طرح توجیهی بازیافت زباله شهری ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

طرح توجیهی بازیافت زباله شهری - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی بازیافت زباله شهری به منظور انتقال اطلاعات مهم و ضروری طرح به سرمایه گذاران، سازمان های صدور مجوز، بانک ها و … نوشته می شود. نگارش طرح توجیهی توسط کارشناسان واجد شرایط و متخصص سایت طرح فنی، پروسه اخذ مجوز و وام را تسهیل کرده و مسیر سرمایه گذاری را هموار می کند.

زباله های شهری، تهدیدی بالقوه برای محیط زیست بوده و موجب آلودگی منابع طبیعی می شوند. بازیافت زباله های شهری می تواند از آلودگی های زیست محیطی و از اتلاف سرمایه های ملی و انرژی در کشور جلوگیری به عمل آورد. بازیافت زباله، پروسه ای است که مواد مصرف شده را در راستای تولید کالاهای جدید قرار می دهد.

با توجه به حجم وسیع تولید زباله شهری، راه اندازی واحدهای بازیافت زباله شهری از طرح های اقتصادی پربازده محسوب می گردد. کارشناسان با تنظیم طرح توجیهی بازیافت زباله شهری، جوانب مختلف این طرح را به سرمایه گذاران ارائه کرده و آنها را برای دسترسی به سود راهنمایی می کنند.

طرح توجیهی بازیافت زباله شهری جهت اخذ مجوز

واحدهای بازیافت زباله شهری و پسماند برای فعالیت خود نیازمند اخذ مجوزها و استعلام ها از سازمان های ذیربط مانند شهرداری و اداره محیط زیست هستند. بدین منظور باید درخواست کتبی خود را به همراه طرح توجیهی بازیافت زباله شهری به شهرداری تحویل دهند.

طرح توجیهی، وظیفه بازتاب اطلاعات پروژه به سازمان های صدور مجوز را بر عهده داشته و باید سازمان مربوطه را به منطقی بودن طرح متقاعد نماید. پس از بررسی مدارک و بازدید کارشناسان شهرداری از محل پروژه، مجوز تاسیس واحد بازیافت زباله شهری صادر می گردد.

مزایای تنظیم طرح توجیهی بازیافت زباله شهری

طرح توجیهی بازیافت زباله شهری نه تنها در پروسه اخذ جواز تاسیس از واجبات است، بلکه مزایای دیگری را نیز در بردارد. یکی از مهم ترین مزایای طرح توجیهی، کمک به دریافت تسهیلات بانکی است. سرمایه گذاران پس از اخذ جواز تاسیس می توانند، برای خریداری دستگاه های بازیافت زباله شهری و راه اندازی پروژه از تسهیلات بانکی کم بهره استفاده کنند. بانک عامل در صورت وجود اعتبار و حصول اطمینان از توجیه پذیری طرح پس از بررسی طرح توجیهی، وام درخواستی را به متقاضی واگذار می نماید.

علاوه بر آن، طرح توجیهی بازیافت زباله شهری می تواند، مانند یک نقشه یا شبیه ساز از ابتدا تا انتهای پروژه را به سرمایه گذاران نشان دهد. بدین ترتیب سرمایه گذاران درخواهند یافت، چه میزان سرمایه وارد کار کنند و چه بودجه ای را برای پرداخت هزینه ها در نظر بگیرند. ضمن این که طرح توجیهی، ظرفیت های موجود در منطقه و وضعیت رقبا را نیز بررسی کرده و دورنمایی از آینده پروژه را به سرمایه گذاران نمایش می دهد.

بازیافت زباله شهری چه فوایدی دارد؟

در حال حاضر تولید زباله های شهری یکی از مهم ترین مشکلات جوامع بشری است که باید فکری به حال آن شود تا محیط زیست را به نابودی نکشاند. فواید بازیافت زباله شهری عبارتند از:

[tie_list type=”checklist”]

  • حفظ منابع طبیعی: منابع طبیعی در جهان، محدود و اتمام پذیر هستند. بازیافت کاغذ و چوب در زباله های شهری باعث کاهش قطع درختان می شود. بازیافت پلاستیک، تولید پلاستیک جدید کمتری در پی داشته و موجب صرفه جویی در ذخایر نفتی می گردد.
  • جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی: بازیافت زباله شهری، زباله های ارسالی به محل دفن زباله و زباله سوزها را کاهش و آلودگی های محیطی را کاهش می دهد.
  • صرفه جویی در مصرف انرژی: ساخت محصولات بازیافتی، انرژی بسیار کمتری نسبت به تولید آنها از ابتدا نیاز دارد.
  • کاهش دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای: بازیافت با صرف انرژی کمتر نسبت به مواد اولیه جدید منجر به کاهش گازهای گلخانه ای شده و گاز متان و دی اکسید کربن را که از محل های دفن زباله منتشر می شود، کاهش می دهد.
  • توسعه اقتصادی: محصولات بازیافتی باعث تولید ارزش افزوده شده و با کارآفرینی گسترده به توسعه اقتصادی کشور کمک می کنند.

[/tie_list]

نحوه بازیافت زباله شهری

اطلاعات موجود در طرح توجیهی تنها محدود به تجزیه و تحلیل های بازار و برآوردهای اقتصادی طرح نیست. طرح توجیهی بازیافت زباله شهری جهت انتقال دانش فنی پروژه، نحوه بازیافت زباله شهری و تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز برای این کار را نیز شرح می دهد. اولین گام برای بازیافت زباله شهری، جمع آوری زباله ها از طریق مراکز تحویل بازیافت و محل های جمع آوری زباله است. سپس زباله ها را در دستگاه کیسه بازکن قرار می دهند تا کیسه های زباله از هم باز شده و سایر مراحل تفکیک زباله آسان تر شود.

در مرحله بعد زباله ها به دستگاه جداکننده مغناطیسی منتقل می شوند. این دستگاه در دو نوع آهنربای دائمی (پرمننت) و نوع الکتریکال موجود بوده و قطعات فلزی را از زباله ها جدا می کند. پس از تفکیک زباله های خشک و تر، زباله های تر (پسماند های مواد غذایی) از طریق بازیافت تبدیل به کمپوست شده و زباله های خشک (کاغذ، شیشه، فلز، پلاستیک و چوب) تبدیل به محصولات جدید می شوند.

دستگاه های مورد نیاز برای بازیافت زباله شهری

طرح توجیهی بازیافت زباله شهری، تجهیزات مورد نیاز برای این طرح را به صورت زیر معرفی می کند:

[tie_list type=”checklist”]

  • دستگاه کیسه باز کن مدولار
  • جدا کننده مغناطیسی
  • دستگاه تفکیک کننده اتوماتیک زباله شهری
  • خط بازیافت پیوسته ضایعات پلاستیکی و PET
  • آسیاب چکشی

[/tie_list]

تجهیزات موردنیاز برای بازیافت زباله شهری - طرح فنی

سرمایه اولیه مورد نیاز برای بازیافت زباله شهری

یکی از وظایف طرح توجیهی بازیافت زباله شهری، برآورد میزان سرمایه اولیه است. بخش اعظمی از سرمایه اولیه برای خریداری دستگاه های بازیافت صرف می شود. بسته به این که ظرفیت واحد بازیافت به چه صورت است و سالانه چند تن زباله شهری در آن تفکیک و بازیافت می شود، سرمایه اولیه متغیر خواهد بود.

از آن جا که قیمت دستگاه های بازیافت مرتبا در حال نوسان است، نمی توان مبلغ معینی را برای سرمایه اولیه ذکر کرد. محاسبه سرمایه اولیه توسط کارشناسان طرح توجیهی با استعلامات قیمتی و تحقیقات گسترده صورت می پذیرد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی کارخانه بازیافت شیشه ⭐️ برآورد تخصصی هزینه ها

برآورد هزینه ها در طرح توجیهی بازیافت زباله شهری

علاوه بر سرمایه ثابت اولیه که مختص خریداری تجهیزات و دستگاه های واحد بازیافت است، راه اندازی این طرح مستلزم صرف هزینه های گوناگون است. برای راه اندازی یک واحد بازیافت، شما در درجه اول نیازمند یک زمین و سوله هستید که بسته به منطقه، مساحت و اجاره یا خرید آن، هزینه پرداختی متغیر خواهد بود. طبق برآوردهای کارشناسان در طرح توجیهی بازیافت زباله شهری در زمینی به مساحت 15 هزار مترمربع و زیربنای حدود 2 هزار مترمربع می توان، سالانه 9 هزار تن زباله شهری را بازیافت کرد.

هزینه نیروی انسانی، هزینه حمل زباله، هزینه نگهداری تجهیزات و هزینه برق سه فاز مصرفی از سایر هزینه های عملیاتی این طرح می باشند. گفتنی است، برای ظرفیت بازیافت 9 هزار تن در سال، تعداد 40 نفر نیروی انسانی نیز نیاز خواهد بود. تمامی هزینه های این طرح در طرح توجیهی با اعداد و رقم های روز برآورد می شوند.

بررسی میزان سود طرح

راه اندازی واحد بازیافت زباله شهری، سوددهی بسیار خوبی خواهد داشت. چرا که نیازمند سرمایه در گردش بالا برای خرید مواد اولیه نیست و فقط بودجه ای برای جمع آوری زباله ها باید اختصاص پیدا کند. کارشناسان در طرح توجیهی بازیافت زباله شهری، نرخ بازده داخلی این طرح را حدود 40 درصد برآورد کرده اند که نشان از بازدهی فوق العاده چشم گیر طرح دارد.

گفتنی است، درصد فوق به صورت تقریبی است و سرمایه گذاران برای تخمین میزان درآمد و سود خالص پروژه باید به طرح توجیهی رجوع کنند. پیش بینی میزان سود در بیزینس پلن بازیافت زباله شهری با توجه به ظرفیت طرح، نوع و تعداد دستگاه ها و سایر عوامل اثرگذار در سود صورت می گیرد.

بازیافت زباله شهری - طرح فنی

آیا راه اندازی واحد بازیافت زباله شهری توجیه پذیر است؟

مطالعات کارشناسان در طرح توجیهی بازیافت زباله شهری نشان دهنده توجیه پذیر بودن این طرح از لحاظ اقتصادی می باشد. در کشور ما به طور میانگین سالانه 10 میلیون تن زباله تولید می شود که حدود 70 درصد آن مربوط به زباله های تر (پسماندهای میوه، مواد غذایی و …) و مابقی مربوط به پلاستیک، کاغذ، فلزات و سایر زباله های خشک است.

با وجود این، تعداد واحدهای بازیافت زباله شهری در مناطق مختلف کشور اندک است و پتانسیل بسیار خوبی برای احداث واحدهای جدید وجود دارد. افزون بر آن دستگاه های بازیافت زباله شهری در داخل کشور قابل خریداری بوده و این دستگاه ها به صورت مکانیزه و اتوماتیک هستند. از این رو می توانند، با سرعت بالایی بازیافت زباله را انجام دهند.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی بازیافت زباله شهری

طرح توجیهی اختصاصی، گزارشی است که توسط کارشناسان توانمند سایت طرح فنی که از 25 سال تجربه در امور بانکی و سرمایه گذاری برخوردار هستند، به صورت انحصاری برای شما تنظیم می گردد. با سفارش طرح توجیهی بازیافت زباله شهری در سایت طرح فنی، تیم ما به مدت 5 ماه از طرح پشتیبانی خواهند نمود تا بتوانید در پروسه اخذ مجوز و یا وام به نتیجه برسید.

ضمن این که اگر سوالی در خصوص مراحل اداری و بانکی طرح، ذهن شما را مشغول کرده است می توانید، در جلسه آنلاین رایگان با کارشناسان ما شرکت نمایید. ما در این جلسه به ارائه توضیحاتی درباره مراحل اخذ جواز، نحوه اخذ تسهیلات، وثایق و ضمانت نامه ها بانکی و … به شما خواهیم پرداخت.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب