرکاربرد است که برای تولید پنل های دیواری و ساخت بلوک های هبلکس به کار می رود. بتن سبک گازی از ترکیب سنگدانه های ریز ماسه سیلیسی، سیمان، آهک و یک ماده منبسط کننده (اکسید آلومینیوم) که موجب می شود، بتن مانند خمیر نان، پف کند، تولید می گردد.

حدود 80 درصد از بتن سبک گازی را هوا تشکیل می دهد، بنابراین این محصول، بسیار سبک بوده و عایق صوتی و حرارتی عالی است. بتن سبک گازی نیز مانند همه مواد مبتنی بر سیمان، مستحکم بوده و مقاوم در برابر حریق است. بلوک های بتن سبک گازی برای ساخت دیوارهای جداکننده و پنل های بتن سبک گازی به منظور استفاده در سقف و دیوارهای غیر باربر ساخته می شوند. استفاده از بتن های سبک گازی به دلیل مزایا و ویژگی های مثبتی که دارند، در صنعت ساختمان رو به افزایش است.

ضرورت تنظیم طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی (AAC)

سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در تولید بتن سبک گازی را دارند، باید برای رسمی کردن فعالیت اقتصادی خود، اقدام به اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری نمایند. سازمان متولی صدور مجوز برای این طرح، سازمان صنایع و معادن است. ضمن این که استعلاماتی نیز باید از سایر سازمان های ذیربط گرفته شود. در این میان، تنظیم و ارائه طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی به سازمان های مربوطه در پروسه اخذ مجوز الزامی است.

سرمایه گذاران پس از دریافت جواز تاسیس می توانند، درخواست تسهیلات کم بهره از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری را داشته باشند. اما گفتنی است، تسهیلات تنها در صورتی به متقاضی واگذار می شود که طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی با فرمت مخصوص به بانک ارائه شود.

طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی چه مزیت هایی دارد؟

بسیاری از سرمایه گذاران تصور می کنند، تنها هدف از نگارش طرح توجیهی، کمک به اخذ مجوز و وام است و از نتایج حیرت انگیز آن در سرمایه گذاری بی اطلاع هستند. طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی مانند یک کتابچه راهنما است که از صفر تا صد پروژه را برای سرمایه گذاران به تصویر می کشد.

تمامی اطلاعات چه در بخش فنی و عملیاتی طرح، چه تحقیقات بازار و چه برآورد های مالی در این گزارش گنجانده می شوند. بیزینس پلن تولید بتن سبک گازی با جداول و نمودارها و با بیانی ساده، اطلاعات طرح را به سرمایه گذاران انتقال می دهد.

فرایند تولید بتن سبک گازی AAC - طرح فنی

چرا باید در تولید بتن سبک گازی سرمایه گذاری کنیم؟

با پیشرفت صنعت ساختمان و اهمیت بهینه سازی انرژی در ساختمان ها، تقاضا برای بتن سبک گازی روند صعودی طی می کند. چرا که این بتن ها بهترین مصالح برای عایق سازی صوتی و حرارتی ساختمان می باشند. مواد اولیه ارزان و در دسترس نیز راه را برای تولیدکنندگان بتن سبک گازی در کشور هموار کرده است.

از این رو طبق مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی، ورود به این عرصه، آینده دار و سودآور خواهد بود.

میزان سرمایه لازم برای تولید بتن سبک گازی (AAC)

سرمایه مورد نیاز برای تولید بتن سبک گازی بسته به ظرفیت تولید، متغیر است. سرمایه اولیه برای خریداری تجهیزات خط تولید از جمله سیلوها، مخلوط کن، دستگاه توزین، اتوکلاو و غیره صرف می شود. بخشی از مبلغ سرمایه گذاری اولیه نیز باید برای تامین زیرساخت های پروژه از جمله ساختمان سازی، محوطه سازی و اجرای تاسیسات سوخت رسانی، برق رسانی ، سرمایش، گرمایش، تهویه و آتش نشانی کنار گذاشته شود.

بهره برداری از کارخانه و اجرایی کردن طرح علاوه بر سرمایه گذاری ثابت، نیازمند سرمایه درگردش است. بودجه فوق به خریداری مواد اولیه طرح شامل ماسه سیلیسی، سیمان، پودر آلومینیوم، آهک و … اختصاص پیدا می کند. کارشناسان برای محاسبه سرمایه اولیه در طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی، قیمت روز تجهیزات و ماشین آلات و همچنین نرخ روز مواد اولیه را در نظر می گیرند.

برآورد هزینه ها توسط طرح توجیهی

هزینه های مهم این پروژه که در طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی نیز مشخص شده اند، عبارتند از: هزینه زمین، هزینه نیروی انسانی، هزینه حمل و نقل، هزینه سوخت مصرفی، هزینه حامل های انرژی و هزینه تعمیر و سرویس تجهیزات. طبق برآوردهای کارشناسان برای تولید 80 هزار تن بتن سبک گازی در سال، به زمینی با ابعاد 12 هزار متر مربع و تعداد 21 نفر پرسنل تمام وقت نیاز داریم که این هزینه ها باید با نرخ روز محاسبه شوند.

برخی از ماشین آلات خط تولید از جمله سیستم های آماده سازی سیمان و مواد اولیه ایرانی بوده و سایر تجهیزات خارجی هستند. گفتنی است،استفاده از تجهیزات باکیفیت، هزینه استهلاک و تعمیر و سرویس تجهیزات را کاهش و سود را افزایش می دهد.

تولید بتن سبک اتوکلاو شده - طرح فنی

تخمین میزان سوددهی پروژه

میزان سود این پروژه به ظرفیت تولید سالیانه بتن سبک گازی وابسته است. هر چقدر میزان سرمایه گذاری اولیه، بالاتر بوده و از تجهیزات بیشتر و پیشرفته تری استفاده گردد، سوددهی طرح نیز بالاتر خواهد بود. کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی، نرخ بازده داخلی را در این طرح حدود 21 درصد برآورد نموده اند.

کارشناسان برای محاسبه میزان دقیق سود، تمامی مولفه های اثرگذار در سود را در نظر می گیرند و میزان سود خالص، سود ناخالص، نقطه سر به سر، مدت زمان برگشت سرمایه و سایر شاخص های مالی را مشخص می کنند.

فرایند تولید بتن سبک گازی (AAC)

طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی با شرح فرایند تولید در پیاده سازی و اجرای طرح نیز نقش کلیدی ایفا می کند. گام اول در تولید بتن سبک گازی، آماده سازی ماسه سیلیسی و ترکیب آن با آب است. سایر مواد اولیه مانند آهک و سیمان نیز باید تحت عملیات آسیاب و آماده سازی قرار بگیرند. سپس مواد اولیه پس از توزین در دستگاه میکسر با هم مخلوط می گردند و در انتهای کار اکسید آلومینیوم به آنها اضافه می گردد.

اکسید آلومینیوم باعث ایجاد حباب های هیدروژن و انبساط مخلوط بتنی می شود. در این مرحله مخلوط بتنی در داخل قالب ها ریخته شده و مانند یک کیک در قالب پف می کند. سپس کیک بتنی را بعد از سفت شدن از قالب خارج کرده و تحت عملیات برش قرار می دهند.

در نهایت بلوک های بتن سبک گازی در کانوایر چیده شده و به اتوکلاو منتقل می شوند تا با فشار و دمای معین، استحکام مورد نظر را پیدا کرده و فرآوری گردند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی بتن آماده ⭐️ سال 1401 (برآورد تخصصی هزینه ها)

معرفی تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز پروژه

تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز که در طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی نیز معرفی می شوند، عبارتند از:

[tie_list type=”starlist”]

 • سیلوهای ذخیره سازی سیلیس، سیمان و آهک
 • آسیاب گلوله ای
 • سنگ شکن فکی
 • الک لرزاننده
 • میکسر
 • قیف نگهدارنده
 • سیستم توزین
 • قالب ها
 • واگن های برش طولی و عرضی
 • تسمه نقاله
 • ایستگاه بالابرنده
 • کانوایر
 • جرثقیل
 • پمپ خلاء
 • اتوکلاو

[/tie_list]

نهایی شدن فرایند تولید بتن سبک - طرح فنی

مزایای بتن سبک گازی (AAC)

وزن سبک، ساختار متخلخل و ویژگی های سلولی بتن سبک گازی منجر به برش، شکل دهی و تراشیدن آسان آن می گردد. میخ ها و پیچ ها در این نوع بتن به راحتی فرو می روند. در ضمن عبور لوله های تاسیسات و کانال های برق در آن ها، راحت تر است.

بتن سبک گازی مانند تمامی مصالح سیمانی دارای استحکام کافی در برابر رطوبت، پوسیدگی، کپک و حشرات است. بتن سبک گازی غیر قابل احتراق بوده و مواد سمی ایجاد نمی کند. به دلیل وزن سبک و هوایی که در داخل بتن های گازی وجود دارد، عبور صدا به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند. از این رو برای استفاده در دیوارهای مشترک و پارتیشن ها، بهترین گزینه می باشند.

بررسی توجیه پذیری اقتصادی پروژه

بررسی های که کارشناسان و نگارندگان طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی انجام داده اند، نشان دهنده توجیه پذیر بودن طرح از لحاظ اقتصادی است. بلوک هبلکس و پنل های دیواری، متداول ترین مصالحی هستند که از بتن سبک گازی تولید شده و اندک اندک جایگاه ویژه ای را برای خود در صنعت ساختمان ایجاد کرده اند.

چرا که این مصالح، هزینه های کلی ساخت و ساز را پایین می آورند. انتظار می رود، با پیشرفت صنعت ساختمان همچنان تقاضای فزاینده ای برای بلوک های بتن گازی در کشور وجود داشته باشد.

سفارش طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی

طرح توجیهی اختصاصی، گزارشی مفصل تر، دقیق تر و به روزتر از طرح توجیهی آماده است که توسط مجرب ترین کارشناسان به صورت انحصاری نوشته می شود. متخصصین سایت طرح فنی از مشاوران اعتباری و بانکی کشور بوده و از 25 سال سابقه در زمینه نگارش طرح توجیهی برخوردار هستند. طرح توجیهی تولید بتن سبک گازی، قابل ارائه به نهادها و بانک ها جهت اخذ مجوز و وام می باشد.

ما برای حمایت از کسب و کارهای تولیدی، امتیازات برجسته ای را با سفارش طرح توجیهی اختصاصی در نظر گرفته ایم. با سفارش بیزینس پلن فوق از 5 ماه پشتیبانی رایگان تیم طرح فنی برخوردار خواهید شد و همچنین می توانید، درخواست جلسه آنلاین رایگان با مشاوران ما را داشته باشید. متخصصین ما در این جلسه به ارائه توضیحاتی در خصوص وثایق و ضمانت نامه های بانکی، مراحل اداری اخذ مجوز، مراحل دریافت تسهیلات و سایر ابهامات اداری و بانکی می پردازند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

2 پاسخ

 1. سلام.بنده‌می‌خوام‌با‌مشاورین‌در‌مورد‌طرح‌ها‌صحبت‌کنم‌.ولی‌به‌دلیل‌کندی‌ویا‌قطعی‌اینترنت‌ودر‌دسترس‌نبودن‌واتساپ‌لطفا‌راه‌دیگری را‌برای‌ارتباط با‌کارشناسان‌رو‌قرار‌بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب