طرح توجیهی پرورش گل رز در محیط گلخانه هیدروپونیک (سال 99) pdf + word

طرح توجیهی پرورش گل رز به صورت گلخانه هیدروپونیک - طرح فنی

فهرست مطالب

طرح توجیهی پرورش گل رز (به روش گلخانه هیدروپونیک)، می‌تواند زمینه‌های راه‌اندازی یکی از زیباترین و شیرین‌ترین کسب و کارها را برای شما فراهم کند. اگر به گل و گیاه علاقه دارید و صبور هم هستید، با کمی تلاش و صرف هزینه، به موفقیت‌های قابل قبولی دست پیدا خواهید کرد، طرح توجیهی و فنی در واقع نقشه راه شما در کسب و کارتان است که بایستی با توجه به آن کارتان را گسترش بدهید در ادامه مقاله به موضوعاتی که در طرح توجیهی گل رز مورد بررسی قرار میگیرد میپردازیم.

میزان درآمد حاصل از پرورش گل رز و مدت زمان بازگشت سرمایه

در طرح توجیهی پرورش گل رز، باید به میزان سود حاصل از آن توجه کنید. این مهم بسته به وسعت گلخانه شما و تعداد گل‌های پرورشی، متفاوت خواهد بود. اگر گلخانه شما ظرفیت پرورش 600 هزار گل رز را داشته باشد، در سال در حدود دو میلیارد تومان درآمد به دست خواهید آورید، در طرح فنی و توجیهی باید بازگشت سرمایه را مورد توجه قرار دهید. اگر همه چیز خوب پیش برود، در سال اول تنها هزینه‌های اولیه شما بازمی‌گردد، وقتی گل‌ها به ثمر نشستند و آماده برداشت شدند، به مرور زمان به سوددهی می‌رسید.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]نکته 1: «برخی معتقداند که فقط پرورش گل رز در خاک از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است. هر چند در ظاهر اینطور به نظر می‌رسد، اما افرادی که گل رز خود را به روش هیدروپونیک پرورش دادند، به این نتیجه رسیدند که سودمندی حاصل از این روش بیشتر است و خطرات کمتری نسبت به راهکارهای سنتی دارد».[/box]

طرح توجیهی پرورش گل رز شامل چه مواردی است؟

[tie_list type=”starlist”]

 • میزان سرمایه اولیه برای شروع
 • میزان درآمد و فروش
 • نقطه سر به سر
 • میزان سود پیش بینی شده
 • دوره برگشت سرمایه
 • تجهیزات موردنیاز
 • نیروی کار موردنیاز
 • هزینه های جاری
 • هزینه آب مصرفی
 • هزینه استخدام نگهبان
 • هزینه خرید قلمه
 • هزینه های قبل از بهره برداری
 • برآورد گردش سرمایه
 • برآورد سود ویژه و ناویژه
 • میزان سود در سال اول
 • میزان سود سالیانه
 • ماشین آلات موردنیاز

[/tie_list]

مختصری از تاریخچه گل رز در ایران و جهان

قبل از تدوین طرح توجیهی پرورش گل رز ، بهتر است که با تاریخ آن آشنایی داشته باشید. این مهم به شما کمک می‌کند تا از تردیدهای احتمالی دور شوید و با اطمینان بیشتری در این مسیر قدم بگذارید، بر اساس یافته‌های باستان شناسان، فسیل‌های زیادی از گل رز در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت شده است.

این موضوع نشان می‌دهد که این گل زیبا از 35 میلیون سال پیش در دنیا وجود داشته و مردم از آن استفاده می‌کردند، البته گل رز فقط جنبه زیبایی ندارد. جالب است بدانید که از آن برای درمان بیماری‌ها و به دست آوردن آرامش نیز استفاده می‌کردند. محققان طی بررسی‌هایی به این نتیجه رسیدند که در قرون وسطی و در دوران فرمانروایی فراعنه مصر، مصرف دارویی گل رز کاربرد بیشتری داشته است.

محبوبیت گل رز در بین مردم

گل رز یکی از گل‌های موردعلاقه و توجه ایرانیان است که سابقه آن شاید چند صد ساله باشد. در زمان‌های قدیم ایرانیان به طبیعت و گل‌ها و گیاهان علاقه خاصی داشتند و برای آن ارزش ویژه‌ای قائل بودند. گل رز هم از آن دسته‌گل‌هایی بوده است که علاوه بر استفاده‌های زینتی از آن برای استفاده در طب سنتی بسیار استفاده می‌شده است.

امروزه گل رز یکی از پرطرفدارترین گل‌ها در گل‌فروشی‌ها محسوب می‌شود و شاید سلیقه خیلی از افراد در هنگام انتخاب گل بر روی گل رز باشد که شاید دلیل آن علاوه بر زیبایی وجود تنوع زیاد است.

پرورش گل رز در ایران

با توجه به اینکه خاک ایران برای پرورش گل رز در شرایط مساعدی قرار دارد، اما در این زمینه، نتوانستیم هم پای سایر کشورها، پیشرفت خوبی را تجربه کنیم، به همین دلیل وقت آن است که با استفاده از روش‌های جدید کشت، فصل تازه‌ای در پرورش گل رز در ایران را آغاز کرده و به خودکفایی برسیم.

گل رز بهترین انتخاب است

شاید بپرسید که چرا باید از بین گل‌ها، گل رز را برای کشت در گل خانه انتخاب کنیم و خب می‌شود گلی دیگر انتخاب کرد. البته هر گلی ویژگی‌ها و فایده‌های خود را دارد ولی اگر گل رز را انتخاب کنید:

با توجه به علاقه افراد به این گل و تقاضای گل‌فروشی‌ها برای سفارش عمده، به سودی خوبی می‌رسید.

روش کاشت آن به روش هیدروپونیک می‌توان به حفظ محیط زیست کمک بسیاری نمود.

همچنین با توجه به این‌که این گل در طب سنتی ایرانی استفاده فراوان دارد، می‌توان انتظار داشت با کشت آن تقاضای عطاری‌ها برای این گل را تأمین کرد که از این لحاظ هم منفعت خوبی می‌توان به دست آورد و به سودآوری رسید.

فواید کاشت گل رز

 • در صورتی که گل رز را در طبیعت بکارید و اصول مراقبتی از آن را رعایت کنید، به کاهش بیابان‌ها کمک خواهید کرد.
 • گل رز می‌تواند در مقابل ریزگردها قوی عمل کرده و آن‌ را کاهش دهد.
 • با توجه به علاقه مردم ایران به طب سنتی، با احداث یک واحد گلخانه، می‌توانید بخش مهمی از نیاز مصرفی عطاری‌ها را تأمین کنید.
 • در صورتی که از روش‌های جدید کاشت گل رز «محیط گلخانه هیدروپونیک» استفاده کنید، به حفظ محیط زیست نیز کمک خواهید کرد.
 • گل رز در رنگ‌های مختلفی کاشته می‌شود و مردم نیز به آن علاقه زیادی دارند. از این رو فروش آن به گل‌فروشی‌ها، سود خیلی خوبی دارد.
پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی گل محمدی سال 99 به همراه فایل pdf و doc

کشت گل رز در روش هیدروپونیک

با توجه به اینکه تقاضای روزافزونی برای گل‌های رز وجود دارد لذا می‌بایست از روشی استفاده کرد که ضمن تأمین نیاز بازار، برداشت در واحد سطح را زیاد کرده تا هم به نفع خریدار بوده و هم تولیدکننده نفع ببرد. روش هیدروپونیک یک روش جدید در پرورش گل رز است که در آن از آب و محلول‌ها و داروها و بدون وجود خاک گل‌های رز را پرورش می‌دهند. این روش فقط نیاز به آب خالص دارد که گل‌ها در آن رشد کنند و از طرفی گل را با انواع محلول‌های تقویت و رشد گیاه آبیاری می‌کنند.

محیط گلخانه هیدروپونیک چگونه است؟

افزایش تقاضای بازار برای خرید گل رز، کارآفرینان را بر آن داشته که روش‌های جدیدی را برای پرورش آن به کار بگیرند. یکی از این روش‌ها احداث گلخانه هیدروپونیک است. در حالت معمولی برای کاشت گل رز از خاک استفاده می‌شود که شرایط کاشت، داشت و برداشت آن متفاوت خواهد بود، اما در روش هیدروپونیک، با آب و بدون نیاز به خاک گل‌ها را پرورش می‌دهند.

در روش هیدروپونیک از محلول‌های مختلف و خاص برای آبیاری گیاه مورد نظر استفاده می‌شود، از این رو تنها در شرایط خاصی به گل‌ها و گیاهانی که با این روش پرورش پیدا می‌کنند، آب خالص می‌دهند.

کشت گل رز به صورت گلخانه هیدروپونیک - طرح فنی
پرورش گل رز در محیط گلخانه

مزایای کاشت گل رز به روش هیدروپونیک

این روش مناسب مناطقی است که خاک مناسب برای کشت گل رز ندارند و لذا نباید از خاک منطقه خود استفاده کنند همچنین در تمامی شرایط آب و هوایی قابل اجرا و پیاده‌سازی است و به واسطه گلخانه میتوان شرایط ازجمله نور، آب، هوا، تهویه و… را می‌توان اندازه گرفت و دیگر نیازی به شخم زدن، آبیاری، رفع علف‌های هرز، مبارزه با برخی آفات سخت و موارد دیگر که در خاک است را ندارد.

در طرح توجیهی پرورش گل رز (محیط گلخانه هیدروپونیک)، باید به کلیه مزایای پروژه مورد نظر بپردازید و جزئیات آن را ذکر کنید. این کار به طرح شما قابلیت دفاع می‌دهد.

 • غذای گل رز، محلولی مایع است، از این رو می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز گل‌ها را به محلول اضافه کنید.
 • اگر خاک محل سکونت شما برای پرورش گل‌ رز مناسب نیست، به راحتی و با استفاده از این روش، گل‌های خود را پرورش دهید.
 • پرورش گل رز به روش هیدروپونیک نیازی به شخم زدن، آبیاری، از بین بردن علف‌های هرز، مبارزه با آفت‌های سخت و… را ندارد.
 • هزینه ضدعفونی و پاکیزه نگه داشتن محیط پرورش گل رز در روش هیدروپونیک بسیار کم خواهد بود.
 • روش هیدروپونیک در هر شرایط آب و هوایی در کشور قابل اجرا است و از این نظر محدودیتی ندارید.
 • به راحتی می‌توانید شرایط مختلف محیطی از جمله نور، رطوبت، دما و … را کنترل کنید.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]نکته 2: «روش‌های مختلفی برای کشت هیدروپونیک وجود دارد؛ از جمله: کشت آبی یا مایع، کشت در سنگریزه، کشت آبی، کشت در ورمی کولیت، کشت در هوا و کشت در ماسه. از این رو در طرح توجیهی خود مشخص کنید که قرار است گل‌های رز خود را به چه صورتی پرورش دهید».[/box]

معایب کاشت گل رز به روش هیدروپونیک

با توجه به اینکه گلخانه هیدروپونیک یکی از روش‌های جدید پرورش گل رز است، اما از معایبی نیز برخوردار است. از این رو درطرح توجیهی پرورش گل رز(محیط گلخانه هیدروپونیک) باید معایب کار را نیز مورد بررسی قرار دهید.

مهم‌ترین معایب عبارت‌اند از:

 1. کارآفرینانی که از این روش استفاده می‌کنند، باید سرمایه زیادی را برای آن در نظر بگیرند.
 2. افرادی که در گلخانه شما فعالیت می‌کنند، باید تخصص و آموزش‌های لازم را دیده باشند.
 3. به دلیل اینکه در تغذیه گل‌های رز از محلول‌های مخصوصی استفاده می‌شود، این امکان وجود دارد که آب زیرزمینی آلوده شوند.
 4. در صورتی که دیر متوجه آفات شوید، ممکن است کل گلخانه شما آلوده شود و گل‌های زیادی را از دست بدهید.

مهم‌ترین هزینه‌های پرورش گل رز به روش گلخانه هیدروپونیک

راه‌اندازی یک گلخانه برای پرورش گل رز هزینه‌های مهمی را به همراه دارد. از این رو باید جزئیات آن را در طرح توجیهی خود ذکر کنید.

چه مواردی برای احداث گل خانه نیاز است

گفتیم که در این طرح نیاز است سرمایه زیادی داشته باشید. بخشی از این سرمایه به احداث گل خانه و کنترل آن اختصاص می‌یابد:

 • احداث اسکلت گل خانه
 • نصب پوشش‌های گل خانه
 • ایجاد تهویه مناسب برای گل خانه
 • ایجاد سیستم‌های برودت و حرارت
 • سیستم نورپردازی
 • سیستم کنترل حرارت
 • سیستم سایه‌اندازی
 • نصب باکس‌های مخصوص کاشت گل‌ها
 • شبکه آبیاری گل‌ها

هزینه لازم برای احداث گلخانه هیدروپونیک

قبل از هرکاری باید زمین مناسبی را برای گلخانه خود در نظر بگیرید. در این طرح باید 3000 هزار متر مربع زمین برای احداث گلخانه داشته باشید. اگر کمتر از این مقدار باشد، سود زیادی به دست نخواهید آورد و عملاً از توجیه اقتصادیخوبی برخوردار نیست، اگر زمین متعلق به خودتان است، در بخش مهمی از هزینه‌ها صرفه جویی خواهید کرد. در غیر این صورت باید مکانی را به صورت بلند مدت اجاره کنید. بسته به محل اجرای پروژه، هزینه اجاره نیز متفاوت خواهد بود. کمترین اجاره پرداختی از یک میلیون تومان آغاز می‌شود.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]نکته 3: «به طور تقریبی مقدار بودجه اولیه برای احداث گلخانه،متری 150 هزار تومان تا 190 هزار تومان است. البته این رقم با توجه به مکان احداث پروژه می‌تواند متغیر باشد. از طرف دیگر عدم ثبات ارزی در کشور نیز باعث افزایش حداقل بودجه اولیه شما خواهد شد».[/box]

انتخاب بهترین گل برای کاشت

برای اینکه گلخانه شما خاص باشد و بتوانید سود و درآمد بالایی به دست آورید، لازم است که با برترین نژادهای گل رز آشنایی داشته باشید، رزها انواع مختلفی دارند از جمله:«گل محمدی، نسترن، رز چینی، رز ژاپنی، رزهای گل درشت، رزهای خوشه‌ای، گل سرخ ایرانی، رز مینیاتوری، گل سرخ بنگال، گل رز دو رگه، رز هلندی و…». مشخص کنید که قرار است کدام یک از گل‌های رز را مورد پرورش قرار دهید، این مهم مسیر فعالیت شما مشخص‌تر می‌کند، در ایران یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین گل‌های رز شناخته شده، «گل محمدی و نسترن» است.

از این گل‌ها هم برای زیبایی و هم برای درمان استفاده می‌کنند. به دلیل رایج بودن آن می‌توانید به صورت مخصوص روی پرورش این دو مورد کار کرده و سود خوبی به دست آورید.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]نکته 4: «پرورش هر کدام از این گل‌ها چه در محیط باز و چه در شرایط گلخانه‌ای نیازمند دریافت آموزش‌های لازم است. یادتان باشد مهم‌ترین قدم برای به دست آوردن بهترین گل‌ها و کاهش هزینه‌ها، آموزش صحیح و اصولی است».[/box]

پرورش گل رز گلخانه ای به روش هیدروپونیک برای اطلاعات بیشتر طرح توجیهی گل رز را مطالعه کنید. - طرح فنی
پرورش گل رز

تجهیزات مورد نیاز برای احداث گلخانه پرورش گل رز

در طرح توجیهی پرورش گل رز(محیط گلخانه هیدروپونیک)، باید کلیه تجهیزات مورد نیاز برای احداث گلخانه را مورد توجه و بررسی قرار دهید.

 • احداث سازه – اسکلت‌سازی فلزی گلخانه
 • نصب پوشش‌های مناسب برای گلخانه(پلاستیک، شیشه، بی کربنات)
 • نصب تهویه مناسب
 • نصب تجهیزات نورپردازی برای رشد گل‌ها
 • سیستم ایجاد حرارت و برودت
 • تأسیس سیستم شیدینگ(سایه انداز)
 • تهیه باکس‌های مخصوص برای کاشت گیاه و یا احداث پایه‌های فلزی برای قرار دادن گلدان‌ها
 • احداث شبکه آبیاری
 • احداث سنسورها برای کنترل میزان دمای موجود در گلخانه و تنظیم آن

مراقبت‌های ویژه برای پرورش گل رز

در شرایط گلخانه‌ای برای پرورش گل رز باید مراقبت‌های ویژه‌ای را انجام دهید. بخش مهمی از این مراقبت نیازمند استخدام افراد آگاه به پرورش و نگهداری از گل رز است. چون محیط گلخانه محیط آزمون و خطا نیست، کوچکترین اشتباهی می‌تواند گل‌های شما را نابود کند. پس به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

پیشنهاد به مطالعه :  طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک سال 99 و راهکارهای افزایش تولید

بیماری‌ها و آلودگی‌های گل رز

در پرورش هیدروپونیک نیز گل‌های رز می‌توانند آلوده شوند. این مهم به دلیل تغییر ناگهانی دما، بر هم خوردن تعادل رطوبت در گلخانه و کاهش نور اتفاق می‌افتد. در این شرایط کنه‌ها، شته‌ها و حتی تریپس‌ها به گل‌های رز حمله می‌کنند، مهم‌ترین راهی که بتوانید گلخانه خود را از آلودگی نجات دهید، مراقبت و کنترل 24 ساعته است.

البته لازم نیست خودتان به تنهایی اینکار را انجام دهید. با استخدام نیروهای متخصصدر شیفت‌های مختلف، نگهداری بخش مهمی از گلخانه‌ را به آن‌ها بسپارید، همچنین از سالم بودن سیستم‌ها و سنسورهای موجود در گلخانه نیز اطمینان حاصل کنید و در صورت خرابی هر کدام از تجهیزات سالن پرورشی، سریعاً اقدامات لازم را انجام دهید.

میزان اشتغال زایی پرورش گل رز

در طرح توجیهی پرورش گل رز(محیط گلخانه هیدروپونیک)، باید حداقل و حداکثر نیروهای انسانی که قرار است استخدام کنید را در نظر بگیرید. حداقل در یک گلخانه متوسط، 7 نفر باید استخدام شوند. نیروهای استخدامی شما باید نیمه ماهر، ماهر و متخصص باشند. البته افرادی که در قسمت اصلی یعنی در پرورش و مراقب‌ از گل‌ها کار می‌کنند، باید متخصص باشند، این مهم هزینه‌هایی را به دنبال دارد و باید برای هر کارگر و کارمندی که در گلخانه شما فعالیت می‌کند، بر اساس نرخ اداره کار، حقوق و مزایای ثابتی را تعیین کنید.

بازاریابی و یافتن بازار هدف

بازار هدف در پرورش گل رز اهمیت ویژه‌ای دارد. در واقع شما باید جدیدترین اصول بازاریابی را برای فروش محصولات خودتان به کار ببرید. بخشی از بازار هدف شما باید برای تأمین نیاز داخل باشد و بخش دیگری از آن باید بازارهای خارجی را هدف خود قرار دهد، مهم‌ترین بازارهای داخلی ایران عبارت‌اند از:«صنعت عطرسازی، عطاری‌ها، داروسازی و گل‌فروشی‌ها».

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]نکته 5: «بسته به اینکه کدام یک از گونه‌های گل رز را پرورش می‌دهید، بازار هدف شما نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی که گونه گل محمدی را پرورش دهید، بازار هدف شما به سمت عرق‌گیری و تهیه گلاب متمرکز خواهد شد».[/box]

صادرات گل رز به کشورهای دیگر

متأسفانه در سال‌های گذشته روند صادرات گل رز از ایران به کشورهای دیگر کاهش چشمگیری داشته است. به همین دلیل در طرح توجیهی پرورش گل رز (محیط گلخانه هیدروپونیک)، باید مشخص کنید که حداقل و حداکثر چه تعداد گل رز را به کدام کشورها ارسال خواهید کرد، در سال‌های گذشته کشورهایی چون عراق، ترکمنستان و آذربایجان از جمله خریداران گل رز بودند، در صورتی که طرح توجیهی شما از کیفیت خوبی برخوردار باشد و بتوانید از پس هزینه‌های صادرات برآیید، کشورهای مختلفی در دنیا همچون ویتنام و حتی برخی از کشورهای اروپایی نیز پذیرای گل‌های تولیدی شما خواهند بود.

سخن پایانی و نتیجه گیری

در این مقاله نگاهی گذرا به پرورش گل رز به روش گل خانه هیدروپونیک داشتیم. این روش می‌تواند یک روی خوب داشته باشد و یک روی بد! اگر تخصص و آموزش لازم را دیده باشید و از سرمایه کافی برخوردار باشید، با توجه به اینکه نیاز به خاک در این روش وجود ندارد به سود قابل‌توجهی خواهید رسید. ولی اگر در مورد مبارزه با آفات گیاه و سیستم آبیاری، کنترل نور، برودت و حرارت به خوبی عمل نکنید می‌تواند باعث تلف شدن سرمایه شما شود.

پرورش گل رز به روش هیدروپونیک، به دلیل کاهش آلودگی گل و افزایش کیفیت آن، می‌تواند مطمئن‌ترین روش برای پرورش گیاهان مختلف باشد. برای اینکه بتوانید میزان خطا در گلخانه را به حداقل برسانید، بهتر است در محیط منزل یک گلخانه کوچک ایجاد کرده و به کاشت گل رز بپردازید، با این روش شما به یک تجربه نسبی از کاشت گل رز می‌رسید و می‌توانید در شرایط واقعی بهتر عمل کنید.

همه این موارد نیازمند یک مدیریت قوی و به کار بردن بهترین استراتژی‌ها برای کسب و کار است، در این صورت است که طرح توجیهی شما از دفاع قابل قبولی برخوردار خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

دیگر مقالات سایت را در اینجا ببینید

4 پاسخ

 1. با سلام و تشکر ازمقالات خوبتون.ایا برای شروع کار و تولید رز هلندی در 100 متر مربع امکان پذیر هست که سود خالص 5 میلیون ماهانه برسه؟هزینه های اولیه برای شروع چقدر براورد میشه؟لطفا در صورت امکان و و جود فایل اموزش کامل ارسال به این ایمیل که در صورت داشتن هزینه پرداخت شود…MO_MOROO@yahoo.com

  1. سلام نمیشه با قاطعیت گفت که این درآمد ماهیانه رو به دست میارید چون فاکتور های دیگه هم هستن که روی سوددهی تاثیر داره.
   به بخش پشتیبانی واتس اپ پیام بدید تا توضیحات بیشتری رو خدمتتون ارسال کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین و جدیدترین مقالات سایت

شروع گفتگو
1
سلام. طرح توجیهی نیاز دارید؟
سلام وقت بخیر
پشتیبان واتس‌اپ فعال است
در صورتی که شما به واتس‎اپ دسترسی ندارید میتوانید برای ثبت سفارش طرح توجیهی با شماره زیر تماس بگیرید.
0912-003-9088 کارشناس طرح توجیهی
پاسخگویی همه روزه از 7 صبح تا 24 شب