طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو ⭐️ برای اخذ مجوز و تسهیلات

طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو - طرح فنی

فهرست مطالب

در این مقاله درباره طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو با هم گفتگو خواهیم کرد. در این مقاله سعی می‌کنیم تا جوانب مختلف این طرح توجیهی را بررسی نموده و گزارشی کامل و جامع درباره شیوه تولید رادیاتور خودرو ارائه خواهیم کرد. تیم طرح فنی تلاش می‌کند تا طرح تولید رادیاتور را از زوایای گوناگون بررسی کرده و شرایط اجرایی کردن این طرح را برای شما شرح دهد.

رادیاتور یکی از قطعات کلیدی موتور خودرو است که حرارت موتور را کاهش داده و باعث خنک کنندگی آن می‌شود. به عبارت دیگر رادیاتور یک مبدل حرارتی در خودرو بوده و در نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه اطلاعات کامل‌تری درباره طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو ارائه خواهیم کرد.

وظیفه‌ی رادیاتور در خودرو چیست؟

همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم، رادیاتور یکی از مهمترین اجزای خودرو است. رادیاتور در خودرو یک مبدل حرارتی بوده و وجود آن در تمامی خودروها الزامی است. اما در خصوص وظیفه رادیاتور، لازم به ذکر است که رادیاتور، یک مایع که اصولا ترکیب آب و ضد یخ است را در اطراف موتور اتومبیل به حرکت در می‌آورد و در نتیجه گرمای زیاد موتور خودرو را به این آب منتقل کرده و دمای داخل موتور را کاهش می‌دهد.

لذا رادیاتور باعث عملکرد بهتر موتور خودرو شده و از صدمه دیدن آن جلوگیری می‌کند. ذکر این نکته واجب است که وظیفه‌ی رادیاتور تنظیم دمای موتور است نه کاهش دمای آن. این نکته را به یاد داشته باشید که دمای موتور یک محدوده خاص دارد. اگر دما از این محدوده بالاتر برود، موتور می‌سوزد. همچنین اگر دمای پایین موتور هم باعث افت میزان کارایی و راندمان آن می‌شود.

بازار هدف رادیاتور خودرو

بدون شک هر چقدر یک محصول کاربرد مهمتر و بیشتری داشته باشد، بازار هدف بزرگتری نیز دارد. در نتیجه تولید آن محصول سودآوری بالایی خواهد داشت. رادیاتور خودرو یکی از حساس‌ترین قطعات موتور هر خودرو به حساب می‌آید و در نتیجه بازار پررونقی دارد.

با این همه، ذکر این نکته لازم است که بازار هدف رادیاتور خودرو، به نوع رادیاتور تولیدی بستگی دارد. اگر شما بتوانید رادیاتور خودروهای مختلف را تولید کنید، قطعا بازار هدف گسترده‌تری خواهید داشت. با این وجود، اهمیت بالای رادیاتور در خودرو سبب شده تا میزان تقاضا برای این قطعه بسیار زیاد باشد.

مراحل ساخت رادیاتور خودرو-طرح فنی

سرمایه اولیه برای کارخانه رادیاتور خودرو

برای شروع به کار در زمینه تولید رادیاتور خودرو، سرمایه اولیه نقش مهمی را بازی می‌کند. یکی از مهمترین پارامترها در تعیین سرمایه اولیه مورد نیاز برای تولید رادیاتور خودرو، هزینه‌ی مورد نیاز برای خرید ماشین آلات و تجهیزات اولیه است. از جمله اساسی‌ترین تجهیزات و ماشین آلات لازم برای تولید رادیاتور اتومبیل می‌توان به ماشین دایکاست، کوره الکتریکی، کوره پخت رنگ، کوره خشک کن، دستگاه لحیم کاری، قالب فولادی و … اشاره کرد.

علاوه بر این، قسمت مهمی از سرمایه اولیه کارخانه تولید رادیاتور خودرو به بخش تاسیسات و ساخت و ساز کارخانه اختصاص پیدا می‌کند. همچنین، خرید مواد اولیه مثل آلومینیوم، مفتول، اسید سولفوریک، فلاکس مخصوص، رنگ، گاز بوتان و … نیز در تعیین هزینه‌ی لازم برای تولید رادیاتور نقش مهمی را بازی می‌کنند.

هزینه‌های راه اندازی پروژه تولید رادیاتور اتومبیل

با توجه به آنچه در قسمت قبل ذکر شد، کاملا مشخص است که سرمایه اولیه یکی از مهمترین عوامل برای شروع پروژه تولید رادیاتور خودرو است. با این وجود، سرمایه اولیه مورد نیاز برای شروع این پروژه صنعتی اولا به میزان رادیاتورهای تولیدی و دوما به نوع رادیاتور بستگی دارد.

برآوردهای صورت گرفته در حوزه تولید رادیاتور خودرو به خوبی نشان می‌دهد که برای شروع پروژه تولید رادیاتور با ظرفیت تولید چهارصد هزار رادیاتور در سال به زمینی به مساحت 10 هزار متر مربع نیاز است که چیزی در حدود سه هزار متر آن به سالن تولید، بخش اداری، انبار و … اختصاص می‌یابد. لازم به ذکر است که برای تولید سالانه چهارصد هزار رادیاتور به چهل و پنج تا پنجاه نفر نیروی کار نیاز دارید.

لذا با مد نظر قرار دادن تمامی این پارامترها و با احتساب سرمایه مورد نیاز برای خرید ماشین آلات و تجهیزات اولیه جهت شروع پروژه تولید رادیاتور خودرو، به سرمایه‌ی اولیه‌ای در حدود 20 الی 25 میلیارد تومان نیاز است. لازم به ذکر است که نوسانات قیمت‌ها در بازار داخلی، باعث شده تا قیمت تجهیزات مورد نیاز برای این پروژه ثبات نداشته باشد. در نتیجه تعیین سرمایه‌ی اولیه لازم برای راه اندازی طرح تولید رادیاتور به صورت دقیق امکان پذیر نمی‌باشد.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید بخاری خودرو ⭐️ برای اخذ مجوز

هدف از نگارش طرح توجیهی رادیاتور خودرو چیست؟

در پاسخ به این سوال که هدف از تهیه طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو چیست؟ باید به دو دلیل اصلی اشاره کنیم. دلیل اول، آماده کردن شرایط جهت دریافت مجوز شروع فعالیت از نهادهای مربوطه و دلیل دوم، قانع کردن بانک جهت گرفتن وام اشتغال زایی برای طرح تولید رادیاتور می‌باشد.

در نتیجه کارشناسان تیم طرح فنی با کمک گرفتن از تجربیات 25 ساله خود و با استفاده از متدهای جدید لازم برای نگارش طرح توجیهی، اقدام به تهیه طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو کرده‌اند تا شرایط را جهت گرفتن مجوز برای تولید رادیاتور خودرو و همچنین وام اشتغال زایی ساده‌تر نمایند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که قبل از شروع پروژه تولید رادیاتور خودرو، باید اول درخواست مجوز داده و پس از آن اقدام به تهیه طرح توجیهی نمایید.

برآورد درصد سود کارخانه تولید رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو یکی از مهمترین و پرفروش‌ترین قطعات موتور خودرو است که عملکرد درست آن با سلامت موتور خودرو ارتباط مستقیمی دارد. در نتیجه همین موضوع سبب شده تا بازار خرید و فروش این قطعه از رونق بالایی برخوردار باشد.

با این وجود، نوسانات قیمتی که در بازار داخلی وجود دارد باعث شده تا برآورد سود تولید رادیاتور خودرو به صورت دقیق ناممکن باشد. البته تحقیقات صورت گرفته در زمینه رادیاتور خودرو نشان می‌دهد که تولید رادیاتور سودی در حدود 35 الی 40 درصد دارد.

خط تولید رادیاتور خودرودر ایران - طرح فنی

تجهیزات مورد نیاز برای تولید رادیاتور خودرو

به منظور تولید رادیاتور خودرو هم مثل تولید هر تجهیزات دیگری به یکسری ماشین آلات و لوازم جانبی نیاز است. از جمله‌ی مهمترین تجهیزات و ماشین آلات لازم برای تولید رادیاتور خودرو می‌توان به کوره الکتریکی، ماشین دایکاست، دستگاه لحیم کاری، کوره خشک کن، کوره پخت رنگ، ماشین قلاویز، نقاله هوایی، جرثقیل برقی، پیستوله رنگ، وان چربی گیر، قالب‌های فولادی و … اشاره کرد.

به علاوه، شمش‌های آلومینیومی، ورق و مفتول فلزی، فلاکس مخصوص، سود، اسید سولفوریک و … هم از جمله‌ی مهمترین لوازم اولیه مورد نیاز برای تولید رادیاتور خودرو به حساب می‌آیند.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی تولید ترموستات خودرو ⭐️ برای مجوز و تسهیلات

اطلاعاتی درباره فرایند تولید رادیاتور خودرو

درباره فرایند تولید رادیاتور خودرو قبل از هر چیزی باید این نکته را ذکر کنیم که ساختار کلی رادیاتور شامل 2 بخش کلی، یعنی بدنه اصلی و محفظه پایینی است که هر دو قسمت باید با استفاده از فرآیند ریخته گری تحت فشار به وسیله‌ی دستگاه دایکاست تولید شوند.

برای تولید هر کدام از این دو قسمت، ابتدا باید قالب فولادی تهیه شود و پس از انجام فرایند قالب گیری، فلز آلومینیوم ذوب شده را در داخل قالب ریخته تا شکل اولیه بدنه اصلی و محفظه رادیاتور به دست بیاید. لازم به ذکر است که قالب بدنه‌ی اصلی رادیاتور سه تکه بوده و ساختار پیچیده‌ای دارد.

قالب قسمت پایینی رادیاتور هم به صورت دو تکه است. ماده‌ی اولیه‌ی مورد نیاز برای تولید رادیاتور خودرو به روش ریخته گری، شمش‌های آلومینیومی هستند. این شمش‌ها در بازار به شمش آلومینیوم A-413 شهرت دارد.

مرحله بعدی روند تولید رادیاتور

بعد از انجام فرایند ریخته گری و سرد شدن مذاب، قطعات را از قالب جدا کرده و آن را با اسید می‌شوند تا چربی اضافی موجود در آن از بین برود. پس از این مرحله، زواید و قسمت‌های اضافی قطعه به وسیله تراشکاری جدا شده و دوباره قطعه را شست و شو می‌دهند تا مواد اضافی موجود در سطح آن تمیز شوند.

بعد از این مرحله، قطعات مورد بررسی قرار می‌گیرند تا از نظر کیفیت و ابعاد مورد تایید باشند. سپس دو قسمت مختلف رادیاتور و سایر قطعات آن به یکدیگر مونتاژ شده و در نتیجه رادیاتور تولید می‌شود. سپس نوبت به آزمون آب بندی رادیاتور می‌رسید.

در این فرایند هوای فشرده با فشاری معادل با هشت اتمسفر به داخل رادیاتور دمیده شده و سپس رادیاتورها را به داخل وان آب و یا آب صابون منتقل می‌کنند. در صورتی که منافذ در رادیاتور مشاهده نشود، کیفیت سطحی آن مورد تایید بوده و سپس رادیاتور برای رنگ کاری به اتاقک رنگ منتقل می‌شود. پس از این مرحله رادیاتور آماده‌ی عرضه به بازار است.

تولید انواع رادیاتور برای خودرو - طرح فنی

بررسی توجیه پذیری اقتصادی تولید رادیاتور خودرو

بدون شک یکی از کلیدی‌ترین عوامل برای شروع یک پروژه تولیدی، توجیه پذیری اقتصادی آن پروژه است. در خصوص توجیه پذیری اقتصادی طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو، اولا لازم به ذکر است که میزان تقاضا برای رادیاتورها بسیار گسترده است و این محصولات همیشه مشتریان خاص خود را دارند.

از طرفی، امروزه بخش اعظمی از رادیاتورهای موجود در بازار کشور، از نوع وارداتی هستند. لذا با تولید این قطعه می‌توان با این برندها رقابت کرد و به درآمد قابل توجهی رسید. این دو عامل در کنار هم باعث می‌شود که طرح تولید رادیاتور خودرو از نظر اقتصادی، طرحی توجیه پذیر باشد.

سفارش طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو

بدون شک یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای گرفتن مجوز تولید رادیاتور خودرو از وزارت صمت، طرح توجیهی دقیق و کارآمد می‌باشد. همچنین برای دریافت وام اشتغال زایی، داشتن طرح توجیهی حساب شده از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا تیم طرح فنی که یکی از باسابقه‌ترین و بهترین تیم‌های فعال در حوزه سرمایه گذاری، امور مالی و بانکی است، می‌تواند به شما برای نگارش طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو کمک کند.

طرح توجیهی تولید رادیاتور خودرو تیم طرح فنی دارای مزایایی مثل پشتیبانی رایگان 5 ماهه از طرح توجیهی، برگزاری جلسه آنلاین رایگان برای بررسی مقدار پیشرفت طرح توجیهی و همچنین اختصاصی و دقیق بودن طرح می‌باشد.

به این مقاله امتیاز بدهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب