سرمایه گذاری کل در طرح توجیهی ⭐️ نحوه محاسبه

سرمایه گذاری کل در طرح توجیهی چیست - طرح فنی

فهرست مطالب

یکی از نکات مهمی که در طرح توجیهی اهمیت دارد، سرمایه گذاری کل در طرح توجیهی است. زمانی که می‌خواهید برای یک کسب و کار، طرح توجیهی تدوین کنید، یکی از نکات مهم سرمایه طرح است. لازم به ذکر است که سرمایه کل در طرح توجیهی خود شامل دو بخش کلی می‌شود. یک بخش سرمایه ثابت طرح توجیهی است که شامل مواردی مانند دارایی‌ها، زمین، ماشین آلات، ابزار کار، مواد خام و مواردی از این دست می‌باشد.

بخش دوم سرمایه در گردش طرح توجیهی است. سرمایه در گردش طرح توجیهی اموال و دارایی‌هایی است که می‌توان در طول مدت زمان کوتاهی آن‌ها را به پول نقد (نقدینگی) تبدیل کرد. محصولات تولیدی کارخانه، مواد اولیه و … جزو سرمایه‌های در گردش یک طرح توجیهی به حساب می‌آیند.

لذا با توجه به آنچه گفته شد، سرمایه گذاری کل در طرح توجیهی عبارت است از مجموع سرمایه ثابت و سرمایه در گردش یک طرح توجیهی. عموما سرمایه ثابت یک طرح تغییر چندانی ندارد، اما سرمایه در گردش بسته به شرایط تولید محصولات، دوره‌ی طرح و … می‌تواند متغیر باشد.

مهمترین نکات در محاسبه سرمایه کل در طرح توجیهی

همانطور که در قسمت قبلی هم ذکر شد، سرمایه گذاری کل در طرح توجیهی خود شامل دو بخش کلی یعنی سرمایه ثابت و سرمایه در گردش است. در محاسبه سرمایه ثابت باید هزینه‌هایی مانند هزینه زمین کارگاه، محوطه و ساختمان سازی، ماشین آلات و ابزار کار، وسایل نقلیه، تجهیزات اداری، سیستم حفاظتی و … را در نظر بگیرد.

بعد از آن چیزی در حدود 10 درصد از مبلغ حساب شده را به عنوان هزینه‌های مترقبه و پیش بینی نشده به مبلغ ذکر شده اضافه می‌کنید و به این شکل سرمایه ثابت به دست می‌آید.

در محاسبه سرمایه در گردش طرح توجیهی اما اولا باید به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه در گردش فقط برای طرح‌هایی که یک دوره‌ی تکرار شونده دارند، تعریف می‌شود. علاوه بر این، در محاسبه سرمایه در گردش باید هزینه‌های مواد اولیه، بسته بندی و حمل و نقل محصول، مصرف انرژی و … را نیز در نظر گرفت و از سرمایه در گردش کم کرد.

آشنایی با طرح توجیهی تیم طرح فنی

برای گرفتن مجوز فعالیت و همچنین دریافت وام اشتغال زایی، طرح توجیهی یکی از موارد الزامی است. طرح توجیهی هر شخص باید کاملا اختصاصی و با توجه به شرایط و چشم انداز پروژه مد نظرش باشد.

تیم طرح فنی، یک تیم خبره و متشکل از فعالان کسب و کار با تجربه‌ای 25 ساله است که می‌توانند به شما در طراحی یک طرح توجیهی دقیق و حساب شده کمک کرده و کار را برای اخذ مجوز و دریافت وام اشتغال زایی ساده‌تر نمایند.

علاوه بر این، با سفارش طرح توجیهی از سایت طرح فنی می‌توانید از مشاوره رایگان، پشتیبانی رایگان 5 ماهه از طرح ارائه شده و همراهی قدم به قدم متخصصین تا دریافت وام و مجوز و جلسه آنلاین بررسی مشکلات و شرایط اخذ مجوز و وام بهره مند شوید.

5/5 - (16 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب