مقالات آموزشی

سرمایه گذاری ثابت در طرح توجیهی چیست؟

سرمایه گذاری ثابت در طرح توجیهی

در این مقاله قرار است راجع به سرمایه گذاری ثابت در طرح توجیهی صحبت کنیم. به صورت کلی سرمایه ثابت در طرح توجیهی عبارت است از دارایی‌های که نمی‌توانیم ارزش آن‌ها را افزایش دهیم. دارایی‌های ثابت عمر مفید زیادی دارند و البته ارزش پولی آن‌ها نیز بسیار زیاد است اما امکان اینکه بتوان آن‌ها را به سرعت نقد کرد، بسیار کم است.

از جمله مهمترین پارامترهای سرمایه ثابت در طرح توجیهی می‌توان به زمین، وسایل و تجهیزات، ابزار کار و ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه خام و … اشاره نمود. ذکر این نکته هم لازم است که اصولا سرمایه‌های ثابت، تاثیر و دخالت چندانی در روند تجارت و تولید محصولات ندارند. با این وجود لازم به ذکر است که سرمایه گذاری ثابت در طرح توجیهی یکی از اصلی‌ترین پارامترها در تعیین سرمایه کل یک طرح به حساب می‌آید.

لازم به ذکر است که در تعیین سرمایه گذاری ثابت در طرح توجیهی ابتدا باید هزینه‌ی اقلامی مانند زمین کارگاه، محوطه و ساختمان سازی، تجهیزات صنعتی و مکانیکی، تجهیزات اداری، وسایل نقلیه و … را حساب نمود. بعد از آن 10 درصد از این مبلغ را به عنوان هزینه‌های غیرمترقبه در نظر گرفت و به مبلغ محاسبه شده اضافه نمود و بدین شکل سرمایه ثابت در طرح توجیهی تعیین می‌شود.

انواع سرمایه ثابت در طرح توجیهی کدامند؟

به صورت کلی، سرمایه ثابت در طرح توجیهی به دو بخش سرمایه سیار و سرمایه مستقر تقسیم بندی می‌شود. سرمایه سیار عبارت است از سرمایه‌ها و دارایی‌هایی که به صورت مستقیم در فرایند تولید محصول نقش دارند. به عنوان مثال مواد اولیه، مواد سوختی، انرژی‌های مصرفی و … جزو سرمایه‌های سیار به حساب می‌آیند.

از طرفی، سرمایه مستقر به بخشی از سرمایه‌ی ثابت گفته می‌شود که در فرایند تولید به صورت ابزار و تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، ساختمان و محیط کارگاهی، وسایل نقلیه و … در زمره‌ی سرمایه مستقر قرار می‌گیرند.

تفاوت‌های مهم سرمایه ثابت و سرمایه در گردش

در هنگام محاسبه سرمایه گذاری کل دو پارامتر مهم وجود دارد. اول سرمایه ثابت در طرح توجیهی و دوم سرمایه در گردش طرح.

سرمایه ثابت در طرح توجیهی عبارت است از سرمایه و هزینه‌های مورد نیاز برای خرید و نگهداری تجهیزات و دارایی‌های بلند مدت. اما سرمایه مستقر در طرح توجیهی شامل دارایی‌ها و بدهی‌های کوتاه مدت طرح توجیهی می‌باشد.

سفارش طرح توجیهی اختصاصی در حوزه‌های مختلف

طرح فنی یکی از گروه‌های متخصص در حوزه کسب و کار، امور مالی و بازرگانی است که از یک تیم مجرب و باسابقه تشکیل شده است. در صورتی که به دنبال تهیه طرح توجیهی متناسب با کسب و کار خود هستید، می‌توانید از این تیم کمک بگیرید.

از جمله مهمترین مزایای طرح توجیهی در سایت طرح فنی می‌توان به مشاوره رایگان، پشتیبانی 5 ماهه از طرح ارائه شده به صورت رایگان، جلسات آنلاین بررسی شرایط اخذ مجوز و … اشاره کرد. از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت می‌توانید با مشاورین ما ارتباط گرفته و اطلاعات دقیقی در خصوص طرح توجیهی تیم طرح فنی به دست بیاورید.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب